Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie dlatego leję na serwisy streamingowe. Zmienią coś i nie mam na to wpływu. Dają takie wydanie albumu, jakie akurat mają, kompresję, jaką im się zachce, wparcie, na jakie mają kaprys. No i zawsze mogą zniknąć, choć to mało prawdopodobne. A w streamingu własnych plików nie ma tych problemów. Owszem, zbudowanie swojej biblioteki audio kosztuje nieco kasy i czasu, ale IMO warto. 100% niezależności.

Edytowane przez Karister
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
20 godzin temu, Karister napisał:

Ja właśnie dlatego leję na serwisy streamingowe. Zmienią coś i nie mam na to wpływu. Dają takie wydanie albumu, jakie akurat mają, kompresję, jaką im się zachce, wparcie, na jakie mają kaprys. No i zawsze mogą zniknąć, choć to mało prawdopodobne. A w streamingu własnych plików nie ma tych problemów. Owszem, zbudowanie swojej biblioteki audio kosztuje nieco kasy i czasu, ale IMO warto. 100% niezależności.

 

Tak, ja się jeszcze zastanawiam, czy ma sens działanie na dwóch niezależnych platformach, dajmy na to Roon i Volumio jednocześnie. Albo któraś z tych wcześniejszych plug HTPC z jakimś programowym zdalnym sterowaniem. Swięta idą, to pewnie zbadam temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO do streamowania własnych plików jedno rozwiązanie, które najbardziej wpisuje się w oczekiwania. Dodatkowy soft brałbym tylko dla rzeczy, których nie mam w swoich plikach - radio internetowe (to akurat jest w Roon), podcasty lub coś jeszcze innego. Ja też w święta może coś potestuję. Z czystej ciekawości, bo Roon mi leży, ale warto poznać konkurencję. Na oku mam Volumio i Audirvana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
29 minut temu, Karister napisał:

IMO do streamowania własnych plików jedno rozwiązanie, które najbardziej wpisuje się w oczekiwania. Dodatkowy soft brałbym tylko dla rzeczy, których nie mam w swoich plikach - radio internetowe (to akurat jest w Roon), podcasty lub coś jeszcze innego. Ja też w święta może coś potestuję. Z czystej ciekawości, bo Roon mi leży, ale warto poznać konkurencję. Na oku mam Volumio i Audirvana.


No ja mam dokładnie taki sam zestaw w planach, chociaż może do tego coś jeszcze dojdzie. Ciekaw jestem, jak z Volumio teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wrzucalem w temacie Tidal ale tutaj tez wrzuce, moze wiecej osob ma ustawione powiadomienia ->
 

https://www.pepper.pl/promocje/tidal-hifi-4zl-za-120-dni-prawdopodobnie-blad-cenowy-343655

 

Przechodzac bezposrednio z linku mozna sobie doladowac HiFi Family (tylko wybierzcie zakladke poprawnie) za 4zl / kwartał. Przez revolut od reki przechodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No więc przetestowałem nieco konkurencji. Sprawdzałem pod kątem alternatywy dla Roon. Moje oczekiwania to bezbłędna obsługa dużej biblioteki audio po tagach. Muszą być: wsparcie dla wielu stref w oparciu o odtwarzacze RPi + HiFiBerry, ReplayGain, sterowanie z telefonu, obsługa tego samego albumu w wielu wersjach.

 

Na start wziąłem Volumio i Daphile. Trochę nie tego się spodziewałem. To są raczej playery niż cały ekosystem do muzy. Niemniej podpiąłem po sieci pod NAS i sprawdziłem, co to potrafi. Niestety ich archaiczne interfejsy webowe są odpychające. Ani to ładne, ani wygodne w użyciu. Apka mobilna Volumio wygląda lepiej i ma strefy. Daphile nie ma dedykowanej aplikacji mobilnej i nie da się go zainstalować na RPi. Oba wspierają ReplayGain i oba nie radzą sobie z albumami w kilku wersjach - tradycyjnie wyświetlają zduplikowane piosenki. Zatem do kosza.

 

Potem przyszła pora na MoOde Audio. Idea ta sama, co powyżej - sieciowy player audio. Interfejs jeszcze bardziej dramatyczny. Brzydki z nachodzącymi na siebie napisami. Jakby projektował go programista na kolanie. Brak aplikacji mobilnej. Wspiera ReplayGain. Poradził sobie z wieloma wersjami albumów. Co prawda nie po tagach, ale po nazwach folderów. Lepszy rydz niż nic. Niestety obsługa przez interfejs webowa jest smutna. Kosz.

 

To może Rune Audio? Ojej, nie działa na RPi4, a 3 nie mam. Na sucho sprawdziłem, że mają aplikację mobilną tylko na Androida. Nie ma zatem, jak sprawdzić.

 

Na koniec Audirvana. Tradycyjnie wpiera ReplayGain. Jako pierwsze konkurencyjne rozwiązanie zasługuje na miano ekosystemu audio. Osobny serwer instalowany na wybranym PC i osobne grajki sieciowe. Niestety serwer działa tylko na Windowsie i OSX. Nie wpadli na to, że serwer może ktoś chcieć instalować na lekkim i darmowym Linuxie. Radzi sobie z wieloma wersjami albumów. Są widoczne oddzielnie, ale niestety nie wiadomo, który to który. Chyba, że po innym odcieniu okładki. Interfejs minimalistyczny, ładny i przejrzysty. Jest też aplikacja mobilna z wyborem stref. Ogólnie całkiem ok. Zdecydowanie lepiej od powyższych. I tu bez zaskoczenia Audirvana jest płatna. 

 

Niebawem kończy mi się rok subskrypcji Roon. Sprawa przesądzona. Konkurencja jest lata do tyłu w kwestii podstawowych funkcji. Jedynie Audirvana nadaje się do użytku. Ale Roon nadal jest lepszy. Ma masę bajerów typu PEQ, Crossfeed, banalna migracja serwa z kompa na kompa.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karister napisał:

Na start wziąłem Volumio i Daphile. Trochę nie tego się spodziewałem. To są raczej playery niż cały ekosystem do muzy. Niemniej podpiąłem po sieci pod NAS i sprawdziłem, co to potrafi. Niestety ich archaiczne interfejsy webowe są odpychające. Ani to ładne, ani wygodne w użyciu. Apka mobilna Volumio wygląda lepiej i ma strefy. Daphile nie ma dedykowanej aplikacji mobilnej i nie da się go zainstalować na RPi. Oba wspierają ReplayGain i oba nie radzą sobie z albumami w kilku wersjach - tradycyjnie wyświetlają zduplikowane piosenki. Zatem do kosza.

Gwoli ścisłości:

- używam  do Daphile dwóch aplikacji,

- nie mam problemu z albumami w dwóch róznych wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bendezar, pewnie masz aplikacje do sterowania MPD, ale nie ma ich własnej aplikacji mobilnej. W jaki sposób ogarnąłeś albumy w różnych wersjach? U mnie każdy wygląda tak, że jest raz wyświetlony na liście albumów, a w środku ma powielone utwory:

1.thumb.JPG.f767c8cbcccffa9eaac3957c20cb1067.JPG2.thumb.JPG.1c8838326c86cf4e61cc67140c69b8fb.JPG

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karister, Daphile nie używa MPD tylko LMS, nad czym boleję , bo moim zdaniem MPD brzmi lepiej. Używam Orange Squeeze. Zawsze coś dodaję w tagach, co różnicuje albumy(np. rok wydania). U mnie w apce webowej wygląda to tak:

 

20210119_001001[709].jpg

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bendezarchciałbym tak, jak ten album Octopus - gentle Giant. Jak to osiągnąć? Masz inny tytuł wpisany w polu album w tagach (tzn razem z dopiskiem Remix 2015)? Byłby to trochę worakaround, ale w sumie można.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KaristerDokładnie. Taguję w MusicBee i w polu album mam dopisane Remix. Gdy tego nie zrobię to wszyskie Windowsowe playery też głupieją - w sumie skąd miałyby wiedzieć, że to coś innego. Roon wie? U mnie zresztą nie mam z tym problemu, bo niewiele mam powielonych płyt.

Edytowane przez bendezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też za dwa miesiące wygasa subskrypcja ale nie ma co, trzeba wykupić kolejny rok.
Ja jeszcze załapałem się na starą cenę na lifetime i do dziś uważam że to był jeden z lepszych moich zakupów stosunek cena/jakość ever.


pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szloda że nie ma promo na lifetime. Wyczekuje. Stoję przed dylematem. Mam za soba za chwilę roczną subskrypcję i waham sie nad kolejną roczną. Za chwile zrobi sie juz 240$ a w przyszlym roku 360. Polowa lifetime'a.
Sam nie wiem...Posiadam tez Audirvane ale w Roon to jednak inna liga. Dla mnie poza konkurencją.

Wysłane z mojego LM-V405 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na promo na lifetime nie ma co liczyć. Ta cena zawsze jest tylko podnoszona i docelowo zrezygnują ze sprzedaży tej licencji w ogóle. Zapowiedzieli już ponad rok temu, że chcą ją zlikwidować. Zawsze otwarcie komunikowali, że dla nich przejście większości użytkowników na lifetime oznacza bankructwo. Powstała tylko po to, aby na początku zebrać kasę na rozwój.

 

Cena $120 za rok natomiast chyba zawsze była stała. Na pewno nie zmienią cen tak, że ten okres się skróci. Również otwarcie komunikowali, że będą ludzi zniechęcać do lifetime. Obecnie zwraca się po sześciu latach i dla mnie to jest zbyt długa inwestycja. Jedyny sens, jak w niej widzę to zabezpieczenie się przed ewentualnymi wzrostami ceny rocznej subskrypcji. Z drugiej strony, jak zrobią tak wszyscy, zabraknie im na dalszy rozwój i albo zdechną, albo wpadną na pomysł funkcji premium, których nie będzie w lifetime.

Edytowane przez Karister
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko się zgadza. Poprzednio zwracało się po 4 latach i to było w miarę ok.
No i nie robią żadnych Black Friday itp

pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przedłużyłem subskrypcję na kolejny rok w Nowy Rok, a czy uskładam by zakupić lifetime to się zobaczy. Rzeczywiście to inwestycja, która wiele lat się będzie zwracała. Czy Roon do tego czasu dożyje?

A od dzisiaj cieszę się nowo zakupioną maliną, wszystko śmiga na RopieeeXL z SMSL m500 - od flacków, poprzez DSD do MQA.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Joseph_k78 napisał:

Czy Roon do tego czasu dożyje?

Oby. Ale dobre jest to, że w razie zwijania interesu, zrobią jeden ostatni release, aby działało offline.

 

10 minut temu, Joseph_k78 napisał:

wszystko śmiga na RopieeeXL

A ja właśnie przeszedłem na HiFiBerryOS. W końcu ponaprawiali bugi. Widzę dwie zalety:

  • RopieeeXL po zatrzymaniu playbacku wysyła ciszę na wyjście, przez co mój RME ADI nie przełącza automatycznie wejść, bo nadal widzi sygnał z RPi. Nie wiem, czemu, bo kiedyś mi działało. Przestało z miesiąc temu. Na HiFiBerryOS znowu jest git.
  • Działa programowa regulacja głośności w Roon dla wyjścia cyfrowego z HiFiBerry Digi+. Niestety suwak ma skalę logarytmiczną, więc połowa to już cisza. Lepszy rydz, niż nic. Oczywiście jego używanie prowadzi do utraty bit perfect. Przy głośności 100% jest bit perfect. Można ustawić na fixed z poziomu Roon, jak ktoś nie chce używać.

Widzę też wadę:

  • Nie ma wsparcia dla chromecast
Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie przeszedłem na HiFiBerryOS. W końcu ponaprawiali bugi. Widzę dwie zalety:
  • RopieeeXL po zatrzymaniu playbacku wysyła ciszę na wyjście, przez co mój RME ADI nie przełącza automatycznie wejść, bo nadal widzi sygnał z RPi. Nie wiem, czemu, bo kiedyś mi działało. Przestało z miesiąc temu. Na HiFiBerryOS znowu jest git.
  • Działa programowa regulacja głośności w Roon dla wyjścia cyfrowego z HiFiBerry Digi+. Niestety suwak ma skalę logarytmiczną, więc połowa to już cisza. Lepszy rydz, niż nic. Oczywiście jego używanie prowadzi do utraty bit perfect. Przy głośności 100% jest bit perfect. Można ustawić na fixed z poziomu Roon, jak ktoś nie chce używać.
Widzę też wadę:
  • Nie ma wsparcia dla chromecast
Ja zainstalowałem wersję Ropieee z 12 grudnia, może ona jest odpowiedzialna za dalsze podawanie sygnału.

Przy Chromecast Audio bit-perfect też jest tylko przy 100% głośności, gdy dasz niższą, kropka zmienia kolor na zielony.

Instalacja Ropieee oraz montaż elementów maliny przebiegł bez problemów. Ale tak sobie myślałem, że jakby coś poszło nie tak, to uderzałbym do Ciebie po pomoc Możliwe, że będę miał jeszcze jakieś pytania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2021 o 15:21, Joseph_k78 napisał:

Przy Chromecast Audio bit-perfect też jest tylko przy 100% głośności, gdy dasz niższą, kropka zmienia kolor na zielony.

 

To ciekawe, bo u mnie w Roon kropka nie zmienia koloru przy programowej zmianie głośności w HiFiBerryOS, a w RME przestaje przechodzić test bit-perfect. Przechodzi tylko przy suwaku na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mi Roon odmówił współpracy na laptopie (windows10). Klient.

Pomogła dopiero pełna reinstalacja (z wywaleniem ustawień przy usunięciu poprzedniego klienta).

śmiga ponownie. dziwne ale widzę na forum, że zgłaszają się osoby z 1.7 z tym samym błędem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności