Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

no wlasnie rozmiarowo srednio :D ale na upartego jak by bylo warto to bym upchnal.

jak siedze przy biurku to pm0.5 jest git. Ale jak jestem gdzies dalej to troche mi wypelnienia brakuje. A nie chce dodatkowego suba.

tu sub zbędny :)

jak upchniesz to nie ma sprawy, spokojnie do 5x5x5m dają radę

masz kasę to bierz 80tki nie pożałujesz i da się z ~1m tylko ci fryzurę (o ile ją jeszcze masz ;) )popsuje jak depniesz

bas jest taki sam z 0,5 jak 2 metrów

tylko przy biurku to wiadomo musisz w siebie dokładnie wycelować bo sprany do kopułka wklęsła ..

IMG_20150616_124932260.jpg

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bierz 65, a nie się zastanawiasz :) Ja też zamierzam je kupić właśnie z obawy na to, że 8" to będzie za dużo z tak małej odległości.

bardziej nasycone niz pm0.5 i co najmniej tak samo muzykalne ?

bo skoro tez o nich myslisz to ze bedzie to upgrae to nie watpie :)

 

z nimi jest problem, ze sa niemal tych samych rozmiarow co wlasnie wieksi bracia i fostexy 841 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kubaturą są spore, ale ja np. nie będę się cisnął o te dodatkowe 5Hz na dole, a miejsce na biurku mam. Bardziej chodzi mi o to, co napisał hibi:

 

masz kasę to bierz 80tki nie pożałujesz i da się z ~1m tylko ci fryzurę (o ile ją jeszcze masz ;) )popsuje jak depniesz

bas jest taki sam z 0,5 jak 2 metrów

tylko przy biurku to wiadomo musisz w siebie dokładnie wycelować bo sprany do kopułka wklęsła ..

 

Ja potrzebuję lepszej kontroli, nawet kosztem impaktu na dole. Dla Was - słuchaczy, 80-tki będą świetne, bo dadzą lepsze zejście i bardziej efektowne brzmienie. U mnie z tak niewielkiej odległości (minimum to 100 cm między fotelem, a biurkiem - max to kanapa, 240 cm od biurka) 8-calówki mogą za bardzo "dmuchać" :P

 

Co do wklęsłej kopułki. Ten wynalazek Focala daje szersze spektrum "sweet-spotu", także te monitory są bardziej wyrozumiałe brzmieniowo jeśli usiądziesz nie do końca w idealnym miejscu. :)

 

Tu macie recenzję Focal Alpha 65. Adekwatna jest także do 50 i 80, ale musicie pamiętać o ilości dołu, wprost wynikającej z rozmiaru woofera. 50 to brzmienie skromniejsze w basie, a 80 to "efekt wow" jak je podkręcisz mocniej :D
http://www.eis.com.pl/pl/article.php?sid=2601

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idealnie jest na wprost, chodź faktycznie po odchyleniu głowy też jest dobrze

co do basu to właśnie 80 przy małej głośności grają bardziej monitorowo bo mają to zejście które gwarantuje rozmiar

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, bo ja je odebrałem inaczej. No ale duży wpływ na brzmienie ma akustyka pomieszczenia ;) Mi 65 grały "w punkt", a 80-tki musiałem nieco mocniej podkręcić żeby dawały podobną dozę informacji, aczkolwiek było mi wtedy za głośno. Dlatego u mnie 80-tki to przesada (rozmiar pokoju).

 

Poniżej, pożyteczny obrazek pokazujący "zasadę trójkąta równobocznego" dla najlepszych wrażeń odsłuchowych.

 

triangle_mar2007.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, bo ja je odebrałem inaczej. No ale duży wpływ na brzmienie ma akustyka pomieszczenia ;) Mi 65 grały "w punkt", a 80-tki musiałem nieco mocniej podkręcić żeby dawały podobną dozę informacji, aczkolwiek było mi wtedy za głośno. Dlatego u mnie 80-tki to przesada (rozmiar pokoju).

 

Poniżej, pożyteczny obrazek pokazujący "zasadę trójkąta równobocznego" dla najlepszych wrażeń odsłuchowych.

 

triangle_mar2007.gif

dokładnie, to samo jest w instrukcji focala

60 tki mają mniej basu i grają bardziej średnicą stąd pewnie ta różnica

z zawodowcem nie wiem czy mogę dyskutować :)

 

co do rysunku to idealny odsłuch jest z głośnika/ków o konstrukcji jednoosiowej

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, podejrzewam, że gdybym siedział dalej to rzeczywiście 65 miałby za mało dołu i odczułbym głównie średnicę. Ale nie mam jak usiąć wygodnie w odpowiedniej odległości, by Alpha 80 spełniły swoją rolę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@johny_55 - poszukaj czegoś w ofercie Thomanna. Rzecz w tym, że jeśli podpinasz monitory torem zbalansowanym: TRS (czyli 2x jack 6,3 stereo) lub XLR to takie rozwiązanie eliminuje sporo "syfu", który może pojawić się w torze niezbalansowanym (RCA, jack mono). Jakość kabli ma tu znaczenie, ale raczej w kwestii przenoszenia sygnału na duże odległości (długie kable). Tak więc nie ma tutaj "audiofilskich" kombinacji jak z torem po RCA. Polecam zatem sprawdzić ofertę tutaj (niebawem będę robił kolejną zbiorówkę z Thomanna) :D

http://www.thomann.de/pl/cat_cableguy~ncx.html?ccmem=1

 

@nismo znowu mi mącisz w głowie tym tematem, focale 80 wróciły na tapetę :)

nie mam ich jak postawić koło biurka, zastanawiam się nad rozstawieniem po bokach szafki rtv, ale wtedy kable ze 3m każdy musiałbym mieć...

jakie kable do takiego rozwiązania? jak to się przekłada na jakość dźwięku (długość kabla)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podepniesz je torem zbalansowanym to mogą mieć i 10 metrów długości. Problem będzie z wyjściem niesymetrycznym. Tam, po drodze, sygnał może nałapać "brudów" i zabrać część przyjemności z odsłuchów...

Dlatego to dość ważne, by dla maksymalizacji końcowego efektu, podpinać monitory kablami XLR lub TRS (jack 6,3 stereo) dla każdego monitora. Stąd częste polecanie najtańszych nawet interfejsów audio jako DACów do monitorów studyjnych (Presonus AudioBox, Focusrite Scarlett 2i2 czy Behringer Uphoria UMC22 lub UMC202).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podepniesz je torem zbalansowanym to mogą mieć i 10 metrów długości. Problem będzie z wyjściem niesymetrycznym. Tam, po drodze, sygnał może nałapać "brudów" i zabrać część przyjemności z odsłuchów...

Dlatego to dość ważne, by dla maksymalizacji końcowego efektu, podpinać monitory kablami XLR lub TRS (jack 6,3 stereo) dla każdego monitora. Stąd częste polecanie najtańszych nawet interfejsów audio jako DACów do monitorów studyjnych (Presonus AudioBox, Focusrite Scarlett 2i2 czy Behringer Uphoria UMC22 lub UMC202).

no proszę, czyli co kable jednak nie grają tak?

stalowa chińska linka byle w torze symetrycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xlr-connectors.jpg

 

Męski po lewo. Chyba oczywiste... :P

 

Ja pierdzielę. Wiedziałem, czułem, że coś jest nie halo, że mnie matka oszukuje (!).

Ludzie, jestem Kobieeetą :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje się posiadacz Dynaudio BM5 mkII.

Nie chciałem monitorów które są super płaskie, ale takich które lekko kolorują dźwięk i są po prostu przyjazne do słuchania muzyki a nie wyciągania z nich przesadnych detali. BM5 spisują się w tym idealnie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kabli dostępnych na Allegro polecam Sheller. Robione na dobrych wtykach (głównie Rean), mam połowę sprzętu tym pospinanego, a dużo jeździ i jeszcze nigdy nie miałem problemów, poza jednym odkręcającym się wtykiem RCA, ale klej do gwintów załatwił sprawę ;)

 

I jak podpinać monitory, to tylko XLR-ami. Największa skuteczność i najsolidniejszy wtyk.

Edytowane przez daroq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaraz zabieram się do organizowania kolejnej zbiorówki z Thomanna, więc będzie można przebierać w XLRach od nich :)

 

Osobiście to mam TRSy (urok gniazd w Focusrite'ach), ale potwierdzam, bazując na mikrofonach studyjnych - ciężko o solidniejszy wtyk niż XLR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest. Wystarczy się dopisać do listy :)
http://forum.mp3store.pl/topic/130386-wakacyjny-desant-na-niemcy-zbiorowka-thomannde-0615/

Ja Wam powiem, że marzy mi się zestaw surround do salonu złożony z czegoś w stylu 5x JBL LSR305 + sub LSR310S :) niestety, wymagałoby to remontu, przemeblowania i kilku innych niedogodności, ale oglądanie filmów/granie w gry weszłoby na nowy poziom :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz proszę nismovsky jak byś takie 5.1 podłączył żeby było DD lub DTS no i żeby nie biegać do każdego głośnika i regulować osobno głośności ? W żadnym wypadku nie pytam z ironią tylko z ciekawości jak takie coś skonfigurować.

Edytowane przez superbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności