Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, majkel napisał:

Ja mam same wave na kompie, bo mi to foobar2000 lepiej gra niż flaki. Komp ma mniej roboty obliczeniowej i to słychać.

Nie pamiętam czy kiedykolwiek sprawdzałem czy mi wave gra lepiej od flaka.

Na czym polega ta lepszość? Na co powinienem zwracać uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wave mi gra jakoś tak swobodniej, bardziej otwarcie, ale to może być zależne od sprzętu lub używanego odtwarzacza. Przykładowo - Monkey Audio ze względu na kiepsko napisany plugin grał mi na foobarze gorzej niż mp3 320kbps. Już konwersja na FLAC sporo pomogła. Ostatecznie stwierdziłem, że mam miejsce na dysku na pliki wav, bo na razie to tylko 16 bitów 44.1kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie - MQA głównie sprawdza się w streamingu więc argumenty z pojemnością dysków nie są tutaj priorytetem.
Format natomiast jest skopany bo jak zwykle chodziło o pieniądze. Drugi unfold który musi mieć miejsce w hardware (w DACu) kosztuje.


pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Nicodem napisał:

Ponownie - MQA głównie sprawdza się w streamingu więc argumenty z pojemnością dysków nie są tutaj priorytetem.
Format natomiast jest skopany bo jak zwykle chodziło o pieniądze. Drugi unfold który musi mieć miejsce w hardware (w DACu) kosztuje.


pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.
 

W dodatku ja nie potrafię odróżnić dekodowania hardwareowego od softwareowgo. Słyszycie jakąś różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Palpatine napisał:

Tanie dac z MQA ma duża szanse zagrać lepiej niż drozszy dac bez i na tym polega pół magii tego kodowania.

Rzeczywiście, szansa jest zawsze. Szczególnie, gdy producent drogiego DACa się nie postara. Natomiast z technicznego punktu widzenia MQA od dowolnego, bezpośredniego formatu bezstratnego, nie obarczonego też dodatkowymi opłatami, może zagrać tylko gorzej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddawałem płyty do Tidal i nie zdecydowałem się na format MQA, nastomiast w Tidalu można sobie porównać A do B kawałek mqa i cd. U mnie to jest tak fifty na pół jeśli chodzi o jakość, dlatego zwykle gdy mam możliwość używam mqa. Podoba mi się charakter tych plików. Nie każdemu musi pasować. Są też tacy co preferują Sptyfi czy YT. Nie ma nic w tym złego. Mi ten format akurat leży z tych powodów dla jakich został stworzony, więc się na niego nie obrażam. Używam audio przenośnego, więc ciesze się, że zużywam mniej pakietów, a otrzymuje dobrą jakość, po drugie mam taniego daca który obsługuje mqa i korzystam z tej zalety.

Edytowane przez Palpatine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Audiofool said:

Jak widać , pompowanie balonika jakim jest MQA przyniosło pożądany skutek , bo są już i tacy , dla których ten wynalazek gra lepiej niż formaty bezstratne 😂 . Oj idzie w tych czasach zarobić oj idzie 😂😂

 

Gdzie ktoś coś takiego napisał?

Bardziej chyba chodziło to to, że:

FLAC 44 jako bezstratny zagra gorzej niż MQA Studio tego samego albumu w 192 po pełnym unfold programowo-sprzętowym.

Wtedy tańszy DAC z pełnym modułem zagra lepiej niż droższy bez MQA bo tam leci FLAC 44.

 

Inna sprawa - czy 192 vs 44 daje dużo i czy ktoś to słyszy.

Ja się nie upieram. Cieszę się, że MQA u mnie działa i tak jak wspomniał @Palpatine - mam lepszy dźwięk mniejszym kosztem w transferze danych. Mi to odpowiada w sprzęcie przenośnym. Poza tym Tidal u mnie to podstawa i oni akurat poszli jako streaming w MQA więc jak mogę - korzystam. Jak są dwa formaty tego samego albumu - jadę po MQA.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Nicodem napisał:

Inna sprawa - czy 192 vs 44 daje dużo i czy ktoś to słyszy.

Z badań na sporej grupie (kilku niezależnych) wyszło, że nie.

Wyszło natomiast, że materiał pod więcej niż 44 jest często lepiej masterowany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam pytanie, czy mogę jako serwer ROON core zostawać komputer PC na Windows - taki sprzed 3-4 lat.

konfig: i5-5000K, 16 GB RAM dysk SSD 256GB?

Stałby sobie w garażu podpięty do sieci LAN kablem,. jako końcówka byłby Allo USB bridge (z Volumio zainstalowanym). 

Czy są jakieś dodatkowe wymagania?  Na coś zwrócić uwagę przy instalacji systemy Win10 od nowa na tym Roon Core - komputer byłby tylko pod Ronn.

Edytowane przez Corvin74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Corvin74 said:

Cześć

Mam pytanie, czy mogę jako serwer ROON core zastować komputer PC na Windows - takisprzed 3-4 lat.

konfig: i5-5000K, 16 GB RAM dysk SSD 256GB?

Stałby sobie w garażu podpięty do sieci LAN kablem,. jako końcówka byłby Allo USB bridge (z Volumio zainstalowanym). 

Czy są jakieś dodatkowe wymagania?  Na coś zwrócić uwagę przy instalacji systemy Win10 od nowa na tym Roon Core - komputer byłby tylko pod Ronn.

 

Bez problemu pójdzie. Mój NUC ma słabsze parametry a śmiga równo. 

Zainstaluj Win10, wywal co się da z usług niepotrzebnych, ustaw Roon Server jako automatycznie startujący serwis (wygooglaj) i temat zamknięty.

Muzę ja trzymam na zewnętrznym dysku po USB 3 i wszystko jest OK. DSP działa, multiroom działa, bilbioteka plików dość potężna.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słysze różnice między 192 i 44 ale u mnie wszystko sie rozchodzi o mastering.Co z tego że Tidal daje mi płyty w MQA jak 80% z tego to ****iane remastery który nawet w MQA nie da sie słuchać.

Dlatego odchodze powoli z Tidala bo tam muzyka ''popularna'' to może i mieć ze 100innych masteringów a i tak janusz tego nie usłyszy.Czy to będzie DR5 czy DR4 to i tak ludzie będą słuchali.Mi to przeszkadza dlatego powoli zgrywam moją całą płytoteke na pc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, podjadę po mój stary PC i w weekend się pobawię w instalację wszystkiego - zobaczymy czy zadziała.

Roon w na 14 dni trial - a potem decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Corvin74 said:

Ok, podjadę po mój stary PC i w weekend się pobawię w instalację wszystkiego - zobaczymy czy zadziała.

Roon w na 14 dni trial - a potem decyzja.

Korzystając z linku z mojej sygnatury będziesz miał trial 30 dni.

 

Lepiej - poszukaj tutaj w wątku linku od @vonBaron - to korzystając przedłużysz też jego abonament. 

U mnie to tak nie działa bo mam lifetime i nic nie dostaję, lepiej więc skorzystać z linku vonBaron'a.

 

Edytowane przez Nicodem
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Nicodem napisał:

Korzystając z linku z mojej sygnatury będziesz miał trial 30 dni.

 

Lepiej - poszukaj tutaj w wątku linku od @vonBaron - to korzystając przedłużysz też jego abonament. 

U mnie to tak nie działa bo mam lifetime i nic nie dostaję, lepiej więc skorzystać z linku vonBaron'a.

 

W takim razie bardzo proszę korzystać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Nicodem napisał:

Korzystając z linku z mojej sygnatury będziesz miał trial 30 dni.

 

Lepiej - poszukaj tutaj w wątku linku od @vonBaron - to korzystając przedłużysz też jego abonament. 

U mnie to tak nie działa bo mam lifetime i nic nie dostaję, lepiej więc skorzystać z linku vonBaron'a.

 

W takim razie bardzo proszę korzystać :D

https://roonlabs.com/r/qHt75ZTLo0CXic0wschNRQ

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Corvin74 napisał:

Na coś zwrócić uwagę przy instalacji systemy Win10 od nowa na tym Roon Core - komputer byłby tylko pod Ronn.

A nie lepiej to postawić na Linuxie? Masz kontrolę co się dzieje na urządzeniu i nic nie wywłaszcza Roona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, macio232 napisał:

A nie lepiej to postawić na Linuxie? Masz kontrolę co się dzieje na urządzeniu i nic nie wywłaszcza Roona.

Ale u mnie to będzie tylko serwer sterujący, DAC będzie podpięty pod streamer na Volumio w zupełnie innym pokoju.

Na tym PC będzie czysty Win10 i Roon - nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno to wprowadzili. Widać że sprzedaż siadła przez wirusa bo wcześniej żadnych akcji nie robilii.


pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności