Skocz do zawartości

Literatura sci-fi


Spawn

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie byłem specjalnie molem książkowym (pewnie mus czytania lektur w szkole mnie skrzywił) ale załamany jakością filmów sci-fi w ostatnich latach postanowiłem poczytać troche książek w tym temacie. Trafiłem jakieś półtora roku temu na stronę http://scifilists.sffjazz.com/lists_books_rank1.html i stwierdziłem że "pyknę" tą listę przed śmiercią. Idzie mi całkiem nieźle bo jestem w okolicach 50 miejsca (mniej więcej bo nie czytam dokładnie w takiej kolejności oraz czytam nie tylko te książki).

 

Książki które zrobiły na mnie naprawdę duże wrażenie:

 

Gra Endera oraz Mówca umarłych (niby kontynuacja a jednak kompletnie inny styl ale równie smakowity)

Fundacja (3 tony)

451 stopni Fahrenheita

1984

Czy androidy marzą o elektrycznych owcach (cudeńko)

Hyperion (3 tomy)

Wieczna wojna

Gateway (właśnie czytam drugą część)

Kocia kołyska

Ogień nad otchłanią

 

 

Książki które na mnie nie zrobiły wrażenia:

 

Diuna (kompletnie niewiem czym sie ludzie podniecają, ledwo udało mi się przebrnąć przez 1 tom)

Autostopem przez galaktykę (oglądałem kiedyś film który wydał mi się niesamowitą chałą i niestety ksiażka jest moim zdaniem równie słaba. Doszedłem do połowy mimo że krótka lektura ale i tak pass)

Obcy w obcym kraju (zgodze się że po przeczytaniu całości podnosi się jedna brew i skłania do refleksji ale jejku jakież to jest długie i nudne, ciężko przebrnąć)

Neuromancer (ok, autor wymyślił generalnie cyberpunk ale na początku myślałem że mam uszkodzony plik ebooka. Okazało się jednak że nie i ksiażka jest napisana w sposób za którym ciężko nadążyć. Świetne pomysły jednak wykonanie tragedia)

Czerwony Mars (zwyczajna nuda)

 

Wasze typy? Co byście polecali a co wręcz odradzali?

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może autorami, bo lubię wszystko.

 

Philip K. Dick

Artur C. Clark

Harry Harrison

Bracia Strugaccy

Lem

Isaac Asimov (nie tylko cykl Fundacji)

Robert A. Heinlein

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego rankingu:

Huxley "Nowy wspaniały świat"

Haldeman "Wieczna wojna" (na dzień dzisiejszy średnio aktualna i mocno osobista, ale nadal solidna lektura) i polecam także "Kamuflaż" (świetna opowieść o dwóch Obcych, która praktycznie więcej mówi o ludzkości)

 

Spoza rankingu na pewno polecam "Ślepowidzenie" Petera Wattsa. Świetnie napisana i przede wszystkim poparta solidnym naukowym researchem książka o pierwszym kontakcie, która nie jest wtórna. Do tego Obcy w wizji Wattsa są naprawdę obcy, chociaż inspirowani częściowo przedstawicielami naszej fauny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki które czytałem kilkukrotnie i które od razu przychodzą mi na myśl:

- "Gra Endera" oraz "Groszek" jako kontynuacja,

- "Wieczna Wojna"

- "Królestwa Ściany" (bardziej fantasy niż s-f, ale jednak s-f),

- "451 Stopni Fahrenheita",

- "Miasto i Gwiazdy",

- "K-PAX",

- "Piknik Na Skraju Drogi",

- praktycznie wszystko Janusza Zajdla.

 

Znane tytuły, które mnie wynudziły:

- "Mówca Umarłych" i "Ksenocyd" czyli miauczenie Carda w świecie Endera,

- "Diuna" - czułem się jak na tych piaskach, szło się ciężko i powoli oraz modliłem się o czerwia żeby ukrócił mękę,

- "Autostopem Przez Galaktykę" - ponoć przezabawna, ale najbardziej się cieszyłem, że po zmęczeniu już nie musiałem do niej wracać,

- "Solaris", bo ogólnie nie lubię pióra Lema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 pierwsze tomy Diuny są świetne !

Poza tym cykl Roboty Asimova i jego Fundacja.

- Limes Inferior J. Zajdla

- Honor Harrington - cykl Webera

- Fiasko i Eden Lema

- seria Herezja Horusa (Warhammer 40000)

I wiele innych

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diuna, której jestem ogromnym fanem (całego cyklu, choć te "kontynuacje", sequele, prequele, co teraz wychodzą wołają czasami o pomstę do nieba) jest specyficzną książką. Podszedłem do niej w 8-ej klasie podstawówki i odstawiłem po niecałych 100 stronach. Wróciłem do niej na studiach i się zakochałem - genialna powieść ekologiczna, ciekawe spojrzenie na wyższość kobiet nad mężczyznami...

 

Poza tym Artur C. Clarke i cykl Odyseja kosmiczna...była jeszcze książka Wieczny pokój, która zrobiła na mnie wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie trochę klasyki: http://bookrage.org za niecały 1 zł :)

 

Co do sci-fi. Różnie, ja generalnie chłonę na potęgę wszystko związane z Warhammerem 40k... Co do reszty innych, to ostatnio bardzo spodobała mi się saga "Zaginiona Flota". Świetna ja na dzisiejsze czasy. Najbardziej mi zapadła w pamięć "najlepsza załoga słonecznego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko od razu uczulam że najlepiej od razu po Angielsku czytać, oryginał. Polskie są niepełne i tylko nie które przetłumaczone. Przede wszystkim to Polecam serię Herezja Horusa. Dowiesz się dlaczego Imperator (prawie) umarł i powstał podział. Dobrą serią też jest Kosmiczny Wilk- w szczegółowy sposób opisuję zmianę zwykłych ludzi w Space Marines. Duchy Gaunta- świetna seria o gwardii Imperialnej. Przygody EisenhornInkwizytora, też godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie uniwersum Warhammera jest następne w kolejce, także skorzystam z sugestii. Obecnie zgłębiam uniwersum książkowe Star Wars, a zacząłem od trylogii Bane i nie żałuję. Karpyshyn to autor scenariuszy do moich ulubionych gier, więc zawieść się nie mogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również głównie Dick - ulubione: Trylogia Valis, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha, Człowiek z Wysokiego Zamku, Dr. Bluthgeld. Uwielbiam Dicka i nienawidzę - przez niego trudno sięga mi się po innych autorów, nie mogę wyrwać się z jego świata, przez co mam w Sci-Fi dużo do nadrobienia.

 

Tak jak Lord, uważam że Łowca Androidów > Czy Androidy... Zacząłem oczywiście od filmu, trochę zawiodłem się książką.

 

Cenię sobie Gibsona, przeczytałem dwie trylogie, chyba wrócę niedługo do Neuromancera. Nie powiedziałbym, że wykonanie to tragedia. Gibson po prostu niczego nie tłumaczy, nie jest to przystępne, ale jak zaskoczy, to wchodzi wszystko :) Zaczynałem czytać po seansach Ghost In The Shell, Matrixa, Mnemonica itp., więc dosyć łatwo było mi się w tym odnaleźć. Moja dziewczyna bardzo męczyła się Neuromancerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest książka BR według scenariusza filmu ?

 

Pamiętacie fantastyke dla młodzieży ? Peteckiego ? X1 uwolnij gwiazdy, Sola z Nieba Północnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności