Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Muzyczne kicze wszechczasów


maciekp711

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zaproponuję trzy które oczywiście dobrze się sprzedają ale z muzyką i dobrym gustem mają mało wspólnego :

1.Andrie Rieu

https://www.youtube.com/watch?v=2DS70-3M8xE

2.ILDivo

https://www.youtube.com/watch?v=nFjLSeToVC0

3.Yanni

Edytowane przez maciekp711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo My Słowianie jest nie do słuchania a do oglądania :P

Dla mnie 90% Eurowizji to był kicz. Eurokoko to był kicz.

Z zagranicznej to takie Roxette czy NKtB i jakieś inne ustrojstwa.

 

Ale jak ktoś napisał to kwestia gustu i tak szczerze to pewnie z 80% muzyki popularnej można by pod to podciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manowar i Bracia Figo Fagot?

Tyle że tutaj taki "kicz" jest raczej celowy ;)

Odczep się od Manowar !!!

 

A kicz - I like Chopin - Gazebo. Modern Talking....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówi definicja pojęcie kiczu jest związane ze zjawiskiem low culture i generalnie polega na wykorzystywaniu popularnych/kulturowych ikon, które po prostu skutecznie przemawiają do masowego odbiorcy. A więc występuje tutaj kalkulacja mająca zapewnić sukces pośród jak największego grona odbiorców, wykorzystująca krzykliwe, przyciągające oczy, choć pozbawione istotnej treści elementy. Co prowadzi do konkluzji, określenie czegoś kiczem musi być ściśle powiązane z okresem kulturowym, w którym to powstało. Czasem mamy do czynienia z całymi gatunkami, a może lepiej napisać tendencjami muzycznymi stworzonymi dla kiczu jak np. teen idols. Sam oceniający też często postrzega takie rzeczy na swój sposób. Wiadomo, łatwiej nam wychwycić kicz innych generacji, bo wykalkulowane elementy zostały dostosowane do konkretnych czasów i gustów, dlatego patrząc na to tak z zewnątrz dostrzegamy jak na dłoni przerysowane, krzykliwe, ale miałkie treściowo elementy. Inna sprawa to właśnie w czym sam oceniający "siedzi". Fan elektroniki z łatwością wychwyci kicz na swoim podwórku, a znów cały rap będzie dla niego brzmiał pretty the same. Kicz można rozróżniać globalnie, ale też dość lokalnie np. kicz w metalu. Autor tematu na ten przykład skupił się na kiczu w obrębie szeroko pojętych wariacji muzyki klasycznej. Panie autorze, nie ma się co denerwować! Ludzie mają tak różne doświadczenia, i są rozwiani po tak różnych "podwórkach muzycznych", że nie da się uniknąć takiego "rozrzutu" szczególnie jeśli chodzi o muzykę bardziej współczesną. To tyle ode mnie w sprawach formalnych :)

 

Teraz do rzeczy. W obrębie RP ostatnim, większym globalnym kiczem był oczywiście zespół Łikend. Nie mogłem uwierzyć jak po tylu latach znów zrobił się w tym kraju boom na coś co powinno pozostać głęboko zagrzebane w polskiej historii muzyki popularno-biesiadnej, ale trzeba przyznać, że panowie z owego bandu dokonali właśnie genialnej kalkulacji idealnie wpisując się w oczekiwania naszego krajowego odbiorcy masowego, prezentując przy tym coś tak artystycznie bezkształtnego, wyprutego z jakiejkolwiek sensowniejszej treści, bezkoncepcyjnego, a nade wszystko tak absurdalnie infantylnego, że poniekąd byłem pod wrażeniem patrząc jak ludzie dają sobie ponownie wciskać na taką skalę ten chłam. Niemniej jednak smutny widok, ten ciągły regres kulturalny społeczeństwa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, wcale nie chodzi o ważne treści :) Sam lubię posłuchać muzyki robionej typowo dla jaj albo po prostu czystej energii, ale nawet taką muzykę trzeba poskładać w całość z głową. Każdy twór powinien posiadać w swoim centrum stabilny rdzeń, coś na kształt kręgosłupa, na którym można oprzeć pozostałe elementy. W przeciwnym wypadku skończy się to na zapadnięciu tego wszystkiego w bezkształtną masę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arthass:czyli "Ona tanczy" nie jest kiczem, bo przeciez ma bardzo ostro zarysowany rdzen, czyli melodie. Dla mnie np.kiczem jest wiekszosc jazzu, bo nie posiada wyraznie zarysowanej melodii, jest bezksztaltna masa dzwiekow - idealnie pasuje do Twojej definicji kiczu. Tylko zaden jazzman sie z tym nie zgodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bałdzo, bo mnie nie chodzi o melodie. Melodia jest elementem, który opiera się na tym rdzeniu. Mnie chodzi właśnie o to co znajduje się pod tą zewnętrzną otoczką, bo właśnie melodia stanowi pierwszą, zewnętrzną warstwę muzyki, z którą najłatwiej nam się oswoić i objąć zmysłem słuchu. Pytanie tylko czy opiera się na solidniejszych podstawach, czy bezmyślnie dryfuje w próżni? Ale żeby to ocenić trzeba się przebić przez tą powierzchnię, po czym samemu się przekonać czy mamy do czynienia z wydmuszką. Właśnie na tym polega kicz - ma przyciągać zabiegami skupiającymi się na otoczce pozostawiając głębiej wydmuszkę. I jazz, tym tokiem myślenia, jest wręcz synonimem anty-kiczu. Przede wszystkim jest to muzyka oparta na improwizacji, co za tym idzie nie pozostawia miejsca na znaczną kalkulację skierowaną ku odbiorcy, a kolejna sprawa to wykorzystywania improwizacji w celu głębszych eksploracji muzycznych, a więc skupienie się na esencji i korzyściom jakie przyniesie samemu słuchaczowi 10, 20, 30 i kolejne obcowanie z materiałem. Generalnie jazz wymaga odpowiedniego, otwartego podejścia do sposobu tworzenia muzyki, zaangażowania, bo nie jest to muzyka dla osób o 3 minutowym attention-span, no i odpowiednich warunków/otoczenia oraz co najważniejsze chęci eksploracji, zanurzenia się w dźwięku, pozwolenia by muzyka poniosła w nieznane obszary doznań.

 

ps. a "bezkształtna masa dźwięków" to w przypadku jazzu tylko mylne, pierwsze wrażenie. Gatunek opiera się na synkopowanym rytmie oraz niestandardowym metrum (czyt. innym niż najczęściej wykorzystywane w muzyce popularnej 4/4), dlatego trzeba trzeba poświęcić mu trochę więcej uwagi, żeby z dźwięków wyłonił się spójniejszy obraz

Edytowane przez Arthass
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności