Skocz do zawartości

Mały warsztacik


xDrope

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;). Postanowiłem nauczyć się robić jakieś podstawowe rzeczy z zakresu elektroniki jak rekabling, robienie kabli IC itp, może jakieś proste projekty wzmacniaczy z czasem ;). Grzebiąc w internecie znalazłem sporo porad, linków do aukcji (zazwyczaj nieaktualne) i nie jestem w stanie zdecydować się jeśli chodzi o kilka rzeczy.

-Lutownica - Zhaoxin 936A+końcówki z jakimiś końcówkami (zdecydowałem się po tym temacie poniżej)

-3-cia ręka - tu czytałem, że nie ma się tu co rozwodzić

-odsysacz - naprawdę jest konieczny przy lutowaniu/rozlutowywaniu? A raczej nie czy jest niezbędny tylko jak bardzo ułatwia pracę i czy trzeba jakiś konkretny (w miarę możliwości chcę wszystko zamówić od http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13165540 i on ma http://allegro.pl/odsysacz-do-cyny-turbo-od-25-professional-i4324740289.html

-Szczypce boczne - takie starczy http://allegro.pl/szczypce-precyzyjne-boczne-l-130mm-i4314276409.html ?

- pincety - przydadzą się?

-cyna - no i tu widziałem tyle opcji, że nawet nie wiem o co spytać. Ołowiowa lepsza? http://allegro.pl/cyna-z-topnikiem-spoiwo-lutownicze-fiolka-cynel-3m-i4324739893.html czy http://allegro.pl/cyna-z-topnikiem-spoiwo-0-50mm-100g-sn60pb40-0-5mm-i4314276476.html ? A może jakaś inna?

-kalafonia czy jakiś zamiennik? Taka by starczyła? może coś takiego http://allegro.pl/topnik-brown-flux-jelly-50g-warton-metals-anglia-i4330342828.html ?

- Miernik uniwersalny - czy taki miernik za 15-20zł będzie spełniał swoje zadanie czy trzeba włożyć więcej żeby to miało sens?

-ściągacz izolacji - taki da radę? http://allegro.pl/sciagacz-do-izolacji-165mm-wroclaw-f-vat-i4303589198.html

 

I kwestia kabli i wtyków. Jakieś kable i wtymi neutriki, wtyki do senków można dostać na audeo, ale skąd wziąć innego rodzaju wtyki, srebne kable (jakiś większy wybór miedziaków i srebrnych)? Polecicie jakiś sklep w Warszawie/internetowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się zbyt mocno tym co napiszę bo w tym temacie stawiam dopiero pierwsze kroki tak więc poczekaj aż ktoś się zemną zgodzi lub nie zgodzi :P

 

Lutownice na twoim miejscu kupił bym jakąś tańszą np ZD-708 (mam i póki co chwalę bo działa i ma nawet regulację temperatury :D ) jak ci się spodoba robota i zaczniesz wchodzić w to głębiej to wtedy możesz sobie kupić coś porządniejszego dla ułatwienia pracy. W przypadku ZD708 koniecznym będzie dokupienie gąbki wraz z podstawką.

 

 

-odsysacz - naprawdę jest konieczny przy lutowaniu/rozlutowywaniu? A raczej nie czy jest niezbędny tylko jak bardzo ułatwia pracę i czy trzeba jakiś konkretny (w miarę możliwości chcę wszystko zamówić od http://allegro.pl/li...?us_id=13165540 i on ma http://allegro.pl/odsysacz-do-cyny-turbo-od-25-professional-i4324740289.html

 

Odsysacz to nie wiem bo nie korzystałem a do usuwania połączeń mam plecionki za 4zł.

 

 

-Szczypce boczne - takie starczy http://allegro.pl/sz...4314276409.html ?

 

Szczypce to aby się nie rozleciały trudno powiedzieć czy akurat te są coś warte

 

 

pincety - przydadzą się?

Przy recablingu raczej nie.

 

 

-kalafonia czy jakiś zamiennik? Taka by starczyła? może coś takiego http://allegro.pl/topnik-brown-flux-jelly-50g-warton-metals-anglia-i4330342828.html ?

 

Kalafonia jak najbardziej bardzo ułatwia pracę na początku. Polecam rozpuścić ją w spirytusie.

 

 

- Miernik uniwersalny - czy taki miernik za 15-20zł będzie spełniał swoje zadanie czy trzeba włożyć więcej żeby to miało sens?

 

Działają i na początek tak jak z lutownicą jak ci się spodoba to kupisz coś lepszego.

 

Pod koniec dodam jeszcze, że warto też kupić parę metrów jakiegoś przewodu aby nauczyć się je łączyć czy też pobielać i trochę koszulek termokurczliwych różnych rozmiarów (przeważnie kosztują mniej więcej 1zł za 1mb) no i oczywiście cyne polecam Cynel LC60 1mm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim: na początek nie szalej z wydatkami. Co będzie, jak Ci się nie spodoba lutowanie albo się okaże, że masz dwie lewe ręce?

 

Odsysacz - bierz tego turbo

Szczypce boczne - na początek starczą. Potem jeszcze dokupisz trochę narzędzi pod własne potrzeby.

Pinceta - nie zawadzi.

Cyna - na początek nie kombinuj, bierz najzwyklejszą cynę ołowiową na szpulce.

Kalafonia - bierz po prostu kalafonię. Zresztą i tak rzadko będzie Ci potrzebna, topnik jest już w cynie.

Miernik - na początek najtańszy starczy. Najwyżej dołóż do takiego z brzęczykiem.

Ściągacz - tu też nie ma co szaleć.

 

Najpierw zaopatrz się w najbardziej popularne rzeczy: ze dwa-trzy rodzaje kabelków (miedziane, np. L-4E5C, Sonolene 3014), trochę wtyczek Neutrika (mały jack NYS231BG, duży jack NP3X-B albo tańszy), oploty nylonowe w najpopularniejszych kolorkach, koszulki termokurczliwe.

To wszystko możesz kupić ode mnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy jak szczypce, pinceta czy miernik to jest podstawa. Przy rekablingu miernik Ci nie będzie potrzebny, ale jak masz zamiar w przyszłości np. zrobić sobie wzmacniacz to miernik koniecznie musisz mieć. Ja mam taki za 17zł i działa w 100% wystarczająco. Nie tylko mierzy napięcie i opór, przyda Ci się przy parowaniu tranzystorów czy nawet przy sprawdzaniu czy pomiedzy dwoma elementami jest połączenie elektryczne.

 

Cynę polecam kupić różnej grubości, 0.5mm, 0.7mm i 1mm, przydają się do czego innego.

 

Trzecia ręka to badziewie, często się rozkręca, jest bardzo niestabilna. Ja muszę ją przyciskać talerzem od hantli żeby się nie ruszała, ale jest bardzo przydatna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsysacz: Turbo dobry, korzystam

Cyna: ołowiowa, 0,5, 0,7, ja z 1mm nie korzystam

Miernik: najtańszy z gniazdami na tranzystory ułożonymi w okrąg

Ściągacz: z tego korzystałem...nie radzi sobie z cieniutkimi przewodami, z których przy rekablingu korzystać nie będziesz, przy wzmakach czasem, ale można sobie poradzić tym najtańszym

Lutownica: ze stacji do 150zł wychodzi na to samo czy chinol czy nie, bo wszystko zasilane z 230V... dopiero ponad 200zł masz 24-32V z ESD... ten chinole działają z dobrymi grotami czasem nawet Wellera, do SMD polecam minifalę, tak to zwykły płaski (szczególnie do płytek drukowanych)

Trzecią rękę mam tanią, rozwierciłem otwory gwintownikiem i wymieniłem śruby, teraz trzyma ładnie :)

Edytowane przez miki_w1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Lutownica spoko, sam mam tyle że wersję z wyświetlaczem. W kwestii końcówek nie bierz cieniutkich igiełek bo mają za mała pojemność cieplną. Najlepsze są trochę szersze, płaskie.

-Tutaj rzeczywiście nie ma co się zastanawiać i brać najtańszą w pełni metalową. Gdybym jednak dzisiaj miał wybierać to raczej zastanawiał bym się nad małym imadełkiem bo na dobrą sprawę z trzeciej ręki korzystam sporadycznie.

-Od odsysacza dużo lepszym rozwiązaniem do odlutowania jest plecionka która dodatkowo jest praktycznie niezbędna do SMD. Jeżeli chcesz odsysacz to chyba jedyny słuszny to OD-25, łatwo dostać do niego wymienne końcówki.

-Szczypce jak najbardziej, ale tnące. Niezbędne do obcinania kabli oraz nóżek przy elementach przewlekanych.

-Pinceta też się przyda, najlepiej jakaś większa. Wydatek niewielki a oszczędzi poparzonych palców przy lutowaniu jak trzeba np. przytrzymać kabel ;) Do SMD niezbędna.

-Zdecydowanie ołowiowa, bezołowiowe to wymysł unii i główny powód awaryjności współczesnego sprzętu. Jako że nas RoHS nie obowiązuje to możemy stosować lepszą z ołowiem ;) Cynel jest spoko, 1mm jest najbardziej uniwersalny polecam jednak większą rolkę bo ta szybko się skończy.

-Kalofonia na początek jest zbędna bo spokojnie wystarcza topnik zawarty w spoiwie. Przydaje się jedynie do bardzo grubych kabli.

-Za 20-30zł można już mieć całkiem sensowny multimetr który nie rozpadnie się po kilu dniach i wystarczy do podstawowych pomiarów. Osobiście używam http://allegro.pl/miernik-uniwersalny-uni-t-ut33b-tester-baterii-hit-i4320823866.html i jestem zadowolony jednak powoli szukam czegoś bardziej zaawansowanego ;)

-Co do ściągacza to Ci nie pomogę bo używam po prostu nożyka do tapet w jego roli. Znacznie tańsze rozwiązanie a przy odrobinie wprawy nawet skuteczniejsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze co do 3 ręki to ja ją sobie zastępuje małym ruskim imadłem. Chałupniczo ale stabilnie :D

 

e6ojfc.jpg

 

Niestety nie wszystko tam się da umieścić głownie tylko jakiś jack albo kabel.

Edytowane przez Dawid06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to ja od kiedy kupiłem plecionkę to w ogóle nie używam odsysacza. Odsysacz niejako zajmuję nam jedną rękę, tak wystarczy że przyciśniemy plecionkę grotem, chwile poczekamy i już mamy cały nadmiar cyny na plecionce. No i genialnie się to sprawdza przy lutowaniu scalaków.

Przy okazji do nauki lutowania i ogólnie podstaw elektroniki polecam tego gościa - https://www.youtube.com/user/EEVblog oraz serię "Wszystko o lutowaniu" od Elportal. Jak chcesz to mam w PDFie wszystkie 5 części to mogę podesłać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze od siebie, że najtaniej wychodzi zwykły ekran z kabelka cyfrowego, który przez to że jest mniej gęsty niż taśma do rozlutowywania wciąga więcej. Taśmy do rozlutowywania używam tylko przy mniejszych rzeczach gdzie ekran jest nieporęczny.

 

e: literówka

Edytowane przez Matckhew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się może posłużę obrazkiem ;)

 

R0010196.jpg

 

To wszystko przydaje mi się do kabelków. Trzeciej ręce trzeba dać szansę. Placionka, którą kupiłem była beznadziejna, do niczego się nie nadawała. Najtańszy odsysacz jest spoko. Najtańsze ściągacze ściągają więcej niż potrzeba (albo w ogóle sobie nie radzą), więc nie mam do nich zaufania i wolę mój nożyk. Co do szczypiec kupiłem taki zestawik w ciastoramie, dzięki temu od sztuki wyszło bardzo tanio, a jakość jest świetna i o dziwo przydają się wszystkie. Cyna raczej grubsza, w okolicach milimetra. Ja kupiłem cieńszą i teraz pluję sobie w brodę, bo trzeba się nieźle narozwijać, żeby wystarczyło na głupiego wtyka... Pasta się bardzo przydaje i ułatwia robotę. Wentylatorek fajnie odprowadza szkodliwe opary z topnika, a rękawiczki są zbawienne, jak już człowiek jest zmęczony, poirytowany i zaczyna poprawiać gorące wtyki gołymi palcami :D

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem trzeciej ręki xd

 

R0010198.jpg

 

I przynajmniej na coś się ta lupa przydała...

 

A i polecam widoczną na zdjęciu modyfikację krokodylków. Dwie warstwy termokurczek i wtyki już się nie rysują (ale przy kablach nadal trzeba uważać, bo ściskają mocno...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stację Zhaoxin 936A i ma ESD, a nie kosztowała 200 zł ;)

My bad, zapomniałem o niej. Pewnie zużyje się szybciej niż te za 200zł, ale za swoją cenę chyba najlepszy wybór teraz, 200zł starczy prawie na trzy sztuki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ^^ nie wiedziałem, że taka ciekawa konwersacja się rozwinie - jestem miło zaskoczony ;). Mój internet teraz szwankuje, więc pewnie jutro jak będę zamawiać sprzęty to jakieś pytania jeszcze wpadną, ale tak na sucho i tak duuużo mi rozjaśniliście ^^. Dzięki Flame za propozycję i pewnie odezwę się na pw jutro, ale nadal nie wiem skąd wziąć poważniejsze miedziane i srebrne kable oraz wtyki jak np do shure/westone iem oraz takie cuda jak jack 2,5 do srh840. To jest chyba rzut na głeboką wodę, ale nie daruję sobie jak nie spróbuję :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Flame za propozycję i pewnie odezwę się na pw jutro

Na maila! (w sygnaturce)

 

nadal nie wiem skąd wziąć poważniejsze miedziane i srebrne kable oraz wtyki jak np do shure/westone iem oraz takie cuda jak jack 2,5 do srh840. To jest chyba rzut na głeboką wodę, ale nie daruję sobie jak nie spróbuję :P

L-4E5C, Sonolene 3014 - ta miedź jest wystarczająco poważna. Sreberko, kable do doków, itp - na początek sobie odpuść, serio. Edytowane przez FlameRunner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ^^ nie wiedziałem, że taka ciekawa konwersacja się rozwinie - jestem miło zaskoczony ;). Mój internet teraz szwankuje, więc pewnie jutro jak będę zamawiać sprzęty to jakieś pytania jeszcze wpadną, ale tak na sucho i tak duuużo mi rozjaśniliście ^^. Dzięki Flame za propozycję i pewnie odezwę się na pw jutro, ale nadal nie wiem skąd wziąć poważniejsze miedziane i srebrne kable oraz wtyki jak np do shure/westone iem oraz takie cuda jak jack 2,5 do srh840. To jest chyba rzut na głeboką wodę, ale nie daruję sobie jak nie spróbuję :P

 

 

Mam konektory do Shure i wielu innych słuchawek (hd650, hd800, q701, audeze itp.), z kabli (poza różnymi mikrofonówkami) jest też miedź OCC np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności