Skocz do zawartości

DAC - Co to jest? Do czego służy? Jak działa?


wdwdr

Rekomendowane odpowiedzi

http://sklep.rms.pl/nad-d-1050-d1050-przetwornik-cyfrowo-analogowy-dac-usb

 

"Standardem staje się także wejście USB dla PC-Audio, które pozwala na użycie komputera/laptopa/tableta jako zewnętrznego źródła – wtedy DAC zostaje zainstalowany jak zewnętrzna karta dźwiękowa i zazwyczaj nie wymaga dedykowanych sterowników."

 

Czyli ten DAC, poza funkcją przetworzenia sygnału na sprzęcie stacjonarnym, może być też wykorzystany, jako słuchawkowy DAC pod komputer, tak?

 

Tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No tu się nie do końca zgodzę, bo niektóre przetworniki są w stanie napędzić 150Ohm praktycznie same z siebie, bez wzmacniacza.

 

 

 

No właśnie. Ja od kilku tygodni jestem w ciężkim szoku kiedy przekonałem się nausznie, że Wolfson 8770 w moim Prodigy jest w stanie poprawnie wysterować Q701 (które są dość wymagającymi słuchawkami jeśli chodzi o "otoczenie" z którym współpracują). Tak, poprawnie wysterować - jest nie tylko głośno. Jest odpowiednie dociążenie/masa, dźwięk jest odpowiednio nasycony, bas schodzi naprawdę nisko (bo 701 potrafią walnąć subbasem - odpowienio napędzone rzecz jasna).

 

I to wszystko na karcie "za grosze".

 

:|

 

Ale w tej karcie na wyjściach analogowych upakowane są wzmacniacze operacyjne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

No tu się nie do końca zgodzę, bo niektóre przetworniki są w stanie napędzić 150Ohm praktycznie same z siebie, bez wzmacniacza.

 

 

 

No właśnie. Ja od kilku tygodni jestem w ciężkim szoku kiedy przekonałem się nausznie, że Wolfson 8770 w moim Prodigy jest w stanie poprawnie wysterować Q701 (które są dość wymagającymi słuchawkami jeśli chodzi o "otoczenie" z którym współpracują). Tak, poprawnie wysterować - jest nie tylko głośno. Jest odpowiednie dociążenie/masa, dźwięk jest odpowiednio nasycony, bas schodzi naprawdę nisko (bo 701 potrafią walnąć subbasem - odpowienio napędzone rzecz jasna).

 

I to wszystko na karcie "za grosze".

 

:|

 

Ale w tej karcie na wyjściach analogowych upakowane są wzmacniacze operacyjne ;)

 

 

 

Owszem, ale z tego, co wygooglowałem to dość przeciętne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Rozumiem, że podłączam np. iPhone'a streamingującego utwór via Spotify, podłączam przenośnego DACa (np. TEAC HA-PS90SD) i dźwięk na Behringerach będzie lepszy?;)

To zależy jaki to dac.

Niektóre (zwykle te przenośne, tanie - fiio, ibasso) potrzebują kabelka host do ajfonów, czyli w wersji lightning "lightning to USB camera converter", a w wersji starej... nie wiem, bo camera kit z nimi w tej konfiguracji nie działa.

Daci "stacjonarne" mają często zaszytą funkcję wysysania cyferek z ajfonów (w każdym razie mój irDAC ma, co do innych trzeba by sprawdzić pwenie).

Edytowane przez hammerh34d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odgrzeje watek poniewaz mam kilka prostych pytan. Moj komputer stacjonarny ( zintegrowana karta dzwiekowa ) nie ma wyjscia optycznego Toslink ani koaksjalnego S/PDIF. Sa tylko usb i hdmi. Chce kupic DAC, ktory bedzie mial usb, toslink i np. S/PDIF. Pytanie nr. 1 czy jest slyszalna roznica miedzy usb, toslink a S/PDIF? Jesli jest to czy kupno karty dzwiekowej z takim wyjsciem to dobry pomysl? Wtedy np. Toslinkiem podlaczam karta muzyczna - DAC. Jesli nie ma roznicy to najlepiej szukac prostego DAC, ktory ma tylko usb bo innych wejsc nie potrzebuje. Prosze  o nakierowanie mnie bo bladze :)

 

Pozdrawiam

Into

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, po moich atrakcjach z USB /zakłócenia, przerywanie dźwięku, różne kable, kombinacje z zasilaniem- moduł Cmedia 6631a/ szukałbym dobrej karty z wyjściem spdif. Wyjdziesz wtedy z komputera sygnałem cyfrowym i będziesz mógł dowolnie żonglować różnymi DAC'ami :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Into napisał:

Odgrzeje watek poniewaz mam kilka prostych pytan. Moj komputer stacjonarny ( zintegrowana karta dzwiekowa ) nie ma wyjscia optycznego Toslink ani koaksjalnego S/PDIF. Sa tylko usb i hdmi. Chce kupic DAC, ktory bedzie mial usb, toslink i np. S/PDIF. Pytanie nr. 1 czy jest slyszalna roznica miedzy usb, toslink a S/PDIF? Jesli jest to czy kupno karty dzwiekowej z takim wyjsciem to dobry pomysl? Wtedy np. Toslinkiem podlaczam karta muzyczna - DAC. Jesli nie ma roznicy to najlepiej szukac prostego DAC, ktory ma tylko usb bo innych wejsc nie potrzebuje. Prosze  o nakierowanie mnie bo bladze :)

 

Pozdrawiam

Into

 

Nie ma, lub są niewielkie, a z reguły jak są to dla mnie oznaka, że któreś z wejść w konkretnym DACu jest skopane.

 

Jak kupisz DACa z modułem USB XMOS (chyba już większość) to nie będzie żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności