Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DIY monitory EL COMP 6


Jankus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie. Widzę że kolumn DIY, nikt tu nie robi. Najwyższy czas coś z tym zrobić.

 

7dafad91b5e6514c5a964ff6b6e70fcf.jpg

 

Ale do rzeczy. Dziś (a w zasadzie wczoraj) pod wpływem nagłego postanowiłem przeobrazić moje poprzednie głośniki z auta, na kolumienki. Nie są to pierwsze lepsze głośniki montowane w fabryce. Tylko budżetowy zestaw u-Dimension kosztujący raptem 350zł(nowy). Projekt jest w zasadzie prosty, zbudować niskim kosztem 2 kolumienki. Puki co nie poniosłem żadnych kosztów. Głośniki leżały u mnie pod łóżkiem od ponad pół roku, a materiał na skrzynkę leżał w garażu długie lata. W ciągu 10 minut zdążyłem zaprojektować w głowie wszystkie wymiary skrzynki, i obliczyć objętość netto i brutto. Na oko powinno to przyzwoicie zagrać. Jak będzie mało basu, to dorobię bas reflex.

 

DSC_0051.JPG

 

W ciągu następnych 10 minut wyczarowałem kawałek płyty wiórowej. Tak wiem że wiórówka nie jest najlepszym materiałem na głośniki. Wolałbym MDF albo sklejkę. Jedyna moja linia obrony to fakt że płyta ma 19mm grubości. Ale z drugie strony po co ma to leżeć kolejne lata.

 

DSC_0050.JPG

 

Mając plany, materiał i "narzędzia". Zabrałem się za I etap. Wycięcie wszystkich ścianek. Biorąc pod uwagę że pierwszy raz w życiu buduję kolumny, wyszło mi *(nie cenzuralne słowo). Jedyne czym mogę się wytłumaczyć, to fakt że ręczna piła tarczowa nie bardzo nadaje się do takich robót, oraz to że tarcza była nieco tępa i krzywa. Mimo to nie zrażałem się i w ciągu 2 i pół godziny od wyznaczenia sobie nowego celu w życiu. Wyciąłem wszystkie 12 ścianek moich pierwszych kolumienek. Każda jest inna, każda jest krzywa. Na zdjęciu tego nie widać, ale naprawdę to jest tragedia.

 

DSC_0052.JPG

 

Pierwszy etap zakończony, pyrrusowym zwycięstwem. Ścianki mam, ale poskładam je chyba tylko dzięki istnieniu wkrętów, sylikonów i innych uszczelniaczy.

 

Następne etapy są następujące:

 

ETAP II - kupić jakiś amplituner lub wzmacniacz, puki co nie mam nic,

ETAP III - poskładać kolumienki do kupy (bez taśmy klejącej chyba się nie obędzie :D), zamontować głośniki, Przesłuchać,

ETAP IV - dostroić komuny, wbrew pozorom da się, dorobienie bas reflexu, wypełnienie kolumn w celu zmniejszenia objętości,

ETAP V - wyjąć zimne piwo z lodówki, usiąść wygodnie w fotelu, odpalić nowy sprzęt i cieszyć się z niego/wypić szybko piwo i wyrzucić te krzywe dechy przez okno.

 

W miarę postępu prac postaram się na bieżąco aktualizować stan projektu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być na bieżąco . A wyszło jak zwykle. Po krótce.

 

ETAP II zakończony. Kupiłem Yamahe AX-380 i kolumny Yamaha NS-G 30. Zestaw był w świetnej cenie i dodatkowo będzie do czego porównywać.

 

DSC_0053.JPG

 

DSC_0054.JPG

 

Oczywiście kolumna na wzmacniaczu to niezbyt dobry pomysł. Więc rozwiązałem problem w najprostszy sposób :D.

 

DSC_0055.JPG

 

ETAP III.1/2 w zasadzie zakończony. Skrzyneczki poskładane, uszczelnione i sklejone. Otwory na głośniki wywiercone, zwrotnica zamontowana. Pozostało jeszcze poczekać na terminale głośnikowe i rezystory do L-PAD'a. Obyło się bez taśmy a kleju nie zużyłem nawet połowy, góra 1/3.

 

DSC_0056.JPG

 

DSC_0057.JPG

 

DSC_0058.JPG

 

DSC_0059.JPG

 

Pozostał jeszcze:

ETAP III.2/2 - Zamontować głośniki, przesłuchać i ładnie wykończyć,

ETAP IV - dostroić komuny,

ETAP V - zimne piwo :win: .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Bywalec

Cześć,

 

tak na szybko - kilka uwag:

 

1. Lepiej głośnik wysokotonowy umieścić jak najbliżej midwoofera, będzie mniej problemów z fazą.

 

2. Masz parametry Thiele-Small'a głośników basowych? Bo jeżeli chcesz użyć obudowy B-R to Qts (czyli wypadkowa Qes i Qms) musi być dość niska, na pewno poniżej 0.4, jeżeli ma to mieć jako taką odpowiedź impulsową. Poza tym weź pod uwagę, że już oktawę powyżej częstotliwości strojenia B-R zacznie się przekręcanie fazy. Ergo: w tego typu głośnikach poszedłbym jednak w obudowę zamkniętą, mimo wszystko, nawet rezygnując z rozciągnięcia basu.

 

3. Wytłumienie? Czym to chcesz wytłumiać?

 

4. Weź jeszcze pod uwagę, że zwrotnica tutaj mogła być liczona uwzględniając zastosowanie w samochodzie, inaczej rzecz ujmując - charakterystyka może być nieco inna po zamontowaniu tych głośników w obudowie, i tutaj może być potrzebna korecja Baffle Step Loss, zwłaszcza jeżeli będziesz używał jednak B-R, bo potem może być dość pokaźna górka na charakterystyce (może ona od kilkuset Hz odpadać a potem w okolicach Fbr mieć peak).

 

To jakby tyle :) Powodzenia!

 

Ps. Robi, robi kolumny, chociaż może nie teraz - aczkolwiek chodzi mi po głowie pewien projekt z głośnikami typu Beyma TPL-150 i Beyma 12P80Nd albo czymś podobnym na basie (w miarę przyzwoity stosunek Force Factor do Mms, no i skuteczność na tyle duża, żeby w razie czego zagrało to z lampy 2A3 albo podobnej, czyli powyżej 95dB/2.93V, chociaż docelowo będę to pewnie zasilał Hypex'em Ncore).
Rzecz w tym, że teraz mam to co mam i ciężko to będzie przebić, w sensie takim, że zmiana NS1000M na DIY, które będą _wyraźnie_ lepsze to dość skomplikowana sprawa. Jeżeli już wysokotonowy to albo jakiś berylowy ale Scany są za mało skuteczne moim zdaniem, albo wstęga, Raal jest dobry ale drogi, poza tym chciałbym uniknąć podziału w paśmie 2-4 Khz, czyli niżej, TPL-150 można ciąć przy ok 1200 Hz teretycznie ale dużo lepiej to gra cięte w okolicach 1800, tutaj jest oczywiście jeszcze kwestia tego, czy robić DIY nie warto by było pójść w stronę aktywnej amplifikacji, no i i tak z 12P80Nd kłania się subwoofer, bo ten głośnik ma Qts = 0.15, czyli o niskim basie można pomarzyć ale za to powyżej 60 Hz to już inna bajka. No nic, to na tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa, odważna inicjatywa, bo ja jestem przyzwyczajona do DIY które powstają zawsze na bazie jakiegoś sprawdzonego, opracowanego projektu i to 1:1

Tutaj poleciałeś na spontan :woot:

Czym sugerowałeś się wybierając wymiary budek? Masz pewność, że akustycznie wooferki "odnajdą się" w tych obudowach? Nie będą się tukły?

Dziura na woofer jest, dziura na gwizdek jest... a basreflex? Nie ma go w planach?

Co z terminalami? :unsure: Bo nie widzę

 

Generalnie polecam tą stronkę (zakładka DIY COMBINATION) znajdziesz tam projekty, gotowe realizacje i opisy techniczne niektórych zestawów. Może część informacji Ci się przyda.

 

http://www.audiocomponents.nl/#

 

Będę śledzić dalej twoje zmagania z tematem. Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś wywalić te obudowy i zacząć od nowa póki mało czasu zmarnowałeś. Okleina nie załatwi sprawy tego, że jest to tragicznie krzywo wycięte. Chyba, że masę szpachli na to wywalisz, ale sensu większego to nie ma bo jeszcze więcej czasu pójdzie na marne. Nie zapomnij o frezach jeśli w ogóle masz czym je zrobić.

Edytowane przez TrueFaith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności