Skocz do zawartości

Wygrzewanie słuchawek


robson15

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Marek_N napisał(a):

No tak, "Pierdylion razy zostało wyjaśnione zjawisko, które nie wiadomo czy w ogóle istnieje". Takie cuda tylko na forach audio.

 

Nie rozumiem co chcesz wyrazić Marku. Niektóre modele z czasem zaczynają grać inaczej, ale można znaleźć wystarczające wyjaśnienie w wyrabianiu się padów i nacisku pałąka. Nie wszędzie to się jednak obserwuje. Gdzie w tym dostrzegasz cud? 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 razy miałem okazję bezpośrednio porównać słuchawki wygrzane z takimi prosto z pudełka, test a/b. Konkretnie otwarte AKG K712 Pro i ostatnio zamknięte MSR7b. Usłyszałem różnicę, ale tylko w jednym paśmie - niskie tony. W nowych słuchawkach w obu modelach bas był twardszy, bardziej kwadratowy. Jestem przekonany, że jedynym powodem były nieuformowane jeszcze pady i mniejsza szczelność. 

 

Ostatnio czytając informacje i recenzje o wzmaku/dacu HIFIMAN EF400 napotkałem dwie niezależne opinie, że potrzebuje 150 godzin wygrzewania, by zabrzmieć. Jeden recenzent nawet stwierdził, że sprzęt brzmiał ostro, płasko i po prostu bardzo źle, po czym zostawił go na wygrzewanie na 2 dni, a jak wrócił, to już brzmiał rewelacyjnie. 

 

Ciężko się odnieść do takich opinii. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wygrzewanie słuchawek i sprzętów to wymysł firm, aby ludzie mieli więcej czasu na adaptacje mózgu do nowej sygnatury. Co więcej podawana ilość godzin 150 i więcej oznacza, że można się nie zmieścić z prawem zwrotu w terminie 14 dni od kupna. Bo jak dodamy do tego brednie o wygrzewaniu stopniowym, z przerwami, odpowiednią muzyką i odpowiednią głośnością to robi się z tego proces na miesiąc ;)

Zresztą mamy na forum producenta/producentów? słuchawek, może warto ich poprosić o głos w sprawie.

Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HappyBlack napisał(a):

Na pewno @jedrula1, odpowiedzialny za CraftEars, się udziela.

 

Kiedyś w rozmowie podczas wizyty u nich, wspomniał, że DD, owszem, wygrzewają.  BA ponoć tego nie wymagają.

No to zostałem wywołany do tablicy :D 

 

Z doświadczenia wiem, że znacząca mniejszość przetworników wymaga wygrzania. Armatury, Elektrostaty, Planary - z moich obserwacji wygrzanie nie daje nic w przypadku tych przetworników. Robiłem wiele testów i pomiarów które potwierdzają te obserwacje. 

 

Z dynamikami jest już troszkę inna bajka, ale również nie można generalizować - z reguły na tzw. wygrzanie bardziej reagują tańsze dynamiki, z większą membraną, oparte o słabsze magnesy.

 

Zaobserwowałem, że dynamiki których my używamy, z wysokiej półki, bardzo delikatnie zmieniają swoje brzmienie z czasem, czy jak kto woli "wygrzaniem", jednak jest to raczej kosmetyczna zmiana, ledwo zauważalna na pomiarach FR i Waterfall -  oszacowałbym ją na ok 5% i definitywnie nie wpływają na zmianę charakterystyki brzmieniowej słuchawek, jak niektórzy producenci lubią mówić ;) 

 

Moim zdaniem - wygrzewanie można wrzucić miedzy bajki - jeśli mówimy o słuchawkach, a nie 15-calowych subwooferach 1000W, bo to już zupełnie inny temat. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HappyBlack napisał(a):

Ciekawa opinia ludzi z 64 Audio oraz dalsze dyskusje na ten temat.

 

 

 

Przeczytałem tylko kilka wersów, ale oni chyba rozmawiają o wygrzewaniu mózgu, a nie słuchawek.

 

Ja jestem zdania, że o ile słuch się adaptuje. To w branży audio częściej mózg się pierze. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jedrula1 napisał(a):

No to zostałem wywołany do tablicy :D 

 

 

I chwała Ci za to, że odpowiedziałeś!

🙌🏼

 

 

19 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Przeczytałem tylko kilka wersów, ale oni chyba rozmawiają o wygrzewaniu mózgu, a nie słuchawek.

 

Czyli jeśli wygrzewamy - to w szufladzie, broń Boże na głowie.

( :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jedrula1 napisał(a):

jednak jest to raczej kosmetyczna zmiana, ledwo zauważalna na pomiarach FR i Waterfall -  oszacowałbym ją na ok 5% i definitywnie nie wpływają na zmianę charakterystyki brzmieniowej słuchawek, jak niektórzy producenci lubią mówić ;) 

 

No dobrze, czyli mamy wynik pomiaru przed i po, mamy różnicę 5%. To teraz brakuje już tylko kluczowej rzeczy, czyli wyniku z grupy testowej, która powie jaką różnicę jest w stanie wychwycić człowiek (przypadkowy, audiofil, kobieta, mężczyzna, dziecko, dorosły itp itd).

 

Bo jeśli ludzie będą słyszeć zmianę dźwięku przy różnicy w pomiarach np. 6% i więcej - to Twój wniosek jest prawdziwy. Ale jeśli będą w stanie ją wychwycić już przy np. 4% lub mniej - to rację mają jednak producenci słuchawek.

 

--

To taki ogólny przytyk do "naukowości" pomiarów na stronach audio. Dlatego już wolę jak ludzie opisują swoje wrażenia słuchowe (choćby podbarwione wyobraźnią - bo statystycznie to i tak się wyrówna), niż próbują interpretować dane, które:

- najczęściej nie są kompletne, 

- do interpretacji których trzeba już mieć jakieś kompetencje,

- lub nie zawsze wynik pomiaru przekłada się na to co słyszymy

 Ucho i słuch ludzki. Wysokość dźwięku, zagłuszanie i lokalizacja (livesound.pl)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności