Skocz do zawartości

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki szczęśliwym okolicznościom przyrody wczoraj Roon wylądował na osobnym NUC'u. Połączony oczywiście z Tidalem i lokalnym dyskiem.  Jednym słowem od wczoraj korzystam z Roon ROCK i przyznam, że działa to znakomicie 🙂

Jakoś tak płynniej, spokojniej. Bardziej komfortowo. DSD 256 grają bez najmniejszego zająknięcia. Dotychczasowe problemy odeszły w zapomnienie. Kofiguracja banalna. Funkcjonalność pierwsza klasa!

 

Zdecydowanie polecam to rozwiązanie 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie przestało działać automatyczne skanowanie- kiedyś włączało się automatycznie po wrzuceniu coś na serwer Nas, gdzie mam core i bibliotekę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałem jeszcze raz core i wpisałem ręcznie ścieżkę do biblioteki (na czerwono) - teraz nie działa synchronizacja automatyczna.

Wprowadziłem jeszcze raz tą samą lokalizację ale wskazując folder w eksploratorze (na zielono). Tak było kiedyś i działało. Sprawdzę czy to jest przyczyną. Jak masz wpisaną ścieżkę do danych?

D59D4291-9DFB-4209-9BA7-B41B818C9657.jpeg

2 godziny temu, Joseph_k78 napisał:

U mnie działa - wrzuciłem nowy album na serwer i od razu pojawił się w bibliotece.


 

EDIT:

 

już działa- wrzuciłem nowe pliki na NAS i błyskawicznie rozpoczęło się skanowanie.

Problemem okazała się ścieżka do lokalizacji biblioteki wpisana ręcznie. Czyli ta zaznaczona na zielono działa bez problemu. Jestem happy 🙂.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przyznaję, że nie czytałem całego wątku (jeszcze), mimo tego chciałbym o coś zapytać - jeżeli było to dajcie znać.

 

Czy tego całego Roona mogę zainstalować na linuksie - debian (OpenMediaVault) jako kontener w Docker i używać go nie tylko do streamingu, ale i lokalnie, bezpośrednio z daca podpiętego do serwera z użyciem jakiegoś webowego gui? A może tym kontrolerem na Androida da się coś takiego zrobić? Najważniejsze dla mnie aby podpiąc daca bezpośednio pod serwer i mieć dostęp do muzyki bez konieczności odpalania dodatkowego komputera (Windowsa) aby nią zarządzać / odtwarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, hammerh34d napisał:

Na 99% możesz. Z pewnością roon core może działać na linuxie, bridge jest, a sterować możesz z telefonu na przykład. Albo peceta na windzie.
 

No właśnie znalazłem nawet artykuł na ich stronie, że DACi są obsługiwane. Właśnie biorę się za konfigurację, jak się uda - do tego podpiąć reverse proxy i dnsy - to było by ******ście :D

 

A czy to rozwiązanie jest w jakiś sposób płatne? Np. dostęp do aplikacji zarządzającej na Androidzie czy coś?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, x X x napisał:

Czy tego całego Roona mogę zainstalować na linuksie

 

Ja mam na Ubuntu Server 20.04.

 

22 minuty temu, x X x napisał:

jako kontener w Docker

 

Nie ma oficjalnego obrazu. Są nieoficjalne, albo stworzysz własny. Pytanie - po co? To jest standalone aplikacja.

 

22 minuty temu, x X x napisał:

używać go nie tylko do streamingu, ale i lokalnie, bezpośrednio z daca podpiętego do serwera z użyciem jakiegoś webowego gui? A może tym kontrolerem na Androida da się coś takiego zrobić? Najważniejsze dla mnie aby podpiąc daca bezpośednio pod serwer i mieć dostęp do muzyki bez konieczności odpalania dodatkowego komputera (Windowsa) aby nią zarządzać / odtwarzać.

 

Pamiętaj, że Roon to tylko streaming po lokalnej sieci. Nie odpalisz muzy zdalnie w delegacji z domowego serwera Roon, chyba że zepniesz urządzenia VPNem. Roon nie ma webowego GUI. Konfigurujesz go z dowolnego urządzenia, na którym masz klienta bądź serwer Roon. Może to być więc ten sam komp, co robi za serwer, a może być aplikacja na drugim kompie bądź telefonie czy tablecie. Wpięcie DAC wprost pod serwer nic nie zmienia w kwestii konfiguracji.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karister napisał:

 

Ja mam na Ubuntu server 20.04.

 

 

Nie ma oficjalnego obrazu.Są nieoficjalne albo stworzysz własny. Pytanie - po co? To jest standalone aplikacja.

 

 

Pamiętaj, że Roon to tylko streaming po lokalnej sieci. Nie odpalisz muzy w delegacji z domowego serwera Roon, chyba że zepniesz je VPNem. Roon nie ma webowego GUI. Konfigurujesz go z dowolnego urządzenia, na którym masz klienta bądź serwer Roon. Może to być to więc ten sam komp, co odpala serwer, a może być aplikacja na drugim kompie bądź telefonie czy tablecie.

No to jak mam zainstalować tą aplikację, OMV nie obsługuje czegoś takiego. Jedynie wtyczki do samego systemu OMV, ale Roona na pewno tam nie ma. Dlatego właśnie dobrze by było ogarnąć to na dokerze.

 

Co do odtwarzania to by mi pasowało. Myślę, że odtwarzanie zewnętrzne też można by ogarnąć tak samo jak mam zrobionego Plexa - duckdns + proxy :) Nie musi być webgui do roon server, byle by dało się odtwarzać bezpośrednio na dac za pomocą Androida, albo tej apki co jest na Windowsa.

 

To za co tak właściwie się płaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacisz za licencję, czyli w praktyce za to, że soft się w ogóle uruchomi.

 

Nie znam OMV, ale Linuxowa instalka to skrypt shellowy, więc po prostu bym spróbował go odpalić.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, będę na to później patrzył. Na razie odpaliłem Airsonic ale nie wiem jak podpiąć do niego DACa (jeszcze, i czy się da) oraz czy będzie odtwarzał bit perfect (z defaultu jest transkodowanie), mo i nie ma oficjalnego klienta na Androida; później zerknę jeszcze na Volumio (ale to też chyba płatne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Volumio nie jest płatne, ale IMO ubogie w funkcje. Na 11. stronie tego wątku znajdziesz moje krótkie porównanie kilku rozwiązań do streamowania. Dla mnie Roon był bezkonkurencyjny. Audirvana w miarę ok, ale nie było wówczas instalki na Linucha, więc odpadła. Emby i Plex też mnie nie przekonały, choć warto ocenić samemu, bo są to rozbudowane narzędzia. Z perspektywy czasu najlepiej u mnie sprawdził się Roon zainstalowany na bezwentylatorowym PC z odtwarzaczami sieciowymi opartymi o RPi4 + HiFiBerry Digi Pro, chodzącymi na HiFiBerryOS. Banalna konfiguracja, przystępny interfejs, brak uciążliwych bugów i jest bit perfect. Do tego nie wydaje dźwięków i bierze raptem kilka W z sieci, więc można trzymać 24/7, jak na serwer muzyczny przystało. Przez długi czas było to niedopracowane, ale ostatnie pół roku jest świetnie. Jedyne czego mi brakuje, to możliwość zdalnego streamowania w Roonie bez kombinowania z VPN. Swoją drogą - ktoś poleci jakiś łatwy w konfiguracji, co działa z Roon na Linuxie i DAP z Androidem? Wsparcie iOSa też mile widziane.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Karister napisał:

Volumio nie jest płatne, ale IMO ubogie w funkcje. Na 11. stronie tego wątku znajdziesz moje krótkie porównanie kilku rozwiązań do streamowania. Dla mnie Roon był bezkonkurencyjny. Audirvana w miarę ok, ale nie było wówczas instalki na Linucha, więc odpadła. Emby i Plex też mnie nie przekonały, choć warto ocenić samemu, bo są to rozbudowane narzędzia. Z perspektywy czasu najlepiej u mnie sprawdził się Roon zainstalowany na bezwentylatorowym PC z odtwarzaczami sieciowymi opartymi o RPi4 + HiFiBerry Digi Pro, chodzącymi na HiFiBerryOS. Banalna konfiguracja, przystępny interfejs, brak uciążliwych bugów i jest bit perfect. Do tego nie wydaje dźwięków i bierze raptem kilka W z sieci, więc można trzymać 24/7, jak na serwer muzyczny przystało. Przez długi czas było to niedopracowane, ale ostatnie pół roku jest świetnie. Jedyne czego mi brakuje, to możliwość zdalnego streamowania w Roonie bez kombinowania z VPN. Swoją drogą - ktoś poleci jakiś łatwy w konfiguracji, co działa z Roon na Linuxie i DAP z Androidem? Wsparcie iOSa też mile widziane.

Ja u siebie na tą chwilę skonfigurowałem Airsonic - działa, ale ogólnie ten oryginalny kontener jest trochę "ancient". Próbuję teraz odpalić airsonic-advanced, ale nie mogę go zdeployować z innym userem niż root:root. Navidrome wygląda fajnie, lekko i świeżo - ale nie wspiera trybu jukebox jak na razie, więc brak jest wsparcia dla DACów (jedynie webowy player). Próbowałem też Funkwhale, ale znowu tutaj nie potrafię się zalogować do dashboardu - mimo utworzenia konta superuser wg zaleceń ze strony projektu, nie mogę się zalogować używając tych danych.

 

I jak na razie to tyle. Myślę czy aby faktycznie nie kupić jakieś niedrogiej (ale wspieranej) malinki lub czegoś podobnego, skonfigurować tam ten HiFiBerry i spiąc z dyskiem z mojego serwera.

 

Najśmieszniejsze jest to, że w zasadzie korzystam już z gotowego rozwiązania, którym jest Plex i Plex Amp. Plex dla Windows wspiera bit perfect, ale nie wspiera gapless i ogólnie jest trochę niewygodny do przeglądania biblioteki, natomiast Plex Amp nie wspiera bit perfect na Windowsie, ale na Androidzie już działa. No i niestety, nie ma klienckiej apki dla Linuks>Docker :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś ani Airsonic, ani Funkwhale nie wspierały ReplayGain, więc dla mnie no go. W Plex też mam z tym problemy. Niby biblioteka przeanalizowana, ale info o ReplayGain wyraźnie brakuje i stare płyty grają o wiele ciszej od nowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Karister napisał:

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś ani Airsonic, ani Funkwhale nie wspierały ReplayGain, więc dla mnie no go. W Plex też mam z tym problemy. Niby biblioteka przeanalizowana, ale info o ReplayGain wyraźnie brakuje i stare płyty grają o wiele ciszej od nowych.

Hm chyba nie ma, a przynajmniej nie widziałem takiej opcji - ja nigdy z tego nie korzystam.

 

Ale coś musi być na rzeczy, albo ogólnie implementacja Airsonic jest kijowa. Ja zauważyłem taką rzecz, że w trybie Jukebox Java (czyli tym do obsługi DACów) albumy 192 kHz odtwarza mi dużo głośniej niż albumy non-Hi-Res, oraz w przypadku tych pierwszych nie da się regulować głośności wew. webGUI. Poza tym działa to ociężale, zwykle po odtwarzaniu utworów Hi-Res i przełączaniu się na inne po prostu tracę audio i nic więcej nie chce lecieć. Dlatego też szukam alternatywy. Mam nadzieję, że się uda z tym airsonic-advanced.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, markp napisał:

Nie rozumiem tego wpisu. Czy możesz dokładniej to wyjaśnić?

 

Plex i inne programy tego typu często pozwalają streamować w dowolnym miejscu. Zostawiłbym serwer muzyczny włączony u siebie w domu i streamował z niego w innym mieście u rodzinki podczas świąt. Roon do pracy potrzebuje mieć wszystkie urządzenia w tej samej sieci, więc trzeba przenosić core na laptopa na czas wyjazdu albo kombinować z VPN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Plex i inne programy tego typu często pozwalają streamować w dowolnym miejscu. Zostawiłbym serwer muzyczny włączony u siebie w domu i streamował z niego w innym mieście u rodzinki podczas świąt. Roon do pracy potrzebuje mieć wszystkie urządzenia w tej samej sieci, więc trzeba przenosić core na laptopa na czas wyjazdu albo kombinować z VPN.
A nie można zrobić reverse proxy? Ja tak mam zrobione w Plex na swojej maszynie (ale nie tylko). Nie mam zewnętrznego ip, więc jedyny sposób aby dostać się do usług to albo vpn, albo ftp, albo właśnie reverse proxy. Dzięki temu mogę odpalić np. dashboard OpenMediaVault poza domem nie używając adresu IP serwera, a adresu skonfigurowanego za pomocą duckdns i nginx (w moim przypadku).

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pytanie do zaawansowanych użytkowników: czy możliwe jest odtwarzanie muzyki z aplikacji Roon na iPhone lub iPad bez dostępu do swojego Roon Core (którym w moim przypadku jest MacBook)? Mówiąc wprost, czy aplikacja Roon może działać na telefonie/tablecie nie jako pilot sterujący zawartością Roon Core, a samodzielny program odtwarzający/stremujący muzykę np. z Tidala lub plików znajdujących się w pamięci telefonu/tabletu? Czy w takim układzie musiałbym ze swojego iPhone lub iPada zrobić kolejny Roon Core? Czy to w ogóle możliwe, a jeśli tak, to jak to skonfigurować?

 

Pytam, ponieważ różnica pomiędzy dźwiękiem płynącym z Roon a tym bezpośrednio z aplikacji Tidal to istna przepaść (naturalnie na korzyść Roon). Kiedy wyjeżdżam i nie zabieram ze sobą MacBooka a mam tylko iPhone siłą rzeczy skazany jestem na firmową apkę Tidala... Moje uszy autentycznie wówczas cierpią :(

 

Nawet korzystając z "mało audiofilskiego" połączenia słuchawek z MacBook via bluetooth (bez udziału zewnętrznego DAC i wzmacniacza), dźwięk z Roona wciąż jest świetny. Wystarczy, że przełączę się na aplikację Tidala i aż zęby bolą...

 

Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez mariuszryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności