Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.07.2020 o 00:32, Karister napisał:

Można teraz też kupować subskrypcję miesięczną za $10 zamiast rocznej.

 

gdzie niby? :D bo ja tego nie widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie. :D Jak już mi wcześniej zwrócono mi uwagę, dałem się nabrać na marketingowy chwyt z dużymi literami i małą czcionka poniżej. Opłata jest roczna $120. Przy okazji - Roon ciągle rozważa wywalenie licencji lifetime. Ciekawe, czy będzie jeszcze dostępna za pół roku, jak moja będzie się kończyć. Chciałem wtedy przejść na lifetime, ale może się nie udać. Trochę nie fair, że rok temu można było mieć za $500 i nie uprzedzili o zmianie. No ale też rozumiem ich punk widzenia - biznes prowadzą po to, aby przetrwał więcej niż kilka lat, a zbyt duża liczba kupionych takich subskrypcji odcina im ciągły dopływ gotówki. Jak podnosili kilka lat temu z $450 na $500 i o tym uprzedzili, to zarobili więcej niż za cały poprzedni rok. I tu akurat ich cenię - szczera komunikacja o ich finansowaniu, a nie pitolenie typu wprowadzamy nowe opłaty czy podnosimy stare dla dobra naszych użytkowników, aby oferować jeszcze lepszy produkt, jak to ma miejsce w wielu innych przypadkach (np. grach online).

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Karister napisał:

Natomiast wg mnie szkoda temat o Roon zaśmiecać testami video. ;) Wolałbym się trzymać tematu dyskusji czy też ewentualnej konfrontacji z DLNA i innymi konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Oczywiście, back to Roon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym jest duży problem, bo większość DAPów z ekranem to Android, a ten ma słabe wsparcie od Roon. Dlatego też pożegnałem się z iBasso - wyświetlał jedynie "Error". Kiedyś na forum Roon widziałem, że ludzie używali starych DAPów Sony bez Androida, ale one miały mało mocy na wyjściu. Z nowszych i mocniejszych DAPów najlepiej z Roon działają chyba Fiio. Dużo użytkowników M11 twierdzi, że nie ma problemów z działaniem i przerywaniem odtwarzania. Natomiast max 48k/24bit. Nie wiem, co z MQA - nigdy nie używałem. Ja się zastanawiam nad M11 właśnie. Ale spaliła mi się karta graficzna miesiąc przed premierą nowych modeli :(, więc jeszcze się nieco pozastanawiam.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Androidzie wszystko idzie 24/48 niestety. Szkoda, że nie ma bit perfect i/albo wsparcia dla USB-DAC w aplikacji Roona na andku, bo może porzuciłbym odtwarzanie z lapka i przeniósł się na tablet Shielda nVidii, bo tam nawet interfejs jest prawie taki sam jak na Windzie. Tym bardziej, że od tygodnia jestem użytkownikiem SMSL m500 i jak mi się nie chce odpalać do niego lapka, to gram z Chromecasta Audio po optyku.

 

53074cbe0536ce8a307bab30f56a348e.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja też mam problemy z odtwarzaniem na iBasso. Czasem dało się niemal całą płytę przesłuchać, ale zdecydowanie częściej postój trafiał się zaraz na początku. Za to zero problemów na V30 i Onkyo DP-X1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@vonBaron Nie, nigdy nie miałem żadnych problemów. Roon włącza się na ostatnio używanym ekranie, więc żeby dostać takie coś muszę otworzyć jakiś album, wyłączyć Roon, skasować ten album z dysku i włączyć ponownie Roon. Jeśli nie skasowałeś albumu, wg mnie problem jest z Twoim dyskiem lub plikami.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Tidala nie korzystam. Raz użyłem na próbę i wydaje mi się, że był gdzieś przycisk, aby album z Tidala dodać do swojej biblioteki - może trzeba to zrobić? Nie wiem, czy ktoś tu używa Roon do Tidala, ale na oficjalnym forum szybko odpisuje support na tego typu problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też okazjonalnie coś takiego się pojawia. I chyba dotyczy to właśnie Tidala albo Qobuza. Ale na tyle rzadko się to zdarza, że nie zaprzątam sobie tym głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z sąsiedniego forum dla roonowców:

"Okazuje się, że bardzo wiele urządzeń sprzedawanych jako Roon Ready, nie przeszło certyfikacji Roona. Niestety wiele z nich (np. NAD M10) sprawia kłopoty i Roon ma dość zapychania swojego supportu rozwiązywaniem problemów, które są wynikiem niedopracowania hardware'u. 

Jeżeli więc mamy urządzenie pokazuje się obecnie w Roonie jako uncertified, to po 21 września przestanie działać ... Dotyczy to wielu popularnych producentów, takich jak NAD, Arcam, Primare itd.

Lista certyfikowanych urządzeń znajduje się tu pod Roon Tested (trzeba kliknąć logo producenta, aby zobaczyć listę modeli):

https://roonlabs.com/partners

Update: po burzy jaką wywołało powyższe oświadczenie, Roon zaproponował rozwiązanie, które pozwoli dotychczasowym użytkownikom urządzeń bez certyfikacji na ich dalsze użytkowanie. Trzeba to jednak zrobić do 21 września !

https://community.roonlabs.com/t/a-fix-for-uncertified-roon-ready-devices/120426/19"

 

Chyba twórcy softu poczuli się już mocni.

 

 

 

 

 

"

Edytowane przez Rafacio
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście moje Oppo UDP203 widnieje na liście wspieranych urządzeń.

Ciekawe, co z endpointami na Malinkach?
Sam właśnie myślałem, by może pójść w maliny zrobić cyfrowy transport dla SMSL m500 zamiast laptopa, wpierw jednak musiałbym popytać innych użytkowników malin czy takie coś by działało w pełni (tzn. dekodowanie wszystkiego, co ten DAC może dekodować i czy Roon rozpoznałby, że na końcu kabla USB podpiętego do maliny jest m500).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rafacio napisał:

Cytat z sąsiedniego forum dla roonowców:

"Okazuje się, że bardzo wiele urządzeń sprzedawanych jako Roon Ready, nie przeszło certyfikacji Roona. Niestety wiele z nich (np. NAD M10) sprawia kłopoty i Roon ma dość zapychania swojego supportu rozwiązywaniem problemów, które są wynikiem niedopracowania hardware'u. 

Jeżeli więc mamy urządzenie pokazuje się obecnie w Roonie jako uncertified, to po 21 września przestanie działać ... Dotyczy to wielu popularnych producentów, takich jak NAD, Arcam, Primare itd.

Lista certyfikowanych urządzeń znajduje się tu pod Roon Tested (trzeba kliknąć logo producenta, aby zobaczyć listę modeli):

https://roonlabs.com/partners

Update: po burzy jaką wywołało powyższe oświadczenie, Roon zaproponował rozwiązanie, które pozwoli dotychczasowym użytkownikom urządzeń bez certyfikacji na ich dalsze użytkowanie. Trzeba to jednak zrobić do 21 września !

https://community.roonlabs.com/t/a-fix-for-uncertified-roon-ready-devices/120426/19"

 

Chyba twórcy softu poczuli się już mocni.

Brzmi jak problemy Androida i wcale się im nie dziwię. Pofragmentowany system, każdy producent robi po swojemu, a ogarnianie supportu spada na Roona. Jak odtwarzacz sieciowy ma działać z Tidal czy Spotify, to jest to zadaniem producenta tego odtwarzacza, a nie serwisu streamingowego. Tak samo powinno być z Roon. Tyle, że tamci pewnie wystawiają API, a Roon to zamknięty system z własnym protokołem. Kiedyś pisałem gry mobilne i na Motorolach plansza wyświetlała się do góry nogami, bo Motorola założyła sobie odwrotnie od wszystkich innych + z -. Dziwię się Roonowi, że nie sprzedają swojego odtwarzacza, jak to ma miejsce z serwerem.

 

EDIT:

Niemniej początkowe powiedzenie "walcie się" użytkownikom, którzy już zapłacili za produkt to PRowe dno. Nie wiem, jak oni sobie wyobrażali, że ludzie zapłacili za Roona, bo działa na ich sprzętach i nagle mówią im, że zaraz wyłączą. Utrzymanie wsparcia dla tych, co już mają to zgniły kompromis. Roon jako soft jest świetny, ale biznesowo jako firma muszą się jeszcze wiele nauczyć. Umów nie zmienia się wstecz. Ktoś kupił, zapłacił, to wymaga. Chyba, że zwrot kasy za nagle niepotrzebną licencję.

 

6 godzin temu, waski napisał:

Ciekawe, co z endpointami na Malinkach?

Nic. Mam i nie pojawia się napis "uncertified". Działa bez zarzutu, a na forach Roon developerzy potwierdzają, że problem nie dotyczy Ropieee. A do tego genialna wygoda - Malina jest mała, tania i ma elegancką stalową obudowę. Można sobie dowolnie wybierać DAC i AMP bez ograniczania się do producentów Roon Certified. Przechodzi też testy bit perfect, jak ktoś się boi, że tanie nie może działać. Na koniec dla fanów zbierania sprzętu są też do niej zasilacze liniowe polskiej produkcji w przystępnej cenie, jak kogoś bawią takie rzeczy. 

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roon wymaga płatnej subskrypcji i bycia zalogowanym podczas użytkowania, tak samo jak serwisy typu Spotify czy Tidal. Teoretycznie można się zalogować i potem odciąć sobie Internet, ale wtedy ciężko o aktualizacje i automatyczne indeksowanie nowych piosenek.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karister napisał:

Umów nie zmienia się wstecz. Ktoś kupił, zapłacił, to wymaga. Chyba, że zwrot kasy za nagle niepotrzebną licencję.

Ale oni od początku zawsze sugerowali kupowanie sprzętu, który jest certyfikowany. Jak tylko wchodzi się na ich stronę to można to sprawdzić.

nigdy nie gwarantowali, że na sprzęcie producenta, który sobie napisał "Roon Ready", ale go nie certyfikował Roon będzie wiecznie działał, a już zwłaszcza nie muszą poczuwać się do rozwiązywania problemów z tym sprzętem jeśli bedą jakieś zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corvin74 Zgodzę się częściowo, o ile te informacje uncertified były wyświetlane od zawsze. Jeśli nagle to ludziom powlepiali w ramach aktualizacji, to słabo. Nie wiem, jak było, bo mnie problem nie dotyczy. Niemniej... przez analogię nadal widzę dziury. Swój Core mam zainstalowany na Intel NUC z Ubuntu Server. Intel oficjalnie nie wspiera tego systemu operacyjnego, ale mimo to wszystko działa. Nie wyobrażam sobie, że nagle Intel mi wyłącza całego kompa, bo mam nie taki OS, jak sobie życzą.

Edytowane przez Karister
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, W tym przypadku "Intel" nie zabrania Ci używać Ubuntu, ale jak w żaden sposób nie gwarantuje, że jak wyjdzie ich nowy sterownik lub firmware do płyty głównej to Ubuntu Server będzie działał. Zakładam że Roon też nie chce gwarantować niecertyfikowanych systemów, i wspierać takie konfiguracji swoim supportem technicznym.

Ja jak kupowałem Roona to sprawdzałem czy moja konfiguracja jest wspierana i czy DAC który kupowałem ostatnio jest certyfikowany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Corvin74 napisał:

Ale oni od początku zawsze sugerowali kupowanie sprzętu, który jest certyfikowany. Jak tylko wchodzi się na ich stronę to można to sprawdzić.

nigdy nie gwarantowali, że na sprzęcie producenta, który sobie napisał "Roon Ready", ale go nie certyfikował Roon będzie wiecznie działał, a już zwłaszcza nie muszą poczuwać się do rozwiązywania problemów z tym sprzętem jeśli bedą jakieś zmiany.

Tylko kto zaczyna składanie toru audio od instalacji Roona? Jak dla mnie to w tym układzie Roon jest tabakierą, a sprzęt nosem, a nie odwrotnie. To Ci ostatni robią łaskę tej platformie, że w ogóle wspominają o niej przy opisach swoich produktów. Jak Roon chce zarabiać kasę, to niech dba o dostępność swoich rozwiązań, a nie buduje elitopodobne zależności rynkowe. Nie każdemu takie coś się podoba. Mnie na przykład nie, i jeśli kiedyś się okaże, że mój sprzęt jest unsupported, to będzie to koniec naszych wspólnych przygód, a nie motywacja do pójścia do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel Mi to wygląda jak dość agresywna taktyka wymuszenia na użytkownikach zakupu sprzętu z certyfikatym z listy producentów którzy już certyfikat wykupili oraz dalsza zachęta do wykupu tegoż certyfikatu przez pozostałych producentów którzy tego jeszcze nie zrobili :)

Edytowane przez Spawn
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności