Skocz do zawartości

Profesjonalny wzmacniacz słuchawkowy 4Vp/32R


Rekomendowane odpowiedzi

Halo!

Temat ma na celu pokazanie jak mogą wyglądać profesjonalne wzmacniacze słuchawkowe, także z nie dostępną w informacji precyzją aplikacji zasilania, najogólniej.

Zatem jest to ciężki temat i raczej tylko z ciekawości zamieszczony, lub dla tych co na konstrukcji takich rzeczy się znają.

Ale są w nim i też proste rzeczy jak wzmacniacze napięciowe, dobre do sterowania końcówek mocy wzmacniaczy i dosyć proste robienie węzłów prądowych na wyjściu zasilacza, a nawet dla schematu Fpwr 48V/2A po prostowniku w ogóle nie potrzeba jest stosować drogich na wysokie napięcie kondensatorów, co też nie jest spotykane.

Na schemacie wzmacniacza słuchawkowego dodatkowo zamieściłem przykład sposobu robienia węzłów na wyjściu jakiegokolwiek zasilacza.

Dla pewności zastosowane diody prostownika można poszukać na wyższe napięcie pracy.

 

Można projektować wyższej klasy wzmacniacze, ale na precyzyjnych VMOSFET, nikt je widzi, bo też niema do nich precyzyjnych zasilaczy.

Ogólnie to muszą być stosowane ekrany wewnętrzne (oddzielające bazę od jego obwodu kolektora i emitera), węzły prądowe, sporo dodatkowych kondensatorów tantalowych i ceramicznych, dodanych do kond. el. , można też dodawać bezindukcyjne kondensatory ERC i dobre powierzchniowego montażu tantale SMD -szczególnie do zasilania przedwzmacniaczy, a nie mocy.

BD354 ph32R.GIF

pwr 48V2A.GIF

FpwrS 48V2A.GIF

Edytowane przez atem1257
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na trolla..

 

nikt je widzi, bo też niema do nich precyzyjnych zasilaczy.

.

 

widzę właśnie, że kung-fu małe powstaje :D

ogólnie nawija jak potłuczony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda jeden rysunek musiałem poprawić, ale wszystko jest dokładne i precyzyjnie jedynie dobrze. A co wy wiecie o węzłach prądowych, to co w szkole uczą że węzeł to jest punkt o jednym potencjale, wiadomo że to jest bzdura, bo i uczą jak robić w precyzyjnych rezystorach mniejszej rezystancji wyprowadzenia napięciowe.

Ja dawno opracowałem węzły prądowe, bo już od 1984roku i to przeróżne wersje, o różnej skali integracji i typu węzłów.

 

Ciekawe, bo sami nad niczym musicie myśleć, tylko macie to przed swoim nosem, co wam pokarzą, a pokazują wiele rzeczy i zawsze tak samo i tylko w innych obudowach.

 

To nie małe 'kung-fu' ale jestem jednym z największych audio wandali i stąd nic to jest nowego, ale tylko normalna i jak nie cenzurowana audio technika -co wolicie i co komu pasuje. :D -rzeczywiście przykra to jest technika, bo bezwzględnie precyzyjna i pracochłonna.

Edytowane przez atem1257
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przedstawiłem wzmacniacze Holton adaptowane mną moimi projektami jako klasycznie czyste wzmacniacze, czyli muzyczne" hahaha :D

 

ten bełkot jest już tutaj tak btw :D

http://forum.majsterkowicza.pl/thread-6673.html

 

nie musisz powielać tematów z innych for, wystarczy dać linka, no chyba, że ukradłeś ten projekt a tu palisz Franka, że coś tam "rewolucyjnego" wymyśliłeś to sorki hahaha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem brakuje tylko przecinka, co zmienia prostą zrozumiałość treści. rzeczywiście schematy wzmacniaczy Holton były nieudolne i wadliwe, bo jak takie coś w klasie A może się sterować, skoro wzmacniacz różnicowy końcówki mocy steruje się w tej samej fazie, dlatego dałem liniowy odwracacz fazy i dopiero mój poprawiony i adaptowany mną schemat jest czystym i normalnym wzmacniaczem.

Na tym forum dla DIY zrezygnowali z wzmacniaczy mocy, bo są to źle produkowane rzeczy i aby były dobre, to za dokładnie trzeba je regulować i selekcjonować tranzystory, ale i tak jest to lipa, bo obecne tranzystory mocy nie mają liniowości i w ogóle źle traktują tranzystory sterujące, które mają nieliniowość 80%, ale w układzie wzmocnienia napięciowego mniejszego od jedności i tak niby niema zniekształceń, tylko dlaczego głośniki nie mają dobrej barwy dźwięku, czyli na niskich tonach nie chcą dobrze grać.

Edytowane przez atem1257
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś się nie gapi co drudzy pokazują, to nie jest chory i sam może coś normalnego wymyślić, ale nie od razu i aby stać się dobrym to do tego potrzeba czasu, takie proste rzeczy jak audio technika tylko ludzie wolni do myślenia bardzo szybko i jedynie dobrze je rozwiązują.

 

Czyli co? trzeba być upartym i też się do czegoś dochodzi.

 

Może wpuścić do tego tematu profesjonalny mikser?, bo przecież takiej jakości wzmacniacz słuchawkowy często współpracuje z mikserem i taki 10 kanałów mikser mogę wpuścić.

 

Ten moduł na samym dole ma duży prąd spoczynkowy i aby to było wysokiej klasy, to trzeba zastosować precyzyjną aplikację zasilania, na dodatek dla profesji należy do zasilająco-filtrujących kondensatorów (poszczególnych stopni wzmocnienia) dodać kondensatory tantalowe i ceramiczne i jak ktoś lubi jeszcze bezindukcyjne ERC.

 

Możecie coś zauważyć, stosunek rezystancji kolektora Rc=160R do rezystancji sprzęgającego rezystora szeregowego bazy Rbs=150k jest tyle co 0.1% zniekształceń inter modulacyjnych, które są nieuniknione i stałe i nie zależne od poziomu sygnału, a wynikłe z zwrotnego sprzężenia wspólnego punktu połączenia rezystorów szeregowych bazy, poprzez każdy jeden rezystor szeregowy bazy, oddziałujący wstecznie na każdy jeden rezystor kolektora Rc=160R i jeśli zobaczyć fabryczne schematy to okaże się jak są dobre i jeśli osiągną liczbę stosunku 1000 lub 0.1% to na pewno jakość miksera jest dobra.

mikser 10x.GIF

Edytowane przez atem1257
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie czy moja obecność na tym forum może coś więcej wnieść? tematy są tak wybrane, że projektant niema co więcej pokazywać, bo technika słuchawek jest prosta, jak zrobić ksero, a na pewno nie dotyczy to takiej trudności i kosztów jak w wykonaniu wzmacniaczy mocy.

Edytowane przez atem1257
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam się z tego forum wywaliłem, najprościej opieprzając ich, bo żadnego uznania z mojej strony nie było, a tylko nie uzasadniona krytyka, która polega na ogólnikach i bez przedstawienia przeciwko moim projektom jakichkolwiek rzeczowych i negatywnych faktów.

 

Zatem tak proste rzeczy przedwzmacniaczy jak zrobić kserokopię, to nie kusi sprawdzić niejednego audio entuzjasty?, przecież porównując te moje przedwzmacniacze, do sterowania końcówek mocy, to z pewnością jest to lepsze jak fabryczne i drogie nic.

Czy ktoś rozumie na czym polega przedwzmacniacz do sterowania końcówki mocy?: głównie tylko na większej rezystancji wejściowej na obciążenie źródła sygnału i oczywiście ważne są przy tym najmniejsze zniekształcenia, bo obecne źródła dźwięku mają wysoki poziom sygnału i nawet go nie potrzeba wzmacniać.

Napisałem że te moduły wzmocnienia są profesjonalnej jakości i nic jest od nich lepsze.

 

Podany mną zasilacz FSpwr 48V/2A jest specjalny, bo mną wyliczony -może tylko na prąd Io=0.8A, a nie na 2 Ampery, ale ten sam zasilacz dobry jest i na 10 amper, stosując 3 równolegle MOSFET mocy: IRF4905. Jego parametry są bardzo dobre ma miękki start, pracuje poniżej napięcia uzwojenia wtórnego, obciążonego transformatora, nawet jest o kilka woltów mniej. Wersja z dwoma białymi LED jak dioda zenera 5.4Vz miała sprawność 1.7V mniejsze napięcie zmienne, po obciążeniem, od napięcia stabilizowanego, a wersja tej diody na 7.8Vz może mieć mniejsze napięcie o 3V, ale tego jeszcze nie sprawdziłem i przy tak mniejszym napięciu zasilania są dobre parametry na obciążenie 60mV i napięcie tętnienia też ~60mV, bez różnicy czy to jest obciążenie Io=10A , ale przy tak dużym prądzie rośnie pojemność kondensatora elektrolitycznego i aby wyższe amplitudy ładowały kondensator powyżej napięcia zmiennego to rezystancja dynamiczna stabilizatora musi być mała i tak jakby MOSFET-y można wysterować na prą Io=27A, a rzeczywisty pobierany prąd był Io=10A i niema znaczenia moc transformatora, a jedynie aby miał równe napięcie jak stabilizowane lub kilka wolt mniejsze, ale pod pełnym obciążeniem.

Edytowane przez atem1257
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności