Skocz do zawartości

Komputer ITX


ablak

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinie kolegów doświadczonych w temacie. Stary blaszak powoli się "kończy" i rozglądam się za nowym sprzętem dla córki.

Na biurku miejsca niewiele, więc pomyślałem o obudowie itx. Monitor zostaje stary. Komp używany głównie do internetu, i czasem jakieś niewymagające gry.

Jakie są wady takich sprzętów? Mam na myśli ten np.

http://allegro.pl/mini-itx-asus-quad-core-4gb-ram-hd8280-2gb-500gb-i4674134486.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w podobnej cenie kupiłem używanego laptopa :

i3

8gb ramu 1600mhz

SSD 240gb

15,6'

Bateria sprawna (65% pojemności 1:30h)

Wersja biznesowa - czyli zadbany i dobrze wykonany

W pakiecie Win7 :P

Karta grafiki INTEL HD 4000 (kiepska)

 

Co prawda wygrałem drogą licytacji, ale...

 

Nie lepiej laptopa? Teraz to takie niedrogie :)

Edytowane przez truskawkowetango
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopa możesz odłożyć na bok albo zdjąć całkiem z biurka jak nie potrzebujesz. A jak wolisz jednak mała stacjonarkę to możemy pomóc złożyć Ci zestaw w małej obudowie mini itx np. http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/coolermaster-elite-110-test.html a komponenty już można wybrać wedle budżetu. Do tego bezprzewodowa klawiatura i mysz i da rade się zmieścić na małym biurku. Chociaż łatwiej byłoby po prostu kupić większe biurko :-D

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale laptopa jak się na biurku rozłoży to już nie ma gdzie położyć zeszytu albo książki.

 

Ale laptop w 90% przypadków przynajmniej będzie mieć system operacyjny, a nie będzie "gotowy na zainstalowanie".

Jak widzę takie opisy, to od razu mi zajeżdża kombinacją po taniości. Żeby tylko kogoś złapać na haczyk cenowy, a później niech się już sam buja z tym jak ma to uruchomić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No iTX jest drogi względem ceny.

Dlaczego? Bo coraz mniej ludzi takowe rzeczy ma.

Nie wiem dlaczego bronisz się przed laptopem, który tak naprawdę jest najsensowniejszym rozwiązaniem.

Jeżeli są jakieś inne powody - np.: córka ma nie nosić sprzętu do szkoły itd. - to od razu je podaj, bo produkujemy się bezsensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopa nie chcę z tych powodów o których już pisałem.

Druga córka ma właśnie laptopa na małym biurku. Jest cały czas rozłożony i nigdy nie jest nigdzie chowany. Ledwo starcza miejsca na zeszyt a o książce już nie wspomnę.

A co macie przeciwko takiemu małemu komputerowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek używanych laptopów jest po prostu DUŻY - więc za te same pieniążki można mieć LEPSZY.

A jakim problemem jest położyć zeszyt na klawiaturę i czytać? To już lepiej zrób z desek "zasłaniacz" klawiatury i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No iTX jest drogi względem ceny.

Dlaczego? Bo coraz mniej ludzi takowe rzeczy ma.

Nie wiem dlaczego bronisz się przed laptopem, który tak naprawdę jest najsensowniejszym rozwiązaniem.

Jeżeli są jakieś inne powody - np.: córka ma nie nosić sprzętu do szkoły itd. - to od razu je podaj, bo produkujemy się bezsensownie.

 

Laptopa nie chcę z tych powodów o których już pisałem.

Druga córka ma właśnie laptopa na małym biurku. Jest cały czas rozłożony i nigdy nie jest nigdzie chowany. Ledwo starcza miejsca na zeszyt a o książce już nie wspomnę.

A co macie przeciwko takiemu małemu komputerowi?

 

A gdzie zamierzasz umieścić monitor, klawiaturę i myszkę? Przecież one zajmują więcej miejsca niż laptop.

A pamiętaj też, że i laptopa możesz używać jak stacjonarki, podłączasz monitor, klawiaturę i mysz i jest wtedy odpowiednikiem takiego małego komputera. Tyle, że bardziej uniwersalnym.

 

A generlanie zmierzamy do konkluzji, że tak wyjdzie po prostu taniej, bo w itxie płacisz za "itxowość" znaczy małe wymiary obudowy. A laptopy z natury rzeczy są małe, ale nie kosztem ceny, bo jest tego dziadostwa tyle na rynku, że i ceny niskie.

 

A w tym itxie z postu pierwotnego, zwracałem Twoją uwagę na fakt, że to nie koniec wydatków, bo w tej konfiguracji sprzedawany jest bez systemu operacyjnego. Więc jeszcze minimum 3 stówki trzeba dołożyć i to wszystko zainstalować i skonfigurować. Ale zakładam, że jesteś w tym biegły, więc tego kosztu nie uwzględniamy.

 

Tak czy inaczej, żadnych więcej zalet ten ITX nie ma, grafika w nim taka sama nędza jak w tanim laptopie, bo integra. A procesor to Sempron o wydajności kalkulatora. Telefony mają wydajniejsze procesory.

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Sempron+3850+APU+with+Radeon+R3

 

To jest platforma na średnio słabej klasy Media Center, a nie na komputer do jakiejkolwiek rozsądnej pracy.

Chcesz się koniecznie w takie coś ubierać?

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten AMD procesor jest gorszy od mojego starego 10- cio letniego Celerona? Nie przesadzajcie.

Grafika zintegrowana, ale z direct 11. Dysk SSD 128. Ma gniazdo DVI do podłączenia starego monitora. (NUC nie ma)

Po za tym komp nie będzie używany do wysokiej jakośći obróbki obrazu i dźwięku.

Córka nie gra w żadne gry. Dotychczasowa konfiguracja sprawdzała się przez lata.

Stary blaszak jeszcze chodzi. Doprowadziłem go do porządku.

Tylko i aż obudowa się rozlatuje i zasilacz chodzi głośniej od pralki.

Nie chce mi się go już więcej reanimować.

System 8 dają na pół roku za darmo, a nie wykluczone że jak wydzie 10 będą darmowe aktualizacje.

 

Dla mnie też laptop jest lepszą opcją, ale w tym konkretnym przypadku ITX bedzie lepszy. Tak myślę.

Edytowane przez ablak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten AMD procesor jest gorszy od mojego starego 10- cio letniego Celerona? Nie przesadzajcie.

Grafika zintegrowana, ale z direct 11. Dysk SSD 128. Ma gniazdo DVI do podłączenia starego monitora. (NUC nie ma)

Po za tym komp nie będzie używany do wysokiej jakośći obróbki obrazu i dźwięku.

Córka nie gra w żadne gry. Dotychczasowa konfiguracja sprawdzała się przez lata.

Stary blaszak jeszcze chodzi. Doprowadziłem go do porządku.

Tylko i aż obudowa się rozlatuje i zasilacz chodzi głośniej od pralki.

Nie chce mi się go już więcej reanimować.

System 8 dają na pół roku za darmo, a nie wykluczone że jak wydzie 10 będą darmowe aktualizacje.

 

Dla mnie też laptop jest lepszą opcją, ale w tym konkretnym przypadku ITX bedzie lepszy. Tak myślę.

Bez grania i wymagającego użytku laptop będzie pracował niemal bezgłośnie, mniej prądu zje + mobilniejszy. Jak zajdzie potrzeba, zawsze łatwiej go niż ITXa gdzieś zatargac. Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami gonimy kogoś za to, że pyta o "poradę" przy czym - i tak wie co chce kupić, i nie da sobie wmówić, że to bez sensu. Tu jest dokładnie to samo, wszelkie argumenty za itx zostały obalone - w tym jego największa zaleta - wielkość.

 

90% osób wypowiedziało za laptopem - nie bez powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami gonimy kogoś za to, że pyta o "poradę" przy czym - i tak wie co chce kupić, i nie da sobie wmówić, że to bez sensu. Tu jest dokładnie to samo, wszelkie argumenty za itx zostały obalone - w tym jego największa zaleta - wielkość.

 

90% osób wypowiedziało za laptopem - nie bez powodu.

Po prostu chciałem dowiedzieć się jakie cechy ITX dyskwalifikują go z zastosowania w moim konkretnym przypadku.

To że ogólnie laptop bardziej się opłaca to ja wiem. I że ktoś kupił taki czy siaki laptop i sobie chwali to nie ma nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Po prostu chciałem dowiedzieć się jakie cechy ITX dyskwalifikują go z zastosowania w moim konkretnym przypadku."

Bo to ITX i to dyskwalifikuje wszystko. Nędzne procesory, wysoka cena, kompletny brak praktyczności.

Tego typu rzeczy dobrze stoją wyłącznie pod telewizorem, a w dobie SMART TV to i takie rozwiązanie jest kiepskie.

 

"I że ktoś kupił taki czy siaki laptop i sobie chwali to nie ma nic do rzeczy." - pewnie że nie.

Co z tego, że wypowiadają się za innym (sprawdzonym) rozwiązaniem.

Niech dziamdolą, nie ma nic do rzeczy (nie zgodne z moim i tak już zaklepanym założeniem)

 

Idź do sklepu, i kup to ITX. Już wiesz, ze 90% uważa to za zły pomysł.

Temat chyba został wyczerpany, chyba, że czekasz aż ktoś nagle zauważy w tym jakiś wspaniały aspekt :P Wątpię jednak aby tak się stało.

Edytowane przez truskawkowetango
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko napiszę, że dobrym rozwiązaniem może być zaproponowany przez kolegę Simple komputer Intel NUC, Zotac itp- bardzo małe wymiary, cichy i zużywający znikome ilości energii. Tylko warto się dowiedzieć przed zakupem akurat tego konkretnego Celerona, czy sklep oferuje już poprawioną wersję z prockiem N2830 (albo N2930 w przypadku Zotac'a CI320).

Edytowane przez surround
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności