Skocz do zawartości

Oszustwa na Allegro i nie tylko


Harmony Korine

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, SlawekR napisał:

...Jak chcą żeby coś podpisać i do czegoś się zobowiązać tym samym, to zdecydowanie warto to najpierw przeczytać. Zawsze to lepsza opcja od późniejszych lamentów i obrażania się na cały świat, że oszustwo, czy to czy tamto ...

 

Warto przy tym pamiętać o starej zasadzie:

  • Duże litery dają;
  • Małe litery zabierają.

 

.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marek_m napisał:

 

Warto przy tym pamiętać o starej zasadzie:

  • Duże litery dają;
  • Małe litery zabierają.

 

.

 

You got it buddy: the large print giveth, and the small print taketh away

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tutaj ku przestrodze, przyznam że sam jestem w szoku że nawet ten model podrabiają.

 

 

Warto obejrzeć, zanim się człowiek załapie na jakąś "okazję" cenową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, SlawekR napisał:

Tutaj ku przestrodze, przyznam że sam jestem w szoku że nawet ten model podrabiają.

 

 

Warto obejrzeć, zanim się człowiek załapie na jakąś "okazję" cenową.

 

Masakra, najgorsze jest to, że różnice wizualne są często tak subtelne, że praktycznie nie idzie odróżnić podróby od oryginału. A tak jak gość na filmiku mówi, jak ktoś nie zna się za bardzo na dźwięku to może się nie zorientować, że kupił chińską podróbę za cenę niewiele mniejszą od oryginału lub taką jak za oryginał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jimmi Dragon napisał:

Jak ja nie cierpię wystawiać droższych rzeczy na OLX... Zaraz się zlatują wszelkiej maści oszuści. Przyznać się, kto by dał się nabrać na taką bajkę? :P

oszustka.png

 

Ja bym się zgodził i zapakował jej coś brązowego. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marek_m napisał:

A na czym polega przekręt ?

____

Ostatnio za krajową przesyłkę DPD zapłaciłem 11,99 PLN, a ja nawet sklepu z zabawkami nie mam :) 

 

Oszust zamawia kuriera za Ciebie = nie znasz jego adresu, a co do pobrania, to leci na drugie konto oszusta. Celowo upiera się na dostawę w sobotę, bo mocno podnosi to koszt przesyłki. Plan doskonały ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jimmi Dragon napisał:

Oszust zamawia kuriera za Ciebie = nie znasz jego adresu, a co do pobrania, to leci na drugie konto oszusta. Celowo upiera się na dostawę w sobotę, bo mocno podnosi to koszt przesyłki. Plan doskonały ;) 

 

Sorry, ale nadal nie kumam na czym polega przekręt.

 

7 minut temu, Melo2573 napisał:

A można się zapytać gdzie tyle zapłaciłeś? Jakiś broker?

 

 Bezpośrednio w DPD (przez stronę internetową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jimmi Dragon napisał:

Wysyłasz mu sprzęt i nie dostajesz pieniędzy. Nie znasz jego prawdziwych danych, adresu. Prościej już się chyba nie da tego wytłumaczyć :blink:

 

No ale żeby tak było jak piszesz, to kurier musiałby być zamieszany w ten "plan doskonały". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były nawet takie akcje, że ci podstawieni kurierzy poproszeni o jakieś potwierdzenie odebrania niby szli po to do zaparkowanego samochodu a potem w nogi z paką. Na jutubie jest trochę takich kanałów, na których mówi się o różnych typach oszust przez olx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jimmi Dragon napisał:

Jak ja nie cierpię wystawiać droższych rzeczy na OLX... Zaraz się zlatują wszelkiej maści oszuści. Przyznać się, kto by dał się nabrać na taką bajkę? :P

 

A tak na marginesie, droższe to znaczy jak drogie ?

Pytam, ponieważ regularnie korzystam z OLX i bywa, że ceny przekraczają kilka tysięcy PLN (np. z kolumny) i jeszcze nikt nie zaoferował mi swojego "planu doskonałego" 😕

4 minuty temu, PeepingTom napisał:

Były nawet takie akcje, że ci podstawieni kurierzy poproszeni o jakieś potwierdzenie odebrania niby szli po to do zaparkowanego samochodu a potem w nogi z paką. Na jutubie jest trochę takich kanałów, na których mówi się o różnych typach oszust przez olx.

 

Jeżeli te przekręty nie dotyczą diamentów, to to jest straszna lipa, a "plan doskonały" :D 

 

A tak na marginesie Uniwersytet YT, to słaby uniwersytet :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oddaj sobie marek_m sprzęt podstawionemu przez kupca kurierowi, a potem opisz tutaj swoje doświadczenia. Normalnie ludzie oszukani dzielą się przekrętami na jakie dali się naciąć w swojej naiwności z twórcami takich kanałó na yt, które powstały na bazie historii o tych 'okazjach' z olx i praktykach z robieniem z ludzi słupów pod te przekręty.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, marek_m napisał:

 

A tak na marginesie, droższe to znaczy jak drogie ?

Pytam, ponieważ regularnie korzystam z OLX i bywa, że ceny przekraczają kilka tysięcy PLN (np. z kolumny) i jeszcze nikt nie zaoferował mi swojego "planu doskonałego" 😕

 

 

Droższe i popularne ;) O sprzęcie niszowym oszuści z olx zazwyczaj nie mają pojęcia. 

 

18 minut temu, marek_m napisał:

 

No ale żeby tak było jak piszesz, to kurier musiałby być zamieszany w ten "plan doskonały". 

 

Jak adresat opłaca przesyłkę, to zazwyczaj nie musisz nic na nią przyklejać. Po prostu przychodzi kurier i zabiera paczkę. Poza tym często adres dostawy nie jest adresem zamieszkania złodzieja (co miało miejsce np. przy forumowej aferze z alem bundym) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PeepingTom napisał:

To oddaj sobie marek_m sprzęt...

 

Nie mam takich planów :D 

2 minuty temu, Jimmi Dragon napisał:

Jak adresat opłaca przesyłkę, to zazwyczaj nie musisz nic na nią przyklejać. Po prostu przychodzi kurier i zabiera paczkę.... 

 

Jeżeli sprzedający tak postępuje, to faktycznie, nawet najprostszy przekręt, to będzie plan doskonały :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marek_m napisał:

A tak na marginesie, droższe to znaczy jak drogie ?

Pytam, ponieważ regularnie korzystam z OLX i bywa, że ceny przekraczają kilka tysięcy PLN (np. z kolumny) i jeszcze nikt nie zaoferował mi swojego "planu doskonałego" 😕

 

Ja sprzedawałem cały system kolumnowy na olx.

 

Oszustwo wyglądało tak: jakiś człowiek pisze po angielsku sms-a, że chce kupić sprzęt. Niby zadaje pytania o stan techniczny ale od razu widać, że nie przywiązuje do niego wagi, bo za bardzo nie drąży. Pisze, że pochodzi z Afryki ale obecnie jest marynarzem i uczestniczy w rejsie morskim (to chyba ma go uwiarygadniać jako osobę majętną). Chce zapłacić przez PayPal. Ja odmawiam - w grę wchodzi tylko przelew na konto bankowe. On się zgadza więc podaję mu dane do przelewu (czyli skoro się zgadza to znaczy, że jest uczciwy). Lekko zdziwiony (bo już myślałem, że to jakiś przekręt) czekam na $$$. Ale nagle sympatyczny Afrykańczyk ponownie wysyła sms, że ma problemy techniczne z wykonaniem przelewu i ponownie proponuje PayPal. Oczywiście ponownie odmawiam - w grę wchodzi tylko przelew. "Klient" więcej się nie odzywa.

Zaczynam szperać w internecie na czym miałoby polegać oszustwo, bo może spławiłem sympatycznego Afrykańczyka, którego po prostu interesowało audio? Przekręt polegał na tym, że na maila przychodzi "z PayPal" (czyli jakiegoś lipnego adresu email) także lipne, dobrze podrobione "potwierdzenie przelewu środków". "Klient" w następnym kroku zapewne zaproponowałby wysyłkę sprzętu na podstawie tego "potwierdzenia" jeszcze przed dotarciem $$$ na konto PayPal, bo zależy mu na czasie.🤑

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale Ty piszesz o zupełnie innym "planie doskonałym", nota bene prawie bezkosztowym :) 

Lewy kurier musi natomiast trochę kosztować, szczególnie taki, co szybko biega :) 

 

 

 

Edytowane przez marek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Melo2573 napisał:

Przekręt polegał na tym, że na maila przychodzi "z PayPal" (czyli jakiegoś lipnego adresu email) także lipne, dobrze podrobione "potwierdzenie przelewu środków". "Klient" w następnym kroku zapewne zaproponowałby wysyłkę sprzętu na podstawie tego "potwierdzenia" jeszcze przed dotarciem $$$ na konto PayPal, bo zależy mu na czasie.🤑

 

Ca za jakaś wydumana bajka. Przelewy między kontami PayPal są księgowane w kilka sekund, a jak przychodzi mail z PayPal, to już w tym momencie masz pieniądze na koncie. Naprawdę nie mam pojęcia, kto by się mógł na to nabrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Melo2573 napisał:

 

Ja sprzedawałem cały system kolumnowy na olx.

 

Oszustwo wyglądało tak: jakiś człowiek pisze po angielsku sms-a, że chce kupić sprzęt. Niby zadaje pytania o stan techniczny ale od razu widać, że nie przywiązuje do niego wagi, bo za bardzo nie drąży. Pisze, że pochodzi z Afryki ale obecnie jest marynarzem i uczestniczy w rejsie morskim (to chyba ma go uwiarygadniać jako osobę majętną). Chce zapłacić przez PayPal. Ja odmawiam - w grę wchodzi tylko przelew na konto bankowe. On się zgadza więc podaję mu dane do przelewu (czyli skoro się zgadza to znaczy, że jest uczciwy). Lekko zdziwiony (bo już myślałem, że to jakiś przekręt) czekam na $$$. Ale nagle sympatyczny Afrykańczyk ponownie wysyła sms, że ma problemy techniczne z wykonaniem przelewu i ponownie proponuje PayPal. Oczywiście ponownie odmawiam - w grę wchodzi tylko przelew. "Klient" więcej się nie odzywa.

Zaczynam szperać w internecie na czym miałoby polegać oszustwo, bo może spławiłem sympatycznego Afrykańczyka, którego po prostu interesowało audio? Przekręt polegał na tym, że na maila przychodzi "z PayPal" (czyli jakiegoś lipnego adresu email) także lipne, dobrze podrobione "potwierdzenie przelewu środków". "Klient" w następnym kroku zapewne zaproponowałby wysyłkę sprzętu na podstawie tego "potwierdzenia" jeszcze przed dotarciem $$$ na konto PayPal, bo zależy mu na czasie.🤑

 

 

To przecież typowy "przekręt nigeryjski", różne tam są opcje, czasem PayPal, czasem niby potwierdzenie przelewu, czasem wręcz straszy, ale zawsze jest "akurat w trasie" albo chce wysyłkę do kogoś w Afryce. Ktoś się jeszcze nabiera na przekręt nigeryjski. Przecież to już tak stare i znane jak "kawały z brodą" :)

 

EDIT

 

Tak przy okazji, nie wiem czy widzieliście na OLXie, niektóre mechanizmy zabezpieczające w akcji. Kiedyś kupowałem drobiazg na OLXie, dogadałem się z gościem.

Chciałem zapłacić przelewem, kwota była naprawdę znikoma, więc mogłem sobie pozwolić na "nonszalancję". Poprosiłem o dane do przelewu. Gość mi podał w wiadomości przez komunikator nr konta. A tu nagle.... ostrzeżenie wielkimi wołami "NIE PŁAĆ Z GÓRY PRZELEWEM, UWAŻAJ, BĄDŹ CZUJNY". Taki automat OLXowy, wtrącił się do konwersacji, wykrył numer konta i zaczął krzyczeć na mnie :).

 

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.06.2019 o 14:42, Kuba_622 napisał:

 

Ca za jakaś wydumana bajka. Przelewy między kontami PayPal są księgowane w kilka sekund, a jak przychodzi mail z PayPal, to już w tym momencie masz pieniądze na koncie. Naprawdę nie mam pojęcia, kto by się mógł na to nabrać :)

 

Pełno się nabiera, a przynajmniej kiedyś się nabierało, widziałem tematy oszukanych. Wiele osób się w ogóle nie zna na takich sprawach (tj. kiedy pojawią się pieniądze ) i w ogóle nie pojawia im się myśl, że potwierdzenie może być sfałszowane. Wiele osób jest mega zadowolonych, że znalazł się kupiec i na hura zakłada konto paypal jeszcze wiele o nim nie wiedząc. Poza tym też wiele osób ma ceny zawyżone i nikt nie jest zainteresowany ich ofertami i jak pojawia się oszust to nie myślą, a są zachwycone, że sprzedały i dają się oskubać.

Zobacz na te przekręty na wnuczka, niby tyle w tym o telewizji mówią, a wciąż ten proceder działa. Po prostu naiwność i niski poziom wiedzy to cecha stała wielu osób i tacy dają się złapać nawet na oszustwa znane czy mniej wyrafinowane. Jak to było z newsami o pracownikach w wielkich korpo.. duża liczba otwiera zipy i rary bez myślenia z mejli itp. rzeczy, bo po prostu mają wiedzę zerową o komputerach i internecie, a jedynie umieją działać na jednym czy kilku programach, a reszta rzeczy to czarna magia dla nich.

 

Chciałoby się sądzić, że audiomaniacy to grupa mało podatna na oszustwa, a np. handel podróbek padów brainwavzów na allegro ma się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, oblivion napisał:

Chciałoby się sądzić, że audiomaniacy to grupa mało podatna na oszustwa

Jak to? Przecież są robieni w konia cały czas i za garść scalaków czy kawałek miedzi płacą tysiące bądź dziesiątki tysięcy (waluta nieistotna).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafacio napisał:

Jak to? Przecież są robieni w konia cały czas i za garść scalaków czy kawałek miedzi płacą tysiące bądź dziesiątki tysięcy (waluta nieistotna).

 

Kwestia poziomu zaawansowania (czy stadium choroby, jak kto woli ;) ) - wiadomo, że im wyższy level, tym co raz drożej i co raz większe szukanie niekonwencjonalnych sposobów, by ulepszyć swój zestaw. No i oczywiście na wysokim pułapie tego typu zmiany mogą nic nie dać (ulepszanie instalacji elektrycznej itp. sprawy ). Ja tylko pisałem o możliwości oszukania, czyli kupna podrób czy innych wtop jak nieotrzymanie towaru vide Bundy Gate. W sumie ryzykowne hobby jeśli brać pod uwagę ciągłą żonglerkę, by znaleźć coś, co da wyższą satysfakcję ze słuchania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności