Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Focal Spirit Classic - pierwsze wrazenia


grubbby

Rekomendowane odpowiedzi

Slowo sie rzeklo, kobylka u plota :) Pare osob prosilo mnie o kilka slow na temat tych sluchawe, co zgodnie z obietnica czynie.

Od pewnego czasu jestem posiadaczem focal spirit classic. Zamienilem na nie Fidelio L2... oczywiscie przed zakupem troche odslu****ac a i nawet z godzine leb w leb z L2 porownujac w salonie...

Mamy znakomita recenzje wersji Professional Maciuxa... ale nie duzo napisane o Classicach. Niestety wersji pro jeszcze nie slyszalem wiec sie nie odniose... a co mysle o Classicach...

 

Bardzo fajne sluchawki! Bardzo rowne granie. Rowniejsze niz fidelio L2. Bas lepiej kontrolowany, krotszy, ale zarazem schodzacy nizej, glebszy i bardziej zroznicowany. Stopa ma duzo lepsza separacje i impakt. Fajny jest. Srodek slodszy i gladszy od fidelio. Wokale takie gladsze, bardziej z blaskiem, na L2 bardziej zachrypniete. Gora lagodna, troszke jasniejsza, ale lagodna, w sam raz ilosciowo. L2 wydaja sie przy nich troszke zmulone, takie w strone hd650. Tez w L2 wychodzi Vka, cofniety wokal. Focal maja lepsza rodzielczosc, lepsza kontrola dolu i graja rowniej. Barwowo calosciowo nieco jasniej niz L2. Ale wcale nie brakuje miesa czy nie jest zbyt jasno. Bo wszystko jest pelne, soczyste. Fajne :D
Scenicznie L2 graja bardziej z oddali (co troche poteguje efekt zmulenia i wycofania tez wokali). Focal blizej sluchacza, wokal na srodku i calkiem blisko. Ale na szerokosc to Focal graja szerzej. Maja tez wiecej i zdecydowanie czystszego powietrza. Graja czysciej, instrumenty maja lokalizacje precyzyjniejsza, jasniejsza, bardziej punktowa. L2 ma bardziej rozlozyste zrodla. Focale graja zdecydowanie czysciej.
Takze holografia, czystosc, rozdzielczosc, cieplo i melodyjnosc przy fajnej barwie (piekne slodkie wokale) i bardzo rownym graniu. Focale imo lepsze :)
Tylko z wygoda gorzej - pady troche na dole ucha sie opieraja. Nie mieszcza calych. Palak troche mocniej sciska. Przez to troche bardziej sie ucho poci... ale moze kwestia ugniecenia.

 

Sorki za dosc zagmatwane slowa - ale to tak na szybko...

 

Wlascicieli zapraszam do dyskusji :) zainteresowanych kupnem oczywiscie tez :P

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy bardziej cisna to nie powiem. momki tez z L2 porowynywalem ale juz jakis czas temu. Tez je okreslilem jako niewygodne w tym porownaniu :)

wiec ktore mniej niewygodne to juz nie powiem... trzebaby leb w leb porownac. Masz momki, w denonie w magnolii masz focale wiec jak sie uda Tobie sprawdzic to daj znac dla potomnych :)

 

nie slucham stricte instrumentalnej. niemniej ******scie gitara akustyczna mi sie w focalach podoba. Z reszta caly "unplugged" robi na nich dla mnie dobre wrazenie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównam. Ale wiesz,że ja jestem nietypowy ;) . MOE mnie nie cisną, Momki tylko czasem uwierają i to w jedno ucho, lubię ich dźwięk... Więc pewnie nie będę dla Was wiarygodny ;) .

 

Czy Pro mają większe muszle niż Classic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Salonu Denona w Magnolii we Wrocku.

 

Odsłuchiwałem Focale Classic i Pro na AK 120 i Plenue P1 , porównując z Momentum Black.

 

W kwestii budowy, wyglądu bardziej podobają mi się Classiki. Są takie... gustowne. Pro zatrzeszczały , gdy wkładałem, je na głowę. W kwestii wygody - niestety są to nauszniki, ktore powodują pocenie się uszek, nacisk natomiast na uszy nie jest straszny. lekko cisną w głowę ale sądzę,że by się przystosowały do mojej głowy. W końcu noszę na niej MOE i Momentum. Obie pary (Classic i Pro) dobrze izolują od otoczenia.

 

Co do dźwięku :

1). Na Plenue P1 dźwięk jest dla mnie zbyt zagęszczony, choć z dobrym dołem. Lekko ciemnawo. Pro są pod tym względem trochę jaśniejsze. Momentum są jednak lżejsze, bardziej przestrzenne (no nie ogromnie ale na tyle,że to czuję), mam na nich więcej góry.

2). Lepiej z Classicami zgrywa się AK120. Na ustawieniach EQ - PRO. 120tka jakby "schładza" trochę Classiki czyniąc je bardziej dla mnie strawnymi. Mam też więcej przestrzeni, szerszą scenę. Do tej pary mógłbym się przyzwyczaić, gdybym nie porównywał ich z Momentum.

 

Momentum Black, kiedy je wkładam na głowę, są i wygodniejsze i grają bardziej lekko, choć basu im nie brakuje. Wniosek - jakbym nigdy nie slyszał Momentum, pewnie Classic zagościłyby u mnie. W konfrontacji obu par jednak dla mnie wygrały Momki. Co nie znaczy,że sa lepsze. Po prostu dla mnie ich granie bardzie odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieli Spirit Pro wersje??? a to klamczuchy - z dwa tygodnie temu mowili ze nie maja i miec nie beda :[[[

Ciekawe spostrzezenie z przestrzennoscia - dla mnei jest wrecz odwrotnie. Duzo wieksza na rzecz Focali... Moze kwestia syergii z P1.

 

Az mnie zacheciles aby z kolei jeszcze raz sie przyjrzec momkom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a musze powiedziec ze dzis siedze z nimi praktycznie od rana (co godzinke zdejmuje bo to spotkanie, to kawka, to siusiu) i nawet sie robia coraz bardziej znosne jesli chodzi o wygode :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focale to świetne słuchawki, wieczorem porównam je sobie bezpośrednio do MOMów. U mnie jednak nadal niepodzielnie rządzą DT1350, jeśli chodzi o portable. Synergia z HM-802 jest kosmiczna:) Co do ergonomii, ja się przyzwyczaiłem, wystarczy zrobić krótką przerwę co album. Nie uważam natomiast że te słuchawkk są warte 1400 pln. Żadne nauszne/wokółuszne portable nje są wg mnie warte więcej niż 1000. Może poza DT1350, które to akurat kosztują 1000 pln.

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Momentum był nawet wygodne, a z Focalami cierpiałem. Chociaż bardziej na One - mam wrażenie, że dużo mocniej cisnęły. Rzeczywiście da się przyzwyczaić. Jest też lepiej niż w HD25.

 

Classic raczej nie dla mnie, coś czuję że będzie za mało góry. Już w Pro chciałbym trochę więcej, bo trochę za grzeczne w sopranie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak Maciek bedzie :)

 

Focale to świetne słuchawki, wieczorem porównam je sobie bezpośrednio do MOMów. U mnie jednak nadal niepodzielnie rządzą DT1350, jeśli chodzi o portable. Synergia z HM-802 jest kosmiczna:) Co do ergonomii, ja się przyzwyczaiłem, wystarczy zrobić krótką przerwę co album. Nie uważam natomiast że te słuchawkk są warte 1400 pln. Żadne nauszne/wokółuszne portable nje są wg mnie warte więcej niż 1000. Może poza DT1350, które to akurat kosztują 1000 pln.

super - wrzuc pare slow jak to Twoim uszom sie slyszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te "portable" i portable powinny kosztować koło 500 zł. Lubię Momki, dałem za nie właśnie 1063 zł i było to dużo (ale i tak taniej niż wtedy w sklepach innych : 1300 zł.). Teraz ceny używek koło 800 to lepiej ale i tak sporo.

 

A tu Syn Hajzera chce jeszcze więcej za Momki 2.0 (kablowe). Bardzo to nieprzyzwoite.

Przy okazji - pisał do mnie ktoś z Audiostereo. Kupił Momki Black w Mp3store. A oni chyba tej serii nigdy nie mieli. Bo inaczej miałbym swoje od Kuropa ;) .

Podobno jakieś lekko sponiewierane i z odorkiem.

 

Edit. Na Ceneo sprawdziłem. Są Momki MOE w Mp3store za jakieś 598 zł...

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Portable modne, design coraz lepszy, marki też nie byle jakie - ale jestem za dla "500 zł za portable". Gdzie mam podpisać? :P

 

Dostałem teraz do testu ciekawe portable, Master & Dynamic MH40, jeszcze trochę potrwa zanim się za nie dobrze wezmę. Cena chyba wyżej od Focali, Momentum, ale też ten styl - premium przenośne/stacjonarne z brzmieniem i wyglądem. Mega wykonanie (kawał metalu), brzmienie też zapowiada się świetnie.

 

Też sport nacisk, ale pianki w padach. Bardzo wąskie pady, ale jakoś lepiej uszy mieszczą od Focali. Sygnatura w tym stylu, ale bardziej efektownie/przestrzennie.

 

MH40_black_gallery_3.png?v=1419628594

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Portable modne, design coraz lepszy, marki też nie byle jakie - ale jestem za dla "500 zł za portable". Gdzie mam podpisać? :P

 

Dostałem teraz do testu ciekawe portable, Master & Dynamic MH40, jeszcze trochę potrwa zanim się za nie dobrze wezmę. Cena chyba wyżej od Focali, Momentum, ale też ten styl - premium przenośne/stacjonarne z brzmieniem i wyglądem. Mega wykonanie (kawał metalu), brzmienie też zapowiada się świetnie.

 

Też sport nacisk, ale pianki w padach. Bardzo wąskie pady, ale jakoś lepiej uszy mieszczą od Focali. Sygnatura w tym stylu, ale bardziej efektownie/przestrzennie.

 

MH40_black_gallery_3.png?v=1419628594

Wyglądają świetnie, ale chyba są półotwarte, co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają przekozacko, stworzone do ciężkiej muzy. Tylko co to za marka?

 

Ja szukam wokółusznej wersji KEFów M500, nie mogę znaleźć, Focale z opisów to chyba nie to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro to nie. M500 więcej "magii", gładsze, wciągające średnie. Pro w sumie w balansie mocno nie odstają, ale to takie bezwzględne rysowanie dźwięku, jednak studyjny charakterek. Słuchałeś NAD HP50? Specyficzna scena, ale mogą Ci się spodobać - mogą być jednak bardziej "posłodzone" od M500, gładsze, wyidealizowane. Ogólnie sporo z tych premium portable krąży wokół podobnej sygnatury, takiej równowagi, ale naturalnie - czyli bez kliniczności, laboratorium, a muzykalnie, bez cięcia średnich.

 

Właśnie - za wysoka cena jak na nową markę. Master & Dynamic to podobno nowojorski producent, ale z ceną od razu wskoczyli na pułap marki z wyrobioną pozycją na rynku. Chyba za szybko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham sobie właśnie Momentum i Classic na HM-802. Obie pary to ekstraklasa portablowa. Pierwsza różnica jaką słyszę to jednak lekko wyeksponowany średni/wyższy bas i niższa średnica w Momkach. Nie jest duży, ale odczuwalny. Bas w Focalach jest równiejszy i ze względu na to jest go ilościowo troszkę mniej. Bas w Sennkach czasem jest dla mnie zbyt miękki, a na podbity midbas jestem szczególnie wrażliwy, więc dół pasma wygrywają Classici. Ze średnicą/wokalami w Momkach jest dziwnie, bo generalnie wokale są jasne, ale jak Elvis zaśpiewa nisko to niestety pojawia się trochę mułu, to jest właśnie ta wyeksponowana niższa średnica. W Focalach znowu jest bardziej naturalnie, lekko ciepło w całej średnicy. Ja wolę jednak jaśniej, więc ogólnie średnie tony na korzyść Momentum. Z górą też nie jest łatwo, Focale mają bardzo naturalną i super szczegółową, choć wiem, że znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że jest lekkk wycofana, to wg mnie jest jej tyle ile powinno być. Sennki mają górę lekko wyeksponowaną, ale też jest bardzo rozdzielcza i zróżnicowana. Scena na szerokość jest na podobnym poziomie, jednak Focale grają bardziej trójwymiarowo, łatwiej znaleźć lokalizację poszczególnych instrumentów. Rozdzielczość również nieznacznie na korzyść Focali. Podsumowując, różnice, które tu krótko opisuję dla wielu mogą być ledwo wyczuwalne, w większości są to niuanse. Sennheiser stworzył słuchawki na zewnątrz i tak je zestroił, Focal poszedł bardziej w brzmienie domowe, choć na zewnątrz też sprawdzą się ok, taki udany kompromis, szczególnie że tłumią też lepiej niż Momy. Na dzień dzisiejszy wybrałbym Focale, ale jeśli miałyby to być słuchawki tylko na zewnątrz, Sennheiser będzie wg mnie lepszym rozwiązaniem.

Chyba zamknięte - ta maskownica to pewnie ozdóbka. Na ucho po izolacji i charakterze sceny też określiłbym je jako zamknięte.

Nie masz żadnego info na pudełku? W recenzji na Headfonia piszą o "semi-closed"...

 

Ciekawostka - prosty wtyk od Sennheisera od strony plejera pasuje do muszli w Focalach

 

 

e36bcc0eefc9a941e359e0bb5a14308d.jpg

Edytowane przez all999
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak to z pamieci dla mnei wychodzi. Jednak troche Vka momentum i przez podkreslenie tego przelomu dolu i srednicy ja je odbieram jako lekko przymulone. I to moim zdaniem wplywa na gorsza holografie, w polaczeniu z bardziej rozlozystymi zrodlami pozornymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności