Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DAC - Co to jest? Do czego służy? Jak działa?


wdwdr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, Witam!

Mógłby mi ktoś wyjaśnić co to jest DAC? Do czego służy? Jak działa?

Tak, Tak - wiem. Jak w ogóle można nie wiedzieć co to DAC?! Jestem zielony w temacie i nie wiem. Przeczytałem na Wikipedii o DACu, ale szczerze mówiąc nie wielę zrozumiałem. Proszę o wytłumaczenie trgo jak dziecku :P

 

Z tego co zrozumiałem jest to coś podobnego do zewnętrznej karty dźwiękowej... Można tego używać wymmiennie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zielony jestem, ale chyba zrozumiałem, o co chodzi.

Z wikipedii

 

"Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik C/A lub DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC) – przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy (zazwyczaj liczbę binarną w postaci danych cyfrowych) na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Innymi słowy jest to układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy."

 

"Zastosowania

Sprzęt audio

Przetworniki C/A znalazły szerokie zastosowanie w odtwarzaczach audio. W dzisiejszych czasach większość sygnałów audio jest przechowywana w postaci cyfrowej, zapis zerojedynkowy (np. format MP3 czy audio CD). Aby można było je usłyszeć w głośnikach należy je najpierw przekonwertować na sygnał analogowy."

 

Wystarczy przeczytać odpowiednie zdania :).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Co sprawia, że różne DACi różnie grają? Od czego to zależy? Oraz czy mając ****iany odtwarzaczy DAC odtworzy ****iany dźięk czy może będzie on lepszej jakości? Czym się różni DAC od dźwiękówki?

 

Im więcej wiem, tym rodzi się więcej pytań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac to nic innego jak karta dźwiękowa, tyle tylko że zewnętrzna.

Sygnał do niej dostarczany jest przez wyjścia cyfrowe: USB, optyczne Toslink lub koaksjalne S/PDIF.

Jak coś jest ****iane to takie pozostanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Co sprawia, że różne DACi różnie grają? Od czego to zależy? Oraz czy mając ****iany odtwarzaczy DAC odtworzy ****iany dźięk czy może będzie on lepszej jakości? Czym się różni DAC od dźwiękówki?

 

Im więcej wiem, tym rodzi się więcej pytań...

Jak podłączysz Daca pod dajmy na to laptopa poprzez np. USB to wtedy dźwięk generowany jest w Dacu a nie w badziewnej integrze twojego laptopa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice w brzmieniu będą zależały od zastosowanych elementów. Projektu autora. Zastosowanych elementów pasywnych (rezystory, kondensatory, cewki) Samych kostek DAC jest już sporo. Jedne są lepsze, jedne gorsze, jedne są bardzo popularne na przykład Wolfson WM8740.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Sporo mi się wyjaśniło.

Dodatkowo na forum znalazłem jeszcze coś takiego... forum.mp3store.pl/topic/120923-pytanie-o-fiio-olympus-e10-a-karty-dzwiekowe/ - też sporo odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

 

DZIĘKUJE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Sporo mi się wyjaśniło.

Dodatkowo na forum znalazłem jeszcze coś takiego... forum.mp3store.pl/topic/120923-pytanie-o-fiio-olympus-e10-a-karty-dzwiekowe/ - też sporo odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

 

DZIĘKUJE!

Szukaj, czytaj i nadrabiaj zaległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem,

 

podpinam się pod temat, żeby nie zakładać nowego, kwestia dość podobna.

 

Słucham muzyki na 3 sposoby:

- bezpośrednio z iPhone'a 4S, kiedy jestem poza domem

- z integry laptopa, na plikach bezstratnych, w słuchawkach B&W P7

- z głośników B&W MM-1, z podpiętym laptopem pod TV i MM-1 podpiętymi pod komputer kablem USB (głośniki mają wbudowanego DAC-a)

 

Na czym mi zależy?

 

Na poprawieniu dźwięku w sposobie nr 2. Rozumiem, że potrzebuję właśnie DAC-a? Czy takie urządzenie faktycznie poprawi jakość dźwięku w moich słuchawkach? Polecano mi FiiO E10k, czy macie jakieś inne propozycje? Sam rozważam zakup DacMagic XS. Będę wdzięczny za każdą uwagę. Czy warto w ogóle brać pod uwagę takie sprzęty, jak NAD D1050? Zakładam, że ma on szersze zastosowanie, niż 2 powyższe DAC-i (może służyć, jako konwerter sygnału pomiędzy komputerem a wzmacniaczem/ampem, zgadza się?), ale ma on też wbudowany wzmacniacz słuchawkowy. Może lepiej dołożyć, kupić właśnie jego, mieć póki co dobry DAC słuchawkowy a w przyszłości wykorzystać go w domowym stereo do poprawy brzmienia z laptopowych plików?

 

Z góry dziękuję za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno Alton porównywał FiiO E10k z SMSL M2 i ten drugi bardziej mu się podobał na K550. I wyjdzie taniej.

http://www.ebay.pl/itm/SMSL-M2-USB-DAC-Sound-Card-ES9023-96KHZ-24Bit-Headphone-Amp-Opitc-Analog-Output-/121385737103

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie nie znalazłem niestety wszystkich odpowiedzi na kwestie, które od pewnego czasu mnie męczą...

Proszę o wyjaśnienie.

 

Załóżmy, że mamy w domu taki sprzęt: TV połączony HDMI do Blu-Raya, ten podłączony do amplitunera, do którego podpięte są kolumny. Kolumny mamy 2, bo chcemy stereo, ale gramy na amplitunerze, nie wzmacniaczu stereo. Generalnie mamy chyba 3 możliwości: amp kina domowego, amp stereo i wzmacniacz stereo. Prosiłbym o rozważenie każdej z tych opcji w kontekście mojego pytania. Akurat u moich rodziców jest amp kina domowego, więc przyjąłem taką pozycję wyjściową, ale będę wdzięczny za omówienie na wszystkich trzech przykładach.

 

Powiedzmy, że w 90% korzystamy z komputera, jako źródła. No własnie, i co wtedy? Podłączamy laptopa kablem HDMI do amp/wzmacniacza i dzięki temu mamy i dźwięk i obraz na telewizorze. Czy DAC poprawi nam sygnał? Czy poprawa sygnału będzie w każdym przypadku taka sama? Tzn. czy DAC będzie tak samo działał podpięty do ampów, jak i do wzmacniaczy?

Jak to jest, bo już naprawdę mam mętlik w głowie. Czy to nie jest tak, że amp/wzmacniacz jest DAC-iem sam w sobie i przetwarza sygnał z komputera i podaje go do głośników? Rozumiem, że DAC przetwarza tylko sygnał audio? Jeśli tak, to czy po podłączeniu go, zaobserwujemy poprawę w dźwięku, ale bez wyeliminowania obrazu? Tzn. czy DAC nie wyklucza odbioru obrazu?

 

Z góry dziękuję i przepraszam za brak elementarnej wiedzy audio. :)

Edytowane przez theboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedzmy, że w 90% korzystamy z komputera, jako źródła. No własnie, i co wtedy? Podłączamy laptopa kablem HDMI do amp/wzmacniacza i dzięki temu mamy i dźwięk i obraz na telewizorze. Czy DAC poprawi nam sygnał? Czy poprawa sygnału będzie w każdym przypadku taka sama? Tzn. czy DAC będzie tak samo działał podpięty do ampów, jak i do wzmacniaczy?

Jak to jest, bo już naprawdę mam mętlik w głowie. Czy to nie jest tak, że amp/wzmacniacz jest DAC-iem sam w sobie i przetwarza sygnał z komputera i podaje go do głośników? Rozumiem, że DAC przetwarza tylko sygnał audio? Jeśli tak, to czy po podłączeniu go, zaobserwujemy poprawę w dźwięku, ale bez wyeliminowania obrazu? Tzn. czy DAC nie wyklucza odbioru obrazu?

 

Z góry dziękuję i przepraszam za brak elementarnej wiedzy audio. :)

Tak ogólnie to możesz nabyć DACa combo, z wbudowanym wzmacniaczem słuchakowym i wyjściem RCA do ampa.

Podłączysz DACa kablem USB do laptopa.

Masz wówczas możliwość podpięcia do niego bezpośrednio słuchawek oraz możesz wypuścić sygnał do apma na głośniki.

Obraz nie przechodzi przez DACa więc tu musisz już łączyć źródło bezpośrednio z odbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

 

Przyjmijmy, że nabyłem NAD D1050. Jest to DAC z wyjściem słuchawkowym.

Kiedy chcę posłuchać na słuchawkach, to podpinam go USB do kompa i podłączam do niego słuchawki.

Ok, wieczorem mam ochotę posiedzieć z dziewczyną na kanapie, przy drinku, i posłuchać muzyki z głośników.

Korzystam z laptopa, jako źródła, ale chcemy np. obejrzeć koncert z pliku albo po prostu mieć obraz na TV.

Wtedy podłączam USB DAC-a do kompa i z drugiej strony do amplitunera/wzmacniacza. Z kolei osobnym kablem HDMI podpinam lapka do TV albo tego samego ampa/wzmacniacza. Obraz idzie swoją drogą a dźwięk jest poprawiony przez DAC-a. Zgadza się?

 

No i proszę jeszcze o wyjaśnienie, czy jest różnica w zabawie z DAC-iem pomiędzy amplitunerami a wzmacniaczami.

 

Dzięki!

Edytowane przez theboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy DAC działa tak samo z laptopem podłączonym do amplitunera kina domowego, jak laptopem podłączonym do wzmacniacza stereo?

 

I czy dobrze rozpisałem w poście wyżej podłączenie sprzętu, żeby grało i buczało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od jakości amplitunera i wzmacniacza.

Podłączenie DACa z amplitunerem czy wzmacniaczem powinno odbyć się w ten sam sposób, poprzez interkonekt RCA.

 

A podłączenie sprzętu dobrze opisałeś, będzie grać a buczeć nie powinno. :)

Edytowane przez Compton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, dzięki, chyba powoli zaczynam rozumieć, o co w tym chodzi. Celowo pytałem o ampy i wzmacniacze, bo wiadomo, że zestaw stereo można budować pomocy jednego i drugiego. Sam przymierzam się do takiego pomysłu i jeszcze nie wiem, czy bardziej się opłaca wchodzić w Blu-Ray i amplituner kina domowego, czy Blu-Ray i wzmacniacz stereo.

 

A tak na marginesie, skoro DAC poprawia dźwięk z kompa, to może jest coś, co poprawia też obraz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio często się to miesza, więc pozwólcie że ku potomnym podlinkuję też ten temat: http://forum.mp3store.pl/topic/104042-czym-si-rni-wzmak-suchawkowy-dacamp-usb-i-karta-muzyczna-usb/ i moją krótką wypowiedź:

 

 

DAC, czyli przetwornik cyfrowo-analogowy dostaje sygnał cyfrowy (01010100101) z USB (albo optyka, coaxiala) i zamienia go na prąd (sygnał analogowy). Przykłady: ODAC

Prądem zarządza AMP (wzmacniacz), często go moduluje i kieruje prąd do słuchawek. Prąd odbierają przetworniki słuchawek i zamieniają go na ruch membrany, więc produkują drgania powietrza, czyli dźwięk. Przykłady wzmacniaczy: O2, FiiO E11, E12, E6.

DAC/AMP to urządzenie spełniające te dwie funkcje jednocześnie, tzw. Combo. Są to również karty dźwiękowe (w tym wewnętrzne), które mają zazwyczaj więcej funkcji, jak np. nagrywanie. Przykłady DAC/AMP: Fiio E17, E07k, E10, NuForce Icon HDP.

DAC/AMP mogą być zasilane bateryjnie i służyć jako przenośne AMPy (wzmacniacze) - np. E7, E07k, E17.

Odtwarzacz mp3 (DAP - digital audio player) to też DAC/AMP, ale z wbudowaną pamięcią.

AMP może być przenośny (z zasilaniem bateryjnym) jak E11, E12, E6 lub stacjonarny jak Schiit Lyr, Asgard, Lovely Cube.

 

Stąd DAC to nie jest zewnętrzna karta dźwiękowa. To nazwa od kostki zajmującej się konwersją. Sam DAC, jako urządzenie zewnętrzne, to tylko konwerter sygnału (przetwornik), który wymaga wzmacniacza - nie nadaje się bezpośrednio do słuchawek lub pasywnych głośników. Karta dźwiękowa to DAC/AMP, ale ma też więcej opcji, w tym możliwość nagrywania dźwięku - dlatego mówi się o niej karta dźwiękowa lub muzyczna. Zewnętrzne DAC z wyjściem słuchawkowym to kombo, właśnie DAC/AMP.

 

Często myli się też wzmacniacze z przetwornikami. Sam wzmacniacz słuchawkowy nie ma wejścia cyfrowego, nie ma DACa, a stosuje się to zamiennie, a to wprowadza w błąd. Ostatnio ktoś mnie pytał, czy wybrać lepiej FiiO E10k (wzmacniacz z przetwornikiem, DAC/AMP) czy Nostromo Valentine (tylko wzmacniacz), a to dwa różne urządzenia. Mam wrażenie, że to przez sprzedawców na Allegro, tam każde urządzenie audio nazywane jest "wzmacniaczem".

Edytowane przez maciux
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze wspomnieć, że DACe znajdują się np w telefonie, tablecie, laptopie, telewizorze, dekoderze sat, amplitunerze itp, bo często pojawia się sugestia zastosowania zewnęrzenego DACa, który czasami jakościowo jest nie wiele lepszy, od tch z danych urządzeń. Zewnętrzny DAC nie zawsze znaczy lepszy. Wszystko jest kwestią jego jakości.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio często się to miesza, więc pozwólcie że ku potomnym podlinkuję też ten temat: http://forum.mp3store.pl/topic/104042-czym-si-rni-wzmak-suchawkowy-dacamp-usb-i-karta-muzyczna-usb/ i moją krótką wypowiedź:

 

 

DAC, czyli przetwornik cyfrowo-analogowy dostaje sygnał cyfrowy (01010100101) z USB (albo optyka, coaxiala) i zamienia go na prąd (sygnał analogowy). Przykłady: ODAC

Prądem zarządza AMP (wzmacniacz), często go moduluje i kieruje prąd do słuchawek. Prąd odbierają przetworniki słuchawek i zamieniają go na ruch membrany, więc produkują drgania powietrza, czyli dźwięk. Przykłady wzmacniaczy: O2, FiiO E11, E12, E6.

DAC/AMP to urządzenie spełniające te dwie funkcje jednocześnie, tzw. Combo. Są to również karty dźwiękowe (w tym wewnętrzne), które mają zazwyczaj więcej funkcji, jak np. nagrywanie. Przykłady DAC/AMP: Fiio E17, E07k, E10, NuForce Icon HDP.

DAC/AMP mogą być zasilane bateryjnie i służyć jako przenośne AMPy (wzmacniacze) - np. E7, E07k, E17.

Odtwarzacz mp3 (DAP - digital audio player) to też DAC/AMP, ale z wbudowaną pamięcią.

AMP może być przenośny (z zasilaniem bateryjnym) jak E11, E12, E6 lub stacjonarny jak Schiit Lyr, Asgard, Lovely Cube.

 

Stąd DAC to nie jest zewnętrzna karta dźwiękowa. To nazwa od kostki zajmującej się konwersją. Sam DAC, jako urządzenie zewnętrzne, to tylko konwerter sygnału (przetwornik), który wymaga wzmacniacza - nie nadaje się bezpośrednio do słuchawek lub pasywnych głośników. Karta dźwiękowa to DAC/AMP, ale ma też więcej opcji, w tym możliwość nagrywania dźwięku - dlatego mówi się o niej karta dźwiękowa lub muzyczna. Zewnętrzne DAC z wyjściem słuchawkowym to kombo, właśnie DAC/AMP.

 

Często myli się też wzmacniacze z przetwornikami. Sam wzmacniacz słuchawkowy nie ma wejścia cyfrowego, nie ma DACa, a stosuje się to zamiennie, a to wprowadza w błąd. Ostatnio ktoś mnie pytał, czy wybrać lepiej FiiO E10k (wzmacniacz z przetwornikiem, DAC/AMP) czy Nostromo Valentine (tylko wzmacniacz), a to dwa różne urządzenia. Mam wrażenie, że to przez sprzedawców na Allegro, tam każde urządzenie audio nazywane jest "wzmacniaczem".

No tu się nie do końca zgodzę, bo niektóre przetworniki są w stanie napędzić 150Ohm praktycznie same z siebie, bez wzmacniacza.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za jasne wyłożenie sprawy!

 

Czy ten DAC NAD D1050 może być wykorzystywany jako wzmacniacz słuchawkowy podłączony przez USB od kompa, czy ma zastosowanie tylko przy podłączeniu laptopa do sprzętu stacjonarnego? W opisie jest napisane, że ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, ale już nie wiem, czy można go wykorzystać jako słuchawkowy DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tu się nie do końca zgodzę, bo niektóre przetworniki są w stanie napędzić 150Ohm praktycznie same z siebie, bez wzmacniacza.

 

 

 

No właśnie. Ja od kilku tygodni jestem w ciężkim szoku kiedy przekonałem się nausznie, że Wolfson 8770 w moim Prodigy jest w stanie poprawnie wysterować Q701 (które są dość wymagającymi słuchawkami jeśli chodzi o "otoczenie" z którym współpracują). Tak, poprawnie wysterować - jest nie tylko głośno. Jest odpowiednie dociążenie/masa, dźwięk jest odpowiednio nasycony, bas schodzi naprawdę nisko (bo 701 potrafią walnąć subbasem - odpowienio napędzone rzecz jasna).

 

I to wszystko na karcie "za grosze".

 

:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.rms.pl/nad-d-1050-d1050-przetwornik-cyfrowo-analogowy-dac-usb

 

"Standardem staje się także wejście USB dla PC-Audio, które pozwala na użycie komputera/laptopa/tableta jako zewnętrznego źródła – wtedy DAC zostaje zainstalowany jak zewnętrzna karta dźwiękowa i zazwyczaj nie wymaga dedykowanych sterowników."

 

Czyli ten DAC, poza funkcją przetworzenia sygnału na sprzęcie stacjonarnym, może być też wykorzystany, jako słuchawkowy DAC pod komputer, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności