Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji targów w Monachium światło dzienne ujrzał projekt o nazwie "Roon", stworzony przez RoonLabs.

A czym właściwie jest Roon? Wygląda mi na program (póki co przeznaczony dla systemów Mac i Windows), którego główne funkcje opierają się na integracji muzyki, którą posiadamy w formie plików (zarówno ściągniętych z sieci, jak i CD-ripów) z muzyką, która znajduje się w bazie serwisów streamingowych (Tidal), a wszystko to w ładnej i prostej oprawie graficznej, okraszone dodatkowymi materiałami (zdjęcia, informacje o zespole, albumie itp?).

Póki co recenzje pochlebne, mimo faktu iż jest jeszcze sporo niedociągnięć (aplikacje na Andorida i sterowanie z zewnątrz, implementacja obsługi plików DSD itd...).

Sam zamierzam sprawdzić ten program u siebie, korzystając z 14-dniowej wersji trial... no i właśnie, tu zaczynają się schodzy. Korzystanie z programu jest płatne. Rocznie ok 120$.

I teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytania - czy taki program ma sens, czy jest warty takich pieniędzy, czy rzeczywiście zmienia diametralnie wygodę i sposób w jaki słuchamy muzyki?

Pytanie do Was: korzystaliście już może z tego rodzaju programów? Sprawdza się w codziennym użytkowaniu, może są jakieś alternatywy (taką wydaje się chociażby darmowy Daphile, ale wyklucza korzystanie w tym samym czasie z "normalnego" systemu na komputerze, interfejs też nie każdemu może odpowiadać)?

 

Więcej informacji na stronie:

https://roonlabs.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno proste pytanie. Czy podczas integracji biblioteki będzie potrafił rozróżnić wersję płyty japońską od amerykańskie (USA) i ewentualnie australijską i niemieckiej?

Bo jeśli nie, to zdecydowaną większość (chociaż pewnie nie tak graficznie dopracowaną) funkcjonalności apki za "jedynie 120$" mam w tej chwili za darmo :)

Na stacjonarce skonfigurowanej pod "bit-perfect playback" zainstalowany LMS + SqueezePlay i podpięty DAC HiFime 9018 + O2. Na terminalu zainstalowany Daphile i podpięty E10K + Edifier R1600TIII . Konto na wimp, tidal i spotify (błogosławieni ci, którzy oferują promocje :D) + własna zawartość dysku. Na komórce/tablecie zainstalowany darmowy Logitech Squeezebox Controller, dający dostęp zarówno do stacjonarki, jak i do terminala. A stąd już możliwość jednoczesnego i niezależnego sterowania zarówno odsłuchem na słuchawkach, jak i na głośnikach z dwóch różnych źródeł.

No tak, ale ja 11 lat temu postanowiłem zakończyć nierówną walkę z wirusami, trojanami i nieoczekiwanymi awariami sytemu i zobaczyć, co oferuje Linux :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu chyba chodzi o wygodę i łatwość instalacji, może też stabilność samej aplikacji. A co do rozróżniania konkretnych wydawnictw albumów, to nie wiem jak zostało rozwiązane i czy jest taka opcja. A mogłaby okazać się przydatna, zwłaszcza gdyby program rozpoznawał także muzykę dostępną przez serwisy streamingowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno proste pytanie. Czy podczas integracji biblioteki będzie potrafił rozróżnić wersję płyty japońską od amerykańskie (USA) i ewentualnie australijską i niemieckiej?

 

Bo jeśli nie, to zdecydowaną większość (chociaż pewnie nie tak graficznie dopracowaną) funkcjonalności apki za "jedynie 120$" mam w tej chwili za darmo :)

 

Na stacjonarce skonfigurowanej pod "bit-perfect playback" zainstalowany LMS + SqueezePlay i podpięty DAC HiFime 9018 + O2. Na terminalu zainstalowany Daphile i podpięty E10K + Edifier R1600TIII . Konto na wimp, tidal i spotify (błogosławieni ci, którzy oferują promocje :D) + własna zawartość dysku. Na komórce/tablecie zainstalowany darmowy Logitech Squeezebox Controller, dający dostęp zarówno do stacjonarki, jak i do terminala. A stąd już możliwość jednoczesnego i niezależnego sterowania zarówno odsłuchem na słuchawkach, jak i na głośnikach z dwóch różnych źródeł.

 

No tak, ale ja 11 lat temu postanowiłem zakończyć nierówną walkę z wirusami, trojanami i nieoczekiwanymi awariami sytemu i zobaczyć, co oferuje Linux :D

 

Jaskinia sprzętu :o ja to coraz bardziej odczepiam się ot tego całej elektroniki im niej zaawansowanej elektroniki tym lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...
5 minut temu, Bednaar napisał:

To już Wam stary, dobry, poczciwy foobar2000 nie wystarcza? ;)

Stary poczciwy foobar niestety nie ma zaimplementowanego streamingu. Cena ceną, ale jeden program do słuchania własnej muzy i Tidala to złoto jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bachankas napisał:

Stary poczciwy foobar niestety nie ma zaimplementowanego streamingu. Cena ceną, ale jeden program do słuchania własnej muzy i Tidala to złoto jest :)

Czy aby na pewno?

https://audiophilestyle.com/forums/topic/23358-tidal-and-wimp-through-your-software-player-of-choice/

https://www.foobar2000.org/components/tag/streaming

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odgrzebuję temat ponieważ wczoraj zainstalowałem i jestem pod wrażeniem. Podchodziłem do tego jak pies do jeża bo po co płacić praktycznie kolejną opłatę miesięczną za Tidal tylko po to by mieć w jednej apce pliki i Tidal. Ale kurcze to jest dużo więcej niż tylko program odtwarzający.

Po pierwsze nie wiedziałem, że działa z urządzeniami Google - dla mnie super, sterowanie z różnych urządzeń (telefony, tablety), cudnie zaciągnął bibliotekę z NASa itd.

W ciągu triala mam w planach uruchomienie serwera na leżącym w szufladzie starym miniPC. Może pójdzie. 

 

Pytanie - czy ktoś z Was poleca jakąś dystrybucję od razu stworzoną pod niego? Taką do odpalenia z pendrive i sprawdzenia. ROCK w moim przypadku raczej nie zadziała - mój miniPC ma dość nietypową konfigurację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Chcheckitout said:

Kup NUCa lub NAS. Nas będzie drogi

 

Sęk w tym, że mam starego ale nadal bardzo jarego NASa. Zastosowanie głównie do domowego biura. Minus  - nie jest X64 i nie da się na nim zainstalować serwera Roon.

To QNAP więc obsługa natywna jest ale nie na moim modelu.

NUC - chcę wpierw spróbować z tym co mam w szufladzie. Dlatego najchętniej distri live z pendrive na start dla sprawdzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Nicodem napisał:

 

Sęk w tym, że mam starego ale nadal bardzo jarego NASa. Zastosowanie głównie do domowego biura. Minus  - nie jest X64 i nie da się na nim zainstalować serwera Roon.

To QNAP więc obsługa natywna jest ale nie na moim modelu.

NUC - chcę wpierw spróbować z tym co mam w szufladzie. Dlatego najchętniej distri live z pendrive na start dla sprawdzenia.

 

 

Nas to musi być minimum na i3. Warto zainwestować w NUC i7 + SSD jeśli biblioteka Ci się powiększa cały czas. Jak grasz z Tidal online to nie wiem czy storage Ci potrzebny ogromny. Ja mam server na tradycyjnym PC roboczym, który jest dość wydajny ale weź to odpalaj żeby posłuchać muzyki np 1 h przy kawie rano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/20/2019 at 8:52 PM, Chcheckitout said:

Wielkość bazy danych ma duże znaczenie. Ja mam 1TB dysk prawie cały w plikach i to się powiększa.

Ja docelowo zainwestuje w NUCa.

 

Zainstalowałem w weekend na moim starym (bardzo) komputerku - to kombajn na Atom + Nvidia chipset.

Wszystko działa poprawnie. Okrojona wersja Ubuntu + Roon.

Wygląda na to, że nie jest aż tak zasobożerny. Ponad 600GB różnych plików i śmiga.

 

Problem jaki mam z Roon to fakt, że aplikacja na Android nie widzi DAC/AMP po USB. Bez sensu totalnie. Zdaje się, że na razie nie ma jak tego obejść.

Lipa bo chciałem zrobić sobie kilka końcówek Roon bazując na starych tabletach Android.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Nicodem napisał:

 

Problem jaki mam z Roon to fakt, że aplikacja na Android nie widzi DAC/AMP po USB. Bez sensu totalnie. Zdaje się, że na razie nie ma jak tego obejść.

Lipa bo chciałem zrobić sobie kilka końcówek Roon bazując na starych tabletach Android.

Dlaczego nie?

Zakładasz na każdym urządzeniu strefę.

Capture+_2019-02-25-20-30-38.png

U mnie jak widać, mogę z telefonu sterować pierwszą strefą czyli stacjonarnym DAC a na drugiej strefie słuchać z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam jednak foobar + Tidal wystarcza i jakoś 120$ mnie nie swędzi. 

W dniu 28.01.2019 o 15:24, Bednaar napisał:

Jakas instrukcja obsługi pod Tidala? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie?
Zakładasz na każdym urządzeniu strefę.
1999578194_Capture_2019-02-25-20-30-38.thumb.png.b0e44b88846fbb3b24d630c3459d1f0b.png
U mnie jak widać, mogę z telefonu sterować pierwszą strefą czyli stacjonarnym DAC a na drugiej strefie słuchać z telefonu.
U mnie nie widzi po kablu Hugo2.
Tylko zwykłe wyjście telefonu, nie mogę utworzyć nowej strefy.
Tak samo na tablecie. bbe3d26b9f710b19fb22d05908edb9d4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, vonBaron napisał:

Jakas instrukcja obsługi pod Tidala? 

Nie wiem, nie korzystam z Tidala.

Edit: sorry, że Cię zawiodłem, ale jestem stary dziad i kupuję CD ;)

Edytowane przez Bednaar
reakcja Kolegi
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności