Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, fallow napisał:

 

Marconi i Japan? :D

 

 

No więc właśnie też mnie to zdziwiło ;D

Za Tung solami, zgodnie z rekomendacją, się rozglądam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Weird_O napisał:

 

No więc właśnie też mnie to zdziwiło ;D

Za Tung solami, zgodnie z rekomendacją, się rozglądam :)

Mało z tych zdjęć można wywnioskować ale te lampy to nie żadne Marconi tylko najprawdopodobniej projekt General Electric zrobiony w Japonii albo w Matsushita albo Shibaura. Nie widzę na zdjęciach kodów więc ciężko stwierdzić. 

 

Brzmieniowo zapewne nie mają nic wspólnego z Marconi, jednakowoż te lampy robione na toolingu GE w Japonii są uważane za b.dobrze grające. Nie wiem czy cena nie jest tutaj zawyżona. 

 

Generalnie GTB to w rasowym audiofilskim swiecie w rodzinie 6SN7 to faux pas :)))

Edytowane przez fallow
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, fallow napisał:

Czekam na taką kontrukcję z polskiej manufaktóry, oczywiscie do tego z lampowymi prostownikami. 

 

Może w takim razie powinienem dogadać się z którąś z nich na wykonanie na zamówienie właśnie takiego, ostatecznego wzmacniacza :) Co wcale nie byłoby, głupim pomysłem :)

 

tak trzymać 🙂 moze warto zrobic rekonesans - masz Sinus Audio, WBA, itp,  zadaj im kilka podchwytliwych pytan, zobaczysz ktory sobie z nimi najlepiej poradzi i tego wybierzesz🙂 

Nawiasem, przypomnialem sobie, ze Sinus mial w planach zrobic taki wzmacniacz pokazowy, wlasnie na prostownikach i caly wymaksowany, ostatcznie nie dociakalem na czym sie skończyło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dj1978 napisał:

tak trzymać 🙂 moze warto zrobic rekonesans - masz Sinus Audio, WBA, itp,  zadaj im kilka podchwytliwych pytan, zobaczysz ktory sobie z nimi najlepiej poradzi i tego wybierzesz🙂 

Nawiasem, przypomnialem sobie, ze Sinus mial w planach zrobic taki wzmacniacz pokazowy, wlasnie na prostownikach i caly wymaksowany, ostatcznie nie dociakalem na czym sie skończyło.

Racja. Po co dawać zarobić komuś tak z za wielkiej wody, jak mogę te pieniądze pozostać w Polsce a i mogę jakąś wyczesaną recenzję potem rozpopularozywać na head-fi i postarać się wykreować naszym na to hype. Brzmi jak plan :D Aż się usmiechnąłem. Rozpiszę sobie założenia odnośnie tego projektu na spokojnie i zacznę dyskusję z kilkoma polskimi manufakturami. Super.

Edytowane przez fallow
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fallow napisał:

Racja. Po co dawać zarobić komuś tak z za wielkiej wody, jak mogę te pieniądze pozostać w Polsce a i mogę jakąś wyczesaną recenzję potem rozpopularozywać na head-fi i postarać się wykreować naszym na to hype. Brzmi jak plan :D Aż się usmiechnąłem. Rozpiszę sobie założenia odnośnie tego projektu na spokojnie i zacznę dyskusję z kilkoma polskimi manufakturami. Super.

Ja bym sie podlaczyl jak juz bedziesz cos zamawial. Mialem juz dyskuje z sinusaudio o wzmacniaczu z trafem na wyjsciu, ale to bylby eksperyment, bo Sinus nic takiego nie robil i odpuscilem na dosc zaawansowanym etapie nawet. Tym bardziej, ze trafilem Ayona okazyjnie i to sie z Meze okazalo strzalem w dziesiatke.

 

A na jakich lampach chcialbys zrobic ten wzmacniacz? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem świetny pomysł :)

 

Przez te naście lat miałem już sporo aberracji w różne strony, ale teraz skłaniam się ku jak najdorzalszym rozwiązaniem według mnie oraz takich, które będą dawały moc frajdy na długie lata. Nie przepadam za wzmacniaczami opartymi na wąskich rodzinach lamp, w których ciężko jest sobie tymi lamami pożąglować. Najgorzej kiedy jeszcze to autorski wymysł i można wsadzić "tylko tą jedną" lampę. No ja nie z tych co chcą odpalić i zapomnieć. Chciałbym też aby projekt był na tyle dobry i bezkompromisowy aby modowanie tego, w sensie poczucie potrzeby modowania rodziło pytanie czy to gra warta świeczki.

 

Mogę tutaj w wątku opisać założenia jakie już mam w głowie. Na pewno pociągnę ten projekt i wierzę w to, że zrealizuję go u jednej z polskich manufaktur ale mam dość silną wizję własną i nie wiem czy będę otwarty na kompromisy demokracji :)) Na pewno też nie zamierzam się z tym spieszyć, na spokojnie.

 

Jako takie absolutnie absolutne must have na najwyższym poziomie ogólności (niektóre założenia aby rozwiać wątpliwości)

 - dwie lampy mocy (nie cztery aby uzyskać te kilka wat więcej, chcemy więcej to od tego jest trafo)

 - dwie lampy sterujące (absolutnie nie jedna w kontrukcji z tej półki)

 - najprawdopodobniej również dwa prostowniki a nie jeden

 - nie mniej, nie więcej lamp. Dwa kanały: po jednym prostowniku, sterowniku i lampie mocy

 - nie jestem jeszcze pewien czy chcę aby to był wzmacniacz OTL z funkcją przedwzmacniacza wysokiej klasy (najlepiej z przełącznikiem) albo czy ma ten wzmacniacz mieć przełączany tryb OTL vs trafa wyjściowe. Trafa wyjściowe muszą być bardzo dobrej jakości (nie z toroidy.pl albo od Pana Lachowskiego (nic nie umniejszając, mówimy o wzmacniaczu z górnej półki)) oraz potrzebne jest tu doświadczenie. Obecnie mam poczucie, że łatwiej zrobić tak jak robię to teraz. Mieć wzmacniacz OTL z pre-ampem i używać np. Violectrica jako tryb na wyjściu z transformatorem. Na pewno nie jest to rozwiązanie optymalne kosztowo bo Violectric, dochodzi też koszt interkonektu a byle czego nie lubię :)

- ten wzmacniacz musi b.ładnie wyglądać. Nie podoba mi sie design ani Feliks Audio ani w ogole - na szarym końcu WBA. Widzę, że Sinus Audio w najnowszym modelu poszedł w dobrym kierunku i to już wygląda dobrze. Fezz Audio póki co jest dla mnie OK. Ale Woo to nie jest. (Cały czas mowa tylko o designie).

- Mam całkowitą awersję do wzmacniaczy zbalansowanych lub symetrycznych opartych na lampach. Nie dość, że większość takich kontrukcji jest pseudo-symetryczna to pozostała część, najczęściej ma tylko "dla przyzwoitości" wyjście XLR a zasilane jest w sposób single-ended - np. Woo 5, Woo 22 w ogole nie jest tak naprawdę symetryczny mimo, że marketingowo tak go Woo Audio pozycjonuje - wystarczy spojrzeć do środka. Prawdziwy symetryczny wmzacniacz to Little Dot mk6+ i mk8. No, jest prawie dobrze. Polecam pogoogleować i poszukać recenzji oraz - co najważniejsze - wrażeń użytkowników. Ten wzmacniacz faktycznie jest zbalansowany od początku do końca. Rodzynek. Poza jednymi dynamicznymi słuchawkami którym połaczenie zbalansowane coś faktycznie daje odczuwałem tylko odskok w inną stroną na takim torze. Coś się poprawiało ale ZAWSZE coś niestety się pogarszało. Wiele zostało już napisane dlaczego tak się dzieje, wieć nie miejsce i czas tutaj na to.

Naprawdę symetryczny wzmacniacz implikuje, że trzeba w nim zamknąć dwa takie same wzmacniacze. Mamy L+,L-,R+,R-. Czyli z dual-mono robi nam się quad-mono. Ja się na to nie piszę, a quasi-symetrycznego wzmacniacza nie chcę.

 - Chciałbym być może przemycić kilka rozwiązań konstrukcyjnych od Yamamoto Soundcraft.... :)) manufaktury, którą b.cenie w świecie urządzeń lampowych

- PS. Rozumiem ok, ale ...na Miłość B* żadnego wiatraka tam ma nie być. Są na to odpowiednie sposoby w tej klasie sprzęcie.

- okablowanie wewnętrzne z godziwego kruszca, nie, nie Neotecha UP-OCC :)lub srebra OCC, nie ma - wbrew temu co pisze Neotech - technologii na naszej planecie aby wytworzyć takie srebro

- kondensatory co najmniej godziwe, co najmniej :)

- rezystory niezgorsze

- drabinka zamiast potencjametra Alps RK27 i podobnych w gałce głośności w standardzie :)

 

To taki mega zarys na najwyższym poziomie ogólności.

Edytowane przez fallow
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, fallow napisał:

Na pewno pociągnę ten projekt i wierzę w to, że zrealizuję go u jednej z polskich manufaktur ale mam dość silną wizję własną i nie wiem czy będę otwarty na kompromisy demokracji :))


Ja to widzę tak, że osoby chętne na dołączenie do zamówienia, świadomie rezygnują z przywilejów demokracji i zdają się na Twoje przywództwo ;)

 

33 minuty temu, fallow napisał:

na Miłość B* żadnego wiatraka tam ma nie być. Są na to odpowiednie sposoby w tej klasie sprzęcie.


Tutaj chyba nikt nie będzie oponował :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, euter napisał:


Ja to widzę tak, że osoby chętne na dołączenie do zamówienia, świadomie rezygnują z przywilejów demokracji i zdają się na Twoje przywództwo ;)

 


Tutaj chyba nikt nie będzie oponował :D

 Niestety widzę to tak samo :) Z drugiej strony mogę obiecać, że będę otwarty na wszelkie sugestie.

 

43 minuty temu, hammerh34d napisał:

No nie denerwujcie mnie :D

Nie miałem w planach nowego lampowego wzmaka...

Kiedy zrzutka?

Myślę, że jutro do godziny 11:00 zamykamy zbieranie przelewów :)))

 

42 minuty temu, The Grand Wazoo napisał:

I ma tak wyglądać ;) 

 

image.png

Zacnie, naprawdę zacnie :) Na pewno tutaj najwięcej będzie zależało od tego co będzie w stanie zaproponować manufaktura. To będzie jedna z trudniejszych spraw.

 

46 minut temu, euter napisał:


Ale będzie lampiaków w komisie jeśli ten projekt wypali!

42 minuty temu, dj1978 napisał:

To się jeszcze okaże jak @fallow przedstawi kosztorys🙂

 

No to Panowie będzie raczej wzmacniacz z wyższej aniżeli ze średniej półki, to na pewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fallow napisał:

Mam całkowitą awersję do wzmacniaczy zbalansowanych lub symetrycznych opartych na lampach. Nie dość, że większość takich kontrukcji jest pseudo-symetryczna to pozostała część, najczęściej ma tylko "dla przyzwoitości" wyjście XLR a zasilane jest w sposób single-ended - np. Woo 5, Woo 22 w ogole nie jest tak naprawdę symetryczny mimo, że marketingowo tak go Woo Audio pozycjonuje - wystarczy spojrzeć do środka. Prawdziwy symetryczny wmzacniacz to Little Dot mk6+ i mk8. No, jest prawie dobrze. Polecam pogoogleować i poszukać recenzji oraz - co najważniejsze - wrażeń użytkowników. Ten wzmacniacz faktycznie jest zbalansowany od początku do końca. Rodzynek. Poza jednymi dynamicznymi słuchawkami którym połaczenie zbalansowane coś faktycznie daje odczuwałem tylko odskok w inną stroną na takim torze. Coś się poprawiało ale ZAWSZE coś niestety się pogarszało. Wiele zostało już napisane dlaczego tak się dzieje, wieć nie miejsce i czas tutaj na to.

Naprawdę symetryczny wzmacniacz implikuje, że trzeba w nim zamknąć dwa takie same wzmacniacze. Mamy L+,L-,R+,R-. Czyli z dual-mono robi nam się quad-mono. Ja się na to nie piszę, a quasi-symetrycznego wzmacniacza nie chcę.

 :( A gdzie najlepiej o tym poczytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zaczynałem swoją przygkde z audio były dwa graale. Jednym był TACT Millenium, pierwszy na świecie wzmacniacz cyfrowy, a drugim - klasa A.
Wszyscy opowiadali jak to przejście przez zero jest złe, bo daje artefakty różne.
Nie wiem co się zmieniło w ostatnich latach, że teraz przejście przez zero jest pożądane.
Znaczy nie tyle mam awersję, co nie ufam tym balansom :) A ES jest ok, bo to tylko przenośna pierdziawka i może dzięki temu jest bardziej wydolna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacmiszcz92 napisał:

 :( A gdzie najlepiej o tym poczytać?

Nie mam pojęcia gdzie najlepiej o tym poczytać, nie znam żadnej wyroczni prawd audio ani audiofilskich prawd o audio. Jak wspomniałem wiele zostało napisane przez lata, więc i źródeł jest po prostu wiele. Od opracowań ludzi z headphone.com (tych od pierwszej dużej grupy pomiarów słuchawek (FR,THD, Impedancja, IMD etc.) przez manuale producentów takich jak Lavry Engineering po setki opinii na forach. Tak więc, wracając do meritum mojej odpowiedzi - nie potrafię wskazać, gdzie najlepiej o tym poczytać :)

Godzinę temu, hammerh34d napisał:

Kiedy zaczynałem swoją przygkde z audio były dwa graale. Jednym był TACT Millenium, pierwszy na świecie wzmacniacz cyfrowy, a drugim - klasa A.
Wszyscy opowiadali jak to przejście przez zero jest złe, bo daje artefakty różne.
Nie wiem co się zmieniło w ostatnich latach, że teraz przejście przez zero jest pożądane.
Znaczy nie tyle mam awersję, co nie ufam tym balansom :) A ES jest ok, bo to tylko przenośna pierdziawka i może dzięki temu jest bardziej wydolna :)

Biznes audiofilski jakoś musi się kręcić. Zaimportowanie rozwiązanie typowo studyjnego, z branży PRO - czyli symetrycznego przesyłania sygnału,po to by po prostu nie ginał na większych odległościach było świetną okazją by zaprojektować i sprzedać cała nową masę sprzętu. Ale to nie pierwsze i nie ostatnie  rozwiązanie które wejdzie do audiofilskiego pokoju bez większego sensu ale zostanie okrazone ideologią lub filozofią na tyle dobrą by napędzić sektor. Celowo napisałem do pokoju gdy mówimy o rozwiązaniu do przesyłania sygnału na duże dystane :))

 

Godzinę temu, bpiotrow13 napisał:

 

Pieciocyfrowo to bedzie kosztowalo jak nic..

Jak nic :) Nie ma szans by było inaczej.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo pochlebne @bpiotrow13 ale ja jedynie będe co najwyżej właścicielem projektu tudzież product ownerem tego produktu. Nawet nie, będę właściwie jedynie interesariuszem :)

 

Zaszczyta rona projektanta przypadkie jednej z manufaktur o ile się w ogole zgodzi a ja będę miał wdzięczną rolę wybrzydzacza :)

Edytowane przez fallow
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jakas nazwe to musi miec:))

 

Co do jakosci wykonania to bliska mi jest opinia o Woo. Mialem dwa i niewiele wzmakow moze sie jakoscia wykonania rownac. Teraz mam stojak Woo na sluchawki tylko, ale tez jest swietny:))

 

Z wyborem manufaktury nie bedzie latwo. Robilem maly rekonesans jak szukalem wzmaka pod meze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fallow napisał:

Jakimi konkluzjami zakończył się ten rekonesans, jeżeli mógłbyś się podzielić? :)

 

 

Powiem ogolnie, zasadniczo chcialem miec wzmacniacz z trafem na wyjsciu. Bylo to do zrobienia w wielu opcjach, ale wynik byl wielka niewiadoma, bo nikt opcji jakie chcialem nie probowal. Jak nadarzyla sie opcja zakupu Ayona to skorzystalem. To gotowy produkt ze sprawdzonym brzmieniem i do tego fenomenalna synergia z Meze. Szczegoly moge Ci opowiedziec na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności