Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Luźno związane z tematem: gdzie w okolicy Katowic można posłuchać monitorów studyjnych? Niestety, w sklepach hifi nie mają tego w asortymencie. Czy pozostają mi jedynie zakupy w ciemno?
Szczególnie interesują mnie Adamy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potrzebuję waszej pomocy z ustawieniem monitorów w moim dość problematycznym pokoju. Aktualnie stoją na stojakach po bokach mojego biurka jednak miałem wrażenie, że bas jest dość nierówny pomiędzy kolumnami. Zrobiłem kilka pomiarów (co prawda mikrofon nie jest skalibrowany i nie jest stworzony do tego ale w miarę dobrze oddaje to co słyszę i pomiary były całkowicie powtarzalne) i potwierdziło się to co słyszałem.image.png

 

Różnica w basie jest spora (szczególnie pomiędzy 60 a 80 Hz) i tu jest moje pytanie, czy jestem w stanie jakoś to poprawić by różnice pomiędzy kanałami nie były tak duże?

 

image.png.16e2bf4d142487166885641e2fbc3569.png

 

Podejrzewam, że problemem jest moja ponad 2 metrowa szafa i może lepiej gdybym zamienił ją miejscami z biurkiem i dodatkowo umieścił ją w dalszym rogu pokoju. Może to zmniejszyłoby jej wpływ na dźwięk? Zastanawiam się tylko czy ustawienie monitorów na długiej ścianie ma sens i czy okno oraz drzwi (zawsze zamknięte) nie będą wtedy większym problemem niż teraz szafa. Macie jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy monitory stoją w tej samej odległości od ścian bocznych, jeżeli nie, to ustaw je właśnie w taki sposób i wtedy zrób pomiar.

 

Przestawienie mebli może pomóc, ale nie musi, bas cholernie ciężko jest ogarnąć. ;)

 

Edit.

Zmierz oba monitory w tym samym miejscu, może są nierówno zestrojone. 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, neonlight napisał:

Edit.

Zmierz oba monitory w tym samym miejscu, może są nierówno zestrojone. 

@neonlight pomiary obu robiłem jakiś czas temu i właśnie ich sparowanie nie jest problemem

unknown.png 

12 minut temu, neonlight napisał:

Czy monitory stoją w tej samej odległości od ścian bocznych, jeżeli nie, to ustaw je właśnie w taki sposób i wtedy zrób pomiar.

Stoją idealnie równo od ścian bocznych 😕

Edytowane przez pawelekdabek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje Ci nic innego, jak zmiana miejsca odsłuchowego, przestawianie mebli lub akustyka. 😗 Nic innego nie da się wymyślić.

 

Edit.

A postaw je na biurku, może to pomoże, nawet pobaw się wysokością i zmianą orientacji: poziomo, pionowo, do góry "nogami".

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, neonlight napisał:

W takim razie nie pozostaje Ci nic innego, jak zmiana miejsca odsłuchowego, przestawianie mebli lub akustyka. 😗 Nic innego nie da się wymyślić.

A akustycznie co mógłybm spróbować? Jeżeli można byłoby dokupic coś co pomogłoby zbalansować oba kanały i nie zbankrutowałbym przez to jestem chętny spróbować. Zmiana miejsca odsłuchowego nie wchodzi w grę a meble możliwe, że jutro spróbuję przestawić ale patrząc na rozmiar tej szafy chyba mogę spodziewać się podobnych rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak u Ciebie wygląda zagospodarowanie płaszczyzn płaskich, masz jakiś dywan, wykładzinę, zasłony, czy wszystko puste? 

 

Jeżeli chciałbyś tylko ogarnąć tą nierówność basu, no to najlepiej pułapka basowa, raczej przynajmniej dwie, a na ilu się skończy, to zależy od pokoju, jego akustyki.

 

Edit.

Edytowałem poprzedni post, spróbuj ze zmianami miejsca i orientacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko panele a na oknach rolety, pokój był remontowany w czasach kiedy słuchanie muzyki nie było moim hobby i nie jest zupełnie przystosowany do słuchania muzyki. Najchętniej to pozbyłbym się szafy z pokoju ale gdzieś muszę trzymać ubrania 😅.

 

Te pułapki basowe to rozumiem symetrycznie obok kolumn?

 

7 minut temu, neonlight napisał:

Edytowałem poprzedni post, spróbuj ze zmianami miejsca i orientacji.

Monitorów? Orientacja chyba raczej nie wchodzi w grę jeżeli mam się trzymać zasady trójkąta równobocznego prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety nic nie dają, powinna być zasłona z grubszego materiału, na suficie pochłaniacz lub coś miękkiego na podłodze, a na bocznych pochłaniacze lub rozpraszacze. Wszystko jest zależne od miejsca odsłuchowego, czy ma grać w całym pokoju, czy tylko przy biurku.

 

Pułapki basowe w narożnikach, przykręcane do ściany lub stawiane na podłodze. 

 

Odnośnie orientacji, miałem na myśli obracanie monitorów względem własnej osi, czyli postawić na boku, do góry "nogami" itp..

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, spróbuję z tą oreintacją. 

 

Swoją drogą, co sądzisz o Sonarworks 4? Oprogramowanie kalibrujące monitory na podstawie pomiarów. W internecie same dobre opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję waszej pomocy z ustawieniem monitorów w moim dość problematycznym pokoju. Aktualnie stoją na stojakach po bokach mojego biurka jednak miałem wrażenie, że bas jest dość nierówny pomiędzy kolumnami. Zrobiłem kilka pomiarów (co prawda mikrofon nie jest skalibrowany i nie jest stworzony do tego ale w miarę dobrze oddaje to co słyszę i pomiary były całkowicie powtarzalne) i potwierdziło się to co słyszałem.image.thumb.png.17e251fc8b5cf44ba843b330307465aa.png
 
Różnica w basie jest spora (szczególnie pomiędzy 60 a 80 Hz) i tu jest moje pytanie, czy jestem w stanie jakoś to poprawić by różnice pomiędzy kanałami nie były tak duże?
 
image.png.16e2bf4d142487166885641e2fbc3569.png.8e696f1247d12042aabafaa4e2b7943b.png
 
Podejrzewam, że problemem jest moja ponad 2 metrowa szafa i może lepiej gdybym zamienił ją miejscami z biurkiem i dodatkowo umieścił ją w dalszym rogu pokoju. Może to zmniejszyłoby jej wpływ na dźwięk? Zastanawiam się tylko czy ustawienie monitorów na długiej ścianie ma sens i czy okno oraz drzwi (zawsze zamknięte) nie będą wtedy większym problemem niż teraz szafa. Macie jakieś rady?
Jak rozumiem masz na standach maty wygłuszające?
Spróbuj ustawić mniej więcej tak jak na "rysunku" ( jestem w trasie więc wyszła kolorowanka) i zrób pomiary - odwróć też głośniki góra/dół i zobacz czy to coś zmieni...
Dopiero potem myśl o wygłuszaniu.4315b25b106d9a8318d906f56d201ca0.jpg33dcbe944324de2b937766f77319a547.jpg

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma szans na przeskoczenie problemów z pokojem. Udało mi się tak je ustawić by jak najbardziej zminimalizować różnicę w paśmie:

1.png

 

zrobiłem pomiary obu kanałow na raz i użyłem AutoEQ REW a o to rezulat:2.png

 

Myślę, że widać przed i po :D Nie jest idealnie ale to dopiero pierwsza próba. Mam nadzieję, że uda mi się wypłaszczyć wykres nawet bardziej. Róznica w basie jest ogromna. 

 

Wszystko wykonane zwykłym mikrofonem za 300 stówki do rozmów ale za jakiś czas zaopatrzę się w jakiś specjalny do pomiarów i wszystko zrobię jeszcze raz.

Wykresy przedstawiają APS Klasik 2020, które miały takie same porblemy jak Edifiery.

Edytowane przez pawelekdabek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jakie monitory warto kupic do 2500 max 3k? Mysle nad focal alpha 65/80 wg internetow maja nieco mniej nudne brzmienie w porownaniu do adam t7v. Problem jedyny ze tkwi w tym ze nie wiem czy beda one w salonie czy w gownopokoiku 10-12 m2. 

 

EDIT:

dowiedziałem się, że jest polska firma produkująca monitory - APS studio i niedawno wyszedł od nich nowy model APS KLASIK 2020. Uważam że powinno się kupować polski sprzęt jeżeli to nie jest szmelc (a opinie o firmie są bardzo dobre) zatem mocno naciągnąłem budżet (4k) i w poniedziałek monitory będą u mnie. Także napisze co i jak. Oczekiwania mam dobre także może wjechać confirmation bias albo to po prostu bedą dobre monitory :D. Dam znać co i jak.

 

EDIT2: widzę że kolega wyżej podobnie zakupił ich monitory, damn ślepy kret ze mnie.

Edytowane przez Mr Nice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej!

Prosiłbym Was o pomoc.

Niedługo chciałbym zakupić Alpha Focal 80 2x oraz do nich Presonus Temblor t10. Czy myślicie, że taki zestaw będzie ok?
Dodatkowo, chciałbym je podłączyć do laptopa na zmianę z kontrolerem dj DDJ-1000, czy będę musiał zakupić dodatkowy sterownik np. Maudio? Muzyka do głośniego odsłuchu plus dużo subbasu (drum and bass, deep dubstep)

Będę wdzięczny za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznje. Mam pytanie. Aktualnie posiadam JBL lsr308 dac ca100 Chromecastaudio. Myślą nad zamiana monitorów na aps aeon. Czy nadają się ona do słuchania muzyki z tidala, nikt mam możliwości odsłuchu więc nie wiem na jaki poziom przejdę po JBL lsr308. Docelowo dokupie dac smsl m500. Miałem u siebie dać smsl podłączony pod lsr308 i była minimalna poprawa więc chyba ograniczają go monitory które posiadam. Słucham każdej muzyki w szczególności rock progresywny. Czy aps aeon z tekstylna kopułka sprawdza się w moim repertuarze i pokoju 13m2. Używane chodzą po 3500, myślę jeszcze nad aps klasik2020 nowe. Proszę o poradę

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.01.2021 o 09:14, luksand1981 napisał:

Witam serdecznje. Mam pytanie. Aktualnie posiadam JBL lsr308 dac ca100 Chromecastaudio. Myślą nad zamiana monitorów na aps aeon. Czy nadają się ona do słuchania muzyki z tidala, nikt mam możliwości odsłuchu więc nie wiem na jaki poziom przejdę po JBL lsr308. Docelowo dokupie dac smsl m500. Miałem u siebie dać smsl podłączony pod lsr308 i była minimalna poprawa więc chyba ograniczają go monitory które posiadam. Słucham każdej muzyki w szczególności rock progresywny. Czy aps aeon z tekstylna kopułka sprawdza się w moim repertuarze i pokoju 13m2. Używane chodzą po 3500, myślę jeszcze nad aps klasik2020 nowe. Proszę o poradę

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
 


Mam APS AEON. Porównanie tylko do S1X i Behringer B3030A. 
Zjadają Adamy na śniadanie w każdym calu. Proponowałbym ciepłe źródło, najlepiej na lampie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się powoli za zmianą mojego sprzętu biurkowego żeby oszczędzić trochę miejsca i może coś poprawić dźwiękowo.

Obecnie mam Canton GLE-50 podłączone do SMSL AD18.

Miejsce odsłuchu to biurko 140x80cm - kolumny postawione na rogach, dorzucę foto.

Założenia:

1. Kolumny aktywne

2. Możliwie małe (obecne mają wymiary: 32x22x18 i to rozmiarowy max)

2. Konstrukcja zamknięta lub bas port z przodu - będą stały 5-10cm od ściany (chyba, że małe monitory z bas portem z tyłu mogą dobrze zagrać.

3. Wejście USB było by super, ale mogę podać sygnał RCA lub Coax z xDuoo TA-10R

4. Dźwięk raczej po neutralnej lub ciepłej, ciemniejszej stronie (Sennheiserowe brzmienie w HD58x bardzo mi pasuje)

5. Budżet 1500zł, mogę naciągnąć do 2k jeśli warto.

 

Powiedzcie mi bardziej doświadczeni koledzy czy w ogóle warto zmieniać sprzęt w takim budżecie czy raczej nic aktywnego nie będzie porównywalne/lepsze?

biurko.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GhalMaraz

Do monitorów aktywnych bedziesz musial nabyc interfejs, oraz kable xlr/duzy jack polecam Roland Rubix lub jakiś Focusrite.

Z malych monitorów w tym budżecie to masz praktycznie KRK rokit 5 G4 oraz Adam Audio T5V (dlatego że inne mają zazwyczaj dolne pasmo od ok. 60 Hz, a więc wybrakowany bas)

Rokity grają w sumie bardziej jak Sennheisery ale Adam Audio też wybornie.

Bass port z tyłu nie jest problemem, wręcz przeciwnie, bo bas z racji długości fali się wolniej rozchodzi, więc przy bassportach z przodu słychać pełnię basu dopiero jakies 2 m od kolumn... (W KRK rekompensuje to podbicie dolnego basu w ustawieniach wbudowanego elektronicznego EQ)

 

 

 

Aha jeszcze jako 3 opcja jbl 305p mkii, ale akurat ich nie znam, opinie są takie że niektórzy zauważają problem z dość ostrawą górą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam aktualnie budżetowe monitory Pioneer DM-40 i szukam do nich intensywnie standów, takich aby lepiej skierować w stronę moich uszu, gdyż obecnie stoją one na biurku, (a słucham głównie właśnie tam) i dźwięk leci w stronę mojej klatki piersiowej. Niestety na klastyczne standy nie mam miejsca, toteż szukam standów biurkowych. Znalazłem coś takiego - https://mp3store.pl/akcesoria/inne-akcesoria/audioengine/2016520871950182306/0819955240016/audioengine-ds2-podstawki-stolowe-srednie
Czy jest w ogóle sens coś takiego zakupić? Czy guma nie będzie tłumić bassu? Może macie jakieś inne propozycje na standy podobnego typu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Coś takiego jak podałeś się nada jeśli potrzebujesz aż takiego pochylenia monitorów. Jeśli wystarczy mniejsze pochylenie i wolisz wydać ciut mniej to polecam te podkładki, których sam używam:

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/podkladki-pod-monitory-isopads-ip/

 

Zalety odizolowania głośników od podłoża to głównie oczyszczenie średnicy i ciut lepsza kontrola basu. Ilościowo nie powinno być zmian, ale jeśli teraz głośniki (konkretnie tweetery) są na wysokości klatki piersiowej to po poprawnym ustawieniu (tweetery skierowane do małżowin usznych) usłyszysz dokładniej górę, średnicę i poprawi się stereofonia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem podnieś moje Erisy E5XT o kilkanaście cm i standy zrobiłem sobie sam.

W pobliskim zakładzie gdzie tną i oklejają płyty meblowe zamówiłem 4 formatki oklejone na potrzebny mi kolor. 35zł

2 wałki do ciasta na kolumnę środkową 10zł

4 wkręty do drewna 1zł

2 kawałki gąbki za dobre słowo u pobliskiego tapicera.

I kolumny stoją na odpowiedniej wysokości na biurku :)

 

Edytowane przez sp5it
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności