Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

FOCAL fanklub


hibi

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie tak, są idealnie wyważone, tak w sensie wygody jak i dźwięku, nie męczą, mogę w nich siedzieć kilka godzin gdzie w 1266 jest to raczej niewykonalne. Nie zgadzam się też z opinią że Utopie mają słaby bas, oczywiście nie jest to jebnięcie jak w 1266 ale według mnie mają najlepszy bas jaki słyszałem w dynamikach.

Słuchanie 1266 to jak jazda bolidem F1 a Utopii jak sportową limuzyną.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja je skreśliłem po opiniach, że z basem to tam krucho, do tego scena kameralna, niektorzy nawet ją określają jako klaustrofobiczna. Oczywiscie są to opinie zaslyszane i przeczytane, sam ich nie miałem okazji posłuchać, a szkoda. Niemniej jednak, to raczej nie jest mój kierunek grania. Ale jedno musze im oddać - są piękne :)

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze po odsłuchach Utopii na Twin Headzie u Przemka @Tytus1988. Bas świetny, zarówno ilościowo jak i jakościowo było go w sam raz. Scenicznie było szeroko! Abyssy słuchane z niimbusa 5 oraz Dave robiły niesamowite wrażenie sceną na głębokość ale jakoś mega szeroko to nie było. Jeśli chodzi o bas to po abyssach spodziewałem się tektonicznego zejścia, potęgi większej niż w finalach d8k, a tu taka niespodzianka: świetna kontrola, szybkość basu, kiedy trzeba jest twardo, kiedy trzeba miękko - rewelacja, jednak to nie bas gra tu pierwsze skrzypce.

 

Ogólnie myślę, że kwestia z czym Utopie sparujemy jest kluczowa, no i oczywiście lampy, Przemek miał chyba dario, które robiły dobrze właśnie dolnym rejestrom. 

Edytowane przez Weird_O
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalZZZ dużo zależy od konfiguracji w jakiej grają Utopie. Był u mnie ostatnio znajomy, który dość sceptycznie podszedł do Utopii bo słuchał ich kiedyś i zagrały wyczynowo, ale ostro oraz całościowo niezbyt przyjemnie. Był pozytywnie zaskoczony ich naturalnością brzmienia i w swoim rankingu postawił je za AKG K1000, które określił jako najbliższe wrażeń koncertowych. Podobnie Marek, brat @domil. Dorocie bardziej podobały się Focale Utopia. 

 

Tak jak wspominał @Weird_Onie brakuje w Focalach basu u mnie w systemie, a także nie uważam ich za ostre w konfiguracji lamp sterujących Tung Sole ECC83 oraz Telefunkeny ECC88 (na Dario E188CC robią się dla mnie trochę zbyt łagodne, przyciemnione, za mało przestrzenne, holograficzne, chociaż czasami też lubię ich posłuchać w takiej odsłonie, chociaż te cieplejsze lampy lepiej służą K1000). 

 

@saudio Ayon, a szczególnie Dave z MScalerem są świetnymi, wysokiej klasy urządzeniami i może warto byłoby spróbować podejść do Utopii raz jeszcze. Kilka lat temu miałem wypożyczoną testówkę ze sklepu i przestrzeń na nich zapamiętałem jako znacznie kameralniejszą niż w moim egzemplarzu, nawet bezpośrednio z DAC215. Osobiście cenię ich scenę przede wszystkim za precyzję, wzorową gradację planów, separacje między poszczególnymi źródłami pozornymi oraz sferyczny charakter.

 

Mam nadzieję, że będzie okazja, aby się spotkać oraz dokonać spokojnych porównań :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak słucham Elear-ów i tak się zastanawiam nad nimi ... 

Dopiero teraz wiem ( chyba ) co to znaczy ciemne granie :D. Tylko ten kocyk, czy co tam przeszkadza ...

Ale mają więcej detali, bliskość, słucham dalej... jest przyjemnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, neonlight napisał:

Nie wiesz. Nałóż jeszcze jeden, albo nawet dwa kocyki i wtedy będziesz miał ciemne, znaczy HD650. 😆

Zapewne potrzeba czasu na zmianę wartości odsłuchowych Elearów, przyzwyczajenie słuchu i umysłu, ale mialem 650 i ... Zbliżone. Ale nie sceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Już od pierwszych chwil w ucho rzuca się ich neutralność, przejrzystość i wręcz perfekcyjny realizm. Nie ma tu mowy o żadnym koloryzowaniu, zaowalowaniu, wpadaniu w pogłos, czy nadmiernych wyostrzeniach. W całokształcie kreuje to przekaz niesamowicie prawdziwy.

Pomimo, że basu nie jest zbyt wiele to jest on bardzo wysokiej próby. Jest twardy, szybki, zwarty i bardzo rozdzielczy.

Średnica jest żywa, czytelna i klarowna. Wokale bardzo wyraźne oraz soczyste, co kolokwialnie mówiąc sprawia wrażenie obcowania z logopedą.

Pomimo, że słuchawki charakteryzują się jasną sygnaturą nie uważam, że są zbyt ostre. Nazwałbym je otwartymi na górze. Kiedy ma być ostro to po prostu jest ostro. Tu po raz kolejny brylują swą wiernością. Generalnie góra jedna z lepszych jakie słyszałem.

Największe zastrzeżenie tyczy się objętości sceny. To nie jest najwyższy z możliwych poziomów, aczkolwiek nie wygląda to, aż tak strasznie jak można by się po nich było spodziewać. Mocno nadrabiają natomiast niesamowitym obrazowaniem. Plany ustawione są we wzorowej kolejności, a rozlokowanie oraz separacja źródeł stoi na najwyższym znanym mi poziomie.

Słuchawki dosyć ochoczo reagują na zmianę okablowania. W moim przypadku najlepszy rezultat uzyskałem na hybrydzie Wireworlda. Fabryczny kabel jest całkiem przyjemny w odbiorze. Niestety w jego przypadku przekaz tracił na dynamice oraz czystości. Srebro od ToxicCable wręcz mordowało już ilością detalu wywołując pewnego rodzaju niepokój.

Podsumowując pomimo że osobiście preferuję mniej analityczne i przenikliwe brzmienie, na rzecz tego bardziej nasyconego, masywnego i muzykalnego uważam Focal Utopia za jedne z najlepszych słuchawek jakie było dane mi testować.

Wobec powyższego wielkie podziękowania dla @vonBaron za możliwość ich wypożyczenia.

utopia.jpg

  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam wiele porownan Utopii z D8k, ale zawsze mnie ciekawi jak to widzą inni. Zbieram sobie informacje i je później lepie w jedną całość :)

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Słuchał ktoś Clear mg pro,Clear mg bez pro mi nie podeszły za mało rozciągnięty dźwięk choć wyrafinowany i detaliczny,może pro są bardziej swobodne i rozciągnięte.

Za to Celeste pod względem barwy i swobody bardzo fajnie grały jednak bez detaliczności takiej precyzji jak clear mg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
17 godzin temu, gabler napisał:

Czy słuchałeś obu obok siebie, na Major hifi testujący twierdzi,że grają różnie.

Starsza wersja Clear grała zdecydowanie inaczej od pro.

Nie, na jakimś zagranicznym kanale YT usłyszałem stwierdzenie, że różnica to tylko wyposażenie i kolor. Starsza wersja gra oczywiście inaczej niż Mg i Pro.

Edytowane przez deepblue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niedawno zostałem zadowolonym właścicielem OG Clearów i jako, że są to słuchawki z drugiej ręki, mam kilka pytań do długotrwałych właścicieli o to jak wydłużają ich żywotność:

1. W jaki sposób dbacie o nauszniki ? Czy ktoś może ma jakiekolwiek doświadczenia z zamiennikami? Oryginalne pady są praktycznie nie do zdobycia w Europie, Dekoni zdaje się że dość znacznie ingerują w brzmienie itp. jedyną sensowną opcją zdają się pady do Elexów, które można kupić za 60 USD od Drop.com (chyba wysyłają do Europy..). Z tego co mówią na forach są PRAWIE takie same jak do Clearów (perforowana Alkantara), a czarny kolor to wg mnie zaleta. 

2. Dość analogiczna sytuacja z alkantarą na pałąku - tak samo jak pady odbarwia się ona wraz z użytkowaniem, przy próbie czyszczenia robi się coraz ciemniejsza i zaczyna 'mechacić', wiem, że ludzie kupują np wełniane ochraniacze, aby jak najdłużej utrzymać je w dobrej kondycji, ale w moim przypadku to już trochę po fakcie + jest to rozwiązanie doraźne. W związku z powyższym, myślę czy by nie oddać ich do jakiegoś zakładu gdzie mogliby np zamienić ten materiał na skórę licową. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Może ktoś próbował czegoś podobnego? Zastanawiam się czy typowe zakłady zajmujące się renowacją mebli/tapicerskie podjęły by się takiego zabiegu.

Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności