Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie będzie za dużo, to są monitory bliskiego pola, więc i tak bez różnicy, najwyzej obnizysz poziom niskich tonów w monitorach. Wypożyczyć możesz
bez problemu, mam na myśli zakup i ustawowy ewentualny zwrot 14dniowy, bez podawania przyczyny. Poniesiesz tylko koszt odesłania ok 20zł.

Owszem, Yamaha-y są płaskie, neutralne, ale bardzo otwarte, szczegółowe i jak na ten przedział cenowy, nie kolorują. Natomiast góra, a raczej wyższy środek
w LSR305/308, jest zdecydowanie bardziej natarczywy i męczący, niż w Yamaha-ch.

Łagodne i mocno stonowane monitory, to Focal z serii Alpha, ale np. dla mnie góra jest w nich za mocno ucięta i nic nie da się z tym zrobić, nawet regulacja
na tylnej ściance nic nie daje.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć, mam pytanie: co brać z monitorów do grania i słuchania muzyki. Potrzebuję czegoś co wepnę albo w Steinberga UR albo w Line 6 Helix (z zamiarem grania na gitarze : gitara >>> Helix >>> monitory). Półka max 1500 za parę, woofer 5 cali (max 7). Nie pogardzę też używkami.

Wytypowałem sobie Yamaha hs7 / Focal Alpha 65 (używki, miałem plan kupic nówki 50 ale cena skoczyła ostatnio...) / JBL LSR305 / Adam T5V.

Z wymienionych tutaj testowałem yamahy i adam'y, zdecydowanie bardziej podobało mi sie brzmienie Adam T5V (było jakby bardziej pełne), ponieważ Yamaha strasznie atakowała środkowym pasmem, przez co brakowało jej troszkę dołu. Z drugiej strony, gitara to właśnie głównie środkowe pasmo... A sama HS7 jest często polecana jako monitor do modelerów gitarowych.

No i pytanie jak w tym towarzystwie odnajduje się JBL (najtańszy chyba w tej ekipie) oraz Focal (najdroższy). 

Ktoś miał może jakoś styczność pod tym kątem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL-e mają pełniejszy i bardziej bezpośredni dźwięk od Yamaha-y, ale potrafią być natarczywe na wyższej średnicy, z kolei Focal-e grają najbardziej miękko, mają fajny dół i pełną średnicę, ale wysokie są bardzo oszczędne i nie każdemu się to podoba. Ciekawe też są Presonus Eris, można powiedzieć, że to taki złoty środek, są stonowane i kulturalne, może trochę brakować doświetlenia w górnym paśmie, ale ogólnie są bardzo ok.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na tle wymienionych wypadają Adam T5V? I co z np Mackie, też ponoć uznana firma i ma coś w tej półce, chyba serie CR. Ogólnie dobry Monitor do grania gitarowego (przez modeler) powinien mieć właśnie chyba najlepszą średnicę (no i troszkę basu właśnie dla klasycznego metalowego "dżydży") rozumianą jako neutralną czyli troszkę takie FRFR. Dodam jeszcze, że raczej mam mało miejsca z tyłu za monitorami, więc potrzebny będzie BR z przodu

 

Edytowane przez johnnyc94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Fostex PM 0.5 MKII (używane) (za ok 700 zł para) + później można dokupić Subwoofer systemowy do nich. Sam takiego zestawu używam i dobrze się sprawdza. Na pewno grał dla mnie zdecydowanie przyjemniej niż Erisy E5, które też miałem okazję posłuchać. Fostex  PM-1  czy PM-2 pewnie będą za duże przy typowym ustawieniu biurka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, johnnyc94 napisał:

A jak na tle wymienionych wypadają Adam T5V? I co z np Mackie, też ponoć uznana firma i ma coś w tej półce, chyba serie CR. Ogólnie dobry Monitor do grania gitarowego (przez modeler) powinien mieć właśnie chyba najlepszą średnicę (no i troszkę basu właśnie dla klasycznego metalowego "dżydży") rozumianą jako neutralną czyli troszkę takie FRFR. Dodam jeszcze, że raczej mam mało miejsca z tyłu za monitorami, więc potrzebny będzie BR z przodu

 

Przykro mi, nie znam tych Adam-ów i Mackie. ? Możesz też spróbować Tannoy Revolution, które mają BR z przodu. Najlepsze rozwiązanie, to kupić dwie pary i porównać sobie na spokojnie w domu, a jedną po prostu odesłać.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Damix napisał:

Może Fostex PM 0.5 MKII (używane) (za ok 700 zł para) + później można dokupić Subwoofer systemowy do nich. Sam takiego zestawu używam i dobrze się sprawdza. Na pewno grał dla mnie zdecydowanie przyjemniej niż Erisy E5, które też miałem okazję posłuchać. Fostex  PM-1  czy PM-2 pewnie będą za duże przy typowym ustawieniu biurka. 

Właśnie miałem pytać o Fostexy! Ale rzeczywiście głównie myślałem o P1, te mniejsze jak latają? I do jakiej muzyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Presonusów... miałem co prawda E5, ale E8 to ta sama budowa, więc grać pewnie będą podobnie tylko większym dźwiękiem i z lepszym zejściem. Faktycznie, jest to taki złoty środek, są neutralne w brzmieniu, ale to taka przyjemna neutralność. Jedyne co trzeba mieć na uwadze to to, że one mają baaaaardzo sztywne membrany co też przekłada się na dźwięk - ten jest twardy, mocno zarysowany. Ja chyba bym wolał jednak Focale Alpha, to brzmienie bliższe moim preferencjom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytanie co do Fostexów serie PM i PX? która lepsza / gorsza? Oraz co do oznaczeń, w budżecie mieści mi się PM0.5, PM1 oraz PX5. Słyszałem też o modelach PM641 / 841. Jakie są różnice między wszystkimi wymienionymi? Jak wypadają na swoim tle? No i gdzie jeszcze da radę szukać ogłoszeń, macie jakieś sprawdzone miejsca oprócz Allegro / OLX / eBay?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, johnnyc94 napisał:

Właśnie miałem pytać o Fostexy! Ale rzeczywiście głównie myślałem o P1, te mniejsze jak latają? I do jakiej muzyki?

Bez Subwoofera też można spokojnie słuchać jeśli nie słuchasz jedynie elektroniki, gdzie często niski bas jest pożądany. Ale do tych 50Hz spokojnie schodzą i przy słuchaniu czasem po prostu włączam Equalizer APO jak chcę trochę łupania przy rapie :P. Przy większym pokoju 12m2 miałem podłączony systemowy subwoofer, teraz przy małym pokoju, ok 7m2 w zupełności mi wystarczają te monitorki bez niego. 

Czy są uniwersalne? Względnie tak (jak na monitory). Są mnie natarczywe niż Erisy E5 i JBL 305. Nie słuchałem Focali ale one pewnie grają cieplej, wnioskując po opisach. Na pewno zaletą tych Fostexów są niewielkie rozmiary i bass refleks z przodu, także grają całkiem przyzwoicie ustawione na biurku,  na podkładkach z pianki, będąc przy ścianie. Czy da radę dorwać coś lepszego w tym budżecie? Całkiem możliwe bo te Fostexy to już dość stara konstrukcja. 

Ogólnie słabo się sprawdzają przy naprawdę słabych nagraniach, jak np. stare płyty "Red hot'ów". Dla starych nagrań w słabej jakości gdzie wysokie tony brzmią po prostu źle wolę w wolnej chwili odpalić typowe kolumny (Celestion 442). 

  

 

ry6trtyrtyrtyrtyrytrytrytrtyrtytryrty.PNG

Edytowane przez Damix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że Focal'e sa prawie 2 razy droższe, pytanie więc czy warto dla kanapowego grajka inwestować więcej kasy? Akurat muzyki elektronicznej słucham mało, zależy mi głównie na muzyce jazz'owej, blues, rock, metal, ogólnie wszystko to gdzie są instrumenty. Coś jeszcze z Bass Reflex'em z przodu przychodzi Ci na myśl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, johnnyc94 napisał:

Problem jest taki że Focal'e sa prawie 2 razy droższe, pytanie więc czy warto dla kanapowego grajka inwestować więcej kasy? Akurat muzyki elektronicznej słucham mało, zależy mi głównie na muzyce jazz'owej, blues, rock, metal, ogólnie wszystko to gdzie są instrumenty. Coś jeszcze z Bass Reflex'em z przodu przychodzi Ci na myśl?

Komplet Fluid Audio FX8 dostaniesz z Niemiec spokojnie za ok 1200-1300 zł. Ale musiałbyś poczytać opinie, i czy ci się zmieszczą bo to już 8'. Aczkolwiek przy większych paczkach o większej mocy spodziewaj się też większego szumu. 

Edytowane przez Damix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kanapowego grania to raczej nie monitory. Monitory bliskiego pola dobrze zagrają raczej z bliska i ustawione w punkt.

Biurko w typowych domowych warunkach.

No chyba że możesz postawić je tuż obok kanapy mieć dedykowane miejsce do odsłuchu.

Jak postawiłem moje A3x na szafce to dobry telefon lepiej wypełniał pokój.

Fakt że przy dobrych warunkach akustynych może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szczurz napisał:

Do kanapowego grania to raczej nie monitory. Monitory bliskiego pola dobrze zagrają raczej z bliska i ustawione w punkt.

Biurko w typowych domowych warunkach.

No chyba że możesz postawić je tuż obok kanapy mieć dedykowane miejsce do odsłuchu.

Jak postawiłem moje A3x na szafce to dobry telefon lepiej wypełniał pokój.

Fakt że przy dobrych warunkach akustynych może być inaczej.

kanapowe granie tzn granie dla samego siebie, bez planów zarobkowych :)

Edytowane przez KaszaWspraju
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ogarnięte :) Obskoczyłem sporo recenzji i jestem w szoku że są tak polecane w swojej półce, jako bezpośredni rywale dla Focal'i. Prawdopodobnie na nie padnie mój wybór gdyż w kilku miejscach czytałem jedną wspólną rzecz jaka mi się bardzo spodobała, średnica doskonale pokazująca gitary, prawdopodobnie najlepsze do ich miksowania. Coś czego szukam, i do tego BR z przodu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Mogę urwać za 1100 używane FX8 albo za 900 F5 (nowe). Pytanie, do pokoju o powierzchni 9m2 które byłyby bardziej wskazane? (Kubatura łączna 2.4x2.5x3.6 - wys / szer / dł - monitory będę na dłuższej ścianie). Do tego będę robił jakąś delikatną adaptacje (nie mixuję etc więc nie musi być to coś profesjonalnego :) )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Również polecam ten kanał, testy są prowadzone na tych samych utworach i w bardzo dobrej jakości. Najbardziej spodobały mi się Eris-y E44, w porównaniu

z innymi monitorami, mają wyjątkowo obszerną scenę, soczystą średnicę i pełny wokal. Ciekawe, jak brzmią w rzeczywistości i większy model E66 😉.

 

 

 

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć, może mi ktoś wytłumaczyć na chłopski rozum za co odpowiadają te dwa parametry w interfejsie:
Dynamic range oraz max input level

Mam do wyboru dwa interfejsy:
1.umc204hd z parametrami
Dynamic range 110 dB
max input level + 3 dBu

2.Presonus audiobox ione:
Dynamic range 105 dB
max input level + 10 dBu
Interfejs ma służyć tylko do słuchania muzyki (jbl lsr308), który będzie lepszy, głośniejszy?
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden nie będzie głośniejszy, głośniki aktywne mają swój wzmacniacz więc interfejsem nie zmienisz ich maksymalnej głośności bez wprowadzenie przesterów. Grałyby głośniej gdyby był różnice dla "output level". Wytłumaczenie przedstawionych terminów znajdziesz w google. 

Edytowane przez Damix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeczytałem cały wątek i sporo w temacie monitorów aktywnych się dowiedziałem, chcę kupić monitory do odsłuchu przy biurku (na standach mam w tej chwili Edifiery2600, jest "trójkąt równoboczny"), w pokoju około 15m2, w którym akustykę staram się poprawiać - testuję wełnę, która mi została po ociepleniu domu :). Czy nadal do odsłuchu "for fun"  warte uwagi są Focale  Alpha 65, czy może w międzyczasie słyszeliście coś w przedziale cenowym do 3k lepszego? Bardzo dobre recenzję zbierają monitorki Kali Audio 6, ktoś może ich słuchał(?), znalazłem 1 opinię z porównania ich właśnie z Focalami Alpha 65 i te ponoć detalami je pokonały :). Wiem, że najlepiej posłuchać samemu, ale to najbliżej 90 km wyprawa(do Wrocławia, w Opolu, które mam bliżej nie ma już żadnego sensownego sklepu z audio).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały wątek i sporo w temacie monitorów aktywnych się dowiedziałem, chcę kupić monitory do odsłuchu przy biurku (na standach mam w tej chwili Edifiery2600, jest "trójkąt równoboczny"), w pokoju około 15m2, w którym akustykę staram się poprawiać - testuję wełnę, która mi została po ociepleniu domu . Czy nadal do odsłuchu "for fun"  warte uwagi są Focale  Alpha 65, czy może w międzyczasie słyszeliście coś w przedziale cenowym do 3k lepszego? Bardzo dobre recenzję zbierają monitorki Kali Audio 6, ktoś może ich słuchał(?), znalazłem 1 opinię z porównania ich właśnie z Focalami Alpha 65 i te ponoć detalami je pokonały . Wiem, że najlepiej posłuchać samemu, ale to najbliżej 90 km wyprawa(do Wrocławia, w Opolu, które mam bliżej nie ma już żadnego sensownego sklepu z audio).
Ja po przerobieniu odrobiny sprzętu zostałem z dwoma zestawami:
Tannoy - w domu.
Presonus - w biurze (tak to ósemka na biurku)

I z moim podejściem do muzyki - nie zawsze "najlepszy" monitor będzie najlepszy do słuchania - bo wiele znakomitych służy do masteringu i boleśnie obnaża niedostatki nagrania - także, jeśli "tylko" słuchasz - poszukaj "łagodnych" dla audio monitorów.57143ea15f421f08f5ecb5a139592d12.jpg07ab5e35a726fd175c35f49a1e824304.jpg

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności