Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

Poproś kogoś, aby Ci przełączał za plecami i zrób ślepy test. Ja na Windowsie mam standardowe sterowniki, bo używam go tylko do gierek i YT. Odsłuch leci zawsze przez odtwarzacze sieciowe.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam takiego dylematu- pod Linuxem jest tylko ALSA. Włączyłem sobie dzisiaj DSP.

119E0E4E-B7E6-44A5-B6E2-CE73B65CAC77.jpeg

1 godzinę temu, Name44 napisał:

Tak to wygląda na tą chwilę. Na potrzeby chwili zorganizowałem MiniDella na I5. Zacęcia i przycięcia nadal występują. System zainstalowany dziś. Aktualizacje wszystkie pobrane, roon świeży, sterowniki także dzisiejsze. 

Dziwi mnie ciągłe 100% użycie procesora graficznego. Zarówno w moim NUC'u jak i tym Mini Dellu.

Nie wiem czy to pomoże, ale włącz tą funkcję i daj np. -3db a później jak nic nie da niższą wartość.

 

Cytat
Headroom Management is part of the DSP Engine. For more information on accessing the DSP Engine, see here. 
 
Digital signal processing can result in "clipping", or audio samples that exceed the allowed range. These samples are "clipped" to a maximum or minimum value. In some cases this can produce audible distortion. This is easily avoided by slightly attenuating the signal--to make "headroom" for sample values that may increase as a result of signal processing. 
 
Headroom Management is at the top of the list because it's one of the most important things to pay attention to in Roon's DSP Engine. If things don't sound right, one of the first things you should do is make sure that the signal isn't clipping. 

https://help.roonlabs.com/portal/en/kb/articles/dsp-engine-headroom-management

 

940E550F-36E1-4D9A-90BC-24F477971C7D.jpeg

 

B1B4B787-9EF2-4F13-9020-E50CC8490949.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, włączenie funkcji "Zarządzanie zapasem dynamiki" nie pomogło. Za to sytuacja poprawiła się nieco po zainstalowaniu najnowszych sterowników karty graficznej ze strony Intela. Także użycie procesora graficznego uległo zmniejszeniu. Ki diabeł?

Edytowane przez Name44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, vonBaron napisał:

Czy tylko dla mnie WASAPI Event gra lepiej od ASIO?

Pod W10 nie ma prawa być inaczej. Co więcej - jeśli to jest ASIO wywoływane jako opcja sterownika od konwertera, to po prostu Chińczyk robi wariata z ludzi swoją nakładką, bo to leci po DirectSound. Tak było ze sterami Singxera na przykład. Grało to identycznie jak DirectSound. Dlatego do XMOSa tylko sterowniki 3.34.0 oryginalne, a wszystko inne trzeba wyciąć w pień. M2Tech Evo 2 jest oczywiście XMOSem, jeśli nie wiedziałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vonBaron napisał:

A co takiego jest niedobrego w sterach które ja mam czyli 4.59?

To zależy kto to napisał i do czego. Oficjalne do XMOSa mają ostatni numer 3.34.0. Te i poprzednie jakie miałem, w ogóle nie dawały takiej opcji pod Win10 jak ASIO, bo jej tam nie ma i została zastąpiona przez WASAPI. Natomiast jak sobie instalowałem jakieś 3rd party sterowniki, to się pojawiało coś, co się nazywało ASIO i grało jak DS np. w foobar2000. Oczywiście firmy Singxer czy M2Tech mogą robić co chcą, ale ja korzystam z możliwości wyboru i biorę to, co gra lepiej, czyli oryginały. Wszystkie obce cuda odinstalowałem, wyciąłem z dysku i ponownie zainstalowałem 3.34.0. Teraz jak Windows ma jakikolwiek problem z nowym urządzeniem na XMOS, to mu wskazuję ręcznie katalog Windows\System32 i zawsze znajduje te właściwe jako najlepsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, markp napisał:


W przypadku połączenia przez USB. Dla połączenia przez sieć, Roon stosuje własny protokół RAAT.

 

 

Po USB też jest RAAT- Roon Advanced Audio Transport. :P CDF4372C-F164-46CF-B8B8-F76E33C44E7A.png

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAAT jest autorskim protokołem komunikacyjnym całego ekosystemu Roon. Jest alternatywą dla popularnego DLNA. ALSA to oprogramowanie, będące częścią jądra Linuxa, odpowiedzialne za komunikację ów systemu operacyjnego z hardware audio. Jedno może istnieć obok drugiego.

Edytowane przez Karister
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden tydzień miałem przerwy - urlop.1839b41ea3696c3d109afff269e1907e.jpg

Wysłane z mojego SM-T865 przy użyciu Tapatalka



Tak to wygląda na tą chwilę. Na potrzeby chwili zorganizowałem MiniDella na I5. Zacęcia i przycięcia nadal występują. System zainstalowany dziś. Aktualizacje wszystkie pobrane, roon świeży, sterowniki także dzisiejsze. 
Dziwi mnie ciągłe 100% użycie procesora graficznego. Zarówno w moim NUC'u jak i tym Mini Dellu.827043320_Beztytuu.thumb.jpg.435c5729d34130ac37e4848ca7ff8ed8.jpg


Dlatego ja osobno zakupiłem kompa pod Roon Core i streamuję z niego wyłącznie po sieci domowej. I nie miałem do tej pory żadnych problemów z odtwarzaniem. A komp raczej nie jest mocarzem - i5 czwartej generacji i 8GB ramu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Joseph_k78 napisał:

Dlatego ja osobno zakupiłem kompa pod Roon Core i streamuję z niego wyłącznie po sieci domowej. I nie miałem do tej pory żadnych problemów z odtwarzaniem. A komp raczej nie jest mocarzem - i5 czwartej generacji i 8GB ramu.

Też o tym myślę. Powiedz proszę, do Roon Coor'a masz wpiętego DAC'a? Sterujesz tym zestawem przewodowo/bezprzewodowo poprzez tablet? klawiatura+mysz+monitor?

Czy w roon core używasz DSP?

Edytowane przez Name44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Name44 napisał:

Też o tym myślę. Powiedz proszę, do Roon Coor'a masz wpiętego DAC'a? Sterujesz tym zestawem przewodowo/bezprzewodowo poprzez tablet? klawiatura+mysz+monitor?

Czy w roon core używasz DSP?

@Name44myślałem, źe masz tak samo- dedykowany komputer NUC i3, na którym zainstalowałeś core. Według specyfikacji ze strony Roon, Nuci3 i 8GB RAM to wymagania minimalne.


Proponuję Ci zainwestowanie w serwer NAS na Linuxie, który wspiera Roon- Qnap lub Synology

Jak byłem zainteresowany testami Roon otrzymałem informację na naszym forum, że na moim NAS nie ma możliwości odpalenia Roon bo bedzie cięło. Zakupiłem więc Nuc i7, postawiłem na nim core a muzyczkę brałem z NAS. Jestem dociekliwy i postanowiłem spróbować postawić core na moim Qnapie i otóż nic nie przerywa, biblioteka spora, DSP ustawione na DSD128. Qnap jest wyczyszczony maksymalnie z procesów/serwisów, nie ma tam innych danych- służy tylko do tego. Mam podłączone do NAS aktualnie 4xDAC. Muzyka dostępna natychmiast, w każdej chwili (Nas pracuje non stop) na stacjonarkach słuchawkowych, stereo, dap Kann Alpha. Idealne rozwiązanie, miejsca na muzykę sporo bo 6TB a Nuc i7 kurzy się nieużywany.

40981F96-2DB6-47E7-B388-4EF61627978A.jpeg

B1E6733D-1FA5-4C23-AD6F-783BFC10C39B.jpeg

4168D602-3204-4493-ABE2-6D9720F060D8.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie osobny NAS to dodatkowy, niepotrzebny klocek. U mnie NUC jest wpięty po kablu do routera. Ma zamontowany dysk SSD na Pliki FLAC i jednocześnie obsługuje Roon Core. Podczas odtwarzania z włączonym DSP CPU (i5) ma jakieś 2% wykorzystania, a watomierz wskazuje 5-7W poboru mocy. Odtwarzacze sieciowe robią za Roon Bridge i telefonem (czy tam PC - jak kto woli) steruję odtwarzaniem. Na focie po prawej w górnym rogu jest NUC z Roon Core i muzą na SSD. Pod monitorem jest odtwarzacz sieciowy (RPi4 z HiFiBerry) na WiFi wpięty po coax do DAC. IMHO najwygodniejszy setup. Komp również jest wpięty pod ten sam DAC przy okazji, ale cały tor audio jest samodzielny i może działać przy wyłączonym PC. W przyszłości planuję stereo w osobnym pokoju. Dzięki temu dorzucę kolejny odtwarzacz sieciowy i od razu będzie śmigać.

IMG_1525.thumb.JPEG.d4fc461830fa3e54002557732d6a55e8.JPEG

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Karister napisał:

Wg mnie osobny NAS to dodatkowy, niepotrzebny klocek. U mnie NUC jest wpięty po kablu do routera.

 

Dla mnie Nuc to dodatkowy, niepotrzebny klocek. Nas mam podlączony pod router i 6tb przestrzeni na dane. NAS i dyski są przeznaczone do pracy ciągłej- Nuc nie za bardzo więc musiałem go wyłączać i włączać- nie ma też dysków ssd o takiej pojemności.

3ACB268C-CE44-405E-BD23-AE3169999F71.jpeg

677F0753-0E64-419E-B4C4-813FA6CD26E4.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że masz i NUC, i NAS. Doczytałem teraz, że używasz Roon Core na NAS. Zatem w obu przypadkach mówimy o jednym klocku. Pozostaje więc kwestia tego, czy ktoś chce mieć wygodnie i weźmie gotowca, czy jest gotów nieco pogrzebać przy sprzęcie, bo można sporo ugrać. Gotowe NAS mają zazwyczaj wentylatory i się grzeją. Do tego często są na ARM, więc mają ograniczone możliwości instalacji softu. NUC w obudowie Akasy jest bezgłośny, podczas streamowania ma 30°C, bierze mniej prądu od gotowych NAS i obsłuży każdy soft bez sprawdzania, co wspiera, a czego nie. W pełni zastępuje gotowca, bo też chodzi 24/7. Nie ma argumentu, aby NUC nie był przeznaczony do ciągłej pracy.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój laptop tez może pracować 24h na dobę i się nie grzeje- zamykam mu klapę i słucham na Oriolusie, ale to nie jest sprzęt sieciowy, zaprojektowany do takiego działania podobnie jak NUC. Mój Nas się nie grzeje, nie jest głośny- stoi w salonie za telewizorem i jest zaprojektowany do pracy non stop tak jak jego dyski sieciowe, znacznie droższe od tych stosowanych w pc. Zaleta jest taka, że nie muszę zasiadać do biurka i odpalać wszystkiego tylko muzyka dostępna jest natychmiast dla każdego urzadzenia podpiętego do sieci. Jak wspominałem miałem NUC z 500Gb ssd i z takiego rozwiązania zrezygnowałem, więc mam porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1 Powiedz mi, czy na swoim NUC'u instalowałeś jednocześnie Windowsa i Roona? DSP działało bez problemów? 

U siebie jakoś nie planuję dodatkowego NAS'a. Wolałbym to wszystko dosłownie "upchnąć" w jednym urządzeniu.

A może zamiast NUC'a złożyć coś mini na Ryzenie?

Edytowane przez Name44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności