Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Pomiar dB na SanDisk Clip Sport


WojtasRed176

Rekomendowane odpowiedzi

Ale co konkretnie chcesz zmierzyć, głośność, odstęp od zakłóceń, dynamikę? W decybelach podaje się różne wartości różnych pomiarów. Więc "jak zmierzyć decybele" jest zbyt ogólnym pytaniem.

 

I kolejne pytanie, w jakim celu w ogóle chcesz mierzyć jakieś wartości w decybelach, bo sposób zadania pytania niestety sugeruje, nie obraź się, że masz raczej blade pojęcie o wyobrażeniu. Więc co chcesz zmierzyć i przede wszystkim w jakim celu, znaczy do czego pomiar jest potrzebny?

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie pytasz o fizyczną głośność - nie mierzy się tego dla samego odtwarzacza tylko dla odtwarzacza z podłączonymi słuchawkami przy pomocy głów-manekinów ze skalibrowanymi mikrofonami w uszach

 

głośność utworu (to co można zobaczyć w każdym edytorze audio, np. audacity) to generalnie dB FS (full scale, gdzie "pełna skala" to po prostu maksymalna możliwa cyfrowa wartość pojedynczej próbki dźwięku), ta skala liczona jest od zera w dół (od maksimum), jest to skala względna (względem "zera" czyli "maksimum") i nic nie mówi o tym jak głośny będzie utwór "w rzeczywistości podczas odsłuchu"

 

co do aplikacji typu "db meter" na telefony, to są one tylko jakimś przybliżeniem, w szczególności dany model telefonu musi być wcześniej skalibrowany (i zakładamy tu że wszystkie egzemplarze mają identyczne mikrofony, a tak nie jest, bo wystarczy paproch na mikrofonie czy producent może używać różnych modeli mikrofonów)

 

najlepiej mieć po prostu "miernik decybeli", ale jest to wydatek 100-500zł


SONOMETR_DECYBELOMIERZ_MIERNIK_D_%5B308%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie pytasz o fizyczną głośność - nie mierzy się tego dla samego odtwarzacza tylko dla odtwarzacza z podłączonymi słuchawkami przy pomocy głów-manekinów ze skalibrowanymi mikrofonami w uszach

 

głośność utworu (to co można zobaczyć w każdym edytorze audio, np. audacity) to generalnie dB FS (full scale, gdzie "pełna skala" to po prostu maksymalna możliwa cyfrowa wartość pojedynczej próbki dźwięku), ta skala liczona jest od zera w dół (od maksimum), jest to skala względna (względem "zera" czyli "maksimum") i nic nie mówi o tym jak głośny będzie utwór "w rzeczywistości podczas odsłuchu"

 

co do aplikacji typu "db meter" na telefony, to są one tylko jakimś przybliżeniem, w szczególności dany model telefonu musi być wcześniej skalibrowany (i zakładamy tu że wszystkie egzemplarze mają identyczne mikrofony, a tak nie jest, bo wystarczy paproch na mikrofonie czy producent może używać różnych modeli mikrofonów)

 

najlepiej mieć po prostu "miernik decybeli", ale jest to wydatek 100-500zł

 

 

Prawdopodobnie pyta... sam nie wie o co pyta :). Stawiałbym bardziej na dynamikę, to wartość liczbowa w sam raz, do fetyszyzowania się porównaniami w folderach reklamowych. Więc najczęściej ludzie o to pytają, chociaż sami nie wiedzą po co, ale więcej decybeli zawsze lepiej, jak mniej :) Coś jak megapiksele w aparacie, albo długość zoomu. W sumie zerowe przełożenie na wnioski odnośnie jakości, ale w mniemaniu większości populacji, więcej zawsze znaczy lepiej.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wiedzieć z jaką głosnością w decybelach emitowany jest dźwięk na poszczególnych poziomach głośności dla tego odtwarzacza i przy konkretnych utworach. Korzystam z ścieżek ultrasonicznych i nie chciałbym przy tym doznać uszczerbku na słuchu.

 

@SlawekR cieszę się, że pomogłem Ci w psychologicznej masturbacji w zachwycie nad tym, że o mp3 wiesz więcej ode mnie. Respekt, ziomuś. :P

Edytowane przez WojtasRed176
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie musisz mieć skalibrowany miernik głośności (sonometr/decybelomierz/whatever) używany "jak ucho" (słuchawka musi do czegoś przylegać, pod tym czymś montujesz miernik)

 

nie polegaj na aplikacjach na telefony które efektywnie pokazują jakieś przypadkowe wartości głośności


w szczególności nie polegaj na "przykładaniu mikrofonu do słuchawki" (jeśli słuchawki są douszne/dokanałowe/zamknięte) - "dźwięk ucieka" i pomiar wskazuje na niższe natężenie dźwięku, więc łatwo załatwić sobie w ten sposób uszy (jeśli polegasz na wynikach pomiaru)

 

BTW do czego niby używa się ścieżek ultrasonicznych? O_o mierniki mają problem z pomiarem skrajnych częstotliwości

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wiedzieć z jaką głosnością w decybelach emitowany jest dźwięk na poszczególnych poziomach głośności dla tego odtwarzacza i przy konkretnych utworach. Korzystam z ścieżek ultrasonicznych i nie chciałbym przy tym doznać uszczerbku na słuchu.

 

@SlawekR cieszę się, że pomogłem Ci w psychologicznej masturbacji w zachwycie nad tym, że o mp3 wiesz więcej ode mnie. Respekt, ziomuś. :P

 

Niestety nie było to oczywiste czego sobie życzysz. A nie walić pytanie w stylu "jak zmierzyć procenty". A sarkazm, jako reakcja obronna na oczywisty brak precyzji w formułowaniu pytań, nie jest akurat dobrą metodą.

 

Na przyszłość poświęć tę samą energię aby pytanie miało sens, zamiast próbować wznosić się na wyżyny sarkazmu. Będzie z tego większy pożytek. Bo to wygląda żałośnie i świetnie zaczynasz swoją bytność na forum, od próby personalnego obrażania innych.

 

Bez odbioru.... ziomuś.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ze swej strony zamknąłem dyskusję, bez odbioru jest chyba precyzyjną formą :)

 

Nie zamierzam dyskutować z kimś, kto na zwrócenie uwagi na oczywisty fakt, że pytanie "jak zmierzyć procenty" bez podania procenty czego by miały dotyczyć, odpyskowuje o psychologicznej masturbacji i próbuje obraźliwych personalnych tekstów. Nie ma tu z czym dyskutować, bo "jaki koń jest każdy widzi". Już wylądował w KFie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KHRoN odpowiedź na PW.

 

@Reszta

Nie mam zamiaru odpowiadać na posty od nastolatków, nie raczyłem nawet przeczytać wypocin Sławcia, nie będę dawał pożywki dla zakompleksionego ego, ale proponuję przejście od psychologicznej masturbacji do fizycznej, to rozwiążę wszystkie Twoje problemy... Na te kilka minut. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takiej sytacji nie jesteś w stanie jednoznacznie określić głośności takiego dźwięku, nawet miernikiem - standard (krzywe A, B, C) w ogóle nie przewiduje tak ekstremalnych częstoltliwości (sic!)

 

533px-Acoustic_weighting_curves_%281%29.

 

dodatkowo mocno dyskusyjna jest kwestia wpływu długotrwałej ekspozycji słuchu na takie częstotliwości (zmęczenie słuchu, jest to zwyczajnie hałas, w miejscu pracy wiązało by się to z noszeniem ochronników słuchu)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Auditory_fatigue


BTW więcej o krzywych A, B, C i D przeczytasz choćby na wiki

 

https://en.wikipedia.org/wiki/A-weighting

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KHRoN odpowiedź na PW.

 

@Reszta

Nie mam zamiaru odpowiadać na posty od nastolatków, nie raczyłem nawet przeczytać wypocin Sławcia, nie będę dawał pożywki dla zakompleksionego ego, ale proponuję przejście od psychologicznej masturbacji do fizycznej, to rozwiążę wszystkie Twoje problemy... Na te kilka minut. :)

Kolega sam pokazał co jest wart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchawki, źródło dźwięku... takie rzeczy najszybciej pewnie oscyloskopem można sprawdzić

 

efektywnie może się okazać, że słychać same zniekształcenia a nie "oryginalną postać dźwięku"

 

... a jeśli sam utwór jest w postaci mp3, to powyżej 16kHz są tylko jakieś resztki (nawet jeśli wymusić kompresję powyżej 16kHz, wtedy zniekształcenia całego pasma są dość znacznie kosztem "uratowania resztek" nawyższych częstotliwości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności