Skocz do zawartości

Rasberry Pi jako transport ?


Lord Rayden

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszła juz nowa wersja Rasberry Pi z 1GB RAM i 4 USB

  • Procesor quad-core ARM Cortex-A7 CPU, taktowany częstotliwością 900 MHz
  • 1 GB LPDDR2 SDRAM zamiast 512 MB B+

Powiedzcie Moi drodzy, czy warto go zastosowac jako transport do plików Audio ?

W konfiguracji : Rasberry Pi - po USB - DAC Cambridge Audio DacMagic Plus - AMP FCL - słuchawki.

Sterowanie tabletem lub smartfonem a nawet z PC (RuneAudio).

 

Czy porównywaliście jakość takiego elementu toru z jakością PC z Foobarem jako transport ? (Foobar WASAPI lub w przypadku połączenia USB - ASIO4ALL).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad tym, jako że mam stare PI praktycznie już nieużywane, zrobię sobie z niego stacjonarne centrum multimedialne (RetroPie + HiFiBerry):

 

https://www.hifiberry.com/

 

Może być spoko opcja, do tego mam już aplikacje na Androida i inne sprawy zrobione w ramach innego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak DAC niepotrzebny, to będzie jak znalazł - mało prądu, a jak dobrą obudowę dasz to i szumy zredukujesz.

Z tą konfiguracją nie ma już sensu pchać się w mocniejsze CubieBoardy itp. bo to już da radę z zapasem. Nawet jeszcze będziesz mógł się pokusić o NAS na tym.


Edit - to już będzie jak normalny pecet z linuchem. Procek jest przezroczysty, bo zestaw instrukcji załatwia jądro systemu.


Edit 2 - jak Ci się nie spieszy, to za miesiąc mogę Ci udostępnić B+ na tydzień/dwa - może się okazać, że i to Ci wystarcza.

JA podpinałem jako media center do TV (Sony) i z Sony po optyku do fiio d03 taishan - dla mnie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozyczyłem tego pierwszego Rasberry B od Kolegi. Ale postanowiłem pozbierać też wrażenia innych userów.

 

Jak dla mnie wydaje się OK. Muzę ciągnął z pendrive. Nie jestem jednak pewien, czy dźwięk na słuchawkach nie jest nieco "chudszy" w porównaniu z PC Foobar. I czasem słyszę trzaski.. Radko ale są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą wersję drugą i aktualnie chodzi mi z volumio z podpietym modim, pliki ciągnie z synology. Działa super. Teraz jeszcze dodam klienta squeezeplug, żeby korzystać z usług streamingowych. Wszystko działa dobrze. Czytałem że starsze wersje miewały jakieś problemy z audio przez sposób zaimplementowania kontrolera ehternetowego. Ale nie zgłębiałem tematu jako że mam wersję drugą.

Edytowane przez Mercury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozyczyłem tego pierwszego Rasberry B od Kolegi. Ale postanowiłem pozbierać też wrażenia innych userów.

 

Jak dla mnie wydaje się OK. Muzę ciągnął z pendrive. Nie jestem jednak pewien, czy dźwięk na słuchawkach nie jest nieco "chudszy" w porównaniu z PC Foobar. I czasem słyszę trzaski.. Radko ale są.

Żeby rzetelnie ocenić, trzeba by skonfrontować z analogicznym playerem na x86 - foobar to jednak klasa sama w sobie. Tak jakbyś GIMPa do photoshopa porównywał :)

To już kwestia czysto softwareowa, szkoda, że foobara nie ma na linucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

były temat o pi, były tematy o daphile...

 

pytanie czemu nie gotowy terminal ? instalujesz linuxa wersji jest kilka tych audio i masz wybór

100% zgody - ale z raspem jest frajda, bo to kolejny nie pro gadżet :)

I można mieć pierdylion pomysłów na inne wykorzystanie tego. Dodatkowo 4.5W poboru przy wyświetlaniu gry w full hd - szacun :) (open arena)

Muliło co prawda, ale przy takim wysiłku pobór prądu zmiażdżył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do audio bym tego nie kupił. Kupiłem do zabawy - jednak te GPIO wolne i gotowa biblioteka w pythonie kuszą,

A że daje radę z XBMC? Tylko się cieszyć - ostatnio nie mam czasu na kodowanie dla funu, to się przynajmniej nie marnuje i gra na TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozamiatane - wciągnie nosem terminale w kwestii poboru prądu.

Tyle, że to będzie ósemka na ARM - poczekamy, czy FB pójdzie na tym, bo win z heterogenicznością zawsze był z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rasberry to mały pobór prądu i cisza. Mało miejsca zajmuje. No i koszt nieduży.

 

Co do FB2000 na Linuxa to niby DeadBeef miał być odpowiednikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminal podobnie, jedyna zauważalna różnica to proc ARM vs x86, reszta to różnice typu 5W vs 10W


Co za sobą prowadzi pewne wybory. Linuxy windy są pisane pod x86. Lordzie czytałeś o daphile ? instalacja jest nawet przez klienta.
Choć i można kupić terminal z ARM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retter ma rację - jak ma po prostu działać, to kosztowo wyjdziesz podobnie. Pamiętaj że raspa sprzedają bez zasilacza (20pln) i obudowy (30pln). Do tego karta pamięci i moduł wi-fi (nie czytałem jeszcze nowej specyfikacji, piszę o starej). To winduje koszty - moja malinka z setupem do robotyki to było 800PLN(arduino shieldy itp.)!

postawisz - schowasz - zapomnisz. Przy raspie będzie zabawy (jak lubisz, to gorąco polecam :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Linuxy windy są pisane pod x86

 

u wot m8?

 

linuksy można skompilować na DOWOLNĄ architekturę, przecież dostajesz źródła kernela oraz wszystkich aplikacji gnu i posix, i całą resztę :) (arm-y każda szanująca się dystrybucja obsługuje w postaci prekompilowanych paczek)

 

windowsy też od dawna nieaktualne, bo microsoft utrzymuje od dawna architekturę itanium dla serwerów i od paru lat windows rt na arm-y :)


a realne koszta raspberry pi (mówię o cenach polskich, nie kombinowanie z ebaya):

- samo pi 180zł

- zasilacz 30zł

- obudowa 30zł

- wifi 40zł

 

razem wychodzi 280zł na start ALE:

- wifi nie jest potrzebne (jest gniazdko ethernet w standardzie)

- obudowa nie jest potrzebna (do działania)

- zasilacz można dosztukowac (dowolny ponad 1A z microusb z dowolnego telefonu wystarczy)


wtedy okazuje się że faktycznie całkowity koszt to te 180zł za "nowe" pi i 140zł za "stare" pi

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówiłem, że ma rację w kontekście opłacalności.

Co win na arm - maaaało korzystałem, ale były problemy z aplikacjami pod x86, kiedy trzeba było je na palmtopach uruchomić (ERP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW ja na Pi najpierw używałem debiana (raspbiana) a potem aż do teraz arch linuksa, co więcej, microsoft już zapowiedział wydanie darmowej wersji windows 10 na nowe rasbperry pi (oficjalnie "dla developerów", ale wiadomo jak się skończy, będzie dla wszystkich)


> były problemy z aplikacjami pod x86

 

przecież to jest normalne :)

 

albo trzeba je przekompilować dla innej architektury, albo liczyć się z tym że przez translator będą działały znacznie wolniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówiłem o ryzyku z foobarem :)

Generalnie - mam dwie malinki (B i B+) i sobie chwalę. Ale jeśli Lord chce żeby postawić i zapomnieć i chce mieć to szybko to terminal z win, albo daphile załatwią sprawę.

Z malinką jak z wczesnymi linuksami - jest zabawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o możliwie gotowym prostym rozwiązaniu, ściągnąć iso zainstalować, uruchomić schować.

Można przekomponować pewnie i są już gotowe iso tylko znajdź, tylko to wywarzanie otwartych drzwi.

 

Jak ktoś chce się bawić spox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznaję że nie jest to wygodne, dlatego istnieje przynajmniej kilka gotowych "nakładek", które pozwalają sterować tym szitem np. z przeglądarki (w tym z przeglądarki z telefonu)


@up no właśnie, istnieją gotowe rozwiązania, po co kombinować? CHYBA ŻE ktoś chce sobie zrobić hobby z samego kombinowania, wtedy pewnie, zajęcie na długie zimowe wieczory + ogromna satysfakcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności