Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Komputer stacjonarny do 1500 zł


Undertaker

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio jakoś tak wyszło (w sumie to promocja była) i kupiłem klucz do Windowsa 10 Pro. No i kto wie, czy to nie przypieczętuje mojej decyzji o kupnie nowego peceta, bo wciąż się waham. 

 

Gaming - to mi zapewniają konsole (PS4/XOne). Także kwota, którą chciałbym wydać, to wspomniane wcześniej okolice 1500 złotych. Tak jak pisałem, komputer do filmów i seriali min. 720p (rozdzielczość 1920 x 1080), a dalej to Internet, jakieś Wordy, być może przechowywanie plików. 

 

Z Waszą pomocą "składałem" w ostatnich latach kilka kompów dla rodziny i znajomych, i wyszło mi, że SSD by mi się jednak przydał. I tak w statusach @czarna1412 i @Oskar2905 radzili mi minimum 8GB RAM, były różnice zdań między wyborem procka (APU - tylko jakie konkretnie? vs. Intel Pentium). Taki koszyk został mi zaproponowany: 

https://www.morele.net/inventory/info/IyZdL6/

 

Dysk SSD o takiej a nie innej pojemności, bo zadeklarowałem, że będzie dla mnie wystarczający. Z drugiej strony, im więcej pojemności tym lepiej, i zastanawiam się, czy aby nie lepiej wziąć SSD 60GB + 1TB 3,5'. I tak skonfigurowałem coś takiego: https://www.morele.net/inventory/info/8vlV4N/

 

- napęd w zestawie, bo jednak potrzebuję

- RAM w dwóch kościach, bo podobno integra ma wtedy większą wydajność

 

Pytanie, czy ten dysk SSD będzie ok? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Undertaker napisał:

Ostatnio jakoś tak wyszło (w sumie to promocja była) i kupiłem klucz do Windowsa 10 Pro. No i kto wie, czy to nie przypieczętuje mojej decyzji o kupnie nowego peceta, bo wciąż się waham. 

 

Gaming - to mi zapewniają konsole (PS4/XOne). Także kwota, którą chciałbym wydać, to wspomniane wcześniej okolice 1500 złotych. Tak jak pisałem, komputer do filmów i seriali min. 720p (rozdzielczość 1920 x 1080), a dalej to Internet, jakieś Wordy, być może przechowywanie plików. 

 

Z Waszą pomocą "składałem" w ostatnich latach kilka kompów dla rodziny i znajomych, i wyszło mi, że SSD by mi się jednak przydał. I tak w statusach @czarna1412 i @Oskar2905 radzili mi minimum 8GB RAM, były różnice zdań między wyborem procka (APU - tylko jakie konkretnie? vs. Intel Pentium). Taki koszyk został mi zaproponowany: 

https://www.morele.net/inventory/info/IyZdL6/

 

Dysk SSD o takiej a nie innej pojemności, bo zadeklarowałem, że będzie dla mnie wystarczający. Z drugiej strony, im więcej pojemności tym lepiej, i zastanawiam się, czy aby nie lepiej wziąć SSD 60GB + 1TB 3,5'. I tak skonfigurowałem coś takiego: https://www.morele.net/inventory/info/8vlV4N/

 

- napęd w zestawie, bo jednak potrzebuję

- RAM w dwóch kościach, bo podobno integra ma wtedy większą wydajność

 

Pytanie, czy ten dysk SSD będzie ok? 

 

RAM w tzw. dual channel będzie wydajniejszy chyba, więc jak nie będziesz planować rozbudowy do 16 GB to 2x4 GB będzie ok.

O tych Silicon Power S60 czytałem, że mniejsze pojemności (do 120 GB) mają "fatalny zapis sekwencyjny, koszmarnie długie czasy kopiowania, oblane testy wielozadaniowości" - źródło: purepc.pl.

W podobnej cenie jest ADATA: https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-sp600-64gb-sata3-asp600s3-64gm-c-532623/

Niewiele dopłacają masz szybszy SU700: https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su700-120gb-sata3-asu700ss-120gt-c-1214498/


Tak poza tematem kupna, ale w SSD - czytałem, że im warto zostawić kilka, kilkanaście procent wolnego miejsca, najlepiej poza wszelkimi partycjami, bo to wpływa na wydajność i żywotność dysku pozytywnie.
Potwierdzi/zaprzeczy ktoś? Generalnie w 128 GB się mieszczę z dwoma systemami, oprogramowaniem i grami z buforem, więc nie zatykam go pod korek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wobec tego ewentualny zestaw SSD + HDD wyglądałby tak: https://www.morele.net/inventory/info/qM7HHy/

 

I w sumie to też jestem ciekaw, czy warto byłoby zostawić wolne miejsce na takim SSD. Ale myślę, że spokojnie mógłbym tak zrobić w razie czego - i tak w przypadku dwóch dysków SSD byłby pod system, a HDD do wszystkiego innego. Trochę gorzej wyglądałoby to z samym SSD, bo Windows 10 pewnie sporo więcej waży od XP, a ja póki co jako tako daję radę na 250 GB, jednak w niedalekiej przyszłości może tego miejsca braknąć (choć tu na ratunek przychodzi dysk zewnętrzny). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Windą 8.1 pod starsze raczej gry (1-2 tytuły po max 8-10 GB każdy) i jeden soft CFD ważący około 15 GB oraz Mintem do codziennym zadań, multimediów itd. mam +/- 15-30 GB wolnego w zależności, co za gry są zainstalowane obecnie - SSD 128 GB. Jeszcze swapa przeniosłem na HDD, żeby te parę GB więcej na SSD mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSD 120 + HDD 1TB to chyba jednak byłaby właśnie najlepsza opcja dla mnie. Z samym SSD 240 też bym pewnie dał sobie radę, ale nie ma sensu chyba na starcie się ograniczać w kwestii pojemności dysku, dodatkowo tak sobie pomyślałem że jak najwięcej miejsca (np. na backup tego co mam obecnie na dysku zewnętrznym, bo u mnie się już nie mieści) by się przydało. 

 

To chyba już mam wszystko dobrane, o kodzie rabatowym pamiętam, teraz tylko poważnie jeszcze wszystko przemyśleć. Myślę jednak, że kompa zamówię, bo już za długo męczę się z tymi starociami moimi, z 10 letnimi już spokojnie, a w tych komputerach padało mi już wszystko: od zasilacza, przez płytę główną, RAM'y, jakaś grafika też mi się spaliła... Wkurzające jednak jest to "freezowanie" się kompa przy byle okazji, a staram się czyścić go z różnych śmieci regularnie, zresztą na pierwszym miejscu - nie zaśmiecać niepotrzebnymi programami, w sumie. Mimo tego różne kwiatki wychodzą, no ale trochę już te komputery są na chodzie, trzeba przyznać, także swoje już posłużyły. 

 

Ostatnio oba USB z przodu zaczęły mi świrować - w zasadzie to czytają co chcą, i kiedy chcą - np. pendrivy, dysk zewnętrzny właśnie, nie mówiąc już o tym, że iPhone'a to nie naładuję przez te porty, nie da rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję jednak AMD.  64 bity w obecnym wydaniu są produktem AMD (Intel tylko  ma licencję) i przy wszelakich aktualizacjach na AMD jest mniej problemów, a w zasadzie ja nigdy nie miałem ich jeszcze z aktualizacjami Win10.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na kupno komputera, zależało mi, żeby dotarł do mnie do końca tego tygodnia. Przy zamawianiu okazało się, że nie mają G4560, niedostępne były chyba też RAM'y. To wziąłem jakieś z proponowanego zestawu na Pure PC, podobnie z prockiem - G4600. Ostatecznie taki zestaw:

 

Napęd Lite-On iHAS122-14; Obudowa SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black (SPC143); Dysk Toshiba P300 - (HDWD110UZSVA); Zasilacz XFX Core XT 400W (P1-400B-XTFR); Płyta główna ASRock H110M-HDV R3.0, H110, DDR4, USB 3.0, SATA3, mATX; Dysk SSD ADATA SU700 120GB SATA3 (ASU700SS-120GT-C); Procesor Intel Pentium G4600 3.6GHz, 3MB, BOX (BX80677G4600); Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15, Black (CMK8GX4M2B3000C

 

W sumie to nie wiem, czy ten procek lepszy od tamtego, cena w proponowanych zestawach była niby 349 zł, ale w momencie, w którym kupowałem zestaw, cena to już 295 złotych - a może była taka cały czas, a ja nie zauważyłem? W każdym razie, na szybko jak sprawdzałem benchmarki, to niby wyszło, że i sam procek i zintegrowana grafika nieco lepsze niż G4560 - jak jest rzeczywiście, tego już nie sprawdzę. Zresztą nieważne - komputer działa bardzo dobrze. :) Także jeszcze raz dzięki za wszelkie sugestie co do wyboru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, że polecali tam ten zasilacz, bo samo purepc zrecenzowało go raczej negatywnie, a testowany model 600w spalił się podczas testów powyżej mocy znamionowej. Liczyłeś kalkulatorem ile mocy potrzebujesz? :)

 

https://www.purepc.pl/zasilacze/test_zasilacza_xfx_xt_600w_pozornie_swietny_a_jednak?page=0,11

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tu kalkulator? Wybrany przez Undertakera zestaw w stresie  nie pociągnie nawet połowy tego co ten zasilacz może dostarczyć.

Co do testów zasilaczy na PPC to polecam je traktować z przymrużeniem oka. Autor termin "sprawność" zna chyba tylko z Wikipedii, do zestwawów typu i5+GF1060 poleca 600W jako rozsądne minimum a sama procedura testowa nie odróżnia prostego taniego zasilacza od wypasu za grube tysiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności