Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

AIM SC808 - z czym to się je?


FeX

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Ci bardzo za tak obszerną odpowiedź :)

Masz rację, skoro i tak wysyłam kartę na naprawę do Audeosa to od razu poproszę ich o zamontowanie nowych Opampów. Chyba najbardziej mnie przekonałeś do Muses8820.

 

Sorki za banalne pytanie ale nie przyglądałem się temu nigdy i po prostu nie wiem :D Te konfiguracje opampów to jak one się mają  w praktyce? Używam 3 gniazd w karcie, słuchawki i 2x głośniki. Jeden opamp obsługuje jedno gniazdo czy jak to jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przetworniku DAC na karcie sygnał cyfrowy jest przetwarzany na sygnał analogowy, ale prądowy (zmienne natężenie prądu). Najpierw trafia on na dwa wzmacniacze operacyjne - osobne dla kanału lewego i prawego (to te "A" na rysunkach i zdjęciach), w których następuje konwersja analogowego sygnału prądowego na analogowy sygnał napięciowy (tzw. konwersja I/V). U Ciebie obecnie to dwa opampy LME49720. Jednak ten sygnał napięciowy jest bardzo słaby i przed podaniem na zewnętrzne urządzenia musi być wzmocniony. Najpierw trafia na opamp "C" (ze schematu z recenzji, tzw. bufor wyjścia RCA), wspólny dla kanału lewego i prawego - u Ciebie to wlutowany na stałe LM4562NA. Następnie sygnał jest rozdzielany (w zależności od ustawienia w sterownikach karty muzycznej - ustawiasz tam aktywne wyjście sygnału audio) i trafia na gniazda RCA (chinche), albo na potrzeby słuchawek kolejny raz jest wzmacniany przez opamp "B".

Czyli dla gniazd RCA sygnał przechodzi przez 2x"A" (równolegle - osobno kanał lewy i prawy), następnie przez "C".

Dla wyjścia słuchawkowego to samo, co powyżej, ale dodatkowo na koniec przez opamp "B".

Dlatego szkoda, że opamp "C" jest wlutowany na stałe, ponieważ wpływa na dźwięk każdego wyjścia analogowego i nawet przy włożeniu bardzo dobrych wzmacniaczy na "A" i "B", dźwięk może być degradowany przez średni "C". Można to zmienić wlutowując tam stolik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audeos raczej Ci nie wymieni LM4562NA z buforu RCA (czyli "C"), ponieważ jest wlutowany i jak kiedyś z nimi rozmawiałem są przeciwni wylutowywaniu tego opampa.

 

Czyli póki co (u nich) musisz się ograniczyć do wymiany co najwyżej bufora wyjścia słuchawkowego "B" (także LM4562NA, ale w stoliku) i/lub wzmacniaczy kanałowych (2x"A", teraz masz LME49720).

Jeżeli chcesz, aby to zrobili dla Ciebie, to raczej ograniczony jesteś do tego, co mają w swojej ofercie (https://audeos.pl/pl/c/Wzmacniacze-operacyjne-opampy/90).

Początkowo, aby nie przepłacać za bardzo proponowałem Ci:

"B" (bufor wyjścia słuchawkowego): Muses 8820

2x"A" (kanałowe): 2x Muses 8920 (tańszy odpowiednik Muses 01, które grają bardziej równo, niż 8820, ale wciąż z dość intensywnym dołem)

Powiedzmy, że zbliżony zestaw (jednak nieco inny - u mnie Muses 8820 był na buforze RCA i miałem Muses 01 zamiast 8920) dawał fajny efekt z dużą ilością intensywnego, ale też bardzo "sprężystego" basu - ale generalnie cały zakres był dosyć ciepły. Nie wiem, jaki będzie efekt, jeżeli po drodze będzie jeszcze LM4562NA.

 

 

Wadą powyższego zestawu będzie to, że "efekciarskie" (w pozytywnym tego słowa znaczeniu - z dobrym basem i niezłą detaliczną górą) Muses 8820 będzie odgrywało rolę tylko przy odsłuchu na słuchawkach.

 

Można by rozważyć nieco zmieniony (zamieniony) układ:

"B" (bufor wyjścia słuchawkowego): Muses 8920

2x"A" (kanałowe): 2x Muses 8820

 

Wtedy "V-kowe" 8820 powinny być słyszalne i na wyjściu RCA i słuchawkowym, ale nie wiem, jak to zagra, sam nie testowałem 8820 jako kanałowe (miałem jedną sztukę) i podobnego zestawu nie widziałem u innych testujących. Działanie zestawu opampów nie jest prostą sumą ich charakterystyk, więc trudno mieć pewność, jaki będzie efekt, dopóki się nie spróbuje...

 

A do tego jeszcze nie wiadomo, jak się to wszystko zgra z Twoim pozostałym torem (AKG i JBL) i na ile odpowie to Twoim gustom muzycznym. Jeżeli słuchasz dużo na JBL-ach, to bym spróbował wersji drugiej, a jak głównie na słuchawkach, to bym poszedł w stronę trochę bardziej (powiedzmy) sprawdzonego pierwszego układu. 

Ale trzeba mieć świadomość, że bardzo możliwe, że efekt nie do końca Ci będzie odpowiadał i być może będziesz wolał testować kolejne inne konfiguracje.

 

Np. kupując poza Audeos radziłbym Ci sprawdzić OPA1612 na kanałowych (i tak żonglować i testować sobie można w nieskończoność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Szukasz Pracy? Jesteś z Łodzi lub okolic. Może ta oferta jest dla Ciebie

W dniu 10.06.2020 o 09:10, kris_jag napisał:

 

No to karta przyszła :) Naprawiona z wymienionymi opampami na muses 8820 jest różnica w basie ale spodziewałem się większych fajerwerków :) Niemniej jednak dźwięk dostał o wielę wyraźniejszą górę co jest bardzo na plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej nie będzie Ci karta znikać po restarcie kompa :)
Wymieniłeś kanałowe (2x"A") oraz bufor wyjścia słuchawkowego (1x"B") na Muses 8820? Bardziej basowemu graniu mógłby sprzyjać Muses 8920 (ale kosztem detali na górze?), choć gwarancji, że usłyszałbyś fajerwerki, nikt nie da...
Ale przede wszystkim należy pamiętać, że obecnie ograniczeniem (także basu) może być wlutowany LM4562NA na buforze RCA "C" (który ma swój udział także w torze wyjścia słuchawkowego). Jak już osłuchasz się z obecnym zestawem i będziesz chciał się bawić w dalsze poszukiwania, może warto kiedyś rozważyć sugerowany wyżej zakup czteropaka dla elektronika z sąsiedztwa ;)
A potem dalsze eksperymenty (Muses 8920, OPA1612, inne - nie wiem jakie, mamy różne preferencje odnośnie dźwięku)...

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć, powracam ze swoim SC808 i AKG K545 :D


Miałem kiedyś iBasso DX50 do tych słuchawek. Kurde jak puściłem Candy Shop to masaż głowy za pomocą basów tak dudniło pięknie. Na tym AIMie nie jestem w stanie tego uzyskać żadną konfiguracją software'u. Może jakiś wzmacniacz słuchawkowy :) ? Co sądzicie ?

 

Fajnie by było znaleźć sprzęt pod który od razu podłączę głosniki JBL LSR 305 i słuchawki :)

Edytowane przez RudyBorys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Rzadko zaglądam na to forum, ale trochę ducha tchnę w temat.

 

SC808 z 2x LME49720 i Muses 8820 wywołuje banana na twarzy. Ostatnio wymieniłem na dyskretnego opampa od Staccato. Do tego Tidal HiFi i Equalizer APO z HiFiMan HE-400i (2020).

 

Ja pierdziele to jak to gra. Zastanawiam się czasami czy wymienić opki na kanałach na coś innego, co mi jeszcze poprawi dźwięk. Ale muszę się jeszcze osłuchać z tym sprzętem dłużej, aż znowu się zacznie gonitwa za króliczkiem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności