Skocz do zawartości

Oszustwa na Allegro i nie tylko


Harmony Korine

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, marek_m napisał:

 

Dlaczego ?

 

Dlatego, że po to jest taki pośrednik, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu. Jak omijasz pośrednika, to narażasz się na nieprzyjemne sytuacje.

 

@cpu1 Na OLX jak na razie nie ma prowizji. Nie wykluczam, że jak powiększą bazę klientów, to wprowadzą :) Ale odkąd zrobili się platformą sprzedaży przez internet, a nie tylko ogłoszeniami lokalnymi, to sprzedaję tam a nie na Allegro i sporo kasy dzięki temu zaoszczędziłem :)

Co do tych wszystkich problemów z ochroną czy Allegro, czy OLX, to niestety duża część bierze się stąd, że ludzie nie czytają regulaminów. A potem mają jakieś błędne wyobrażenia.

Na OLX sprzedając coś drogiego warto zrobić zdjęcie sprzedawanego przedmiotu w otwartej paczce, z widoczną etykietą, bo to jest dowód wg ich regulaminu. Sprzedając coś naprawdę drogiego polecam nakręcić film pod paczkomatem - przedmiot jest w paczce, zaklejasz paczkę, naklejasz etykietę, wkładasz paczkę do paczkomatu. Masz niepodważalny dowód, że wysłałeś zamówiony przedmiot a nie np. kilo ziemniaków.

 

Edytowane przez Kuba_622
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kuba_622 napisał:

Na OLX jak na razie nie ma prowizji. Nie wykluczam, że jak powiększą bazę klientów, to wprowadzą :)

Tydzień temu, może dwa otrzymałem email od OLX z informacją zamiaru zmiany regulaminu transakcji przez przesyłkę OLX. Coś wspominali o prowizji i jak pamięć mnie nie myli to kupujący będzie ją pokrywał.

3 minuty temu, Kuba_622 napisał:

Ale odkąd zrobili się platformą sprzedaży przez internet, a nie tylko ogłoszeniami lokalnymi, to sprzedaję tam a nie na Allegro i sporo kasy dzięki temu zaoszczędziłem :)

Ja też :D 

4 minuty temu, Kuba_622 napisał:

Co do tych wszystkich problemów z ochroną czy Allegro, czy OLX, to niestety duża część bierze się stąd, że ludzie nie czytają regulaminów. A potem mają jakieś błędne wyobrażenia.

Dokładnie. Jak wszędzie przy kredytach, pożyczkach itd. Mnie ostatnio złapał SendIt na nieprzeczytaniu dokładnych warunków przesyłki pobraniowej DPD. Odbiorca zapłacił kartą i obciążyli mnie zwrotnie % od transakcji. Lekkie świństwo z ich strony, że nie informują o tym przy składaniu zlecenia ani też nie dają opcji wyboru TAK/NIE dla takiej płatności ale w regulaminie stoi jak wół :D Odbiorca nieświadomy to se pyk kartą zapłaci wygodniej, a potem nadawca taki jak ja zdziwiony.

8 minut temu, Kuba_622 napisał:

Na OLX sprzedając coś drogiego warto zrobić zdjęcie sprzedawanego przedmiotu w otwartej paczce, z widoczną etykietą, bo to jest dowód wg ich regulaminu. Sprzedając coś naprawdę drogiego polecam nakręcić film pod paczkomatem - przedmiot jest w paczce, zaklejasz paczkę, naklejasz etykietę, wkładasz paczkę do paczkomatu. Masz niepodważalny dowód, że wysłałeś zamówiony przedmiot a nie np. kilo ziemniaków.

Na pewno warto to robić ale czy to będzie brane pod uwagę jako dowód w sądzie, będzie uznany przez moderatorów OLX / Allegro ? Na szczęście nie miałem jeszcze takiej akcji i nikomu tego nie życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cpu1 napisał:

Na pewno warto to robić ale czy to będzie brane pod uwagę jako dowód w sądzie, będzie uznany przez moderatorów OLX / Allegro ? Na szczęście nie miałem jeszcze takiej akcji i nikomu tego nie życzę :)

 

Jak najbardziej, zrobienie zdjęcia sprzedawanego przedmiotu z widoczną wydrukowaną etykietą jest wymienione jako dowód w regulaminie ochrony kupującego OLX :) Ten filmik to już takie zabezpieczenie w wersji skrajnej, raczej nikt się nie będzie w to bawił przy sprzedaży za kilkaset zł, ale jak sprzedajemy coś naprawdę drogiego i jest obawa przed oszustwem, to warto się dodatkowo zabezpieczyć.

 

Co do sądu, oczywiście mógłbyś coś takiego przedstawić jako dowód, tylko który oszust Ci wytoczy sprawę cywilną w sądzie, zwłaszcza jak masz nagrany takie dowody? Raczej dość abstrakcyjna sytuacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kuba_622 napisał:

Ale jak to poluzowały? Znajoma pracuje w banku, o tym, że żadne dane poza numerem konta nie mają znaczenia przy przelewie uświadomiła mnie jakieś kilkanaście lat temu. Więc to żadna nowość :)

Nie wiem, jak to z tym luzowaniem, ale mBank wymaga podania nazwy odbiorcy, oprócz numeru konta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, neonlight napisał:

mBank wymaga podania nazwy odbiorcy, oprócz numeru konta.

Si ale dyskutujemy nad tym czy weryfikują realne dane czy np. przechodzi Koziołek Matołek ;)

7 minut temu, Kuba_622 napisał:

Co do sądu, oczywiście mógłbyś coś takiego przedstawić jako dowód, tylko który oszust Ci wytoczy sprawę cywilną w sądzie, zwłaszcza jak masz nagrany takie dowody? Raczej dość abstrakcyjna sytuacja :)

Wiesz myślałem nad takim wariantem, że OLX zwraca kasę gościowi i wtedy wytaczam sprawę w sądzie by cokolwiek odzyskać ;) Ale uspokoiłeś mnie że jest taki zapis w regulaminie.

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, neonlight napisał:

Nie wiem, jak to z tym luzowaniem, ale mBank wymaga podania nazwy odbiorcy, oprócz numeru konta. 

 

Ale możesz sobie wpisać odbiorca: Jan Kowalski a w tytule: Wpłata dla Rydzyka. Nikt tego nie sprawdza. Liczy się tylko nr konta.

Może (to tylko moje przypuszczenia), jakbyś dostawał na swoje konto setki wpłat na różne nazwiska, to ktoś by się tym zainteresował. Może. Z tego co mi mówiono, to banki kontrolują podejrzane transakcje, ale to raczej chodzi o pranie brudnych pieniędzy czy wspieranie terroryzmu. I raczej coś w stylu: przelew dużej kwoty z krajów arabskich a nie zmyślone dane odbiorcy przelewu :)

Natomiast o tym, że przy wpłacie przez PayU Allegro też nie sprawdzają tytułu przelewu, to nie wiedziałem, duże pole dla oszustów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh.. a ja sądziłem, że po to się podaje dane odbiorcy, żeby bank zweryfikował i połączył je z numerem konta, stąd przenosi do następnej strony z informacją, do jakiego banku jest robiony przelew, czyli faktycznie lipa. :(

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cpu1 napisał:

myślałem nad takim wariantem, że OLX zwraca kasę gościowi i wtedy wytaczam sprawę w sądzie by cokolwiek odzyskać ;) Ale uspokoiłeś mnie że jest taki zapis w regulaminie.

 

 

Dowody Sprzedającego] W trakcie rozpatrywania Zgłoszenia Grupa OLX może
poprosić Sprzedającego o przedstawienie:

a. szczegółowego opisu zdarzenia, zawierającego wszelkie okoliczności związane z
Transakcją, w tym w szczególności opis Przedmiotu Ogłoszenia, okoliczności
dostawy, warunki Transakcji;

b. zdjęć nadanej przesyłki z widoczną etykietą oraz zdjęć zawartości przesyłki;
c. numeru ID Ogłoszenia i numeru przesyłki w ramach usługi Przesyłki OLX;
d. zdjęć, opisów, zrzutów ekranu rozmowy z Kupującym;
e. innych materiałów dowodowych, które będą niezbędne do rozpatrzenia
Zgłoszenia.

@neonlight Ja w mBanku miałem przez 15 lat błąd w adresie, konta używałem do różnych weryfikacji typu wpłata 1 złotych przy założeniu konta Allegro, oczywiście wszędzie podawałem inny, poprawny adres, a i tak się weryfikowało :) Po 15 latach babka na infolinii się zorientowała, że coś jest nie tak, jak zmieniałem nr telefonu do konta. No po prostu tak to wszystko weryfikują, że szkoda gadać :D

  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi dziś się włamali na skrzynkę email i OLX, zanim się zorientowałem to gość zmienił hasło i email dla OLX. Dopiero jak spojrzałem na tel to zobaczyłem że w skrzynce przyszły mi wiadomości ze zmianą hasła i email.
Konto na OLX zablokowane, gość zmienił adres na jakąś Teresę, kontakt z OLX to jakaś porażka. Zero odpowiedzi.
Miałem tam dwie oferty kupna, paczki już są u kupujących. Teraz się zastanawiam czy jak dorwał się do konta OLX to mógł zmienić nr konta wpłat, tak żeby zapłata za sprzedane rzeczy nie trafiła do mnie.
Ogólnie to syf straszny 26429ebc125a0ba2ced08d7259dad88c.jpg2ce5088115d77e259deac8ae6caee1e6.jpgc0b08e09904e97b40b15ab5df8e2418a.jpg

  • Sad 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kuba_622 napisał:

Dlatego, że po to jest taki pośrednik, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu. Jak omijasz pośrednika, to narażasz się na nieprzyjemne sytuacje.

 

"Pośrednik" na OLX to świeże rozwiązanie. Przez lata (jestem na OLX od 2011 roku) strony podawały sobie nr kont, ewentualnie pobranie. Zresztą nr konta swojego rozdajemy na lewo i prawo, robiąc przelewy, handlując na forach, itd.

 

A tak na marginesie "ofiarę", która przywłaszcza sobie nienależne pieniądze trudno uznać za ofiarę.

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o nowościach w dziedzinie oszustw i wycofałem się z wysyłki sprzedawanych przeze mnie na olx rzeczy. Najwyżej się nie sprzeda. A wchodzić w jakieś przesyłki olx i szastać tam na lewo i prawo skanem dowodu osobistego nie planuję. A ktoś tu na forum pisał, że musiał przesłać skan i to w sytuacji bez wyjścia, gdy przedmiot już poszedł, a pieniądze były w drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rafacio napisał:

A ktoś tu na forum pisał, że musiał przesłać skan i to w sytuacji bez wyjścia, gdy przedmiot już poszedł, a pieniądze były w drodze.

Tak bo OLX robi to cwanie w momencie kiedy kupujący kliknie i opłaci wtedy proszą o weryfikację. Można olać sprawę i nie weryfikować się to bodajże po 72h transakcja zostanie unieważniona i zablokowane środki wrócą do kupującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PayPal też wymaga przesłania skanu dowodu osobistego, po przekroczeniu jakiejś tam kwoty, to jest chyba normalna kolej rzeczy u operatorów płatności elektronicznych (taki wymóg UE), żeby nie prać u nich brudnych pieniędzy, tylko u siebie w domu. 😆

Edytowane przez neonlight
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, bob2000 napisał:

 

"po przekroczeniu 4 450 zł - poprosimy Cię dodatkowo o przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu"

 

W taki razie sufit na OLX to 4450 PLN. Wysyłanie skanu dowodu przez internet - tylko dla odważnych :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, marek_m napisał:

W taki razie sufit na OLX to 4450 PLN. Wysyłanie skanu dowodu przez internet - tylko dla odważnych :D 

Żaden sufit Mareczku. Czytaj dalej :

Cytat

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o przesłanie danych z poziomu drugiego i trzeciego pomimo tego, że nie dokonałeś wcześniej żadnej transakcji przez OLX.

Część musi podać przy pier.dółce np. za 50 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cpu1 napisał:

Żaden sufit Mareczku.

 

Od 50 lat nikt się tak pieszczotliwie do mnie nie zwrócił :) 

 

Sufit - bo to jest twardy zapis. Drugi zapis jest warunkowy. W praktyce się z nim nie spotkałem. A jak się spotkam to im podziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności