Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież do sterowania głośnością w aktywnych monitorach wystarczy jakakolwiek wewnętrzna karta muzyczna (na upartego nawet Integra).

Regulacja głośności z poziomu miksera Windows przyciskami multimedialnymi na klawiaturze, bądź zaprogramowanie przycisków w myszce.

Ustawienie we właściwościach karty muzycznej 44.1kHz i 24bit rozwiązuje problem jakiejkolwiek degradacji danych audio.

Sterowanie głośnością jest całkowicie bezstratne i idealnie równe.

Już pomijam kwestie o tym, że takie rozwiązanie jest pozbawione analogowego potencjometru, który prędzej czy później się zużywa :)

Ja w ten sposób steruję swoimi zabawkami i jest bardzo, bardzo dobrze jak i wygodnie ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze monitorów, więc może martwię się na zapas, ale dla spokojnej głowy zapytam :)

 

Niektórzy mają problem z ustawieniem monitorów za blisko ściany. A czy mogą stać za daleko? Pytam bo w poradniku Geneleca wyczytałem, że powyżej 60cm mogą być problemy z basem, a ja planuje ustawić u siebie na środku pokoju. W praktyce będzie to jakieś 1,5m od ściany, ale przy ścianie stoją meble, czyli jakiś metr od nich. Monitorki to będą Fostexy PM-0.5 MKII z bas reflexami z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dokładnie przeczytałeś ten poradnik Geneleca to powinieneś wiedzieć w jakich proporcjach umieszcza się monitory. Zauważyłeś też zapewne, że im większy model, tym dalej może stać ;)

Dlatego też dla większych pomieszczeń masz tzw. monitory średniego pola.

 

Tych Fostexów nigdy nie stawiałem tak daleko od ściany, maksymalna odległość u mnie to było 40-50 cm, także nie pomogę z doświadczeniem empirycznym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up - dokładnie.

A jak ktoś już ma przeogromną potrzebę posiadania pokrętła gdzieś w pobliżu to są takie ustrojstwa jak TC Electronic Level Pilot ;)

 

levelpilot_unpacked.jpg

Użytkowo stawiałbym na taki:

 

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5998428274

 

Poza xlr jest też jack...

 

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i grają u mnie od godziny Fostexy PM-0.5. Pierwsze wrażenie - miazga :woot: Nie wiem jak takie małe paczki mogą tak grać :o

Chyba słuchawki niedługo polecą w komis ;)

 

A weź potem tłumacz ludziom, że nawet małe monitorki zmiatają konsumenckie zestawy :D Witamy kolejnego wyznawcę Aktywnych Monitorów Bliskiego Pola :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i grają u mnie od godziny Fostexy PM-0.5. Pierwsze wrażenie - miazga :woot: Nie wiem jak takie małe paczki mogą tak grać :o

Chyba słuchawki niedługo polecą w komis ;)

 

A weź potem tłumacz ludziom, że nawet małe monitorki zmiatają konsumenckie zestawy :D Witamy kolejnego wyznawcę Aktywnych Monitorów Bliskiego Pola :)

 

 

Nismo masz u mnie dożywotnie lajki za namawianie ludzi na kupno monitorów :) Jak ktoś ma jeszcze wątpliwości to nie ma co czekać ;)

 

Chociaż faktycznie określenie "bliskiego pola" trzeba brać na poważnie. Dla tych pięciocalówek odległość "na wyciągnięcie ręki" to maks. Dalej dużo tracą. Trzeba będzie kupić duże biurko i się jakoś z nimi ulokować. Ale i tak planowałem przemeblowanie pokoju :) Przyczepić się też można do basu - czasem trochę "kartonowy" i brakuje zejścia. Chociaż nieraz i tak potrafią nieźle huknąć :) Ale tutaj może być też wina tego, że tak jak pisałem wcześniej - stoją na środku pokoju. Spróbuję ustawić je gdzieś bliżej ściany, zobaczę ile to zmieni. I co najlepsze, wcześniej miałem wątpliwości czy takie małe kolumienki mogą dobrze kreować scenę - a tutaj czasem mam wrażenie, że gra mi laptop, za chwilę firanki, a za chwilę coś innego :P Jak im się załączy coś przestrzennego to dźwięk jest dookoła.

 

 

 

No i grają u mnie od godziny Fostexy PM-0.5. Pierwsze wrażenie - miazga :woot: Nie wiem jak takie małe paczki mogą tak grać :o

Chyba słuchawki niedługo polecą w komis ;)

jaki model, n?

 

#tapatalknięte

 

 

MKII z naszego komisu :)

 

 

Aż żałuje, że straciłem 5 poprzednich okazji na kupno czegokolwiek :lol:

Narazie jestem tylko w posiadaniu kabli XLR-XLR. Zabezpieczyłem sie w razie czego, haha.

 

Właśnie myślałem, że to Ty w końcu wziąłeś Fostexy Selphiego, a tu dziś widzę ogłoszenie w "kupię" dalej wisi. Wisiały długo w dobrej cenie, aż dziwne, że nikt nie brał. Dla mnie na tą chwilę były trochę za drogie. Chciałem spróbować czegoś tańszego i zobaczyć "z czym to się je".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nismo masz u mnie dożywotnie lajki za namawianie ludzi na kupno monitorów :) Jak ktoś ma jeszcze wątpliwości to nie ma co czekać ;)

 

Chociaż faktycznie określenie "bliskiego pola" trzeba brać na poważnie. Dla tych pięciocalówek odległość "na wyciągnięcie ręki" to maks. Dalej dużo tracą. Trzeba będzie kupić duże biurko i się jakoś z nimi ulokować. Ale i tak planowałem przemeblowanie pokoju :) Przyczepić się też można do basu - czasem trochę "kartonowy" i brakuje zejścia. Chociaż nieraz i tak potrafią nieźle huknąć :) Ale tutaj może być też wina tego, że tak jak pisałem wcześniej - stoją na środku pokoju. Spróbuję ustawić je gdzieś bliżej ściany, zobaczę ile to zmieni. I co najlepsze, wcześniej miałem wątpliwości czy takie małe kolumienki mogą dobrze kreować scenę - a tutaj czasem mam wrażenie, że gra mi laptop, za chwilę firanki, a za chwilę coś innego :P Jak im się załączy coś przestrzennego to dźwięk jest dookoła.

Cieszę się :)

 

Ustawienie i akustyka sporo robi, a zejścia w 5" nie oczekuj. Od tego są subwoofery lub zestawy z wooferami 8"+ :D Jakbyś przesiadł się na np. PM841 to byś szczęki po podłodze szukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że cudów nie ma i z 5" nie wyciągnie się najniższego basu. A o PM841 pewnie kiedyś pomyślę. Jak czytałem, że ktoś porównywał ich granie do DT880 to już mi się podobają :) Ślinię się też do Focali Alpha 65, ale sądząc po opisach mogłyby być dla mnie za "gęste".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę, który ma zestaw 5.1 do kina domowego złożony z 5 szt. ADAM A7x +ADAM Sub10. Tam szczęka rzeczywiście leci na glebę i nie chce wracać :D

 

Mi się marzy budżetowa wersja takiego patentu w postaci 5x Presonus Eris E5 / JBL LSR305 + subwoofer. Ewentualnie 2x Eris E66 + sub.

 

presonus_eris_E66_front.jpg

presonus-temblor-t10-subwoofer-review.jp

 

W sam raz do oglądania filmów Blu-Ray lub grania na konsoli :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki, jaką metodą ustawić równą głośność na obu monitorach nie mając interfejsu? Zestaw jak w stopce, robiłem to na ucho, ostatnio posiłkowałem się apką miernik dźwięku puszczając pink noise na zmianę, ale wiem, że to w sumie też "na ucho", bo miarodajność ze smartfona jest raczej marna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: nie pisz nigdy "jak w stopce", bo sporo osób korzysta z zewnętrznych aplikacji mobilnych, w których nie pojawiają się stopki ;)
A teraz do sedna: najlepiej ustawić je oba w pozycji środkowej (50% głośności) i potem dopiero balansować sobie w kompie głośnością. No chyba, że masz je umieszczone tak, że w wyniku słabej akustyki jeden gra głośniej, a drugi ciszej (odbicia itp.).

 

Wtedy zostaje tylko porządna kalibracja z mikrofonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam kolegę, który ma zestaw 5.1 do kina domowego złożony z 5 szt. ADAM A7x +ADAM Sub10. Tam szczęka rzeczywiście leci na glebę i nie chce wracać :D

 

Mi się marzy budżetowa wersja takiego patentu w postaci 5x Presonus Eris E5 / JBL LSR305 + subwoofer. Ewentualnie 2x Eris E66 + sub.

 

W sam raz do oglądania filmów Blu-Ray lub grania na konsoli :)

Panie - u mnie a7x, sztuk dwie. Bez suba. Powoduje, że jaram się jak dzieciak, bo wydymałem system.

Po przygodzie z eskami od Adama, myślałem, że będę musiał się zgolić z tych dwudziestu kafli chcąc mieć DŹWIĘK. By-zy-du-ra : A7x wyślą mnie w końcu do chirurga celem drutowania szczęki, albo będę słuchał w kasku z paskiem pod brodę.

Surround z tymi wariatami to już jakiś odjazd totalny, skoro w stereo robią co chcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem, że to Ty w końcu wziąłeś Fostexy Selphiego, a tu dziś widzę ogłoszenie w "kupię" dalej wisi. Wisiały długo w dobrej cenie, aż dziwne, że nikt nie brał. Dla mnie na tą chwilę były trochę za drogie. Chciałem spróbować czegoś tańszego i zobaczyć "z czym to się je".

 

Ja je zgarnąłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Wczoraj do mnie przyszły erisy 4,5. Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne. Granie bardzo detaliczne, piękna scena, niezły bas, aż mnie zaskoczyło, że tak małe paczki taką pełnią i dynamiką potrafią grać. Jedyną wadą były sybilanty, co po godzinie słuchania dawało pewien dyskomfort, jednak przyciąłem je z tyłu o 1,5 decybela i już wszystko w porządku, co wiecej, granie wydaje sie jeszcze bardziej zrównoważone. Są to moje pierwsze monitory studyjne jako zestaw audio do komputera.
Dziś rano odpalając je na sucho w głuchej ciszy porannej, bez zagłuszania poprzez prace komputera (był wyłączony) dało sie słyszec delikatne szumy z wysokotonowych, najbardziej już w okolicach 30cm. Nie jest jakaś to duża emisja szumów, ale nie wiem czy to może taka juz przypadłośc monitorów, tudzież Erisów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj do mnie przyszły erisy 4,5. Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne. Granie bardzo detaliczne, piękna scena, niezły bas, aż mnie zaskoczyło, że tak małe paczki taką pełnią i dynamiką potrafią grać. Jedyną wadą były sybilanty, co po godzinie słuchania dawało pewien dyskomfort, jednak przyciąłem je z tyłu o 1,5 decybela i już wszystko w porządku, co wiecej, granie wydaje sie jeszcze bardziej zrównoważone. Są to moje pierwsze monitory studyjne jako zestaw audio do komputera.

Dziś rano odpalając je na sucho w głuchej ciszy porannej, bez zagłuszania poprzez prace komputera (był wyłączony) dało sie słyszec delikatne szumy z wysokotonowych, najbardziej już w okolicach 30cm. Nie jest jakaś to duża emisja szumów, ale nie wiem czy to może taka juz przypadłośc monitorów, tudzież Erisów?

A jakie masz źródło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

Wczoraj do mnie przyszły erisy 4,5. Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne. Granie bardzo detaliczne, piękna scena, niezły bas, aż mnie zaskoczyło, że tak małe paczki taką pełnią i dynamiką potrafią grać. Jedyną wadą były sybilanty, co po godzinie słuchania dawało pewien dyskomfort, jednak przyciąłem je z tyłu o 1,5 decybela i już wszystko w porządku, co wiecej, granie wydaje sie jeszcze bardziej zrównoważone. Są to moje pierwsze monitory studyjne jako zestaw audio do komputera.

Dziś rano odpalając je na sucho w głuchej ciszy porannej, bez zagłuszania poprzez prace komputera (był wyłączony) dało sie słyszec delikatne szumy z wysokotonowych, najbardziej już w okolicach 30cm. Nie jest jakaś to duża emisja szumów, ale nie wiem czy to może taka juz przypadłośc monitorów, tudzież Erisów?

A jakie masz źródło?

 

póki co na razie integra realtek i ipod touch 3g. Jednak poziom szumów jest taki sam niezależnie czy źródło jest podłączone czy też nie. Nie mam porównania do innych monitorów presonusa, bo być może szukam niepotrzebnie igły w stogu siana. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wzmocnieniu 50% i wyzej nieco szumily pm0.5n a teraz alpha 65 tez nieco jednak szumia jak sie wsluchac. Oczywiscie jak nic "nie leci". Nie woem z czego to wynika, ale to sa czule sprzety, bardziej zbieraly u mnie tez zaklocenia z sieci niz np. stacjonarka, brumy przy petli masy itp. Takze moze to z tego wynikac.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności