Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×
  • 0

Sennheiser HD600 vs AKG Q701 [vs HD 558]


unquadium

Pytanie

Witam!

 

Jestem szczęśliwym posiadaczem słuchawek Sennheiser HD 558. Mimo, że nie miałem styczności z dużą liczbą słuchawek nausznych, to myślę, że trafiają idealnie w mój gust.

 

Zastanawiam się nad wymianą na "lepszy model", HD 600. Proste pytanie, "warto"?. Z tego co czytam w internetach, to najzwyczajniej w świecie będą grać lepiej, pytanie, czy różnica między nimi jest na tyle duża, że warta ~1300zł?

 

W oko wpadły mi też AKG Q701, głównie dzięki recenzji z audiofanatyk.pl :)

Zapewne celowałbym od razu w HD600, jednak AKG mają pewną zaletę, która wydaje mi się być istotną, kabel, a konkretnie fakt, że jest jeden. W swoich hd558 mam tylko 1 kabel i jest to bardzo wygodne, biurko mam tak ułożone, że chowa mi się z boku i praktycznie nie przeszkadza. Obawiam się, że przesiadka na hd600 które mają 2 kable może być dość sporym krokiem "wygodowym" w tył.

 

Jeżeli chodzi o mnie:

Słucham głównie szeroko pojętego roku, zespoły typu Linkin Park, 30seconds to Mars, U2, RED, Skillet i tym podobne.

Cenię sobie wyraźny lokal, punktowy i zdyscyplinowany bas, szeroką scenę i brak nadmiernej szczegółowości (mają być funowe do relaksu, nie do analizowania każdego błędu utworu i najmniejszych detali).

 

Z tego co wyczytałem na audiofanatyku, dużo da się wyciągnąć z AKG Q701 po pewnych upragde. Raczej interesuje mnie standardowa wersja, bez dopłacania w "ulepszenia".

 

Więc, HD600 czy Q701? Może jakiś inny model? Jak duża różnica będzie po przesiadce z HD558? Warta tych pieniędzy?

 

 

Ah, zapomniałem, źródło: Xonar Essence STX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

"Cenię sobie wyraźny lokal, punktowy i zdyscyplinowany bas, szeroką scenę"

 

Q701

 

 

"brak nadmiernej szczegółowości"

 

HD600

 

Bo jakby na to nie patrzeć 701 są bardzo szczegółowe, niekiedy nawet klinicznie analityczne. A w połączeniu z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym STX'a staną się jeszcze bardziej sterylne. Z tym, że jednak nawet wtedy nie tracą muzykalności.

 

 

Ale zgadzam się z tym, co napisał Evil w "Polecanych" na Audiofanatyku, mając do wyboru te dwa modele, HD600 będą jednak bezpieczniejszą opcją.

 

 

"Jak duża różnica będzie po przesiadce z HD558? Warta tych pieniędzy?"

 

IMHO warta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Cenię sobie wyraźny lokal, punktowy i zdyscyplinowany bas, szeroką scenę"

 

Q701

 

 

"brak nadmiernej szczegółowości"

 

HD600

Ja mam na ten temat zupełnie inne zdanie. Dla mnie właśnie AKG to typ słuchawek uśredniających szczegóły. Rozdzielczością nie grzeszą, natomiast na pewno mają szerszą scenę od HD600.

 

Bo jakby na to nie patrzeć 701 są bardzo szczegółowe, niekiedy nawet klinicznie analityczne.

Jak dla mnie to właśnie Q701 są względnie mało szczegółowe nawet w swojej klasie cenowej. Wystarczy wziąć Grado SR325 czy Beyerdynamic DT880 Pro, 990 Pro, żeby się przekonać. HD600 też mają więcej szczegółu, a parę lat temu chodziły po tyle samo co K701. Wtedy zazwyczaj ludzie mówili, że AKG lepsze (bo droższe). Teraz już jest odwrotnie - Sennheiser podkręcił cenę, a AKG odpuszcza, więc się dorabia teorię o wyższości HD600.

 

HD600 będą jednak bezpieczniejszą opcją.

Tutaj znów mam odwrotne zdanie. Żeby HD600 grały przyjemnie i swoją pełną gębą, to się trzeba nagimnastykować przy torze, a najlepiej im jeszcze wymienić kabel. Natomiast równowaga tonalna jest w HD600 bliższa natury. Do tego dwustronny kabel oraz regulowany pałąk. Ta samoregulacja w AKG to lekka porażka zwłaszcza dla ludzi korzystających z mocno rozciągniętego ustawienia pałąka (duża głowa lub uszy nisko). Summa summarum polecam bardziej HD600 niż AKG, a na pewno jedne i drugie będą postępem względem HD558. HD600 stać na więcej niż AKG, ale w towarzystwie budżetowym to AKG mogą się okazać przyjemniejsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@majkel

 

Q701 porównywałem na stockowym Essence ST czyli praktycznie pod taką samą kartą jaką ma Autor topiku. Słuchawki były podpięte pod wyjście słuchawkowe ST. I być może właśnie ten wbudowany w nią wzmacniacz sprawiał, że 701 wydawały mi się bardziej detaliczne, zresztą w dalszym ciągu tak o nich sądzę.

 

"...Wystarczy wziąć Grado SR325 czy Beyerdynamic DT880 Pro, 990 Pro..."

 

Ale my tutaj nie rozmawiamy o Beyerach czy Grado, tylko o 701 vs HD600. Napisałeś, że: "HD600 też mają więcej szczegółu". Ja mam akurat na ten temat odmienne zdanie, ale to trochę tak jak rozważania o wyższości Świąt Wielkiejnocy nad Świętami Bożego Narodzenia - każdy z nas słuch ma inny.

 

 

"...Żeby HD600 grały przyjemnie i swoją pełną gębą, to się trzeba nagimnastykować przy torze, a najlepiej im jeszcze wymienić kabel..."

 

Tyle tylko, że 701 też nie zagrają z byle czego. I też trzeba zapewnić im odpowiednie otoczenie żeby zagrały pełnią swoich możliwości i pokazały co potrafią. Co do wymiany kabla w HD600 pełna zgoda.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wymiana kabla to nie problem, bo [chyba?] nie tak ogromny koszt.

O co chodzi z "zapewnieniem odpowiedniego otoczenia" i "nagimnastykowaniem się przy torze" ? :) (<<- laik)

Póki co dostałem 2 sprzeczne opinie. Trochę mnie to dziwi, bo słuch i gust każdy ma inny, ale wątek "co gra bardziej szczegółowo" wydawał mi się niezależny od osobistych preferencji.

 

Przesiadał się ktoś z "1 kablowych" na "2 kablowe" słuchawki? Bolesne, czy nie czuć realnej różnicy? Ja w chwili obecnej siedząc w miejscu / ruszając się niedaleko komputera czuję się trochę jak w wirelessach, tak mi się fajnie ten pojedynczy kabel ułożył.

Edytowane przez unquadium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wymiana kabla to nie problem, bo [chyba?] nie tak ogromny koszt.

O co chodzi z "zapewnieniem odpowiedniego otoczenia" i "nagimnastykowaniem się przy torze" ? :) (<<- laik)

Póki co dostałem 2 sprzeczne opinie. Trochę mnie to dziwi, bo słuch i gust każdy ma inny, ale wątek "co gra bardziej szczegółowo" wydawał mi się niezależny od osobistych preferencji.

 

Przesiadał się ktoś z "1 kablowych" na "2 kablowe" słuchawki? Bolesne, czy nie czuć realnej różnicy? Ja w chwili obecnej siedząc w miejscu / ruszając się niedaleko komputera czuję się trochę jak w wirelessach, tak mi się fajnie ten pojedynczy kabel ułożył.

 

 

To czy mniej lub bardziej szczegółowo zagrają dane słuchawki zależy też od otoczenia, które im się zapewni. Bo tak naprawdę ktoś podłączy dajmy na to 701 pod Aune T1 i stwierdzi, że grają dość ciepło, ktoś inny podepnie je pod Xonara Essence ST/STX i zagrają mu te słuchawki zimno/sucho.

 

 

"Odpowiednie otoczenie" - to tak z grubsza tor jaki sobie budujesz. W jego skład wchodzi DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy), AMP (wzmacniacz słuchawkowy), interkonekty (kabel łączący DAC z ampem), rzecz jasna słuchawki i niekiedy odpowiedni kabel łączący je z ampem.

 

:)

 

Odnośnie słuchawek z jednym lub z dwoma kablami - kwestia gustu, dla mnie wygodniejsze są te z jednym wychodzącym z muszli.

Edytowane przez Thomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

600 są pełniejszymi słuchawkami (wygoda, granie-nic w nich nie boli) a 701 przynajmniej k bo q nie słuchałem ale pewnie z grubsza to to samo mają pewne braki które w takim repertuarze mogą przeszkadzać
poza tym 600 na wszystkim z czego ich słuchałem brzmiały fajnie czego o 701 nie można powiedzieć
ogólnie rzecz biorąc sennki są po prostu bardzo udanymi uniwersalnymi nausznikami a 701 też są bardzo dobre lecz już wybrzydzają począwszy od repertuaru na torze kończąc
różnic dźwiękowych nie bd opisywał bo temat był 15 miliardów razy wałkowany
ale 1,5k za 600 bym nie dał bo w tym pułapie cenowym otwiera się świat hifimanów etc ale za ~600-700zł to jest uniwersalny bezpieczny wybór ofc mówię o używanych i bez problemu można je dalej pogonić

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Jeżeli chodzi o mnie:

Słucham głównie szeroko pojętego roku, zespoły typu Linkin Park, 30seconds to Mars, U2, RED, Skillet i tym podobne.

Cenię sobie wyraźny lokal, punktowy i zdyscyplinowany bas, szeroką scenę i brak nadmiernej szczegółowości (mają być funowe do relaksu, nie do analizowania każdego błędu utworu i najmniejszych detali).

 

 

Ah, zapomniałem, źródło: Xonar Essence STX.

 

Jeżeli STX ma służyć również jako wzmacniacz, to HFM nie za bardzo, chyba że model HE-300, choć to są dynamiki. Ale to całkiem inne granie od HD600 czy Q701.

Z drugiej strony to też całkiem inne granie niż HD558.

Nie wiem, czy idziesz w dobrym kierunku, decydując się na te modele, jako następcy HD558.

Może prędzej HD650 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

he-5le używki za ~1,7k do dostania a to jednak półka< wyżej? ja jakbym dysponował czterocyfrowymi kwotami na nauszniki to chyba szedłbym w tę str
jakieś niskie staxy (nie słuchałem) ale swoją mistycznością kuszą :)/jakieś stare ortodynamiki, miałem yh-1 równolegle z 600 i dużo niżej ich nie stawiałem a cena 2-3 razy mniejsza
albo iść i inną str kupić hd600 i inwestować w tor, sennki to bezpieczny i dobry zakup, można pewnie lepiej dźwiękowo lecz z w/w powodów senn nadal są mocnym zawodnikiem
@up mi się bardziej podobają 600 od 650

Edytowane przez dJ_w0jT3k_69_pL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Ah, zapomniałem, źródło: Xonar Essence STX.

 

HE-5LE pędzone z STXa? :o

Jak słuchawki mają byc funowe i do relaxu, to celowałbym właśnie w HD650 czy HE-300, pomijając kwestię wyższości HD600 nad nimi.

żródło=/=amp chyba :o

kto powiedział że słuchawki to tania zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Compton, powiedz mi proszę, dlaczego według Ciebie 650 > 600 ?

 

Zostałbym przy STX, jest to dość świeży nabytek (ok pół roku) i raczej w najbliższym czasie unikałbym dalszych inwestycji w źródło, mają jakiś wzmacniacz, pewnie nie jest hi-endowy ale narazie musi wystarczyć, może za parę lat pomyślę o źródle z prawdziwego zdarzenia :)

 

Hmm, żeby nie było nieporozumienia. Lubię się też uwalić ze słuchawkami, gdzie muzyka gra pierwsze skrzypce i skupiam w 100% uwagę tylko na muzyce (a nawet często), poprostu nie jestem analitykiem czy pracownikiem studyjnym i słucham żeby czerpać przyjemność z utworu a nie doszukiwać się "błędów". Ale chyba większa ilość detali nie musi być jednoznaczna z utratą przyjemności "słuchania dla słuchania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W skrócie:

> w internetach naczytałem się głównie, że hd600 > hd650, skoro polecasz hd650, porównasz je po swojemu, bo może źle szukam?

> w necie masz masę porównań HD650 vs HD600

mkay

 

Opampy: 2x LME49860 + NE5532D po RCA, według polecenia użytkownika Evilkillaruna :)

Edytowane przez unquadium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nigdzie nie powiedziałem, że wyczytałem, iż HD600 są wyższym zamienikkiem HD558.

Trochę o funowości wyczytałem w recenzji użytkownika evilkillaruna na blogu audiofanatyk.pl.

W dalszych internetach że HD600 > HD650.

Specjalistycznych angielskojęyzcznych stron unikam - translator ma z nimi problemy, mój język też :)

Więc tak naprawdę nie mam zbytnio na czym bazować poza recenzją z audiofanatyka i internetami mówiącymi że 600 > 650, od Ciebie dowiedziałem się tylko tyle, że w internetach jest pełno porównań :)

Dzięki tybysh za wypowiedź :) Póki co mam lekkie hype na he-300 więc możliwe że porzucę chęć jakichkolwiek senków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności