Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Nowoczesny zestaw stereo do salonu - jak to ugryźć?


Karmazynowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

ostatnio zacząłem się zastanawiać jak zabrać się za stworzenie swojego pierwszego, poważnego stereo.

 

Hipotetycznie załóżmy jakiś standardowy budżet, powiedzmy 6000 zł - jak najlepiej go wykorzystać?

 

Jakie założenia musi spełniać:

  • dobra jakość dźwięku
  • użyteczność, łatwość i przyjemność obsługi
  • jakoś musi się toto prezentować

Jak wiadomo, CD odchodzi do lamusa, więc IMO taki zestaw musiałby grać z plików, najlepiej także z serwisów streamujących, np Spotify. Coraz częściej łapię się na tym, że jestem skłonny poświęcić ciut z tej jakości dźwięku, z tego ostatniego "pseudoaudiofilskiego" szlifu dla większej użyteczności, chyba wynika to u mnie z lenistwa.

 

Przez cały czas zabawy ze słuchawkami gdzieś tam podświadomie szukałem dobrego DACa, który będzie tak jakby wyjściem do owego stereo, jego podstawą. Potem zacząłem się jednak zastanawiać, jak miałaby wyglądać obsługa takiego zestawu - nie chciałbym uwiązać swojego laptopa kablem USB z daciem... Opcją są streamery, ale ponoć ani to gra dobrze, a do tego tanie nie jest. Drugą opcją jest kupienie jakiegoś taniego laptopa/netbooka, tylko do postawienia systemu lub serwera muzycznego. A może dysk w chmurze?

 

To źródło, a co dalej?

 

Monitory aktywne pewnie są najlepszą opcją w stosunku jakości do ceny, ale dla mnie mają 2 wady: jak ktoś urządza salon i w dodatku jest estetą to każde monitory będą wyglądały paskudnie. W dodatku kompletnie nie podobają mi się kolumienki na standach - jak mam kupić dobre standy za kilkaset zł, to wolę tą kasę dorzucić do sprzętu. Dużo bardziej podobają mi się jakieś smukłe, podłogowe kolumienki. Druga sprawa, że przy monitorach aktywnych źródło musi mieć kontrolę głośności (tu sam się z Heglem wkopałem) - przecież nie będę osobno dla każdego monitora zmieniał głośności pokrętłem na jego pleckach. Niby można to zrobić w domenie cyfrowej, ale to ponoć bee.

 

Najbardziej pasowałoby mi coś w stylu klasycznego stereo, np. KEFy R500 albo Amphiony (piekielnie drogie... :()ale nie wiem jak dobudować do nich sensowny tor, pakowanie się w stare sprzęty też nie za bardzo mi pasuje, bo jak przyjdzie coś wymienić, wylutować to sobie z tym nie poradzę.

 

W sumie to sam nie wiem czego chcę i zaczyna mnie męczyć szukanie najlepszego rozwiązania. :)

 

Co myślicie?

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że są takie ustrojstwa do kontroli głośności monitorów jak Fostex PC-1e, SM Audio Nano Patch Plus czy Behringer Xenyx Control 1? ;)

Także regulacja głośności nawet większej ilości monitorów to nie problem.

 

A co do wyglądu to masz zawsze Adam ARTist 6 Glossy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że są takie ustrojstwa do kontroli głośności monitorów jak Fostex PC-1e, SM Audio Nano Patch Plus czy Behringer Xenyx Control 1? ;)

Także regulacja głośności nawet większej ilości monitorów to nie problem.

 

A co do wyglądu to masz zawsze Adam ARTist 6 Glossy :D

 

O, tego nie wiedziałem. I każdy producent ma takie coś? Do absolutnie każdych monitorów ma to zastosowanie?

 

Bo raczej ciężko ograniczyć DACi do tych z regulacją, bardzo ogranicza to wybór.

 

Te Adamy mi się podobają. :D co tam, wstęgowy przetwornik siedzi?

 

X300A to są aktywne, jak rozumiem?

 

A czy do podstawkowych wystarczy np takie combo?

 

http://www.quad-hifi.co.uk/Series.aspx?lang=En&Tab=Vena

 

2 x 45W, to pewnie nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja się skłaniam ku używkom, więc pewnie w większości będą to zeszłe modele, a te ciężko posłuchać. Poza tym głupio mi iść do sklepu posłuchać kilku zestawów ze świadomoscią, że i tak żadnego nie kupie w tym sklepie.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te regulatory działają z każdymi monitorami. Wpinasz je pomiędzy DAC, a właśnie monitorami :)

 

Co do ADAMów to tak - jest tam ribbon tweeter, ale opinie musiałbyś poszukać sam. Z podstawkowych też jest masa eleganckich modeli, które dobrze wyglądają w salonie, tylko trzeba poszukać.

 

Jak chcesz to mogę Ci podrzucić parę modeli, które wyglądają reprezentacyjnie i grają na poziomie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja się skłaniam ku używkom, więc pewnie w większości będą to zeszłe modele, a te ciężko posłuchać. Poza tym głupio mi iść do sklepu posłuchać kilku zestawów ze świadomoscią, że i tak żadnego nie kupie w tym sklepie.

A to co innego, napisz jakiego brzemienia oczekujesz wtedy łatwiej coś doradzić, ale jak musi wygląd przypasować

to już inna sprawa, bo są różne kształty kolumn. Piszesz o Amphionach czyli raczej tradycyjna obudowa jest ok ?

Ale z używkami jest łatwiej bo można coś okazyjnie trafić i jest szerszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - stąd chęć zakupu używek, można w tej cenie po prostu dostać lepszy sprzęt, a jak nie podejdzie to odsprzedać z małą stratą lub czasem nawet bez.

 

Nie popadajmy w paranoje, to nie jest tak, że wygląd ma być najważniejszy, po prostu nie mogą straszyć. Dla mnie klasyczna budowa, proste kształty, minimalizm, bez udziwnień i będzie bardzo ok. Sam salon też nie jest duży, jest z aneksem, więc nie mogą być bardzo wrażliwe na akustykę pomieszczenia bo idealna ona nie będzie. Tutaj np Castle Knight mają fajny patent, bo bas refleks jest od spodu - nie wiem dokładnie jaki to działa, ale właśnie dzięki temu mają być bardziej ustawne. Ja co prawda słuchałem tylko modelu 2, a więc podstawkowych ale grały już bardzo przyjemnie, pełne brzmienie, typowo chyba brytyjskie, trochę romantyczne z fantastyczną średnicą.

 

Co do brzmienia, to słucham w zasadzie bardzo wielu gatunków, więc nie chciałbym szukać pod jeden konkretny, muszą grać w miarę uniwersalnie i neutralnie. Dobra średnica i przestrzeń to chyba najważniejsze cechy. No i w miarę dobra dynamika, by przy niskich poziomach nie gubiły za dużo (a tak głównie będą grać, cicho i średnio - mieszkanie w bloku - a więc nie do ciężkiego łojenia).

 

Te KEFy odpadają, DACa chcę mieć osobno, żeby Staxy jeszcze podpiąć.

 

Nismo, jak będziesz miał chęci i czas to możesz podrzucić, może ktoś jeszcze skorzysta, po to ten temat powstał, u nas na forum raczej nie ma ich za wiele. :) chociaż generalnie tak jak pisałem - skłaniam się raczej ku podłogówkom.

 

Ewentualnie czy są jakieś standy w ludzkiej cenie - które są pełne - tzn tak jakby były przedłużeniem kolumny a nie tyczką (pojedyńczą rurą), na której ma ona stać.

 

Te Adamy ładne, ale tam średniotonowiec ma 4,5 cala, trochę za mało.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja polecę coś ze źródła. Sprawdzony i pewny mój zestaw czy Raspberry Pi... a więc tak, RPI z DACiem podłączonym przez I2S (koniecznie tak, a nie przez USB bo różnica w dźwięku jest kolosalna), do tego zainstalowane VOLUMIO (można sprawdzić też RuneAudio ale dla mnie jeżeli chodzi o dźwięk lepsza jest ww. dystrybucja). Taki zestaw spełnia Twoje wymagania: odtwarzanie zarówno ze spotify, podlaczonego dysku USB, radia internetowego i serwera NAS. Dodatkowo dostajemy AirPlay, co umożliwia stream dzwieku z Windowa, Androida (platna apka) i oczywiscie iOSa więc bez problemu możemy korzystać np z WIMPa lub biblioteki zgromadzonej w Touchu czy smartphonie. Wszystkim sterujemy za pomocą przeglądarki lub aplikacji obslugującej MPD (na androida polecam MPDroid - obsluga biblioteki, katalogów i CUE). Dodatkową zaletą jest niskie zużycie energii.

Koszt calości to 200-300zł (chodź z droższymi DACami może dojść nawet do 1000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to ciekawe, nie pomyślałem o tym. RPI ma wyjście optyczne? A można postawić po prostu na tym system z foobarem?

Co z dyskiem? Musi być osobny z zasilaniem pewnie? A co z ekranem? Pod monitor, hdmi? W ogóle nie interesowałem się stąd laickie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, to inny szalony pomysł: a może umocować monitorki na ścianie? Genelec wiem, że ma taką opcję :)

PS. Calami w ADAMach się nie przejmuj. Sprzęt studyjny ma to do siebie, że podlega ostrym zasadom pomiarowym, a podają w nich zejście do 48 Hz. W tej cenie mógłbyś kupić sobie 2 kolumny ARTist 6 Glossy + aktywny sub (np. Adam Sub 8) i pozamiatane :D

Edytowane przez nismovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to ciekawe, ale bas refleks tyko z przodu wtedy jest?

 

Z tym, że pomieszczenie jest w kształcie prostokąta, a kolumny chciałem postawić na jednej z krótszych ścian - tyle, że tam mam okno. :)

 

Jak nazywa się ten adapter do wpięcia miedzy DACa a monitory?

 

Ta, ale te Adamy trafić w używkach to jak na loterii wygrać pewnie. :D A tego suba gdzie się podłącza? Pod jeden z monitorów?

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo RPI nie ma optyka, ale juz DACi pod nie jak najbardziej, ale u mnie działa to analogowo. Dysk 2.5 calowy dziala bez dodatkowego zasilania, ale sam zasilacz i kabel z RPI musi byc solidny (u mnie dziala na zasilaczu i kablu z Taba3, a mam podpięte przez USB kartę wifi, pendrive (z systemem) i wlasnie dysk. Ekranu nie potrzebujesz bo tak jak pisalem wczesniej obslugujesz wszystko zdalnie (z kompa, tabletu czy telefonu) wiec caly system moze byc zamocowany z tylu wzmacniacza czy jednej z aktywnych kolumn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować wynalazku overmax :http://www.videotesty.pl/film/1581/Overmax-HomeBox-multimedialne-centrum-dowodzenia/

Tak na szybko starsza wersja. Jest teraz nowsza z cztery rdzeniowym procesorem. Niestety nie miałem jeszcze okazji popsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie prościej kupić jakiegoś netbooka z dyskiem, gdzie wyjdzie to może 500zł? I mam nawet ekran już do jego obsługi. I na tym jakiegoś linuxa postawić, tyle, że wtedy to już jestem ograniczony do USB.

 

Nie bardzo rozumiem to:

 

 

 

samo RPI nie ma optyka, ale juz DACi pod nie jak najbardziej,

 

Jak mam Hegla przykładowo pod niego podłączyć inaczej niż przez USB?

 

@up, overmax? No thank u :)

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory wpinasz w subwoofer, a ten dopiero w DACa. W subach często masz wbudowaną regulację głośności na panelu frontowym, więc jest łatwiej.

ADAMy ARTist to dosyć nowy wynalazek, ale chciałeś zestaw za 6000, a one są po 3000-3500 za parę :D

Konsole odsłuchowe (tak brzmi faktyczna nazwa tych regulatorów głośności) znajdziesz choćby tu:
http://www.thomann.de/pl/cat.html?gf=konsole_odsluchowe&oa=pra

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory wpinasz w subwoofer, a ten dopiero w DACa. W subach często masz wbudowaną regulację głośności na panelu frontowym, więc jest łatwiej.

 

ADAMy ARTist to dosyć nowy wynalazek, ale chciałeś zestaw za 6000, a one są po 3000-3500 za parę :D

 

Konsole odsłuchowe (tak brzmi faktyczna nazwa tych regulatorów głośności) znajdziesz choćby tu:

http://www.thomann.de/pl/cat.html?gf=konsole_odsluchowe&oa=pra

 

Tamta cena była hipotetyczna, żeby zobaczyć jakie są w ogóle opcje. :D Ja mam hmm... na chiwlę obecną trochę mniej... jakieś 0 :D

 

Eh, kolejne urządzenie do wpięcia = kolejne kable.

 

@up, a teraz już kumam, tam są po prostu płytki z DACiem które sie wpina do RPI. Tyle, że ja potrzebuje pełnoprawnego DACa do słuchawek jeszcze.

 

Coraz bardziej skłaniam się ku klasycznym rozwiązaniom laptop > dac > amp > kolumny chyba, mniej kombinowania.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie prościej kupić jakiegoś netbooka z dyskiem, gdzie wyjdzie to może 500zł? I mam nawet ekran już do jego obsługi. I na tym jakiegoś linuxa postawić, tyle, że wtedy to już jestem ograniczony do USB.

 

Nie bardzo rozumiem to:

 

 

 

 

samo RPI nie ma optyka, ale juz DACi pod nie jak najbardziej,

Jak mam Hegla przykładowo pod niego podłączyć inaczej niż przez USB?

 

@up, overmax? No thank u :)

to podobne rozwiązanie do raspa, tyle że bebechy mocniejsze. Są ewentualnie beaglebone albo cubieboard. Za każdym razem nie jest to najwyższych lotów, bo to zabawki dla diyerów. Sam mam rasp b+ i w zestawie masz samą płytkę bez obudowy i zasilacza. W każdym z przypadków traktowałbym to jako sensowne źródło do bardziej budżetowego stereo. Albo na zasadzie :"mam bo umiem" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę jakieś gotowe rozwiązanie, nawet jeśli ma być droższe. To jest fajna zabawka dla pasjonatów, mi się nie chce w to bawić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym, z opisów bez rewelacji. Myślałem też o Cambridge Stram Magic ale ponoć też przeciętniak. Streamery dopiero wchodzą na rynek, te lepsze mają chore ceny a używek mało. Coś co zagra na poziomie Hegla pewnie z 5000 będzie kosztować. Myślę, że tani laptop / netbook to najlepsza z budżetowych opcji, wpinam do każdego DACa, mam dysk, foobara, spotify i steruje nim z poziomu smartfona.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chcesz mi powiedzieć, że dokładanie kolejnego klocka, jakim jest amp i ponowne szukanie synergii to łatwiejsze rozwiązanie? :huh:

Zestaw Laptop -> DAC -> Monitory to do bólu uproszczone rozwiązanie, a kable XLR to nie "cudowne owiane platynową mgiełką" kable audiofilskie. Wystarczy nie kupić najtańszych badziewi i będzie dobrze, bo to sygnał zbalansowany, a nie pierdyliard razy ekranowane RCA za 5000 zł / metr :P

W najgorszym wypadku masz: Laptop -> DAC -> Sub -> Monitory czyli potrzeba Ci:

1. Laptop <-> DAC - 1x kabel USB
2. DAC <-> Subwoofer - 2x krótkie XLR<=>XLR
3. Subwoofer <-> Monitory - 2x dłuższe XLR <=>XLR

 

i miej w pamięci, że w tym przypadku masz cały sygnał zbalansowany, co elegancko wyklucza Ci wszelkie zakłócenia i nie musisz już szukać "czyszczących brzmienie" audiofilskich zasilaczy :D

Ja wiem, że swój zestaw domowej rozrywki będę budował w oparciu o monitory studyjne, właśnie ze względu na ich elastyczność brzmienia.

 

I jeszcze jedna rzecz na koniec:

Serio sugerujesz się wykresami przy zakupie? Sorry, ale patrzenie na kolumny przez pryzmat pasma przenoszenia to dość zabawne, zważywszy na fakt, że kiedy laicy tak szukają słuchawek to są pouczani z naszej strony, że to nic nie znaczy ;)
Z tego co wiem to Audiostacja jest wyłącznym dystrybutorem ADAMów na Polskę, więc o odsłuch nie powinno być aż tak ciężko. Sprawdź je "na własne uszy", a potem oceniaj parametry na papierze.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności