Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

@RIH   Twoje głośniki(Tannoy 802) wg zgodnych opinii/recenzji są "ciemne" i nadają się przede wszystkim do basowych utworów, wolę bardziej stonowane, naturalne brzmienie ale nie kujące w uszy, podoba mi się np. moje "stacjonarne" połączenie Monitor Audio BX5 + Rel T5 + Marantz SR6008(w muzyce bo w kinie trochę kopa brakuje ale to może wina za małego pomieszczenia), chciałbym przy kompie mieć "coś zbliżonego". Właściwie to już zdecydowałem się na ...Focal Alpha 65. Wiele osób nie używa ich do "studyjnej pracy" a jako odsłuch bliskiego pola przy kompie. Waham się jeszcze jedynie czy brać 80 czy 65 ale pewnie zamówię 65, bezpieczniejsza opcja.

 

Btw, nie powiem, też lubię takie kawałki :):    

 

Edytowane przez budasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RIH   Twoje głośniki(Tannoy 802) wg zgodnych opinii/recenzji są "ciemne" i nadają się przede wszystkim do basowych utworów, wolę bardziej stonowane, naturalne brzmienie ale nie kujące w uszy, podoba mi się np. moje "stacjonarne" połączenie Monitor Audio BX5 + Rel T5 + Marantz SR6008(w muzyce bo w kinie trochę kopa brakuje ale to może wina za małego pomieszczenia), chciałbym przy kompie mieć "coś zbliżonego". Właściwie to już zdecydowałem się na ...Focal Alpha 65. Wiele osób nie używa ich do "studyjnej pracy" a jako odsłuch bliskiego pola przy kompie. Waham się jeszcze jedynie czy brać 80 czy 65 ale pewnie zamówię 65, bezpieczniejsza opcja.
 
Btw, nie powiem, też lubię takie kawałki :    
 
Z tym basowe to jakiś mit jest - basowe to są tuby w BMW E46 ;)
Ale jak mają być neutralne to może Adamy warto rozważyć ?

https://m.thomann.de/pl/adam_a7x.htm

Fajny sprzęt!

P.s. A propos basów to mam taki zestaw: ;)
48d6331f0c7d99dc4b336684b5f1fa7d.jpg

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwukrotnym przeczytaniu tego wątku i obejrzeniu licznych recenzji zamówiłem Focale Alpha 65 - rozważałem te chwalone/reklamowane Kali Audio Lp6 ale znalazłem jednak w sieci dwa bezpośrednie porównania z Focalami A65 ze wskazaniem na nie ...zobaczymy czy przebiją przy kompie ;) Edifiery 2600. Na początek podłącze je przez Dac Fostex na usb i złącza RCA (kabelki Cordiala nienajgorsze 1.5 m). Jak będzie potrzeba to dokupię Scarlet 2i2.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight  Dzisiaj mają dojść. Btw. mam amplituner Marantz SR5008 - widzę, że ma preout 7.1, rozumiem, że mógłbym ewentualnie podłączyć monitory pod preout lewy, prawy a dodatkowym bonusem byłby ...Rel T5 sub, którego mam podłączonego do amplitunera, w opcjach  mogę dowolnie dzielić pasmo między głośnikami/subem,  ma sens takie "kombinowanie? Wiem, wiem, potestuję, i może w muzyce nie będzie potrzeby używania suba :) przy ALpha 65.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight  - pierwsze wrażenia, bas bardzo ładnie kontrolowany, nie będę póki co kombinował z użyciem suba, nie widzę sensu. W porównianiu do Edifier 2600 średnica dużo bardziej detaliczna, a o to mi głownie chodziło, naprawdę słychać sporo więcej, do pełni szczęscia góra mogła by być agresywniejsza, faktycznie ...ale z drugiej strony na pewno nie będzie męczyć, za 2100 pln wątpię by dało się mieć wszystko :). Muszę dłużej posłuchać :), co mnie ucieszyło, w perkusji , np. w kawałku finałowym :) z filmu Blood sport "czuć" uderzenia perkusji, na Edifierze tego nie było, podsumowując krótko - bas muzyczny, ładnie kontrolowany - tak jak miało być, średnica dla mnie ok, górze brakuje nieco "drapieżności" . Ogólnie dźwięk jest "pełniejszy". Rozczarowania brak, raczej zostaną na dłużej a Edifiery wylądują chyba jako efektowe do kina zastępując wysłużone kilkunastoletnie Kody, muszę tylko kabelki dłuższe kupić.

 

Całość odsłuchu na plikach flac z komputera z Windows 10, na usb dac Fostex i z niego rca(1.5m cordiale) do Focali. Być może na zbalansowanych wejściach byłoby lepiej, zastanowię się, może kupię jakiś niedrogi interfejs :) np.. Scarlet 2i2. Mogę polecić monitorki Focale Alpha 65 jako "komputerowe głośniki" do odsłuchu przy biurku :)

biurko2p.jpg

Edytowane przez budasty
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hibi napisał:

Dobry wybór, sub do nich to profanacja no chyba że ma się wydmuchany mózg ;) 

A czemuż to, Alpha65 za nisko nie schodzą, więc nie widzę problemu, żeby poprawić zejście subem?! To żadna profanacja imo, w studiach nagrań też wspomagają się subwoofer-em/ami. ;)W kinie domowym też zrezygnowalbyś z subwoofer-a, gdyby fronty nie schodziły poniżej 30hz? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej chwili Focale Alpha 65 podłączone z komputerem za pośrednictwem Dac Fostex usb z niezbalansowanymi rca, warto zakupić Focusrite Scarlett 2I4 2Gen? Będzie słyszalna różnica w odbiorze?

 

 

 

Edytowane przez budasty
Znalazłem odpowiedź na pytanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakiś czas temu (dobre parę lat temu :ph34r:), pytałem się które głośnik będą mniej więcej odpowiednikiem DT150. Polecaliście mi wtedy Tannoy Reveal  lub Focal Alpha. Ostatecznie wyszło tak, że dopiero w zeszłym roku kupiłem... JBL 305 (mk1) :rolleyes:. Alpha50 za wielkie na biurko, a w tamtym czasie także dużo droższe, 900 zł kontra 1600 zł za parę. Kupowałem w ciemno bez odsłuchów. Zastąpiły Edifier r1600tiii.

 

Niedługo minie rok jak je posiadam. Napiszę tylko tyle, że grają bosko, pełna satysfakcja 👍. Bardzo dobry odpowiednik/uzupełnienie dla DT150. Ustawione są 7-9 cm od ściany. Nie odczuwam, żeby było coś nie tak z basem. Obecna konfiguracja: aim808(rca) ->  aune x7s -> jbl305.
Poprzednie Edifiery w porównaniu do tych JBL są nic nie warte. Dzieli je dźwiękowa przepaść, nie ma co porównywać.

Edytowane przez bob2000
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, licha89 napisał:

Ile tak minimum musza stać monitory od ściany jeżeli BR miałbym z tyłu ? Bo kurcze większość fajnych monitorów ma BR z tyłu. A pokoik nie za duży 13m3  a nie mam jak za bardzo odstawić za dużo od ściany.


https://www.kefdirect.com/blog/how-to-place-your-rear-ported-speakers
"If you like the way it sounds, then you’ve properly placed your speakers. Okay, that’s seems a little simplistic but believe it or not, that’s the conclusion you’re going to come to after you finish trying to answer the question" -  myślę, że to jest dobra rada, dla zwykłych słuchaczy.

 

Moje JBL mają BR z tyłu. Ustawione są 7-9 cm przy dłuższej ścianie (w jej prawie środkowej części) w pokoju 4*2m2 i jak dla mnie jest ok.
Też miałem wątpliwości co do odległości od ściany. Skutkiem tego było, że dobre głośniki kupiłem o 4 lata za późno.
Oczywiście dźwięk w pokoju nie jest równomierny. W jednym narożniku dudni :rolleyes:, ale na szczęście tam nie słucham, gdy słucham z dalszej odległości. W bliskim polu jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy interfejs Focusrite 2i4 gen2 umożliwia wysłanie jednocześnie sygnału do monitorów aktywnych po xlr, a po rca do subwoofera? Zastanawiam się jak spiąć Focale 65 z subem Rela T5, który ma tylko wejścia rca lfe oraz wysokopoziomowe.

post-24952-0-40885500-1355770150.jpg

Edytowane przez budasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, żeby nie zakładać nowego tematu chciałem zapytać tutaj.

Szukałem monitorów studyjnych głównie do miksowania muzyki elektronicznej (techno i odmiany) na konsolecie dj-skiej. Osłuchiwałem Alpha 50 i 80, KRK Rokit RP6 3G, oraz Rokit RP 5 4G, a także Yamacha HS7. Najbardziej przypadly mi do gustu obie Alphy, ale chcę do swojego pokoju 15m2 kupić Alphy 65, bo 80 chyba za duże. Słyszałem też, że wypadają najlepiej wśród modeli Alpha. Czy to dobry wybór za 900 zł sztuka, czy polecacie jeszcze sprawdzić coś innego? Do tej pory używałem Edifier R1700BT i narzekałem na brak szczegółowości i dołu, nie było w ogóle fanu podczas miksowania. Co innego słuchanie muzyki z kompa, tutaj dawały radę. Ale to też kwestia tego, że miksuje się raczej na stojąco i nie słuchałem ich wtedy na wprost.
Jak najlepiej podłączyć te monitory do miksera dj-skiego i jednocześnie do karty muzycznej w komputerze AIM SC808? Jakiej marki kable polecacie? Załączam obraz przedstawiający wyjścia.

Czy możecie polecić jakieś standy (w miarę nie za drogie), które będę mógł regulować tak, żeby słuchać muzyki z komputera siedząc, a także żebym mógł je spokojnie podnosić na wysokość głowy, aby miksować muzykę na stojąco.

Z góry dziękuję za porady.

66646672_348607879170014_7656468216658526208_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Budasty, ale będą za niskie 134cm max, a ja chcę na stojąco słuchać. Chyba, że użyję podkładek, które skierują głośniki lekko w górę, bo posiadam takie.

Co do podłączenia, to chyba sam sobie odpowiedziałem, że po prostu muszę rozłączyć kable RCA i podłączyć do każdego głośnika osobno. Natomiast mikser podłączę wejściem XLR. Zgadza się?

Edytowane przez lukaszz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie,

Jeszcze jedno pytanie, bo zacząłem się wahać nad tymi Focal Alpha 65. Zastanawiam się czy nie zamienić na jakieś 5 calowe- mniejsze monitory, tak żeby trzymać na biurku bez statywów (trochę mało miejsca w pokoju). Czy JBL 305P MkII będzie dobrym wyborem w monitorach 5 calowych? Jak wypadną tutaj bas reflexy umieszczone z tyłu? Ustawione byłyby przy oknach- około 0,5 m od nich. Załączam zdjęcie, jak to jest u mnie w pokoju ustawione.

Druga sprawa, to czy mniejsze monitory ustawione na podkładkach, jak na poniższym zdjęciu, to dobry pomysł, czy lepiej pomyśleć o statywach i czy ewentualnie takie montowane do biurka się nadadzą? Z góry dzięki za odpowiedzi.

image.thumb.png.7f18507a6ea509e073497d90d707c0a7.pngimage.thumb.png.dec539145ccbffe423f7f1090b283ede.png

Edytowane przez lukaszz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem nowy w temacie monitorów i potrzebuję pomocy w kwestii podłączenia ich ze źródłem. Plan jest taki, żeby mojego dapa z wyjściem zbalansowanym 2,5mm połączyć z monitorami poprzez wejście XLR - wtedy powinienem uzyskać najlepszą jakość dźwięku, dobrze myślę? Niestety znajduję tylko kable 3,5 mm -> XLR i mam tutaj zagwozdkę, a mianowicie czy takie połączenie w ogóle się uda, skoro z DAPa wyjdę przez jacka 3.5 niezbalansowany, a do monitorów wejdzie XLR zbalansowany? Monitory to Fluid Audio F8X, takie jak tu:


https://www.thomann.de/be/fluid_audio_fx8_stand_bundle.htm

backpanel.jpg

F8X.jpeg

Edytowane przez Najner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności