Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zmiany w Komisie - by żyło się lepiej


Rekomendowane odpowiedzi

Pod tym jakże banalnym tematem kryje się skromna próba zasondowania jak wg Was - użytkowników - powinien wyglądać Komis, a raczej jego regulamin. W shoutboksie wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja, ale lepiej żeby konkretne pomysły padały tu na forum i nie ginęły, niż tam.

 

Problemy jakie do tej pory się przewijały przez ten krótki czas, który poświęciłem na moderowanie tego działu, są następujące:

 

 

- podbijanie ofert,

> kiedy można a kiedy nie,

> co jest faktycznie podbiciem,

> jak ma się to do tzw. "zmiany oferty",

> kiedy upływa regulaminowe 7 dni i czy 7 dni jest limitem wobec fali tematów w Komisie odpowiednim czy może za krótkim

 

- spam ofertami,

> postowanie od razu 10 tematów np. z AKG, zamiast zebranie wszystkiego do kupy i puszczenia jednego wątku zbiorczego, a co ma wpływ na ewentualną czytelność Komisu

 

- limitowany dostęp do komisu,

> czy ograniczać dostępność działu dla osób o określonej randze lub liczbie postów,

> unikanie tzw. "świeżaków", którzy przychodzą, postują ofertę i potem bziuuu w długą nie wnosząc już nic swoją obecnością na forum,

> większe bezpieczeństwo poprzez wstępną eliminację potencjalnych oszustów (przykład ostatnich dni: @ptrdmc),

 

- brak ceny gdy aukcja Allegro jest licytacją, tudzież opisu

> czy wymuszać na takich ofertach uzupełnienie ze strony ich autora o opis i cenę stałą, np. dla forumowiczów atrakcyjniejszą być może.

 

 

Także pytanie z mojej strony jak wg Was się te sprawy powinny kreować. Temat nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji, to tylko próba przeprowadzenia "burzy mózgów", bo może są jakieś ciekawe pomysły lub koncepcje, na które jeszcze nikt nie wpadł.

 

Tylko bez płaczu na moderację proszę ;).

 

 

Jeśli o mnie chodzi to dla mnie osobiście:

- podbiciem jest np. każda zmiana ceny wyrażona jako nowy post i przed upływem 7 dni. Do tego czasu najlepiej jest edytować pierwszy post. Jeśli nastąpiła bardzo duża zmiana oferty i edit nie wystarcza - zgłosić zamknięcie tematu a potem założyć nowy z nową ofertą. Dzięki temu unika się np. sytuacji, że ktoś zmienia sobie co godzinę cenę o 5zł w obie strony.

- spam można ograniczyć limitem jeden wątek per day, chociażby.

- limit już od 50 postów coś by dał, ostatnio zdarza mi się nagradzać lub adnotować użytkowników poniżej lub grubo poniżej tego pułapu.

- aktualnie wymuszam całość + cenę stałą.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

 

- podbijanie ofert co 3,4 dni i podbiciem jest każda forma wyciągnięcia jej na pierwsze miejsce, w tym update że coś jest aktualne (w tym celu jest edit pierwszego postu), no chyba że odpowiada się w temacie na konkretne pytanie potecjalnie zainteresowanych;

 

- zakaz spamowania tak jak AKG robi, albo wrzucać w jeden temat albo zrobić limit na dzień np. jedna oferta na dzień a jak limit tygodniowy to dajmy na to 5 ofert w tygodniu, nie więcej niż jedna dziennie;

 

- kupować w komisie powinni móc wszyscy;

 

- sprzedawać też móc powinni raczej wszyscy, limit postów nie wyeliminuje oszustwa, wydaje mi się że był parę miesięcy temu taki user, który wszedł z hukiem, nabił z kilkadziesiąt postów a potem był jakiś wałek na jakiejś transakcji;

 

- co do ceny/licytacji/allegro to mi rybka.

 

No i oczywiście jest to forum nt sprzętu audio więc jak dla mnie sprzedawać tu się powinny DACe, DAPy, AMPy, słuchawki i akcesoria i produkty powiązane takie jak wzmacniacze operacyjne, jakieś elementy układów etc. Ew. można dopuścić coś jeszcze ale pytanie co. TV? dla mnie przesada. komputer? dla mnie przesada. telefon? to bym dopuścił.

Edytowane przez shakur1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- limitowany dostęp do komisu,

> czy ograniczać dostępność działu dla osób o określonej randze lub liczbie postów,

> unikanie tzw. "świeżaków", którzy przychodzą, postują ofertę i potem bziuuu w długą nie wnosząc już nic swoją obecnością na forum,

> większe bezpieczeństwo poprzez wstępną eliminację potencjalnych oszustów (przykład ostatnich dni: @ptrdmc)

 

Zgadzam się, że kupować powinien móc każdy, lecz co do sprzedawania, to sprawa dość chwiejna. Wiele razy zdarzało się już, że ktoś zarejestrował się na forum tylko po to, by sprzedać... laptop :/

Jak mamy rozumieć wstępną eliminację potencjalnych oszustów?

- brak ceny gdy aukcja Allegro jest licytacją, tudzież opisu

> czy wymuszać na takich ofertach uzupełnienie ze strony ich autora o opis i cenę stałą, np. dla forumowiczów atrakcyjniejszą być może.

 

Tutaj to chciałbym, by zostało tak jak jest w tradycji. Jak już ktoś wrzuca coś do komisu, jest użytkownikiem forum, częścią tej społeczności to powinien włożyć trochę wysiłku i napisać choćby co nieco i cenę. Jakiś czas temu w opisach często można było spotkać dopisek "dla użytkowników forum ship w cenie" itp. i to było miłe...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko update tematu 3-4 dni, ktoś chce sprzedać słuchawki(bo dał na początek za wysoką cenę) a nie może podbić swojego tematu.

Co wiąże sie z tym że jedna osoba potrafi stworzyć 5 tematów zamiast 1 zbiorczego robiąc syf.

Co w kolei wiąże się z tym że ktoś sprzedaje konsole i bóg wie co jeszcze.

Te 3 wątki są ze sobą powiązane moim zdaniem.

Edytowane przez jameshook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za zakazem gadki w tematach. Ewentualnie jakies uwagi co do oryginalności produktu albo uczciwości sprzedającego. Podbijanie co 7dni. Kontakt ze sprzedającym wyłącznie via PM. Wszystkie oferty użytkownika w 1 temacie. Dostęp do komisu dla każdego. Warto podwiesić regulamin komisu jako wątek, bo tam na górze jest schowany trochę.

 

Fajnie by było odsiać takich ludzi którzy forum używają wyłącznie do handlu, no ale tego się nie da zrobić...

 

Chyba tylko update tematu 3-4 dni, ktoś chce sprzedać słuchawki(bo dał na początek za wysoką cenę) a nie może podbić swojego tematu.

To niech się zastanowi przed wystawieniem. To miejsce ma łączyć ludzi z jakąś pasją, a nie być miejscem zarobku.

 

Aha i jeszcze ludzie zlitujcie się z tym pisaniem oddzielnego postu "sprzedane". Kogo to obchodzi, że sprzedane. Zedytuj pierwszy post. Zmień nazwę tematu. Zraportuj ew. Ale nie... trzeba podbić jakieś śmieciowe ogłoszenie.

 

Podbijanie bez wnoszenia zmian co 7 dni, natomiast ze zmianą ceny (powiedzmy 5% ceny) co 3 dni. Popieram również zamieszczanie kilku ofert w jednym temacie (choć sam nawet wczoraj dodałem 3 osobne wątki czego teraz żałuję). Oczywiście jeżeli ktoś będzie miał dużo przedmiotów do sprzedania to może podzielić na kilka wątków tak aby mógł w temacie zawrzeć wszystkie oferty.

To się mija z celem. Kto będzie siedział z kalkulatorem i to liczył? Zasady muszą być do bólu proste. A jak ktoś ma rzeczy do sprzedania na kilka tematów to niech idzie na rynek i wystawi.

Edytowane przez miszko77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijanie bez wnoszenia zmian co 7 dni, natomiast ze zmianą ceny (powiedzmy 5% ceny) co 3 dni. Popieram również zamieszczanie kilku ofert w jednym temacie (choć sam nawet wczoraj dodałem 3 osobne wątki czego teraz żałuję). Oczywiście jeżeli ktoś będzie miał dużo przedmiotów do sprzedania to może podzielić na kilka wątków tak aby mógł w temacie zawrzeć wszystkie oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijanie tematu raz na 6 dni(np. założony w sootę podbijamy w piątek), w ciągu tego czasu można założyć lub podbić tylko jeden temat. Jak ktoś chce sprzedawać więcej rzeczy to wrzuci w jeden temat/ dopisze do istniejącego tematu, zmiana ceny myślę, że też co 6 dni. Ludzie zastanowią się 2x zanim wpiszą cenę sklepową, a potem będą codziennie schodzić o 10pln... rezerwacje też powinny być wpisywane jako edycja postu, a nie podbijanie, jedynie informacja o zakończeniu sprzedaży, albo odp na jakieś pytania w nowych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podbijania 20% czyli 1/5 albo min 100zł, to ma być cena zaporowa dla podbijania a nie ile co można chcesz można opuszczasz i tyle. Co przy cenie 500 już jest sporym opustem do 400, ale jak cena powiedzmy 1kzł to nadal te 100zł.

 

Jeden temat w wyjątkowych sytuacjach 2 ale to powyżej 10 przedmiotów.

 

Pytanie czy użytkownik ma możliwość edycji przez 7 dni ?

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijanie bez wnoszenia zmian co 7 dni, natomiast ze zmianą ceny (powiedzmy 5% ceny) co 3 dni.

 

To jest bardzo ryzykowny zapis przy tak małym progu, bowiem te 5% przy np. słuchawkach za 100zł = 5zł. Przy 50zł = 2,5zł. To są grosze, koszt znaczka i co 3 dni będzie:

 

 

Podbijam! Nowa cena 47,50zł!

 

 

Podbijam. Wzrost ceny na 50zł!

 

 

Podbijam. Znów obniżka na 47,50zł! Jeszcze tylko 5 sztuk!

 

 

 

W normalnych warunkach użytkownika uspokoję %. Próg powinien być ustawiony moim zdaniem na tak jak Retter proponuje minimum 20% - to już jest znaczna obniżka (lub podwyżka) ceny dla użytkownika końcowego, nawet w skali tych 50 czy 100zł.

rezerwacje też powinny być wpisywane jako edycja postu, a nie podbijanie, jedynie informacja o zakończeniu sprzedaży, albo odp na jakieś pytania w nowych postach.

 

Dokładnie tak powinno być moim zdaniem i w praktyce tak też potrafi to funkcjonować (testowałem chociażby u siebie w wątkach sprzedażowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego jesteście za odpowiadaniem na pytania. Będą pytania w stylu: "czy bateria trzyma dobrze?", "aktualne?", "co to znaczy rysa pod światło?" etc. Większość odpowiedzi na takie pytania: a ) jest zawarta w tekście b ) spokojnie na pm się można dowiedzieć.

Edytowane przez miszko77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak chcecie tego zabronić? Umożliwić pisanie tylko zakładanie tematów/edycję postów, bez możliwości napisania posta? Regulaminem tego nie załatwicie, bo jak tylko ktoś będzie miał trochę czasu - albo dobrych znajomych, to sobie to załatwi.

Czyli zostaje tylko i wyłącznie kontakt poprzez PW z autorem tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczna zmiana ceny to znaczna a nie fiziu miziu obchodzenie regulaminu.

 

 

To prościej :) W rzeczach do:

1kzł zmiana ceny to min 100zł

do 2kzł - min 200zł

do 3kzł - min 300zł

 

i nie na zasadzie 10% bo z 20zł obniżymy 2zł :) no koment ...

 

MNIEJ JAK 100zł regulamin nie zezwala zmiany ceny, nie bawimy się w cyrk ....

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rytek: Tego akurat nie da się specjalnie zabronić i będzie zapewne jeszcze parę rzeczy, których się nie uda w ogóle niczym załatwić.

 

Zadawanie pytań ma jednak jedną ważną zaletę o której tu jeszcze głośno nie mówimy - dzięki nim może w temacie wyjść, iż facet próbuje kogoś oszukać. Widziałem takie sytuacje, że wchodził użytkownik i zwracał uwagę na nieścisłości, podejrzane rzeczy, autor musiał się tłumaczyć, zaczynało coś się nie kleić. Błąd może być czasem przez nieuwagę, literówkę, a czasami widzisz player "60GB" zamiast "64GB", "OEM", cokolwiek podejrzanego i user nijak nie potrafi się z tego wybronić po umiejętnie zadanym pytaniu.

 

Ostatnio była debata o Sansach OEM, sam dowiedziałem się ciekawych rzeczy których nie wiedziałem wcześniej, bo playery to od czasów pamiętnych iRiverów iFP kompletnie nie mój rewir. Dopiero teraz wracam na te tory recenzując modele droższe. Moderując Komis nie ma więc szans z mojej strony na wykrycie pewnych rzeczy w tej materii jeśli jest poniżej pewnej kwoty. Tu więc userzy mogą w takim temacie pytaniami wykryć, że kroi się jakiś duży numer.

Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczna zmiana ceny to znaczna a nie fiziu miziu obchodzenie regulaminu.

 

 

To prościej :) W rzeczach do:

1kzł zmiana ceny to min 100zł

do 2kzł - min 200zł

do 3kzł - min 300zł

 

i nie na zasadzie 10% bo z 20zł obniżymy 2zł :) no koment ...

 

MNIEJ JAK 100zł regulamin nie zezwala zmiany ceny, nie bawimy się w cyrk ....

Jeeeeheej, zróbmy macierze ceny, istotności zmiany i ilości braków w ogłoszeniu.

 

Moja propozycja:

1 user = 1 temat

2 nowy przedmiot = podbicie

3 raz na tydzień podbicie bez powodu

4 odpowiedzi na pytania w pierwszym poscie, z cytatami,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego można dorzucić jeszcze problem rezerwacji, którymi użytkownicy czasami - świadomie, bądź nie, podbijają oferty.

 

@Evil, dlatego może nie ma sensu bawić się w szukanie winnych podbijaniu wśród potencjalnych kupujących, tylko skupić się na samych autorach, bo - jak już sam napisałeś, tego nie da się ogarnąć regulaminem.

 

1 user = 1 temat

 

To rodzi pewien problem. Ja i pewnie sporo innych osób korzysta z powiadomień o nowych tematach w komisie, żeby być na bieżąco, kiedy ktoś coś nowego wrzuci (a nuż trafi się coś fajnego w równie fajnej cenie ;) )

Jeśli byłby 1 temat na 1 użytkownika, to taka subskrypcja przestała by poprawnie funkcjonować. Oczywiście można by zrobić subskrypcję po nowych postach, ale wtedy każdy post z pytaniem będzie lądował na mailu.

Edytowane przez rytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego można dorzucić jeszcze problem rezerwacji, którymi użytkownicy czasami - świadomie, bądź nie, podbijają oferty.

 

@Evil, dlatego może nie ma sensu bawić się w szukanie winnych podbijaniu wśród potencjalnych kupujących, tylko skupić się na samych autorach, bo - jak już sam napisałeś, tego nie da się ogarnąć regulaminem.

 

1 user = 1 temat

 

To rodzi pewien problem. Ja i pewnie sporo innych osób korzysta z powiadomień o nowych tematach w komisie, żeby być na bieżąco, kiedy ktoś coś nowego wrzuci (a nuż trafi się coś fajnego w równie fajnej cenie ;) )

Jeśli byłby 1 temat na 1 użytkownika, to taka subskrypcja przestała by poprawnie funkcjonować. Oczywiście można by zrobić subskrypcję po nowych postach, ale wtedy każdy post z pytaniem będzie lądował na mailu.

wystarczy sledzic komis i interesujacych sprzedawcow. Wiadomo, że dobre oferty mają praktycznie ciągle ci sami lub nowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy sledzic komis i interesujacych sprzedawcow. Wiadomo, że dobre oferty mają praktycznie ciągle ci sami lub nowi.

 

Chodzi tutaj w dużej mierze o wygodę (tak, leniwy jestem). Miałbym co jakiś czas sprawdzać czy jest coś nowego, a potem pluć sobie w brodę, że ominęła mnie fajna okazja? :P

Taką subskrypcję dodatkowo mogę sprawdzić nie włączając komputera, bo powiadomi mnie o tym telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego jesteście za odpowiadaniem na pytania. Będą pytania w stylu: "czy bateria trzyma dobrze?", "aktualne?", "co to znaczy rysa pod światło?" etc. Większość odpowiedzi na takie pytania: a ) jest zawarta w tekście b ) spokojnie na pm się można dowiedzieć.

Zgadzam się.

 

Podbijanie jednak powinno być częstsze, chyba że poprzez zmiany w komisie wysyp nowych ofert byłby mniejszy i wszystkie pozostałe nie znikałyby w otchłani już po dniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by to ograniczyć w inny sposób.
Max 2 aktywne tematy jednocześnie na użytkownika. Sprzedadzą się, wystawia się kolejne. Wiem, że będą przeciwnicy takiego rozwiązania, bo co niektórzy tutaj sprzedają po kilkadziesiąt przedmiotów. Ale przecież można je wrzucić w jeden temat?

 

Ps... Przemyślałem co napisał Fatso... Na początku wyobraziłem sobie, że raz utworzony temat będzie istniał wiecznie, tj. każdy będzie zakładał sobie temat ze swoim nickiem i potem w razie potrzeby dorzucał przedmioty do oferty, wyrzucając z listy sprzedane, a tutaj chodziło bardziej o to (chyba), żeby użytkownicy nie rozdrabniali się na kilkanaście tematów w stylu : "Dac jakiś tam", "zasilacz do daca jakiegośtam", "przedłużka do słuchawek x", "słuchawki x".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za zakazem gadki w tematach. Ewentualnie jakies uwagi co do oryginalności produktu albo uczciwości sprzedającego. Podbijanie co 7dni. Kontakt ze sprzedającym wyłącznie via PM. Wszystkie oferty użytkownika w 1 temacie. Dostęp do komisu dla każdego. Warto podwiesić regulamin komisu jako wątek, bo tam na górze jest schowany trochę.

 

Fajnie by było odsiać takich ludzi którzy forum używają wyłącznie do handlu, no ale tego się nie da zrobić...

 

Chyba tylko update tematu 3-4 dni, ktoś chce sprzedać słuchawki(bo dał na początek za wysoką cenę) a nie może podbić swojego tematu.

To niech się zastanowi przed wystawieniem. To miejsce ma łączyć ludzi z jakąś pasją, a nie być miejscem zarobku.

 

Aha i jeszcze ludzie zlitujcie się z tym pisaniem oddzielnego postu "sprzedane". Kogo to obchodzi, że sprzedane. Zedytuj pierwszy post. Zmień nazwę tematu. Zraportuj ew. Ale nie... trzeba podbić jakieś śmieciowe ogłoszenie.

Ciężko się z tobą zgodzić. To forum jak widzę łączy ludzi podobną pasją, są tu fajnie ludzie ale jak chcesz sprzedać to oddasz mi je za połowę ceny , tak ? Ani nie mogę podbić, zmniejszyć cenę bo ktoś otworzy 10 tematów, i perdzi w każdym @up @up

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności