Skocz do zawartości

Nowoczesny zestaw stereo do salonu - jak to ugryźć?


Karmazynowy

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, a gdzie ja napisałem, że kupuję kolumny po wykresach czy paśmie przenoszenia? Nawet nie wiedziałem, że swoje wykresy mają. :blink: Skąd Tyś to wziął?

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale patrzysz na pasmo przenoszenia ;) a monitory mają podane tylko to pasmo, które nie ma odchyłów większych niż +/- 3dB. Poniżej tych 48Hz mogą nadal grać, ale np. na poziomie -4dB i tego już producent sprzętu studyjnego nie poda jako funkcjonalne pasmo przenoszenia, mimo że będzie słyszalne.

 

Konsumencki sprzęt ma zwykle podawane pasmo w zakresie +/- 6dB, więc może być bardzo zakłamane.

To coś jak pasmo przenoszenia tanich słuchawek i Etymotic. Ety mają mniejsze podane, bo wpisują tylko równe pasmo pracy, podczas gdy inni ściemniają dając większy zakres, mimo że na ich końcach są spore spadki.

 

Dlatego zalecam odsłuch, bo może się okazać, że schodzą dużo niżej.

Edytowane przez nismovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja patrzę na pasmo przenoszenia, Nismo? Po prostu nie ufam 4,5 calowemu głośnikowi jako gwarantowi dobrego basu. Mam w nosie to co jest na papierze.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja Tobie mówię, że to jest podwójny 4,5". Jeden robi dół, a drugi średnicę i warto posłuchać jak to działa. :)

 

Inna sprawa, że i z subwooferem byś się zmieścił w tych 6000 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, miałem wątpliwości co do tego 4,5 zanim dopisałeś info o subwooferze. :)

 

No dobra, to kolejna kwestia, która mnie zastanawia: czy z monitorami nie jest tak, że one grają dobrze tylko gdy są w określonej (pewnie dosyć bliskiej) odległości od słuchacza, i w dodatku jeszcze na odpowiedniej płaszczyźnie z uszami? Jak to jest, wstawię monitory, czy te podłogówki, czy nawet jakieś na standzie - co się stanie z dźwiękiem jak rozłożę się na sofie, żeby słuchać muzyki? Bo tak by to wyglądało w praktyce.

A wracając jeszcze do tego hipotetycznego budżetu, to jednak za 6000 powinienem znaleźć coś wyżej niż te Adamy. Tak mi się wydaje...

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz podłogowe monitory z ribbonami to nie powinno być problemu z jednokierunkowością brzmienia. Podobnie z odwróconą kopułką (Focal) oraz systemami dystrybucji fal przełomu średnich i wysokich (JBL).

 

Wiesz, szkoda że upierasz się na podłogówki, bo w dużo mniejszej kasie miałbyś fenomenalne JBL LSR 308, które mają ogromnie szeroki "sweet spot" właśnie dzięki tym pofałdowaniom wokół tweeterów :) i wyglądają ładnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Focale mają odwróconą kopułkę? Chodzi mi o serię Alpha 65 lub 80. Te JBL 1k zł / szt. :o

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Alpha mają również odwróconą kopułkę (przyjrzyj się dokładnie - jest wklęsła).

 

A te JBL to najszerzej grające (w sensie najmniej wrażliwe na rozstawienie względem słuchacza) monitory w "ludzkiej cenie". Bazują na technologii z JBL M2 (te są już podłogowe), które to kosztują jakieś 10 000 USD za sztukę :P

 

Mają jednak jeden problem: muszą stać jakieś 50 cm od ścian. Focale są nieco "węższe" w tej tolerancji, ale można je ustawić nawet te 15 cm od ściany (z tym, że już nie wyglądają tak dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jak już tak mocno zeszliśmy na temat monitorów, to co jeszcze w kwocie 3000-4000 za parę jest wartego uwagi, z uniwersalnego grania z dobrą sceną i średnicą? Ważne, żeby nie były za suche i studyjne, tą studyjność miały właśnie Yamahy HS80.

 

Kto jest dystrybutorem Adama na Polske? Może sobie załatwię coś na odsłuch.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fajnie wypełnionych masz Fostex PM841. Trójdrożne to jednak klarowniejsza średnica.

Możesz w tej kwocie trafić na używane ADAMy A8x. APS Aeon podobno też są warte odsłuchu. W tej cenie ustrzelisz też Genelec oraz Dynaudio, ale słabo znam te marki, więc nie chcę wprowadzać zamętu ;)

 

Ogólnie to duże 8" monitory nie są suche. Yamahy generalnie nie brzmią mi dobrze: zbyt rozlazłe na dole, za ostre na górze.

 

O dystrybucji ADAMów pisałem trochę wyżej. Audiostacja.pl :)

Edytowane przez nismovsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mają modelu Artist 6, więc w PL nie ma jak ich odsłuchać w zasadzie.

 

No dobrze, to w zasadzie wybór wśród monitorów już znam. Jakie są alternatywy wśród klasycznego hifi? Ktoś coś doda? Chyba nie to forum. :)

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie oprocz Nubert-ow ;). Ja bym bral Kef R300, ewentualnie Dynaudio Focus160 z w/w. Tylko, zeby wydobyc z nich max, to trzeba niezla elektrownie zapodac, w szczegolnosci Dynaudio ;). Kef-y czasami mozna dostac ponizej 4tys. zl, ale wzmak do nich tez z dwojke bedzie kosztowal, uzywany! Masz 6tys, co z Dac-iem?! Wolalbym jakies aktywne w tej cenie ;).

Edytowane przez PENDRAGON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dobra panowie, odkopuję.

 

Kolumny wybrane, jaki teraz wzmak dobrać, taki co gra pełnym dźwiękiem z dobrą podstawą basową ale bez zbytniego kolorowania. Nie chcę ani żyletek ani zamulacza. Budżet ok 1500zł. Najchętniej używka, srebrny.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności