Skocz do zawartości

Oszustwa na Allegro i nie tylko


Harmony Korine

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, neonlight napisał:

Aaa.. widzisz, no to wałek. ;)

Całkiem możliwe że coś kręci.
W Allegro Lokalnie i też można sprawdzić w zakładce Zamówienia od kupujących : Płatność: Nieopłacona lub Zakończona (zapłacone) ale czarno na białym widać w starym Allegro.

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Dzięki za ostrzeżenie. Faktycznie nawet w tak pozornie bezpiecznej transakcji idzie się pośliznąć. Ale rady w tym artykule to można w buty wsadzić. Wysyłka na paczkomat to dziś kwestia tylko "prawdziwego" numeru telefonu lub emaila. Banki kiedyś sprawdzały czy imię i nazwisko zgadza się z numerem konta więc jednak teraz można pisać Bolek i Lolek ? 

Za pobraniem wysyłanie do obcych jako rada też jest słaba.

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cpu1 napisał:

Dzięki za ostrzeżenie. Faktycznie nawet w tak pozornie bezpiecznej transakcji idzie się pośliznąć. Ale rady w tym artykule to można w buty wsadzić. Wysyłka na paczkomat to dziś kwestia tylko "prawdziwego" numeru telefonu lub emaila. Banki kiedyś sprawdzały czy imię i nazwisko zgadza się z numerem konta więc jednak teraz można pisać Bolek i Lolek ? 

Za pobraniem wysyłanie do obcych jako rada też jest słaba.

 

Przede wszystkim jak się coś sprzedaje na OLX a kupujący poprosi o nr konta bankowego, to już chyba widać, że na 99% to jest wałek, bo kto normalny tak zrobi i po co?

 

Co do imienia i nazwiska to nie, banki nie sprawdzają, tylko i wyłącznie nr konta. Można wpisać Bolka i Lolka. Ale to, że PayU nie sprawdza co jest wpisane tytułem transakcji to jest przegięcie i powinni to zacząć robić, bo to jest aż proszenie się o oszustwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kuba_622 napisał:

Przede wszystkim jak się coś sprzedaje na OLX a kupujący poprosi o nr konta bankowego, to już chyba widać, że na 99% to jest wałek, bo kto normalny tak zrobi i po co?

Do niedawna by mnie to nie zdziwiło ale teraz przy dodanej przesyłce OLX to fakt brzmi podejrzanie. Z drugiej strony przesyłki OLX to też niepewna sprawa. 

 

Artykuł ostrzega o transakcji poprzez przelew na OLX ale to samo tyczy się Allegro Lokalnie. Jeżeli sprzedający nie chce płacić lichwiarskiej prowizji Allegro to wystawia ogłoszenia gdzie najczęściej kupujący wpłacają przelewem i to też normalni ludzie ;)

 

Ostatnio kupujący wybrał przelew PayU i pomylił się z jedną cyferką w tytule. Poszedł wpłacić na pocztę i nie wiem jak to zrobił ale PayU zapytało go na jakie konto zwrócić wpłacone środki. Po uzgodnieniu poszedłem na rękę i zgodziłem się by wpisał mój numer konta. Mam nadzieję że nie jest to najnowsza wersja wałka :D 

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, vonBaron napisał:

Za niedługo strach będzie cokolwiek sprzedać...

Kisi mi się po szafach i nie tylko mnóstwo rzeczy na sprzedaż. Ale szkoda mi czasu na czytanie regulaminów, obmyślanie jak ktoś może mnie oszukać i potem ponoszenie konsekwencji. Sprzedałem na alledrogo może 4 rzeczy z czego 2 z odbiorem osobistym. Niektóre rzeczy oddałbym za pół darmo, byle by ktoś sam zorganizował sobie odbiór. Jednak z polską mentalnością to jeszcze potrafią zapytać czy dowiozę. To już wolę wrzucić do kontenera i mam święty spokój

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cpu1Co do tych normalnych ludzi, to mi chodziło o to, że jeżeli sprzedajesz coś przez kup teraz na Allegro czy OLX, a ktoś pisze, że nie chce kupić przez kup teraz, tylko poza serwisem, rezygnuje z ochrony kupującego, z tańszej przesyłki i prosi o nr konta, to raczej pachnie to oszustwem na kilometr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kuba_622 napisał:

@cpu1Co do tych normalnych ludzi, to mi chodziło o to, że jeżeli sprzedajesz coś przez kup teraz na Allegro czy OLX, a ktoś pisze, że nie chce kupić przez kup teraz, tylko poza serwisem, rezygnuje z ochrony kupującego, z tańszej przesyłki i prosi o nr konta, to raczej pachnie to oszustwem na kilometr.

 

Niby czemu? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kuba_622 napisał:

@cpu1Co do tych normalnych ludzi, to mi chodziło o to, że jeżeli sprzedajesz coś przez kup teraz na Allegro czy OLX, a ktoś pisze, że nie chce kupić przez kup teraz, tylko poza serwisem, rezygnuje z ochrony kupującego, z tańszej przesyłki i prosi o nr konta, to raczej pachnie to oszustwem na kilometr.

Pełna zgoda, że pachnie podejrzanie choć czasem trafiają mi się osoby chcące przedpłacić m.in. na poczcie czy w okienku bankowym bo pewno :

1) ukrywają zakup przed żoną

2) mają komornika na koncie i zerowy stan

3) są starszej daty i od zawsze płacą formą tradycyjną

 

5 minut temu, Rafacio napisał:

To pozostaje tylko odbiór osobisty, a i to trzeba uważać. Tylko skąd bierze się tyle chęci oszustwa?

Najrozsądniej osobiście. Dziwi mnie dlaczego banki tak poluzowały wymagania co do weryfikacji przelewów. Nowe możliwości wysyłek/zakupów rodzą nowe możliwości oszustw.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, spark13 napisał:

Niby czemu? 

 

 

Kupując za pośrednictwem serwisu masz ochronę kupującego, w przypadku Allegro to jest normalne ubezpieczenie do 10 tys., masz tańszą przesyłkę. Kto i po co by z tego miał zrezygnować? Takie propozycje pachną potencjalnym oszustwem i zdrowy rozsądek podpowiada, żeby ich unikać :)

 

36 minut temu, cpu1 napisał:

Dziwi mnie dlaczego banki tak poluzowały wymagania co do weryfikacji przelewów.

 

Ale jak to poluzowały? Znajoma pracuje w banku, o tym, że żadne dane poza numerem konta nie mają znaczenia przy przelewie uświadomiła mnie jakieś kilkanaście lat temu. Więc to żadna nowość :)

41 minut temu, cpu1 napisał:

Pełna zgoda, że pachnie podejrzanie choć czasem trafiają mi się osoby chcące przedpłacić m.in. na poczcie czy w okienku bankowym bo pewno :

1) ukrywają zakup przed żoną

2) mają komornika na koncie i zerowy stan

3) są starszej daty i od zawsze płacą formą tradycyjną

 

 

No ok, może czasem są sytuacje, że ktoś chce zapłacić gotówką (choć na Allegro można też przelewem na poczcie przez kup teraz płacić, więc to tylko przy OLX ma jakiś sens), ja bym jednak sobie transakcję odpuścił. Po prostu po co ryzykować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kuba_622 napisał:

Kupując za pośrednictwem serwisu masz ochronę kupującego, w przypadku Allegro to jest normalne ubezpieczenie do 10 tys., masz tańszą przesyłkę. Kto i po co by z tego miał zrezygnować? Takie propozycje pachną potencjalnym oszustwem i zdrowy rozsądek podpowiada, żeby ich unikać :)

Każdy chce jak najtaniej a najtaniej jest bez prowizji Allegro. Kupujący ma gdzieś bo jej nie płaci a chce tanio, pewnie, z gwarancją i najlepiej opieką serwisową ;) Program Ochrony Kupującego działa tylko w przypadku oszustów-debili. Skomplikowane przypadki kończą się nie przyjęciem sprawy na Policji, tym samym niespełnienie bezwzględnego wymogu POK i poradą od  Allegro do kupującego o skierowanie sprawy do Sądu z powództwa cywilnego. Chyba miałeś więcej szczęścia ode mnie że nie natrafiłeś na takie problemy ;) 

 

46 minut temu, Kuba_622 napisał:

Znajoma pracuje w banku, o tym, że żadne dane poza numerem konta nie mają znaczenia przy przelewie uświadomiła mnie jakieś kilkanaście lat temu. Więc to żadna nowość :)

Moja ciotka pracuje w mBanku to zapytam ją czy kiedyś nie było inaczej bo możliwe że żyłem w nieświadomości :) 

 

Przypadkiem, rozwiązaniem wszystkich problemów nie jest rezygnacja z paczkomatów i wysyłka tradycyjną pocztą / kurierem gdzie trzeba podać dane odbiorcy z adresem ? 🤨 Byłby to bardziej skomplikowany wariant dla oszustów niż paczkomat.

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cpu1 napisał:

wysyłka tradycyjną pocztą / kurierem gdzie trzeba podać dane odbiorcy z adresem ?  Byłby to bardziej skomplikowany wariant dla oszustów niż paczkomat.

Na pewno ale wcale nie jakiś trudny do obejścia. Odbierałem paczki od kurierów już w zakładzie pracy a także pod zakładem czyli np. ogromnej budowie gdzie pracowało naraz 800 osób kilku narodowości. A oni nawet danych nie chcę wystarczy że gadaliśmy przez telefon. 

Kurierzy to w ogóle osobny temat.  Sytuacja gdzie podjeżdża kurier pod blok ja stoję podchodzę mowie mu "dzień dobry paczkę chciałem odebrać" a on mi paczkę daje 😲 Pytam się czy dowód pokazać on że nie, wsiadł z powrotem i pojechał. Nawet się nie przedstawiłem a on miał wywalone bo tylko jedną miał dziś na tej ulicy. I w tym przypadku nawet bez telefonu się obyło. Stałem jak zamrożony myśląc co się odwaliło. 

 

Filmowanie rozpakowywania coś tam daje. Trzeba chyba będzie pakowanie i nadawanie filmować niedługo. 

No i opcja płatność za pobraniem z zaliczką na wysyłkę teraz bardzo mi się spodobała.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dj1978 napisał:

Jak ktoś ma ciśnienie, żeby sprzedać produkt (np audio)

... to idzie do lombardu ;) Tak serio to są różne przypadki i nie ma co generalizować. Uważam, że najlepiej jest porozmawiać, ustalić warunki najlepiej przez rozmowę telefoniczną gdzie sprzedający i kupujący wzajemnie się "wybadają" :) 

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kuba_622 napisał:

Przede wszystkim jak się coś sprzedaje na OLX a kupujący poprosi o nr konta bankowego, to już chyba widać, że na 99% to jest wałek,

 

Dlaczego ?

 

2 godziny temu, cpu1 napisał:

bo kto normalny tak zrobi i po co?

 

A jak ma zapłacić jeżeli nie zna nr konta (oczywiście jeżeli strony nie korzystają z pośrednictwa OLX) ?

 

A tak na marginesie, co nam grozi, jeżeli podamy "oszustowi" nr naszego konta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marek_m napisał:

 

 

A tak na marginesie, co nam grozi, jeżeli podamy "oszustowi" nr naszego konta ?

Cofnij się kilka postów. 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marek_m napisał:

 

 

3 godziny temu, cpu1 napisał:

bo kto normalny tak zrobi i po co?

 

A jak ma zapłacić jeżeli nie zna nr konta (oczywiście jeżeli strony nie korzystają z pośrednictwa OLX) ?

Tak wyszło cytowanie jakby to były moje słowa a nie są ;) 

 

5 minut temu, marek_m napisał:

 

A tak na marginesie, co nam grozi, jeżeli podamy "oszustowi" nr naszego konta ?

Opis wałka podany w linku od @jacmiszcz92 wskazuje że na numer konta ofiary wpływa wpłata za wyłudzony przedmiot. Oszust dostaje przedmiot a ofiara wpłatę za towar od innego kupującego. Ten kupujący czeka na towar którego finalnie nie otrzymuje i idzie zgłosić na Policję podając nr konta. Policja idąc na łatwiznę przychodzi do właściciela konta. Chyba dobrze to skumałem ? 🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności