Skocz do zawartości

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z takim przypadkiem - wzmacniacze Wavac - że lampy założone oryginalnie przez producenta są zdecydowanie najlepsze. Np. Wavac MD-300B miał założone 300B JJ i zmiana lamp na inne (nawet dużo droższe) powodowała degradację dźwięku. Podobnie było z lampami sterującymi w każdym modelu Wavac'a który miałem okazję używać.

 

Może lampy grają dziwnie, ale ja po każdej próbie przejścia na tranzystory i tak wcześniej czy później wracam do lamp. Ich magia jest nie do podrobienia tranzystorowo - tak przynajmniej sądzę. Z powodów użytkowych fajnie byłoby trafić na tranzystor, który będzie grał lepiej od lampy - ale mi się to nadal nie udało.

Podobnie przy słuchawkach - Ether + Bakoon zestaw fenomenalny, ale taki Phast+Audeze nadal bardziej magiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2020 o 09:28, mrosin72 napisał:

Mam Phast SE od 3 lat, do niektórych słuchawek jest znakomity, ale z niektórymi gra słabo - mimo, że jest przełącznik do słuchawek nisko i wysoko-ohmowych.

Np. Ether Flow C z Phastem to porażka, ale np. Audeze LCD3F to bajka. Podobnie Hawki - wyjątkowo dobrana para.

Ethery znowu grały z Bakoonem HPA-21 jakby był to jeden komplet, a dodatkowo nie wiedziałbym co Ethery potrafią - z żadnym innym wzmacniaczem (Taurus, Cayin IHA6, Phast) tak nie grały.

Przy lampie naprawdę sporo można zmienić próbując różne lampy - i tutaj akurat jest podobnie w sprzęcie słuchawkowym i w stacjonarnym do kolumn. Ostatnio ćwiczę Lampizatora i jest to nieprawdopodobne jak lampy wpływają na charakter przetwornika. Ale przy wzmaku słuchawkowym jest trochę podobnie - zmiana lamp bardzo zmienia charakter urządzenia.

Z osobistego doświadczenia wydaje mi się, że lampy mają znacznie większy wpływ niż kable, co sądzicie?

 

 

Jestem ciekaw tego Phast. Rozumiem, ze go sprzedajesz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@The Grand Wazoo i @Corvin74 testuje lampy 6as7 GE i rzeczywiscie grają fantastycznie, z niesamowita glebia sceny. W aspektech technicznych jak dla mnie w ogole nie ustepuja tranzystorowi.

Edytowane przez dj1978
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Chcheckitout said:

 

Jestem ciekaw tego Phast. Rozumiem, ze go sprzedajesz ? 

Phast juz ma nowego wlasciciela. 
Jezeli bedziesz mial okazje wyprobowac to naprawde polecam, uwazam ze wzmacniacz jest wybitny i dodatkowo bardzo ladnie wyglada.

Ja ostatnio skoncentrowalem sie na glownym systemie stacjonarnym a nie sluchawkowym - Lampizator DAC, alez to gra!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2020 o 13:46, mrosin72 napisał:

Spotkałem się z takim przypadkiem - wzmacniacze Wavac - że lampy założone oryginalnie przez producenta są zdecydowanie najlepsze. Np. Wavac MD-300B miał założone 300B JJ i zmiana lamp na inne (nawet dużo droższe) powodowała degradację dźwięku. Podobnie było z lampami sterującymi w każdym modelu Wavac'a który miałem okazję używać.

 

Może lampy grają dziwnie, ale ja po każdej próbie przejścia na tranzystory i tak wcześniej czy później wracam do lamp. Ich magia jest nie do podrobienia tranzystorowo - tak przynajmniej sądzę. Z powodów użytkowych fajnie byłoby trafić na tranzystor, który będzie grał lepiej od lampy - ale mi się to nadal nie udało.

Podobnie przy słuchawkach - Ether + Bakoon zestaw fenomenalny, ale taki Phast+Audeze nadal bardziej magiczny.

co do Wavac tutaj to chyba zastosowano konkretny zestaw 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2020 o 13:46, mrosin72 napisał:

Wavac MD-300B miał założone 300B JJ i zmiana lamp na inne (nawet dużo droższe) powodowała degradację dźwięku.

To by się zgadzało z opinią pana Krzaka z Haiku-Audio. Mówił mi kiedyś, że akurat 300b Słowakom się bardzo udała. Reszta ich lamp jest raczej taka-se.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, marco-polo said:

co do Wavac tutaj to chyba zastosowano konkretny zestaw 

 

HE-833 to poza moim zasiegiem. Monobloki Wavac 833 z dodatkowy zasilaniem to przez wiele lat był najdroższy wzmacniacz na świecie (USD 350,000), ale potem wielu producentów postanowiło nie być gorszymi:-)

 

Ale żeby nie być gołosłownym:

 

 

IMG_2676.jpg

Edytowane przez mrosin72
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stworzenie wzmacniacza lampowego we własnym zakresie to drogi biznes czy warto lepiej zakupić jakiś zestaw z reduktor szumu np? Polecacie może jakieś składaki ze stron internetowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ktoś mnie uświadomi o co chodzi z lampami, których roczniki podawane są na lata 50-te a nawet 40-te? To są modele produkowane od tamtych lat aż do czasów współczesnych, czy aż tak stare lampy, które przez 60 lat grały rzekome "kilkaset" godzin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dj1978 napisał:

Ktoś mnie uświadomi o co chodzi z lampami, których roczniki podawane są na lata 50-te a nawet 40-te? To są modele produkowane od tamtych lat aż do czasów współczesnych, czy aż tak stare lampy, które przez 60 lat grały rzekome "kilkaset" godzin?

Lampy te są wyprodukowane w tamtych latach, ale były w magazynach np. wojskowych czy zapasów stacji radiowych (kupa lamp na rynku jest z takich źródeł).

Jeśli chcesz kupić lampy, które są nieużywane z lat 40-50-60 szukaj lamp opisanych jako NOS (New Old Stock) - to sztuki trzymane w magazynach. - niestety są coraz droższe.

Obecnie są produkowane nowe lampy na wzór starch... ale często (ponoć) nie są tak dobre jak stare, ja znawcą nie jestem... tutaj prędzej @Spawn @fallow mogą się wypowiedzieć

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Corvin74 napisał:

Lampy te są wyprodukowane w tamtych latach, ale były w magazynach np. wojskowych czy zapasów stacji radiowych (kupa lamp na rynku jest z takich źródeł).

Jeśli chcesz kupić lampy, które są nieużywane z lat 40-50-60 szukaj lamp opisanych jako NOS (New Old Stock) - to sztuki trzymane w magazynach. - niestety są coraz droższe.

Obecnie są produkowane nowe lampy na wzór starch... ale często (ponoć) nie są tak dobre jak stare, ja znawcą nie jestem... tutaj prędzej @Spawn @fallow mogą się wypowiedzieć

 

Dzieki za wyjaśnienia. A z tych nowych to w jakich producentów ewentualnie celować?

Edytowane przez dj1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mnie uświadomi o co chodzi z lampami, których roczniki podawane są na lata 50-te a nawet 40-te? To są modele produkowane od tamtych lat aż do czasów współczesnych, czy aż tak stare lampy, które przez 60 lat grały rzekome "kilkaset" godzin?
Cześć z nich jest używana, a część to tzn nos (new Old stock), czyli pochodzą ze składów magazynowych. Tych starych lamp jest jeszcze spory zapas, przynajmniej niektórych typów. Należy pamiętać, że lampy były bardzo szeroko stosowane, przez kilkadziesiąt lat nie było dla nich alternatywy. Kiedy weszły półprzewodniki przemysł i nie tylko bardzo szybko się na nie przeżucił i taka nisza jak audio nie była w stanie całkowicie zużyć pozostałych lamp.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dj1978 napisał:

Ktoś mnie uświadomi o co chodzi z lampami, których roczniki podawane są na lata 50-te a nawet 40-te? To są modele produkowane od tamtych lat aż do czasów współczesnych, czy aż tak stare lampy, które przez 60 lat grały rzekome "kilkaset" godzin?

 

Na niektórych starych  lampach masz podaną datę produkcji [np.G.E 5814 miesiąc,rok] na większości kody . Mając kartę kodów dojdziesz do fabryki,roku i miesiąca prod. Są też lampy brandowane bez kodu i dat wtedy znając budowę danej lampy dojdziesz w przybliżeniu co to jest.

Tak że początki tej zabawy są dość ciężkie.:o Na rynku jest bardzo dużo podrabianych lamp. Lampy prod.dla wojska są z reguły  o wydłużonej żywotności,np. ,,nie mniej niż 10.000 h ''

Edytowane przez Tommy66
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście zdarzają się czasami kopie lamp, ale też rebrandy. Takim przykładem mogły być zakupione przeze mnie w styczniu Siemensy CCa z końca lat 50., które okazały się Philipsami z połowy lat 60. Na szczęście sprzedawca był uczciwy i mogłem jemu odesłać. Wskazywał na to kod na bańce (zamiast przekreślonego = siemensa była philipsowa delta), jej kształt, wyjątkowo duży "O" getter, wchodzący w pomarańcz kolor złoconych nóżek... a także cechy soniczne (duże przestrzenie, napowietrzenie sceny, bardzo subtelne barwy i ostrość dźwięków, jaką dawała moja parka Philipsów). W załączniku przesyłam zdjęcia, jak wyglądało porównanie (na nr 1 Siemens ECC83 z początku lat 60., na ostatnim rebrandowany Siemens CCa z lewej i mój Philips SQ po prawej). Kody danych producentów można sprawdzić na stronie: https://www.tubemuseum.org/SearchResults.asp?Cat=31

20200428_224218.jpg

Screenshot_20200429-223308_Gallery.jpg

 

Screenshot_20200429-223835_Gallery.jpg

Edytowane przez Tytus1988
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tytus1988 o ile w Twoim w przypadku identyfikację lamp można uznać za niedomówienie [wystarczyło zapytać o kod] ,to zdarzają się takie perełki [dosłownie] jak na zdjęciu poniżej. Lampka wpasowała się w mój gust idealnie.

Widziałem trzy lampki pcl 86 Haltron [brak kodów] każda o innej budowie.

Te prawdopodobnie przeleżały w jakimś magazynie X lat i po odkryciu ktoś postanowił dać nowy kredowy brand. Spędziłem sporo godzin przy próbie identyfikacji producenta i póki co odpuściłem.

DSCN2815.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tommy66 z rebrandami do tej pory nigdy się nie spotkałem, użytkownik sprawiał wrażenie doświadczonego, uczciwego i przeświadczonego, że są to oryginalne Siemensy. Dlatego moja czujność została osłabiona. Najważniejsze, że nie sprawił problemów ze zwrotem lamp oraz pieniędzy. Nabranie nowego doświadczenia nie wiązało się na szczęście ze stratą materialną, ponieważ philipsy przy odsprzedaży miałyby trzykrotnie mniejszą wartość. Nie mógłbym zwodzić kupującego, że są to Siemensy CCa. 

 

Dziękuję za podzielenie się spostrzeżeniami i gratuluję trafienia na dobrze wpasowującą się w system lampę👍 U mnie ostatni nabytek Dario zapewnia bardzo przyjemne, gęste, organiczne brzmienie, z dobrą dynamiką, chociaż czystość dźwięku nie jest taka na parze Siemensów A-frame. Jednak mimo to bardzo dobrze wypadły z nimi AKG oraz Focale. 

 

 

20200501_174426.jpg

Edytowane przez Tytus1988
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dj1978 napisał:

Jeszcze jedno pytanie laika. Widzę, że jest większy wybór lamp 6SN7, niż 6AS7 (6N13S). Czy warto żeby wzmak od razu był przystosowany do lamp typu 6SN7? Ma sens taka zmiana?

To są różne lampy, 6sn7 stosuje się na wejściu, 6as7 są to lampy stosowane w stopniu wyjściowym. Razem tworzą fenomenalne połączenie. Klasyka gatunku :) A o jakim wzmacniaczu myślisz? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

To są różne lampy, 6sn7 stosuje się na wejściu, 6as7 są to lampy stosowane w stopniu wyjściowym. Razem tworzą fenomenalne połączenie. Klasyka gatunku :) A o jakim wzmacniaczu myślisz? 

W sumie zdecydowałem się na SinusAudio. Myślałem, że podobne oznaczenia i są to jakieś zamienniki.  Ale już kumam, w Sinusie na wejściu są użyte raczej nadal popularne 12AU7/ECC82 a tu jest w czym wybierać. Czy wobec tego lampy na wyjściu warto zastąpić jakim innym nowszym standardem niż 6AS7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że eksperyment zwieńczy się porażką, a tu wielkie zaskoczenie. W połączeniu z Sinusem zmodowane Koss KSC75, tak rozkwitły na średnicy i grają tak pełnym dźwiękiem, że spokojnie mogłyby służyć jako daily dla wymagającego audiofila:)

 

IMG_20200512_0953415.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystępuje do testowych odsłuchów wzmacniacza SinusAudio OTL 6N13S i ECC82 (12AU7). 

Ten właśnie model (środkowy z oferty słuchawkowych) właściciel firmy mi zaproponował gdy przedstawiłem mu sytuację iż szukam czegoś zarówno do niskoomowych czułych słuchawek jak i bardziej wymagających prądowo. Czyli czegoś dość wszechstronnego. Był pewien swojej propozycji to co mi zaszkodzi posłuchać ;)

 

Parę zdjęć jak się sprzęt prezentuje na tle hybrydowego (lampa + tranzystor) Little Dota Mk3 SE.

 

image.png

 

image.png

 

image.png

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności