Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jako że coraz więcej wśród nas miłośników monitorów aktywnych jako zastępstwa dla konsumenckich kolumienek typu Microlab Solo to zakładam ogólny temat, gdzie można będzie podzielić się poradami, opiniami i wrażeniami z różnych odsłuchów :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodzeniem używam od paru lat takiego rozwiązania ale... w wydaniu vintage. Philips MFB544, studyjny klasyk przełomu lat 70/80. Mój ulubiony. A miałem już parę ciekawych zabawek w domu na przestrzeni wielu lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na testach masę modeli, ale póki co zostałem przy komplecie 2.1: Fostex PM0.5n + PM0.5n Sub MK II.

Obecnie noszę się z ich upgradem i mam rozterkę: Fostex PM841 lub Focal Alpha 65. Obu modeli słuchałem, oba polecam i oba lubię za coś innego ;)

 

Jedno jest pewne: do konsumenckich zestawów już na bank nie wrócę (nawet do słuchania muzyki czy grania na konsoli/kompie). Sprzęt pro-audio to jednak dużo lepszy stosunek cena/jakość oraz większa elastyczność brzmieniowa (monitory znoszą EQ bezproblemowo). :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez kilka miesięcy miałem Yamahy HS80. Miałem ten problem, że nie miałem je za bardzo jak ustawić w pokoju, ale i tak grały całkiem fajnie. Świetny bas, bardzo dobra góra, szybkie brzmienie. Jedyna rzecz, która mi się nie podobała to lekko cofnięta średnica. I tak planuję jeszcze wrócić do aktywnych, w sam raz do sypialni. Co polecacie z monitorów do 2000zl (używki 1000-1200), oprócz Focali Alpha? Fajnie jakby basport był z przodu, można wtedy do ściany je przykleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karmazynowy - Do ścian to bym nie przyklejał niczego poza tzw. monitorami głównymi albo specjalnie do tego przystosowanymi konstrukcjami np. Geneleca.

A te Yamahy słyną właśnie z grania V-ką + mają bass-refleks z tyłu, więc powinny mieć z 50-100 cm wolnej przestrzeni za sobą.

 

Jeśli chcesz czegoś z front-portami do 2k to polecę kupione niedawno przez Reva Presonus Eris E8, Focal Alpha 80 (lepszy dół i większy impakt) oraz właśnie Fostexy PM841. Tutaj trójdrożna konstrukcja może dać Ci najwięcej frajdy (co potwierdza powyżej Selphy) :D

 

Co do moich wymarzonych monitorów to waham się pomiędzy Focal Twin6 Be a SM9. Słyszałem oba modele i jestem zakochany... Szkoda tylko, że kosztują tyle co auto :P

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może nie dosłownie przyklejanie, ale łatwiej ustawić, gdy masz mieć z tyłu 30cm wolnego miejsca a nie przykładowo 80cm... No właśnie, a czy są monitory, które w tej cenie mają dobrą średnicę i scenę? Z jakiej odległości najlepiej brzmią takie Alphy 80 albo HS80? Czy to nie jest tak, że one grają najlepiej jak masz głowę w złotym punkcie? Czy są takie, które wypełniają dźwiękiem pomieszczenie?

 

Te Presonusy fajnie wyglądają, ale imo to nie była okazja, nowe za 1100zł w DE znalazłem, z wysyłką do PL za 16 eur.

Nope, to model mniejszy,

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scena to problem monitorów studyjnych w tej cenie - przyznaję. Najlepszą w tym pułapie miały JBL LSR308, ale to u Ciebie odpada ze względu na bass-port z tyłu.

 

Co do Focali to dostałem taką wytyczną od ich pracownika z siedziby projektowej:
modele 50 - odłegłość biurkowa do max "na wyciągnięcie ręki"
modele 65 - odległość "na wyciągnięcie ręki" do 2,5m
modele 80 - od "na wyciągnięcie ręki" do ok. 3,5 metra (w zależności od akustyki pomieszczenia, liczby mogą się różnić)

 

W kwestii średnicy to właśnie ona jest źródłem mojego dylematu: Focale Alpha czy Fostexy. Alpha to nowsza konstrukcja, z unikatowym przetwornikiem (Focal sam konstruuje wszystko) i pięknie (oraz niemęcząco) brzmią jako całość, ale w Fostexach masz 3-drożny system, gdzie średnicę wyrabia osobny 4-calowy woofer, więc też krzywdy nie ma, a i czasem można odnieść wrażenie, że separacja jest nieco lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL-i nie polecam, co prawda mialem je krotko, ale to typowe narzedzie studyjne, twardy dzwiek, meczacy na dluzsza mete. Yamaha HS80 jest o wiele przystepniejsza, ale brakowalo tam dociazenia srednicy,

dzwiek a'la T90 Beyer-a.

 

Teraz mam Sonodyne SM200AK i to jedyne monitory, ktore maja lagodny przekaz, wszystko brzmi na nich prawidlowo, dzwiek podobny do HD600, ale z lepszym rozciagnieciem na skrajach pasma, no i bardzo

dobra stereofonia.

 

Tyle, ze to juz jest inny budzet ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może nie dosłownie przyklejanie, ale łatwiej ustawić, gdy masz mieć z tyłu 30cm wolnego miejsca a nie przykładowo 80cm... No właśnie, a czy są monitory, które w tej cenie mają dobrą średnicę i scenę? Z jakiej odległości najlepiej brzmią takie Alphy 80 albo HS80? Czy to nie jest tak, że one grają najlepiej jak masz głowę w złotym punkcie? Czy są takie, które wypełniają dźwiękiem pomieszczenie?

 

Te Presonusy fajnie wyglądają, ale imo to nie była okazja, nowe za 1100zł w DE znalazłem, z wysyłką do PL za 16 eur.

Nope, to model mniejszy,

Karmazyn, jesli mozesz to podaj linka tu lub na PW do Presonusow ze Szwabii :)

Ja na razie mecze Behringery MS40 - wiem wiem, to raczej popierdziawki niz monitory, ale od czegos trzeba zaczac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w pracy mam Eventy Opale, grają analitycznie, choć może ze zbyt dużym dołem.

 

W domu uznaję tylko Genelec - piękne, genialnie wykonane i brzmiące tak jak wg mnie powinny grać studyjne zabawki.

 

Mam nadzieję, że nikt mnie nie zlinczuje, ale mam na sprzedaż wygrane w konkursie Tannoye Reveal 802, które blokują mi korytarz:

http://allegro.pl/monitory-studyjne-tannoy-reveal-802-nowe-krk-para-i5439710862.html

Brzmieniowo dość podobne do Presonusów E8 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem szczęśliwym posiadaczem monitorów Tannoy Reveal 601A, odkąd je mam wiem że nie wrócę do zwykłych konsumenckich głośników ani pasywnych kolumn. W tym momencie jestem w trakcie kupowania do nich najprawdopodobniej interfejsu focusrite scarlett solo stąd mam pytanie. Mógłby ktoś zapodać linka do jakiś dobrych a niedrogich kabli xlr do nich? Byłbym wdzięczny bo jestem zielony w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kabli, tez jestem ciekawy. Dobrze by było, zeby XLRy nie miały takiego wpłlywu na dzwięk jak RCA :P

 

Są monitory, które nie grają "monitorowo"? Powoli tez się przymierzam do kupna jakiś paczek, a skoro Mytek wpadł w moje ręce, to już nie mam wyjścia. Chciałym coś, to zagra gęsto na średnicy, wtedy się powinny fajnie zgrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest tak, że one grają najlepiej jak masz głowę w złotym punkcie? Czy są takie, które wypełniają dźwiękiem pomieszczenie?

 

 

No właśnie, mnie też to zastanawia. Jak to jest, czy takie monitory grają dobrze tylko z bliskiej odległości? Przykładowo - stawiam monitory i muszę siedzieć 2m od nich po środku. Czy to bez różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Herman - tu masz poradnik jak powinno się ustawiać monitory.
http://www.genelec.com/documents/catalogues/Monitor_Setup_Guide/Genelec_Monitor_Setup_Guide_2013.pdf

 

Generalnie monitory grają najlepiej w dość wąskiej przestrzeni, dlatego sprawdzają się do słuchania siedząc przy komputerze lub na kanapie, ale już niekoniecznie do nagłaśniania pomieszczeń ;)

@grubbby - chyba hibi ma Alpha 80, więc powie Ci jak one brzmią "z biurka" :) Osobiście znam ludzi, którzy słuchają PM841 z biurka jako komputerówek (podobnie jak Ty teraz słuchasz swoich PM0.5n), ale to już zależy od upodobań.
Alpha 65 są optymalne dla słuchania właśnie "na wyciągnięcie ręki" i chyba na nie się zdecyduję (bo kupiec na mój 2.1 Fostexa coraz bardziej naciska :P )

@johny_55 - poszukaj czegoś w ofercie Thomanna. Rzecz w tym, że jeśli podpinasz monitory torem zbalansowanym: TRS (czyli 2x jack 6,3 stereo) lub XLR to takie rozwiązanie eliminuje sporo "syfu", który może pojawić się w torze niezbalansowanym (RCA, jack mono). Jakość kabli ma tu znaczenie, ale raczej w kwestii przenoszenia sygnału na duże odległości (długie kable). Tak więc nie ma tutaj "audiofilskich" kombinacji jak z torem po RCA. Polecam zatem sprawdzić ofertę tutaj (niebawem będę robił kolejną zbiorówkę z Thomanna) :D
http://www.thomann.de/pl/cat_cableguy~ncx.html?ccmem=1

 

@minczin - są monitory, które nie grają monitorowo. Słyną z tego mulaste i zdominowane przez mid-bas KRK (serie Rokit) oraz ciemne w brzmieniu np. Event 20/20 i 20/30. Jednak jeśli chcesz piękną i spójną średnicę to warto rozejrzeć się za Focalami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alpha80 to kawał głośnika, stoją już na swoim miejscu (65 cm ) od podłogi ;)

grają jak monitory, dostosowują się do charakteru muzyki.

W metalu są piekielnie szybki, bas (BAS) nie gubi się w gęstych nagraniach potrafi zejść mocno i nisko - to nie jeden a dwa suby w systemie :)

IMO sub oddzielny jest zbędny

Jedna wada to że nie można ustawić wzmocnienia monitorów, są ustawione na max.

Pomieszczenie 5x6 m, odsłuch w odległości 3m ( IMO tak 4m jest idealnie)

 

Album Random Access Memories brzmi rewelacyjnie - ale ona tak ma chyba na wszystkim ;) bas powala, wychylenie membrany jest imponujące mają spory zapas - przy tej mocy muszą mieć, to tyle.

Jestem laikiem w tym temacie także bierzcie poprawkę :)

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hibi - czyli na biurku z pol metra to srednia zabawa? :) czy tez tu sie spelnia?

czekaj sprawdzę, ale po co takie byki na biurko ?

nie lepiej 60tki, to są typowe salonówki ;) - żart oczywiście

 

[EDYCJA]

da się tylko po co :)

z tego co wiem to ciągle są monitory bliskiego pola

wielkość po to by oddać bas bez potrzeby użycia suba (dla normalnych nagrań)

 

tylko na biurko? to musisz mieć ze dwa :P

ciary idą na tym albumie (40% mocy daca i jest bardzo głośno, 60% vol to max dla tego metrażu)

podobno profanacja ale jadę na kablu niesymetrycznym bo taką opcję mają standardowo te monitory, nie ma konieczności zabawy!

w kable symetryczne na 4 m IMO

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie rozmiarowo srednio :D ale na upartego jak by bylo warto to bym upchnal.

jak siedze przy biurku to pm0.5 jest git. Ale jak jestem gdzies dalej to troche mi wypelnienia brakuje. A nie chce dodatkowego suba.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności