Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

HiFiMAN HE-560


Fatso

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchawki HiFiMAN HE-560 jeszcze przed premierą wzbudzały niesamowite emocje. Wreszcie ładne, wreszcie wygodne i lekkie, a do tego z driverem zasilanym tylko jednym magnesem zapowiadały konstrukcję nader ciekawą. Chwilę po premierze, można je było kupić w mp3store w bardzo ciekawej ofercie razem z odtwarzaczem FIIO X5. Nieliczni, którym dane było posłuchać, pisali o bardzo równych i naturalnych słuchawkach. Wreszcie udało mi się położyć na nich łapy i zweryfikować zdanie owych nielicznych.

 

http://audioivoodoo.blogspot.com/2014/10/hifiman-he-560.html

 

_DSC1129.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planary sylabizują i to jeszcze na lampie? :ph34r::woot:

 

Kurcze, serce mi krwawi jak czytam ciągle ten utrwalony i propagowany dalej, tutaj błąd "planary to, planary tamto". Ktoś kiedyś niejednoznacznie napisał, teraz wszyscy powtarzają, nawet w tytule wątku klubowego. Więc i później młodym się to utrwala w głowach.

 

Słuchawki HE-560 to słuchawki ortodynamiczne, oczywiście o konstrukcji planarnej, bo trudno by inaczej. Ale nie są to określenia tożsame i zamienne. To tak samo jak motocykl to nie motor, okręt to nie łódź, a gramofon to nie adapter.

 

http://sjp.pl/planarny

 

Planarny oznacza płaski i wyłącznie płaski i nie jest tożsamym z określeniem technologi konstrukcji słuchawek ortodynamicznych. Bo planarami są tak samo wszystkie słuchawki elektrostatyczne. Wszystkie bez wyjątku. A żaden model elektrostatów nie ma sybilantów, choćby nawet pękł. Więc dokładnie tak: planary nie sybilizują.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orthodynamic to nazwa handlowa słuchawek Yamahy. Poprawnie powinno się pisać magnetostatyczne.

No chyba, że tym razem ja coś pokręciłem :)

 

Masz rację, ortodynamiczny to nazwa handlowa słuchawek magnetostatycznych, słowo jest konstrukcją pochodzącą z języka greckiego i miało podkreślać poprawność brzmieniową konstrukcji magnetostatycznej, w stosunku do konstrukcji czysto dynamicznej.

Tyle, że jest jeden szczegół, są to określenia tożsame, tyle że jedno bardziej medialno-handlowe. Ale spokojnie można je używać zamiennie i będzie to poprawne. Ale już określenia "planarny" jako zamienne do ortodynamiczny/magnetostatyczny nie jest poprawne. Tak samo jak określenie "środek komunikacji miejskiej" nie jest tożsame z samochód, bo to drugie należy do podzbioru tego pierwszego. I tak samo dziwnie brzmiałoby pytanie, czy wszystkie środki komunikacji miejskiej jeżdżą tunelami metra. Tak samo jak dziwne jest stwierdzenie że wszystkie planary sybilizują.

 

Planarny nie jest tożsame z ortodynamiczny/magnetostatyczny, bo jest pojęciem szerszym, odnoszącym się do jednej z cech konstrukcji słuchawek manetostatycznych, ale i elektrostatycznych. Chociaż, o ile mnie pamięć nie myli, jeden z Kolegów polemizował z tym, pisząc, że Yamaha użyła określenia 'planarny" w odniesieniu do swoich słuchawek. Ale to tak samo naciąganie marketingowe rzeczywistości, jak pisanie o telewizorach ledowych, które tak naprawdę są zwykłymi telewizorami LCD, tyle że z podświetlaniem LED. Chociaż marketing starał się jak mógł, aby przekłamać nazewnictwo i utrwalić je w głowach użytkowników.

 

Ale my nie musimy poddawać się marketingowi. Dlatego tak staram się przeciwstawiać ukręcaniu nazewnictwa. Bo każde słuchawki elektrostatyczne, są w 100% planarne. Nawet są bardziej planarne od ortodynamików/magnetostatów.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości przy odrobinie wolnego czasu muszę sprawdzić różnice miedzy planarnymi i innymi technologiami z rodziny magnetostatycznych.

Z tego zdania wynika, że nie skumałeś.

 

Magnetostatyczne to jedne z rodzaju słuchawek planarnych. Do innych planarów należą też piezoelektryczne i elektrostatyczne drivery.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o ile pamiętam to ortosach Yamahy membrany nie były płaskie :)

 

Dokładnie jest tak jak piszesz. Stąd mój poprzedni wpis, że elektrostaty są bardziej planarne, bo nie ma nic bardziej płaskiego, niż folia naciągnięta na ramkę. W Yamahah membrany nie mogły być płaskie, ich "płaskość" musiała mieć luz, aby mogły w ogóle się poruszać. A to tylko dodaje kuriozalności stosowaniu określenia planary wobec tej grupy ortodynamików.

 

 

Czyli planarny to rodzina technologii, jak dynamiki. A reszta to podrodziny o różnych technologiach.

 

Określenie planarny, jak już wspomniał Fatso, oznacza w tym przypadku wyłącznie kształt membrany. I podkreśla fakt, że jest płaska. A nijak nie określa technologii napędu tejże membrany, Określenia: magnetostatyczny (ortodynamiczny - nazwa handlowa), elekstrostatyczny, piezoelektryczny, opisują technikę napędu membrany.

 

Zastępowanie któregokolwiek z nich zamiennie określeniem planarny, w sensie technologii napędu membrany, jest sporym skokiem w bok. Niestety utrwalonym i propagowanym na tutejszym forum. Dlatego warto to wreszcie naprostować. Bo nigdzie indziej nikt nie stosuje tego typu skrótów myślowych, czy to w polskich, czy zagranicznych zasobach internetu. W anglojęzycznych zasobach funkcjonuje często określenie "Planar magnetic", ale to już jest określenie zdecydowanie bardziej precyzyjne.

 

 

EDIT

A odnośnie samego kształtu membrany i jej planarności (płaskości) to jest faktycznie bardzo istotna cecha. Fundamentalna wręcz, bo właśnie dzięki niej, słuchawki z membranami płaskimi, generują przy uchu płaską falę, czyli dokładnie taką jak naturalnie docierająca do ucha z dalszych źródeł dźwięku. I dlatego w większości przypadków tego typu konstrukcje pozbawione są sybilizacji. A żeby ją wygenerować, to już trzeba się naprawdę postarać, poprzez zabiegi powodujące nierównomierne tłumienie przetwornika (membrany). Wtedy drga nierównomiernie i nie generuje fali płaskiej.

 

Słuchawki dynamiczne, z gruntu rzeczy są ułomne na tym tle. Bo one nigdy nie mają membrany płaskiej. Producenci stosują różne sztuczki, na przykład dziura w środku w HD800, co ma falę dźwiękową zbliżać kształtem do płaskiej. Ale to nadal tylko przybliżenie. Gdzie słuchawki z membraną płaską, mają to w swojej naturze z definicji.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zgłaszam zdanie odmienne, za czorta jasnego, HE560 nie chciały u mnie sybilizować. I nie słyszałem takiego zarzutu pod ich adresem od nikogo, komu dałem ich posłuchać. Więc szczerze przyznam, że nie wiem skąd się wzięła sybilizacja w recenzowanym egzemplarzu. No ale może każdy z nas po prostu inaczej słyszy. Tego też wykluczyć nie można. W końcu jesteśmy ludźmi a nie maszynami pomiarowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO to mogliby darować sobie tę nieszczęsna okleinę... Ale gdyby zastosowali prawdziwe drewno to zaraz ważyłyby tyle co Audeze...

 

edit: A nie... I tak byłyby lżejsze bo mają magnesy z jednej strony przetwornika :)

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co Wy znowu z tym udawaniem i drewnem. Udawanie to by było gdyby producent twierdził, że są z drewna, a w rzeczywistości by nie były. A tak to zwykły ozdobnik, równie dobrze mógłby być pomarańczowy w zielone kropki :D. Moim zdaniem, to już jest szukanie kwadratowych jaj. Dźwięku się można czepiać i owszem, bo w końcu od tego są słuchawki. Ale koloru, czy tam wzorku na obudowach? Dla mnie już istotniejszy byłby fakt, ot taki drobny, który tutaj umyka przy rozważaniach, że są blisko połowę lżejsze do wcześniejszych modeli.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do recenzji, u mnie też 560 na lampie nie grają dobrze,

za to DX90 i M-DAC całkiem nieźle dają radę.

Pewnie wszystko zależy od toru, pytanie do @Fatso o tor symetryczny, czy kabel też był symetryczny ?

 

Pierwsza wersja była drewniana :) Potem wprowadzili zmianę podobnie z padami były całe ze skóry.

Edytowane przez saudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet do torow niesymetrycznych uzywam symetrycznegi kabla, bo innych nie mam i nie chce uzywac. W sumie nie napisalem, ale po zmianie kabla z seryjnego na czysto miedziany sybilanty zwialy, a gora sie wygladzila i troche uspokoila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności