Skocz do zawartości

Test odtwarzacza iBasso DX90


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Skrobnę coś od siebie, dx90 na sofcie 2.0 to przestrzeń i holografia przez duże P i H :). Słuchając kocertówki akustycznej Ala Di Meoli zostałem dosłownie wyrwany z butów. Publika gdzieś z tyłu za głową daleko. Szczegóły słyszalne rewelacyjnie, uderzenia strun o podstrunnicę słychać jak przy mocnych uderzeniach struny E i A brzęczą :) no i taka nie ciekawa sprawa słychać delikatny brum aparatury nagrywającej. Słychać to lekko w tle między utworami barwa jest taka że wiadomo że to szum mikrofonu kosmos zupełnie. Akurat nałożyło się to u mnie z odebraniem nowych słuchaweczek. Nie wiem na ile ta szczegółowość to wpływ słuchawek czy playera ale wrażenia są przednie. Ja bym dx90 określił jako bardzo muzykalnego i do tego mega czystego. Genialny playerek.

 

Podpisuję się pod tym. (lajki wyszły)

 

Wydaje mi się, że nie będzie takiego efektu na Lime z DAPem, który gra na płaszczyźnie prawa-lewa. Tak jak pisałem na 2.0.0 to duży atut DX90 (ta głębia 3D) - nawet Etymotic ER-4S zaczynają tak brzmieć, gdzie wszędzie indziej brzmią prawa-lewa.

 

Na 2.0.5 już efekt zanika...

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z jednej strony wgrał bym ten nowszy soft, bo jednak ten lagi ma straszne. Nie chcę natomiast stracić tej wspaniałej sceny i holografii. Na takstarach jest gicio, całkiem nieźle, natomiast limonki to jednak w kreowaniu sceny kilka klas wyżej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciux, co w Twoim poscie znaczy slowo transparentny? Jak je rozumiesz?

 

Tutaj właśnie brak dystansu do muzyki, bezpośredniość. Ja teraz mam problem wracając do sprzętów stacjonarnych i DX50 - czuję się dalej od muzyki, nie wciąga mnie tak, zapominam o muzyce... Z 2.0.5 też ten efekt znika, jakby się pojawiała jakaś mgiełka i lekki dystans do dźwięku. Z 2.0.0 jakby się było w tym dźwięku, albo nawet było tym dźwiękiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciux, to nowy jak dla mnie sposob uzycia slowa transparentny. Wezme go pod uwage tworzac swoje glossary;) wydaje mi sie istotne bysmy sie wspolnie wszyscy rozumieli bo moga potem wychodzic nieporozumienia;) np dla mnie transparentny w kontekscie sluchawek to taki gdzie poszczegolne pasma nie nakladaja sie na siebie, wiec jak przeczytalem ze piszesz o transparentnosci to pomyslalem WTF czy dx90 na nowym sofcie nie ma transparentnosci;)

No nic, ja na razie czekam;( studio, ipod, imod uzbrojony w rozne opampy do wzmaka czekaja na starcie;)

BTW maciux kupujesz sobie dx90?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, shakur1996, Twój sposób jest nowy dla mnie :D Rozumiem transparentność jako:

 

A. wierność względem materiału dźwiękowego, brak koloryzacji, neutralność (co się w sumie trochę zazębia z Twoją definicją)

B. właśnie brak dystansu

 

Do Twojej definicji także DX90 pasuje.

 

Będę go miał. Świetny sprzęt na platformę testową - oby nowy FW nie spartolili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glymbol: Dzięki. Wiedziałem, że się pomylę :)

 

Zxzxxcxc: Trudno powiedzieć, nie miałem okazji słuchać HE-5LE ani na DX90, ani AK120, ani w ogóle. AKG K612 Pro to były najtrudniejsze słuchawki jakie miałem pod ręką, a też nie są wyjątkowo trudne. Pewnie jak Fatso dostanie sample do testu, to odpowie na to pytanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciux, w moim obecnym glossart transparency, accuracy, clarity to 3 odrebne pojecia, ale pracuje obecnie. Nad nimi zeby wszystko ukladalo mi sie w logiczna calosc I w tym celu wyslu****e opinii roznych osob, w tym Twoich;)

 

Według mnie w pojęciu transparencja, rozumianej w tej głównej definicji (która na forum zrobiła sporo hałasu), czyli braku wpływu sprzętu na dźwięk, zawierają się dwa pozostałe pojęcia. W trzech oddzielnych aspektach i Twoim rozumieniu transparencji, to też ma sens, tylko to się wszystko zazębia i można się spierać czy wierność i przejrzystość, nie są tym samym co nienachodzące na siebie pasma.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciux, a zastanawiałeś się kiedyś gdzie jest ta granica super rozdzielczości, szczegółowości itp. Chodzi mi o to, że co raz to z nowszymi/droższymi DAPami słyszy się o nowej jakości etc. A może one przekraczają tak naprawdę pewną naturalną granicę i to co robią jest de facto sztuczne i z prawdziwą muzyką nie ma nic wspólnego, bo jeżeli w danym kawałku nie ma przestrzeni to player nie powinien dodawać jej, a jak dodaje to jest podkoloryzowany i not accurate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciux, a zastanawiałeś się kiedyś gdzie jest ta granica super rozdzielczości, szczegółowości itp. Chodzi mi o to, że co raz to z nowszymi/droższymi DAPami słyszy się o nowej jakości etc. A może one przekraczają tak naprawdę pewną naturalną granicę i to co robią jest de facto sztuczne i z prawdziwą muzyką nie ma nic wspólnego, bo jeżeli w danym kawałku nie ma przestrzeni to player nie powinien dodawać jej, a jak dodaje to jest podkoloryzowany i not accurate.

 

Dokładnie o tym myślałem analizując ten efekt 3D DX90. Nie jest to tak, że każde słuchawki zaczynają tak samo dobrze brzmieć w holografii. U mnie efekt był silniejszy na HiFiMANach RE-400 niż Etach, ale ER-4S też pod tym względem zmieniły środek ciężkości z szerokości na głębię. Wtedy zastanawiałem się czy to jest jakiś sztuczny efekt czy rzeczywiście zawiera to nagranie. Przychylam się raczej do opcji - pierwszej, że kodeki dźwięku tak prezentują mastering nagrania. W 2.0.5 efekt jest mniejszy.

 

Tak samo można się nabrać słuchając studyjnych sprzętów - rozdzielczość, szczegółowość i ta transparentność (we wszystkich definicjach) często wywołana jest efektem wyostrzenia dźwięku i przybliżania detali tła, a mają być niby neutralne i wierne.

 

Właśnie rozkminiam podobną kwestię - testuję teraz NuForce Primo 8, które reklamowane są jako naturalne, wierne i transparentne. Mam obok ER-4S, które są dla mnie neutralne, ale raczej nie naturalne. Zarówno Primo 8, jak i Etymotic ER-4S recenzenci opisują podobnie, a to zupełnie inne słuchawki. Pierwsze brzmią jak deski, ale mocną średnicą. Drugie są raczej równe, ale kliniczne, sterylne, czyste. Teoretycznie słyszmy priorytetowo średnicę, stąd bas i soprany są w słuchawkach podbijane. Teraz nie wiem, czy to średnicowe słuchawki są tymi równymi, wiernymi i naturalnymi, czy te które są równe w całym paśmie.

 

Stąd to trudny temat - zależy od naszej interpretacji i interpretacji producenta. Ktoś zapytał na Head Fi, czy można filtr cyfrowy w DX90 w ogóle wyłączyć? Otóż nie, bo to część składowa przetwornika, on tak działa. Stąd wszystko mamy w jakiś sposób filtrowane. To też pewna pułapka - ta rozdzielczość, szczegółowość, neutralność i wierność.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje porównania do 2 głównych rywali ak100/120 i x5, po za oczywiście poprzednikiem dx50, no chyba że to było celowe uniknięcie tematu.

Gra nibym super ale w sumie nie wiem jak gra bo wszystko jest subiektywne szczególnie audio, a jeśli nie podoba sie jak gra tonalnie i sposób grania no to cóż...

 

Fakt że softy zmieniają brzmienie ale by było o czego się odnieść, bo jak ktoś nie wie jak gra 2.00 i to jak ma wiedzieć jak zagra 2.05 ?

Mnie tam testy mogą zajmować nawet i 7 stron byle były mówiły co trzeba, jeden kompletny test może spowodować że ktoś się nie zawiedzie i nie będzie odsyłał lub szybko sprzedawał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności