Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

FOCAL fanklub


hibi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
11 minut temu, vonBaron napisał:

Ja bym je kupił tylko po to aby na nie patrzeć 😍

Ja też... ładne są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2020 o 15:03, Spawn napisał:

W sumie to zapomniałem, że nie napisałem nic o Focal Elear, które to miałem niedawno. Domyślam się, że wszyscy czekają z zapartym tchem na moje wywody biorąc pod uwagę że nikt o nie, nie pytał :D

 

Bardzo dobry bas z odczuwalnym impaktem. Nienaganna kontrola, z przyjemną lekką miękkością choć wyczuwalną stanowczością. Nie zagłębiają się w najniższe rejony subbasu, ale midbas nie pozwala się nudzić. Doskonałe wyczucie rytmu i pneumatyczny impakt. Jak na słuchawki otwarte to bas jest wyśmienity mimo, że nie ma go jakoś nadzwyczajnie dużo.

 

Wyraźne na średnicy, ale z odsuniętymi wokalami i z wyczuwalnym woalem. Brakuje mi tutaj bezpośredniości, zuchwałości, po prostu chciało by się to mieć bliżej. Dociążenie w sam raz, kształtne wszystko i nie wyszczuplone. Bez ostrości i w zasadzie zero sybilizacji. Dokładne i poprawne ale zza lekkiej kotary i nie tak bliskie jak by się chciało. W muzyce klasycznej okazują się dla mnie na dłuższą metę męczące przez ten brak przejrzystości na średnicy. Na ten przykład instrumentom smyczkowym brakuje satysfakcjonującego zakończenia i brzmią jak by chciały a nie mogły i męcząc się z tym samemu niemiłosiernie, owe zmęczenie zaczyna doskwierać również i mnie aby sesję odsłuchową zakańczam przedwcześnie z uczuciem ulgi. Nie uważam, że Eleary są męczące w sensie stricte, ale nie potrafią sobie poradzić z pewnymi elementami muzyki co odbieram jako zmęczenie materiału. Gdy tych elementów nie ma (muzyka popularna) to Elearów słucha się całkiem przyjemnie. Dodam apropo tego przytyku, że ja w ogóle nie lubię słuchawek z woalem czy grających z oddali. Rozumiem, że są zwolennicy takiego typu prezentacji, ale ja jak bym chciał aby słuchawki grały z oddali i niewyraźnie to bym je ściągał z głowy i kładł na biurku i niech sobie tak grają ;)

 

Wysokie tony wyraziste, ale niezbyt wyrafinowane z takim nieokrzesanym wykończeniem. Nie są ostre w sensie ogólnie, ale jak by nie do końca obrobione. Złapałem się na tym że podświadomie podkręcam głośność próbując nadgonić brak prezencji na wyższej średnicy i te wysokie tony zaczynają mnie mierzić. To nadal nie jest ostre, ale zaczynają mi działać na nerwy wiec przyciszam i muszę pogodzić się znowu z brakami na średnicy.

 

Brzmienie ogólnie jest szybkie, energiczne, muzykalne i skłaniające do tupania nogą. Sprawia wrażenie otwartego i dobrze napowietrzonego mimo że przestrzeń jak na otwarte słuchawki wokół uszne to jest dość przeciętna i zupełnie nieimponująca. Klaustrofobia nam nie grozi, ale co do otwartych słuchawkach z okolic 1000 dolarów mam zdecydowanie większe wymagania co do przestrzenności. Dobre do muzyki popularnej, nie kaleczą ze słabymi realizacjami ale też nic nadzyczajnego nie pokazują z tym dobrymi. Brakuje im klasowego sznytu.

 

Zauważyłem też sztucznie dodany pogłos. Nie echo, ale właśnie pogłos albo jakieś przesunięcie fazy miedzy kanałami przez na czym cierpi czystość i precyzja rysowania źródeł pozornych. Nie jest to super oczywiste od pierwszego odsłuchu, ale im dłużej i więcej muzyki się odsłucha tym bardziej zaczyna to być odczuwalne i albo stanie się to irytujace albo się do tego przyzwyczaimy. Osobiście preferuje jak słuchawki budują scenę opierając się na wskazówkach przestrzennych zawartych w nagraniu więc mnie ów pogłos męczył, albo lepiej powiedzieć, że znudził.

 

Wykonane bardzo dobre i z dobrych materiałów. Sprawiają wrażenie solidnych i niezbyt dużych chociaż wcale małe nie są. Dość ciężkie, ale nie czuć tego na głowie. Chciało by się jakiegoś lepszego materiału na padach niż szmatka tym bardziej że te pady u producenta kosztują idiotycznie dużo. Zamiast 4 metrowego kabla niczym wąż ogrodowy lepiej było by dać krótszy kabel i jakąś przedłużkę. Jest on jednak odpinany i zakończony mini jackami wiec nie powinno być problemu z jego wymianą.

 

Fajne, muzykalne słuchawki ze swoimi zaletami i wadami. Przy cenie 4200zł to moim zdaniem wypadają nie tyle słabo co zupełnie nie imponująco. Focal oferuje tu za mało i zbyt późno, aby zrobić na mnie wrażenie. Krótko mówiąc jedynie ok słuchawki którym, brakuje wyrafinowania i niestety są przy tym za drogie. Rzekłem.

przez przypadek skasowałem poprzedni post. Dzięki Spawn za recenzję. Kupiłem Eleary w outlecie Sklepydenon za 2500 i to był strzał w dziesiątkę. Takich słuchawek szukałem jako uzupełnienie do toru kolumnowego. Jeszcze się wygrzewają, i uspokajają:) W muzyce rozrywkowej jest super. Słuchałem kilku symfonii i smyczki są ok. Przy mniejszych składach jazzowych jest zbyt technicznie. Przy płycie Możdżera z Makowiczem w Cornagie Hall w ostatnim utworze Kołysanka Rosmary w 58 sekundzie aż odwróciłem głowę do tyłu bo po raz pierwszy usłyszałem przekładanie kartki z nutami. Będzie zabawa z odkrywaniem takich smaczków przy innych nagraniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie. Czy w związku z brudzeniem się padów w clearach można je zaimpregnować takim czymś?

https://sklep.colourlock.pl/impregnat-do-alcantary-colourlock.html?gclid=Cj0KCQjwlvT8BRDeARIsAACRFiXscyeAzmVVxIEUnhSbrfx4ZK6T0FnWiEKUuncFjhX-7nXVe46e6wQaAjjHEALw_wcB

Czy to nie wpłynie na brzmienie słuchawek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@krzysztof A zależy od upodobań i systemu, ale osobiście skłaniałbym się w cieplejszym systemie w kierunku hybrydy lub czystego srebra, aby nadać dźwiękowi większej czystości, doświetlenia i lepiej zaakcentowanej góry, z dobrymi walorami technicznymi. W przypadku neutralnego lub analitycznego, lepszym rozwiązaniem mógłby się okazać kabel z czystej miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysztof A neutralny, ale nie chłodny. Według mnie można spróbować użyć hybrydy przy wspomnianym modelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@vonBaron dzięki za wzmiankę!!!👍 Zapowiada się ciekawie, chociaż miniaturka wskazuje na słuchawki nawiązujące do Radiance... na Utopie 2 w najbliższym czasie się nie zanosi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności