Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Oszustwa na Allegro i nie tylko


Harmony Korine

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, marek_m napisał:

 

Spoko, każdy sam decyduje co, komu i w jakiej formie udostępnia :D  

 

No raczej nie, Twoje dane są w banku (bo raczej każdy człowiek ma obecnie konto), w urzędzie gminy itp. Z wszystkich tych instytucji mogą potencjalnie wyciec i wyciekaj, a wręcz zdarza się, że są bezczelnie sprzedawane (choćby słynne sytuacje gdzie zakładasz działalność gospodarczą w gminie, a 2 godziny później już zaczynasz dostawać masę telefonów z usługami dla Twojej firmy...). Tak jest i nic się na to nie poradzi. Nie sądzę, żeby przesłanie dowodu do OLX było bardziej niebezpieczne niż pokazanie go w jakimś urzędzie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kuba_622 napisał:

Nie sądzę, żeby przesłanie dowodu do OLX było bardziej niebezpieczne niż pokazanie go w jakimś urzędzie

 

Twoje dobre prawo tak sądzić :) 

 

Pierwsza część wpisu nie na temat - tu piszemy o udostępnianiu skanów dokumentów przez net.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marek_m napisał:

tu piszemy o udostępnianiu skanów dokumentów przez net.

Normalka. Z ubezpieczalnią, bankiem to codzienność. Żadna metoda nie jest w 100% bezpieczna dlatego żeby zminimalizować ryzyko trzeba robić to z głową (spełnić podstawowe warunki bezpiecznego ich przesłania).

Edytowane przez cpu1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marek_m napisał:

Pierwsza część wpisu nie na temat - tu piszemy o udostępnianiu skanów dokumentów przez net.

 

 

 

Zdajesz sobie sprawę, że Twoje dane obecnie wszędzie są przechowywane w formie cyfrowej, również skany twoich dokumentów które mają banki czy urzędy mogą wycieknąć "przez net". A to czy Ty wyślesz je mailem, czy pani w okienku je wstuka do komputera, to nie ma dużego znaczenia...

 

Oczywiście do udostępniania ich akurat OLX nikt Cię nie zmusi, ale jest wiele innych sytuacji, gdzie dane udostępnić trzeba, więc to nie prawda, że każdy sam o tym decyduje, przykro mi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight No proszę Cię, prędzej czy później trzeba będzie udostępnić w formie elektronicznej? Twój dowód osobisty, który masz w kieszeni, istniał sobie w formie elektronicznej zanim Ty go dostałeś do ręki. I praktycznie wszędzie gdzie udostępniłeś swoje dane, nawet jak to się działo przy okienku, to one są przechowywane w formie elektronicznej.

 

Rozumiem, że koledzy żyjecie nadal w latach 90-tych, ale niestety świat się od tego czasu trochę zmienił ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kuba_622 napisał:

Rozumiem, że koledzy żyjecie nadal w latach 90-tych, ale niestety świat się od tego czasu trochę zmienił

 

Odniosłem dokładnie takie same wrażenie, kiedy przeczytałem:

18 minut temu, marek_m napisał:

A to czy Ty wyślesz je mailem, czy pani w okienku je wstuka do komputera, to nie ma dużego znaczenia...

 

Powodzenia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kuba_622 napisał:

@neonlight No proszę Cię, prędzej czy później trzeba będzie udostępnić w formie elektronicznej? Twój dowód osobisty, który masz w kieszeni, istniał sobie w formie elektronicznej zanim Ty go dostałeś do ręki. I praktycznie wszędzie gdzie udostępniłeś swoje dane, nawet jak to się działo przy okienku, to one są przechowywane w formie elektronicznej.

Kuba, oczywiście też masz rację, natomiast ja się odnoszę do udostępniania dowodu osobistego każdej innej instytucji, poza tymi, na które nie mamy wpływu, vide urzędy. 😉

23 minuty temu, Kuba_622 napisał:

Rozumiem, że koledzy żyjecie nadal w latach 90-tych, ale niestety świat się od tego czasu trochę zmienił ;)

Szkoda, chętnie bym wrócił do tych czasów. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, neonlight napisał:

Kuba, oczywiście też masz rację, natomiast ja się odnoszę do udostępniania dowodu osobistego każdej innej instytucji, poza tymi, na które nie mamy wpływu, vide urzędy. 😉

 

Tylko że praktycznie każda instytucja przez którą przechodzą nasze pieniądze wcześniej czy później nas o ten skan dowodu poprosi. Czy to serwisy aukcyjne, Paypal, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe. Niby nie musisz z nich korzystać, ale raczej trudno w dzisiejszych czasach z tego zrezygnować i trzymać dowód osobisty zakopany w słoiku pod stodołą (bo jak go nosimy przy sobie, to w też każdej chwili może ktoś go ukraść, kradzież portfele jest zazwyczaj łatwiejsza niż włamanie się na skrzynkę mailową...) :D

 

A dane wyciekają cały czas, w ciągu ostatnich 2 tygodni wyciekły z Luxmedu, Totolotak i Plusa :D Zamartwianie się o to jest mniej więcej tak sensowne, jak zamartwianie się, że w każdej chwili możemy zginąć w wypadku samochodowym :) Oczywiście możemy ;) Tylko co w związku z tym, nie wychodzić z domy?

 

 

Tak nawiasem mówiąc mojemu koledze ukradli portfel w autobusie. Po roku się dowiedział, że ma niespłacony kredyt, jeszcze najśmieszniejsze jest to, że była literówka w nazwisku na papierach z banku (tak banki świetnie weryfikują dane) :D Skończyło się na godzinnej wizycie na policji w celu złożenia wyjaśnień. Może przyjemne to nie było, ale nawet z takiej sytuacji da się jakoś wybronić.

41 minut temu, neonlight napisał:

Szkoda, chętnie bym wrócił do tych czasów. 🙂

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Kuba_622 napisał:

 

Tylko że praktycznie każda instytucja przez którą przechodzą nasze pieniądze wcześniej czy później nas o ten skan dowodu poprosi. Czy to serwisy aukcyjne, Paypal, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe. Niby nie musisz z nich korzystać, ale raczej trudno w dzisiejszych czasach z tego zrezygnować i trzymać dowód osobisty zakopany w słoiku pod stodołą (bo jak go nosimy przy sobie, to w też każdej chwili może ktoś go ukraść, kradzież portfele jest zazwyczaj łatwiejsza niż włamanie się na skrzynkę mailową...) :D

Kuba, toć przecie to samo napisałem kilka postów wcześniej, że w dzisiejszych czasach jest to nieuniknione. Chyba, że utrudnisz sobie życie i odizolujesz się całkowicie od wszelakiego rejestru - na upartego wykonalne, pytanie, na jak długo?! 🙂 

 

Zgodzisz się, że im mniej razy udostępnisz swoje dane, tym mniejsze zagrożenie, czy to bez znaczenia według Ciebie? 🙂

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cpu1 napisał:

Na to jest już stanowczo za późno :D 

 

W czasach jak jeszcze się tym mocno przejmowałem, to moje dane wyciekły z 7 różnych miejsc, w tym z Morele (razem z 2 milionami innych kont), CD Projekt (razem z 2,5 miliona innych kont), aż byłem w szoku, że nie z mBanku i x-kom, jakoś na ich wycieki się nie załapałem ;)

 

1 godzinę temu, neonlight napisał:

Kuba, toć przecie to samo napisałem kilka postów wcześniej, że w dzisiejszych czasach jest to nieuniknione. Chyba, że utrudnisz sobie życie i odizolujesz się całkowicie od wszelakiego rejestru - na upartego wykonalne, pytanie, na jak długo?! 🙂 

 

Zgodzisz się, że im mniej razy udostępnisz swoje dane, tym mniejsze zagrożenie, czy to bez znaczenia według Ciebie? 🙂

 

Neon, mądrze napisałeś, zgadzam się :P Tylko że ta dyskusja mocno odbiegła od tematu oszustw na OLX, a takich co wysłali skan dowodu do OLX i zostali przez to oszukani tu nie ma, zrobiła się rozmowa w stylu co by było gdyby :) To nie jest firma krzak, więc nie widzę problemu wysłania im tego skanu. Zresztą skan dowodu nie wystarczy do wzięcia pożyczki. Nie mówiąc już o tym, że w Polsce rocznie ginie kilkaset tysięcy fizycznych dokumentów tożsamości, łatwiej jest komuś ukraść portfel niż skan dowodu :D

Dlatego napisałem nie wpadajmy w paranoję.

Edytowane przez Kuba_622
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kuba_622 napisał:

byłem w szoku, że nie z mBanku i x-kom, jakoś na ich wycieki się nie załapałem ;)

Byłoby konto w Plus Banku ładne parę lat temu to byłby komplecik :P 

Jestem podobnego zdania im mniej się wie i przejmuje tym lepiej śpi. W zeszłym roku ktoś w znanej firmie ubezpieczeniowej (specjalnie nie podam nazwy) podrobił mój podpis. Wezwanie na komendę i pisałem dyktando jak za szkolnych czasów + nie pamiętam ile dziesiątek razy się podpisałem na "harmonijce" by potwierdzić, że tamten podpis to nie był mój :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kuba_622 napisał:

 

W czasach jak jeszcze się tym mocno przejmowałem, to moje dane wyciekły z 7 różnych miejsc, w tym z Morele (razem z 2 milionami innych kont), CD Projekt (razem z 2,5 miliona innych kont), aż byłem w szoku, że nie z mBanku i x-kom, jakoś na ich wycieki się nie załapałem ;)

 

 

Neon, mądrze napisałeś, zgadzam się :P Tylko że ta dyskusja mocno odbiegła od tematu oszustw na OLX, a takich co wysłali skan dowodu do OLX i zostali przez to oszukani tu nie ma, zrobiła się rozmowa w stylu co by było gdyby :) To nie jest firma krzak, więc nie widzę problemu wysłania im tego skanu. Zresztą skan dowodu nie wystarczy do wzięcia pożyczki. Nie mówiąc już o tym, że w Polsce rocznie ginie kilkaset tysięcy fizycznych dokumentów tożsamości, łatwiej jest komuś ukraść portfel niż skan dowodu :D

Dlatego napisałem nie wpadajmy w paranoję.

Jakieś potwierdzone info iż w Polsce ginie co kilkaset tysięcy dowodów osobistych. 

 

OLX nie krzak...ale gdy sprzedają janusze podrobione/trefne produkty to im to zwisa. 

 

Zaś twoją kasę potrafią 72 h trzymać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spark13 napisał:

Jakieś potwierdzone info iż w Polsce ginie co kilkaset tysięcy dowodów osobistych.

 

https://www.money.pl/gospodarka/tylko-w-pol-roku-polacy-utracili-ponad-140-tys-dowodow-osobistych-eksperci-te-dane-sa-zatrwazajace-6540548672461760a.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taka ciekawostka bo otrzymałem odpowiedź od OLXa jako, że nie mogłem doczytać w ich regulaminie odnośnie ubezpieczenia przesyłek - od zaginięcia odpowiadają do pełnej kwoty ceny przedmiotu czyli chyba bez limitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@meehooj To MP3store Cię oszukało, bo sklep nie ma prawa nie przyjąć zwrotu, nawet jakbyś im odesłał te słuchawki połamane na kawałki, co najwyżej może odliczyć sobie część kwoty za zmniejszenie wartości rzeczy wynikające z korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jej charakteru, cech i funkcjonalności.

Przy takim nieznacznym uszkodzeniu oczywiście ta kwota może być najwyżej symboliczna.

Polecam zapoznać się z ustawą o prawach konsumenta, bo jak widać można trafić na nieuczciwego sprzedawcę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było odnośnie Pakietu Ochronnego na OLX. Tak w skrócie, jeżeli dostaniesz podróbę, uszkodzony sprzęt, czy niezgodny z opisem, to nie podłego ochronie.

Przetestowane na własnej skórze, dostałem podrobiony sprzęt, do tego niesprawny w pełni.
Na szczęście sprzedający chyba o tym nie wiedział i zwrócił pieniądze. a6c8e7d11bf204c928004eebdfd0eac8.jpg

  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kuba_622 napisał:

@meehooj To MP3store Cię oszukało, bo sklep nie ma prawa nie przyjąć zwrotu, nawet jakbyś im odesłał te słuchawki połamane na kawałki, co najwyżej może odliczyć sobie część kwoty za zmniejszenie wartości rzeczy wynikające z korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jej charakteru, cech i funkcjonalności.

Przy takim nieznacznym uszkodzeniu oczywiście ta kwota może być najwyżej symboliczna.

Polecam zapoznać się z ustawą o prawach konsumenta, bo jak widać można trafić na nieuczciwego sprzedawcę.

 

zaoferowali zwrot pieniedzy za sluchawki obnizony o 30 % wartosci, za mala kropeczke na muszli. Wiecej nic nie kupie w mp3store.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, meehooj napisał:

zaoferowali zwrot pieniedzy za sluchawki obnizony o 30 % wartosci, za mala kropeczke na muszli. Wiecej nic nie kupie w mp3store.

 

Kiedyś w końcu UOKiK się do nich dobierze. Oni nawet w regulaminie mają zapisy niezgodne z polskim prawem.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności