Skocz do zawartości

[Wydzielone] Propozycje zmian w komisie - zapobieganie oszustom


Rekomendowane odpowiedzi

@babeo a co to da? nikt nie broni uzywania allegro.

 

ale po pierwsze, ktos moze chciec dac promocyjna cene dla kolegow z forum. po drugie, forum ma byc z zalozenia srodowiskiem bardziej wiarygodnym i zaufanym, niz allegro. zmiany, ktore proponuje, maja ulatwic budowanie tego zaufania, nie wysylac ludzi 'na drzewo/na allegro'.

 

jak ktos chce sie zabezpieczyc bo nie ma pewnosci, zawsze moze sama transakcje zrealizowac na allegro. mi chodzi raczej o ulatwienie zbudowania wiekszej 'siatki zaufanych osob' na forum, w sensie przystepnosci takiej siatki/latwosci zasluzenia na stanie sie jej czescia dla nowszych uzytkownikow. to ze ktos pojedzie na meet to tylko jedno kryterium - nie wszyscy z meetu musza sie przeciez zgodzic na zostanie realnymi znajomymi na forum, to bedzie zalezec od wrazenia, jakie dana osoba wywarla - to tak dla przykladu.

 

realnym znajomym tez mowisz, by wystawili sprzet na allegro, bo im nie ufasz? nie popadajmy w paranoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas jako MP3store sprawa jest prosta. Zamykamy komis :) otwieramy dział: Nasze ogłoszenia na portalach aukcyjnych.

Nie liczcie, że zatrudnimy kogoś aby wam prowadził komis - sorry ale komis nam jest mało na rękę. To nasza konkurencja.

1 - Udajemy, że nic się nie stało

2 - Wprowadzamy zmiany mające na celu poprawić bezpieczeństwo sprzedaży na forum

3 - Zamykamy komis

 

Innej opcji nie ma.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekC komis wam nie szkodzi bardziej, niz linki do serwisow aukcyjnych. kto chce kupic nowy sprzet - kupi. kto chce kupic uzywke - nie kupi w mp3store. proste.

 

a wspolpraca ze spolecznoscia przy jej wzmacnianiu oplaci wam sie bardziej niz umywanie rak, imho.

 

nie zrozum mnie zle, moim zdaniem nikt nie ma do was pretensji o istnienie oszustw w komisie - nie macie na to wplywu. mozecie jedynie pomoc spolecznosci uchronic sie przed nimi, co jak wspomnialem, bezposrednim zagrozeniem dla waszej dzialalnosci w zaden sposob byc nie powinno, a technicznie jest to do zrobienia w ciagu godzin.

 

tak wiec opcja numer dwa.

Edytowane przez unic0rn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wprowadźmy jedynie kartkę z nickiem, datą, gazetą, na tle forum - co tam kto wymyśli, byle by to było.

 

wprowadziłem kiedyś coś takiego w regulaminie działu z płytami CD (dobra praktyka z innych for), ale mało kto się stosował/przejmował i chyba dość szybko został ten zapis usunięty a teraz widzę że całego działu cd już nie ma...

 

... albo będzie to bezwzględnie egzekwowane, albo będzie tłumaczenie "bo nie mam aparatu", "bo nie mam aparatu PRZY SOBIE", "bo nie mam kartki i ołówka", "bo wszyscy wiedzą jak wyglądają"... a wtedy zacznie się jęczenie "czemu moja oferta poleciała do kosza", "nie doczytałem" etc. i zacznie się kolejna wojna na linii forum-komis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry stary ale dasz na to pieniądze i rozwiązanie prawne aby zatrudnić kogoś do prowadzenia komisu i obracania pieniędzmi? Czasem myślę, że rozmawiam z dziećmi - unic0rn


Nikt z nas rak nie umywa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za opcją numer dwa.

 

 

Ja też.

 

Pewnie się zdziwicie ale nie mam konta na allegro. Mało kupuję, mało sprzedaję, nigdy nie czułem potrzeby żeby takowe posiadać. I paradoksalnie czuję się bezpieczniej kupując coś od osoby z forum, którą znam tylko wirtualnie, ale jednak jakoś tam z nam niż od kogoś kompletnie obcego na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekC a kto mowi o zatrudnianiu kogos i obracaniu pieniedzmi? czytales moje posty odnosnie propozycji zmian?

 

chyba ze te drobne zmiany w kodzie forum odnosnie drzewka znajomych i mozliwosci wzajemnego oznaczenia sie forumowiczy jako znajomych realnych uwazasz za inwestycje zdecydowanie na wyrost?

 

o sklepie mp3store dowiedzialem sie, trafiajac na to forum - gdyz szukalem forum, nie sklepu. inaczej zapewne nie zwrocilbym na wasz sklep wiekszej uwagi, ale to w duzej mierze to forum robi wam darmowa reklame zaufanego, bezpiecznego sklepu audio, dbajacego o klientow i spolecznosc. jesli pare linijek kodu (upraszczam, wiem, ale jako programista wiem tez ze nie jest to wiecej niz pare godzin pracy kogos, kto z tym kodem mial juz do czynienia) jest Twoim zdaniem gorszym rozwiazaniem niz zamkniecie komisu, coz.

Edytowane przez unic0rn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - nie dajmy się zwariować. Jedno, niestety duże oszustwo nie znaczy, że na forum połowa użytkowników jest tylko po to, by wszystkich okraść i nabrać. Ten przypadek jest odosobniony i jestem pewien, że przy większej ostrożności, chociaż minimalnej weryfikacji oferty na PW sytuacja się nie powtórzy. Reszta forum się nie zmieniła, to dalej ludzie pozytywnie zakręceni, korzystający z komisu po to, by nie płacić niepotrzebnie dodatkowej kwoty za nowy przedmiot. Poza tym, po takiej akcji nikt przez długi czas nie odważy się na podobny zamach - przy obecnej podniesionej czujności zostanie od razu zdemaskowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja jestem za opcją numer dwa.

 

 

Ja też.

 

Pewnie się zdziwicie ale nie mam konta na allegro. Mało kupuję, mało sprzedaję, nigdy nie czułem potrzeby żeby takowe posiadać. I paradoksalnie czuję się bezpieczniej kupując coś od osoby z forum, którą znam tylko wirtualnie, ale jednak jakoś tam z nam niż od kogoś kompletnie obcego na allegro.

 

 

I na tym właśnie powinien opierać się komis. Jesteśmy społecznością, którą jednoczy fajne hobby, więc dbajmy sami, by z tej społeczności eliminować oszustów. Sama na tym forum kilka rzeczy sprzedałam, kilka kupiłam, jednego użytkownika poznałam osobiście (nawet dwóch, bo sprzedawałam jeszcze HD681, ale nicka tej osoby ie pamiętam, bo założył konto już po zakupie). To mój cały "dorobek" forumowy. Gdy użytkownik był nowy prosiłam o dodatkowe zdjęcia z kartką, ewentualnie odbiór osobisty, allegro, a jeżeli coś mnie zaniepokoiło rezygnowałam z zakupu. Jest tutaj dużo ludzi, którym ufam, choć nigdy ich nie spotkałam. Są to osoby z kilkuletnim stażem na forum, posiadające pozytywne komentarze dot. sprzedaży. Ja również czuję się bezpieczniej kupując od kogoś z forum, niż z Allegro. Kupowałam przez Allegro Beyery DT660, trochę z obawami, a uspokoiło mnie to, że sprzedawcą okazał się nasz forumowy Andrewek. Myślę, że trzeba wzmacniać więzi między użytkownikami forum - poprzez meety, osobiste odbiory, odsłuchy sprzętu. W ten sposób sami sobie stworzymy taką siatkę osób zaufanych. Zupełnie nowi użytkownicy natomiast niech udowodnią, że posiadają sprzęt, sprzedają przez Allegro, czy wysyłają za pobraniem. Ja np. na meet chętnie bym przyszła i poznała osobiście ludzi stąd, nie mam też oporów przed umożliwieniem przed zakupem odsłuchu sprzętu u mnie w domu (zapytajcie Gregio, sama mu proponowałam, ale ostatecznie zaufał mi co do sprawności słuchawek i odebrał osobiście bez odsłuchu), zakupione sprzęty można znaleźć w mojej galerii. Jeżeli ktoś jest uczciwy nie będzie niczego ukrywał.

Oszuści zawsze byli, są i będą - naszym zadaniem jest maksymalnie utrudnić im życie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie obowiązkowego zdjęcia z kartką, nickiem, gazetą i bezwzględne przestrzeganie tego zapisu regulaminu. Kto się nie stosuje, raport i temat do kosza. Inaczej tego nie widzę. Tematy bez zdjęć raportujemy od razu.

 

 

Tak, tyle, że np. ja bez takiego wymogu kupiłbym w ciemno coś od Ciebie, Manu, Janusza, Inszego i jeszcze (przynajmniej) kilku osób z tego forum.

 

Nie dajmy się zwariować ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> paradoksalnie czuję się bezpieczniej kupując coś od osoby z forum, którą znam tylko wirtualnie,

> ale jednak jakoś tam z nam niż od kogoś kompletnie obcego na allegro

 

paradoksalnie kupując na allegro masz znacznie lepszą podstawę prawną żeby dochodzić swoich praw w przypadku oszustwa, każda transakcja dokonana na allegro jest formalnie wiążąca, allegro ma (jakieś) dane obu stron, w szczególności płatność dokonana payu (po zgłoszeniu oszustwa na policję) jest zwracana (podobnie jak robił to ebay i paypal)

 

na forum każda transakcja dokonywana jest "na gębę" i nikt nie ma żadnych detali związanych ze stronami - o ile strona sama sobie tego nie dopilnowała... a jak widać w tym wątku ciężko czasem tego dopilnować

 

... oczywiście allegro nie jest złotym środkiem, na allegro też są uszuści, złotym środkiem jest - wybaczcie że zabrzmi to dość brutalnie - włączenie myślenia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO komis jest ok, oszustwa są wszędzie. Trzeba być nieufny i tyle, dodatkowe zdjęcia na tle monitora z forum, zakupy przez 2 uzytkownika przy dużych kwotach, w ostateczności allegro.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wprowadzenie obowiązkowego zdjęcia z kartką, nickiem, gazetą i bezwzględne przestrzeganie tego zapisu regulaminu. Kto się nie stosuje, raport i temat do kosza. Inaczej tego nie widzę. Tematy bez zdjęć raportujemy od razu.

 

 

Tak, tyle, że np. ja bez takiego wymogu kupiłbym w ciemno coś od Ciebie, Manu, Janusza, Inszego i jeszcze (przynajmniej) kilku osób z tego forum.

 

Nie dajmy się zwariować ;)

Dodam jeszcze Fatso, Maciuxa,Kuropa, Thomma,Kommela, Alla999, RymCymCyma,Grubbego, Samina,Rettera...sporo takich osób, godnych zaufania tu poznałem. Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wprowadzenie obowiązkowego zdjęcia z kartką, nickiem, gazetą i bezwzględne przestrzeganie tego zapisu regulaminu. Kto się nie stosuje, raport i temat do kosza. Inaczej tego nie widzę. Tematy bez zdjęć raportujemy od razu.

 

 

Tak, tyle, że np. ja bez takiego wymogu kupiłbym w ciemno coś od Ciebie, Manu, Janusza, Inszego i jeszcze (przynajmniej) kilku osób z tego forum.

 

Nie dajmy się zwariować ;)

 

 

Ja również mam taki osobisty krąg osób, w tym także Ciebie, od których kupiłabym sprzęt bez żadnego oporu. Jest jednak duża grupa, która powinna przynajmniej uwiarygodnić posiadanie przez siebie sprzedawanego sprzętu. Powtarzam raz jeszcze - gdyby al bundy musiał pokazać w temacie sprzedaży zdjęcia, do tego wszystkiego, by nie doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wprowadzenie obowiązkowego zdjęcia z kartką, nickiem, gazetą i bezwzględne przestrzeganie tego zapisu regulaminu. Kto się nie stosuje, raport i temat do kosza. Inaczej tego nie widzę. Tematy bez zdjęć raportujemy od razu.

 

Tak, tyle, że np. ja bez takiego wymogu kupiłbym w ciemno coś od Ciebie, Manu, Janusza, Inszego i jeszcze (przynajmniej) kilku osób z tego forum.

 

Nie dajmy się zwariować ;)

Dodam jeszcze Fatso, Maciuxa,Kuropa, Thomma,Kommela, Alla999, Samina,Rettera...

 

 

 

Zapomniałeś o Lordzie Raydenie. W sumie ja też - sorki.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale cóż tu znowu za pospolite ruszenie i rewolucje w komisie? I po co to komu? Ile jest oszustw z pojedynczych sprzedaży w komisie? Toż to jakieś marginalne przypadki. A co by nie mówić, omawiany wałek nie jest sytuacją reprezentatywną dla komisu. To wał konkretny. I pojawiłby się pewnie nawet i bez instytucji komisu, na zasadzie wątku "pomocowego dla kolegi".

 

Dajcie już spokój z wydziwianiem. Ktoś nie czuje się bezpiecznie, to niech nie kupuje w komisie nic. Albo niech kupuje tylko z odbiorem osobistym, albo niech godzi się wyłącznie na przesyłkę pobraniową, albo niech idzie na Allegro. Albo wreszcie niech nie korzysta z tej formy, to jest komisu forumowego w ogóle, jeśli ma problem z używaniem myślenia i najprostszą formą dedukcji i wysnuwania logicznych wniosków. Jest doprawdy tyle logicznych i bezpiecznych form.

 

Więc dajcie sobie wykwintnie siana z rewolucjami. Nie ma co kombinować. A tym bardziej mieszać do tego właściciela portalu, skoro komis ani go ziębi ani grzeje, albo wręcz ziębi właśnie.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> komis jest ok, oszustwa są wszędzie

 

tak, w komisie co się dało już generalnie zostało zrobione (został tylko plugin do forum z oficjalnymi komentarzami posprzedażowymi... co nie zrobi nic poza sformalizowaniem tychże komenatarzy i szybkim wyszukiwaniem negatywów... o ile dana osoba ma/miała w ogóle negatywy)

 

problemem jest to że ludzie wciąż taktują komis jako "oferty od zaufanych forumowiczów" podczas gdy OD LAT już tak nie jest...

 

... można iść oczywiście w kierunku karteczek (tylko jeszcze raz, kto będzie to bezwzględnie egzekwował?) ale nawet wtedy takie wyraźne zdjęcie z karteczką, jedyne o czym nas zapewni to że sprzedający musiał w którymś momencie mieć fizyczny przedmiot w ręce... i tyle

 

może oczywiście odstraszy to drobnych oszustów, ale bezczelny oszust wciąż może tego przedmiotu nie wysłać mimo że go posiada albo wciąż może się okazać że go w ogóle nie posiada a zdjęcie było zrobione pożyczonemu przedmiotowi albo wręcz na półce w jakimś markcie...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za propozycją zdjęcia z kartką z nickiem itp. + włączenie myślenia (bez obrazy dla nikogo, w końcu sam też dałem się nabrać...), bo myślenia nic nie zastąpi. Taki system funkcjonuje na forum benchmark.pl. Nie wiem na ile się sprawdza, ale zasada ta jest przestrzegana - wszystkie ogłoszenia bez kartki z nickiem idą do kosza. Ja po tych wydarzeniach zapewne już nie dam się oszukać, przed każdym zakupem zastanowię się 3 razy.

 

P.S. Dla przypomnienia:

 

Uwaga! Info dla wszystkich poszkodowanych.

 

Wysyłajcie do mnie PW, które zawierają dane:

 

- wasze imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe

- informację co kupiliście i za ile

- wszystkie dane kontaktowe jakie otrzymaliście na temat ala

 

Oczywiście jak ktoś sie umawiał na odbiór i nie robił przelewu to nie jest poszkodowany.

 

Jeśli ktoś nie chce udostępniać swoich danych osobowych albo nie ma zamiaru tego zgłaszać to na nic mi wasze dane osobowe i proszę ich nie podawać. Wtedy na komisariacie udostępniony zostanie tylko nick z forum, jeśli ktoś nawet tego sobie nie życzy to należy to zaznaczyć.

 

Po co to? Zbiorę to do kupy, sporządzę podsumowanie całego przedstawienia. Taką paczkę z podsumowaniem odeślę z powrotem do każdego poszkodowanego na PW. Do tak otrzymanej paczki każdy powinien dołączyć potwierdzenia przelewu i zrzuty rozmów prywatnych z PW i z tym wszystkim (łącznie ze danymi osób poszkodowanych, które sie zgodziły na ich podanie) każdy powinien zostawić w swoim komisariacie podczas składania zawiadomienia o przestępstwie. Od administracji poproszę IP konta ala, również dołączymy to do podsumowania.

 

Dodatkowo na PW dostaniecie informację jak potwierdziliśmy, że to wałek.

 

Tu na forum opublikuję jedynie sumę oszukanych osób i łączną kwotę, kto chce pisać co kupił i za ile, niech robi to wedle własnego uznania.

 

Tyle z mojej strony, ktoś ma jakieś propozycje lub chciałby coś dodać?

Na temat moralnych rozważań proszę sie tymczasowo wstrzymać, przyjdzie pora na to później.

Edytowane przez Dark Devill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyeliminować zdjęcia robione w markecie można bardzo prosto - obowiązkowo zdjęcie z kartką z nickiem, a drugie na tle monitora z naszym forum.

Moderatorzy usuwają komentarze w tematach sprzedaży, więc nie powinno być też problemu z usuwaniem ofert niezgodnych z regulaminem.


Podejrzeń nabieram też zawsze wtedy, gdy ktoś np. sprzedaje 3 rzeczy i zdjęcia każdej z nich robione są w innym miejscu. Standardowo też wyszukuję zdjęcia w google, czy nie zostało "pożyczone" z jakiejś strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności