Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DX90 i softowanie - Rockbox, mody


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że przyda się oddzielny temat, bo coraz więcej ciekawego oprogramowania na najlepszy odtwarzacz na rynku ( ;) ).

Po pierwsze - pojawiły się mody Lurkera0

Programista (chyba pro) pogrzebał w Mango i znalazł tam sporo niepotrzebnych rzeczy, a także ustawił inny schemat pracy procesora. W efekcie są zmiany w brzmieniu. Moder zmienił też czcionkę (niby ładniejsza, ale dla mnie mniej czytelna). Urządzenie szybciej się włącza, chodzi sprawniej i prawdopodobnie nie ma już przycinania. Reszta jak z oryginalnego softu (niestety zdarza się też odtwarzanie nie po tagach).

Mod wgrywa się tak samo jak każdy soft, bez problemu można wrócić do standardu. Przechodząc z 2.1.0 podobno nie trzeba resetować DX90, ale nie zaszkodzi.

Link do modu:

dl.dropboxusercontent.com/u/46851683/DX90/DX90FirmwareV2.1.0-Roboto-NoServices-Fast-Intl.zip lub https://mega.co.nz/#!QpsihQiB!CijtsF0HYnUytr11hvNL01y7bjPis41zOYodYdjRemc

Więcej info: http://www.head-fi.org/t/697035/ibasso-dx90-dual-sabre-1st-page-to-reformat-latest-fw-download-general-information/7350#post_10744272

Po drugie - mamy Rockboxa

Tym razem nie potrzeba poradnika, soft wgrywa się tak samo jak każdy update od iBasso. Plik wrzucamy do głównego katalogu i aktualizujemy z poziomu softu, RB wgrywa od razu 2.1.0 wraz z ekranem wyboru. Po wgraniu trzeba odpalić Mango i zrobić Factory Reset.

RB działa lepiej niż na DX50 - ale trzeba się nastawić raczej na obsługę klawiszami (całkiem wygodna). Warto ustawić, żeby RB wyświetlał więcej linijek, zmniejszyć parę rzeczy oraz ustawić by przeglądarka folderów zaczynała w folderze karty microSD.

Najnowsza wersja V0.2.2:

https://mega.co.nz/#!FxdhWAwT!Yh-DcAgcVjQfmMRsZysiQKdAt_JqqSzhjD4XZ7FEEjw

 

Więcej info: http://www.head-fi.org/t/727669/rockbox-for-ibasso-dx90-dual-boot-with-stock-fw-ver-2-1-0-latest-update-27-07-2014

UWAGA! Po wgraniu Rockboxa należy ściszyć poziom głośności, jest ustawiony standardowo na maksymalny.

Aktualnie Rockbox zawiera w sobie mod Lurkera0 - można mieć dwa w jednym.

Jak używać Rockboxa?

Jeśli jesteście fanami ładnego UI oraz obsługi dotykiem, to Rockbox może nie przypasować Wam do gustu - tyczy się to zarówno DX50, jak i DX90. Po wgraniu Rockboxa lepiej przestawić się na obsługę klawiszami, ekran dotykowy będzie służył do zatwierdzania niektórych opcji, a dzięki niemu można też szybciej przewinąć listę. Obsługa Rockboxa klawiszami jest wygodniejsza, a po czasie może się okazać nawet sprawniejsza niż dotykiem w systemie Mango, który idealny nie jest.

Główną rolę w obsłudze RB pełnią trzy przyciski na froncie - dzięki nim przerzucamy pozycje w tył i przód, a środkowy klawisz służy do wchodzenia w podmenu. Włącznik działa wtedy jako przycisk cofania. Najlepiej obsługiwać odtwarzacz oburącz, palcem wskazującym lewej dłoni cofać włącznikiem, a dwoma kciukami obsługiwać przyciski nawigacji.

Kluczową kwestią jest odpowiednie ustawienie Rockboxa - czas wyłączania ekranu (nie ma do tego przycisku, jest automatyczne), ilości wyświetlanych linii, odstępów pomiędzy nimi, szerokości paska przewijania, foldery do skanowania bilbioteki, folder startowy przeglądarki folderów, itd. Warto wyłączyć także przygaszanie ekranu - jest zbędne i potrafi zawiesić system. Możliwości konfiguracji jest dużo, także w ustawieniach dźwięku, jak i strony wizualnej. Na stronie Rockboxa dostępne jest dużo schematów, oddzielnie dla systemu i ekranu odtwarzania.

Warto wiedzieć, że folder sdcard to pamięć wbudowana, a karta microSD jest w folderze mnt/external_sd i ten folder polecam ustawić jako domyślny. Należy przytrzymać na nim środkowy przycisk, pojawi się menu gdzie należy wybrać "rozpocznij przeglądanie plików tutaj". Uprzednio warto ustawić w opcjach język polski - spolszczenie jest bardzo dobre. W ustawieniach jest opcja zarządzania, tam można wyeksportować ustawienia do pliku, który warto sobie skopiować. Po aktualizacji Rocbkoxa wystarczy go wczytać i wszystkie ustawienia systemu są przywrócone.

Pod środkowym przyciskiem jest więcej opcji, kolejkowanie, dodawanie do list odtwarzania, a także usuwanie plików, zmiana nazw, tworzenie folderów.

Moim zdaniem zdecydowanie warto przejść na Rockboxa - łączy dwa świetne systemy, oprócz Rockboxa jest tam mod Lurkera. Oba to wyższa półka brzmieniowa od softów iBasso, które jednak solidnie ingerowały w brzmienie DX90, trochę go ograniczając. W najnowszej wersji wprowadzono inny ekran startowy, tzn. żeby go wywołać należy ustawić suwak HOLD do góry, wtedy pojawi się ekran wyboru, gdzie trzeba wskazać domyślny system (dotykiem lub klawiszami). Przy następnym włączeniu z suwakiem hold na dół (wyłączoną blokadą) włączy się system wybrany poprzednio. Poprawiono też interfejs dotykowy i RB może działać już w trybie pamięci USB (ale w mango musi być ustawiona opcja Storage w USB Settings).

Prace nad RB cały czas trwają, często pojawiają się nowe wersje. Jeszcze sporo jest do poprawienia, np. wskaźnik baterii, który jest nieprecyzyjny.

Inne pliki

Oprogramowanie RKBatchTool dla DX90:

http://www.ibasso.com/download/DX90-tools.zip

Sterownik funkcji USB DAC:

http://www.ibasso.com/download/DX90_USB-DAC_driver_for32bitWinXP&Win7.zip

Najnowszy FW od iBasso:

http://www.ibasso.com/download/DX90Firmware_V2.1.0.zip

Pierwszy FW od iBasso:

http://www.ibasso.com/download/DX90V2.0.0Apr7th.zip

RKBatchTool - obsługa

IBasso przygotowało także wersję oprogramowania RKBatchTool dla DX90. Za pomocą RKBatchTool, czyli programu do flashowania urządzeń z Rockchipem, można przywrócić system do stanu fabrycznego lub wgrywać nowe softy, a także wrócić do poprzednich wersji oprogramowania, co jest zazwyczaj niemożliwe z poziomu systemu DX90.

1. Należy pobrać przygotowaną przez iBasso paczkę: RKBatchtool dla DX90 - wypakowujemy np. na pulpit. W niej znajduje się program (RKbatchTool.exe) oraz sterowniki (folder RockusbDriver)

2. Trzeba wyłączyć odtwarzacz, przewód USB wpiąć pod komputer. Teraz należy wcisnąć przycisk zwiększania głośności, trzymając go podłączyć przewód USB, a następnie wcisnąć włącznik (trzymając cały czas przycisk głośności). Za kilka sekund można zwolnić oba przyciski, system będzie próbował zainstalować sterownik - nie uda się.

3. W panelu sterowania wybieramy "Mendżer urzadzeń" i tam trzeba zlokalizować DX90. Może być oznaczony jako rockbox device lub po prostu uknown device. Po kliknięciu na niego prawym przyciskiem myszy trzeba wybrać opcję aktualizacji sterownika i wskazać odpowiedni folder z paczki pobranej w punkcie pierwszym (RockusbDriver). Dla systemów 32 bitowych należy szukać nazwy systemu w folderze x86, dla 64 bit w x64.

4. Następnie należy uruchomić komputer ponownie, podłączyć DX90 metodą z punktu drugiego i uruchomić program RKbatchTool z paczki pobranej w punkcie pierwszym. Numer jeden na liście powinien być podświetlony na zielono. Jeśli nie ma języka angielskiego, to można wybrać go klikając na pierwszy przycisk z lewej strony na dole i drugą pozycję na liście. Następnie należy wskazać plik update.img pożądanego softu, zapisanego wcześniej na dysku. Program zweryfikuje plik, klikamy na "upgrade" (drugi przycisk od lewej) - RKbatchTool wgra recovery i soft, czekamy na ponowne uruchomienie DX90 i komunikat o pozytywnym zakończeniu operacji. Można także wybrać opcję restore, która przed instalacją nowego softu wyczyści system.

Edytowane przez Fatso
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra to naprawdę dobrze, ale jest jeszcze sporo bugów. Strzelanie przez kilka sekund po ręcznej zmianie traku, i problem z wybudzeniem z wygaszonego ekranu. Musiałem go przed chwilą wyłączyć, bo nie dało się przywrócić ekranu.

 

Ed. Okazuje się, że po kilku sekundach od uruchomienia grajka, ekran stopniowo przygasa i już się nie podnosi.

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o RB, niczego nie wyłączałem, ale raz jest ok, raz się nie podnosi, randomowo.

 

Edyta - Jest nowa wersja w becie, na razie wszystko działa jak należy.

https://mega.co.nz/#!5skATZhL!6ejgzuMP8Rr3Dt8RWhv0X06uADhCw3882xJaBxc9124

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to samo. Nie ma tego podbicia w midbasie, jest dużo bardziej otwarta góra i większa scena - jest podobnie jak w RB. A teraz RBowcy walczą z pykaniem stosując metody Lurkera. Prawdopodobnie kwestia procesora, wyrzucenia zbędnego oprogramowania, no i niby wszystko co w Andku mogło grzebać w dźwięku zostało wyrzucone, soft ma nie ingerować w konwersję dźwięku.

 

Działa rzeczywiście sporo lepiej. Zobaczymy jak będzie z baterią.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bateria na RB działa chyba o wiele dłużej, jak podejrzałem przez godzinę zeszło tylko do 95%. Ale bugi są tak jak pisze all999.

przygaszanie ekranu i problem z "obudzeniem", strzelanie po zmianie utworu. Dźwięk za to jest super wg mnie wzrosła klarowność, separacja instrumentów i scena.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu przygaszanie przestało być problemem, strzelanie dalej jest. Zainstalowałem na krótko Rockboxa beta v0.0.6, i w końcu przeszedłem na mod Lurkera - świetny.

Tylko ja mam problem ze sterownikami pod Windows 7 64bit. Są jakieś nowe? Te z paczki DX90 Tools nie działają. Niby robię wszystko jak w instrukcji od DX50, jak aktualizuję sterowniki dla Unknown device jest komunikat, że aktualne, a podłączam kabelek USB trzymając volume up i włącznik i nic. RKBatchTool dla DX90 wczytuje firmware ale nie świeci ikonka na zielono i przy próbie upgrade komunikat: This operation didn't do because of no device! Jak włączam DX (USB connected) na RKbatchTool jest ikonka różowa i tekst: This operation didn't do because of not supporting. Upgrade done success.<0> Fail<1> Time<0>ms

Komputer widzi DXa. Rockboxa i mod Lurkera wgrywam po prostu przez update formatując przedtem pamięć i też wszystko działa, ale nie wiem czy tak można wrócić do poprzedniego softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciux dzięki. Zainstalowałem jeszcze raz i działa RKBatchTool, jest wreszcie zielona ikonka. Musiałem odinstalować urządzenie i zainstalować jeszcze raz sterowniki ignorując ostrzeżenia. Wgrałem nawet na chwilę pierwszy soft 2.0.0, żeby posłuchać na nowych słuchawkach i w końcu znowu ostatni soft rockboxa z modem Lurkera. Teraz 2 świetne softy w 1 i gra gitara. Pykania teraz tak nie słychać albo jest bardzo rzadkie, że trudno uświadczyć.

No i z tym pokazywaniem stanu baterii, w Rockboxie pokazuje 60% a w Mango 1-2 kreski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 0.1.0 :)

 

https://mega.co.nz/#!x9dm3CjY!1UsVJcExbN6AN4lLZ8InxCiop-3WB6b2xGrjktN_qYk

 

1. Buffer size set to a fix size. This seems to allow a bigger buffer size.

2. Add a few of my favorite themes (CenterArt and iPodWidgets).

by headwacker

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliście 0.1.0? U mnie jakoś muli podczas odtwarzania muzyki, nawet przewija listy z pewnym opóźnieniem.

 

Nie zauważyłem spowolnienia, ale nadal strzela i pojawił się wyraźny hiss. Na razie zrezygnowałem z rb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności