Skocz do zawartości

cannabis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jestem nowy na forum i przychodzę do was z problemem, jako że jestem kompletnym laikiem w dziedzinie sprzętu grającego to proszę was o pomoc. Chciałbym złożyć swojego własnego boomboxa którego bym wykonał własnoręcznie. Czytałem trochę postów i doszedłem do wniosku że najlepiej będzie go zrobić na podstawie odtwarzacza samochodowego, akumulatora, i oczywiście głośników. Czytając też te poradniki dowiedziałem się że zrobienie skrzyni też nie jest takie proste i trzeba wszystko dobrać do głośników, dlatego proszę was abyście pomogli mi w moim projekcie.

Części jakie znalazłem: najmniejszy głośnik nie wiem z czego a te dwa większe chyba pochodzą z opla

nie posiadam odtwarzacza a obudowę zrobię najprawdopodobniej ze sklejki, oczywiście jeśli te głośniki do niczego się nie nadają to mogę wydać 200zł na głośniki i odtwarzacz oczywiście nie oczekuje hipersuper sprzętu tylko najlepszego za tą kwotę oczywiście części używane jak najbardziej wchodzą w grę.
P.S przepraszam jeśli zły dział.
Edytowane przez cannabis
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje pomyslu, sam nie raz o czyms takim myslalem, ale w sumie ..nie jest mi to potrzebne, wiec z projektu nici :D. Jezeli chcesz zbudowac boombox-a, ktory bije zestawy fabryczne, to w zalozonym budzecie, raczej nie masz szans :(. Mimo wszystko, zycze powodzenia w budowie, a noz sie uda cos fajnego sklecic ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że w tym budżecie nie złożę czegoś dobrego. Głównym celem tego było by po prostu żeby to grało głośniej niż telefon i te głośniki co są na baterie. Po prostu to ma być sprzęt na różne ogniska i wyjazdy nad wodę a że jako się lato zbliża no to trzeba coś sklecić :D. Takie pytanie do was czy te głóśniki do czegoś się nadają i czy moglibyście mi polecić jakiś w miarę odtwarzacz samochodowy ważne żeby miał wejście usb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie nad kupieniem taniego wzmacniacza klasy d, zasilanego z 12V, myślałem o układzie na kości ta2020, ale na allegro widzę tylko coś takiego http://allegro.pl/modul-wzmacniacza-audio-2-x-10w-class-d-klasa-d-i4079227182.html do tego jakiegoś playera, i głośniki szerokopasmowe, da się często trafić jakieś stare tesle, eminence, i inne tego typu zabawki, polecam z uwagi na to że taki głośnik ma bardzo wysoką skuteczność, myślę ze powyżej 95dB/W coś znajdziesz. To co masz znalezione ma pewnie jakieś 86-88dB/W, (tutaj strzelam, ale myślę że nie więcej) 3dB różnicy skuteczności to 2x większa głośność, takie cyfrowe wzmacniacze o jakich pisałem wcześniej też są bardzo oszczędne, dzięki czemu 5-10W mocy, albo i 20, zapewni ci głośność większą niż wystarczającą, a nie będziesz musiał ze sobą nosić elektrowni, czas pracy będzie długi a ciężar niski, myślę że ci na tym zależy :D

Oczywiście nie mowie że te głośniki które masz są złe, bo ich nie słyszałem, kup wzmacniacz, przetestujesz głośniki sprawdzisz czy ci odpowiada. Tylko jeszcze uwaga, głośnik nie wstawiony w obudowe, tzw. odgrodę, będzie grał o wiele ciszej niż wstawiony przynajmniej w dziurę w desce, najlepiej zmontuj sobie jakąś testową obudowę. I jeżeli będziesz miał możliwość, to postaraj się ją dobrać pod głośnik. Jak się postarasz i masz troche zacięcia, to tanim kosztem ci się uda, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz to wzmacniacz, takie radyjko samochodowe nie napędzi/wysteruje ci przyzwoicie głośników.

Ja bym najpierw ułożył sobie plan potrzebnych elementów /części np.

 

1.odtwarzacz

2.wzmacniacz

3.zwrotnica

4.Zasilanie

5.głośniki

6.obudowa

 

I leciał według kompatybilności, o kosztach mówić nie będę, bo to inna kwestia.

Co do obudowy to jeśli ma to grać dobrze, to pokusiłbym się o BR, a z tym będziesz miał trochę zabawy, żeby odpowiednio ułożyć tunel, nie mówiąc o wymiarach itd. No ale to będziesz sobie na ucho kombinował :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego to owszem napędzi, z tego co sam zrozumiałem, to nie ma to być super wybajerzony sprzęt, takie radio ze 20-50W na kanał uciągnie, i w zasadzie eliminuje to dużo pracy - wzmak, odtwarzacz, czytnik kart w jednym. A o głośniki chodziło mi np takie http://allegro.pl/glosnik-eminence-8-100-w-rms-4-ohmy-nowy-i4109282573.html - ze sprzętu estradowego, jak ktoś nie ma wielkich wymagań to to zagra przyzwoicie w prostej obudowie, nawet otwartej, bez potrzeby używania głośnika wysokotonowego i zwrotnicy.

 

A odpowiadając na twoje pytanie, tak, ten wzmacniacz mógłby być zamiast radia, ale byłby do niego potrzebny jeszcze odtwarzacz jakiś. Głośność się może zwiększyć albo przez zwiększenie mocy, albo skuteczności (sprawności) głośników.

 

BR to nie jest problem, policzenie obudowy do głośnika, tunelu to chwila w np winisd, albo jakimś bardziej profesjonalnym narzędziu, na ucho to bym nie radził tego robić, już tym bardziej bez ogólnego pojęcia jak to powinno wyglądać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak mniej więcej wiem jak to ma wyglądać :D to teraz zaczynamy od kupna odtwarzacza

http://allegro.pl/soundrace-mp3-180w-radio-samochodowe-sd-usb-4x45w-i4089093216.html

http://allegro.pl/overmax-cr-417-radio-samochodowe-mp3-usb-sd-aux-i4077012303.html

http://allegro.pl/radio-samochodowe-dalco-0290-usb-sd-mp3-rca-aux-i4076034642.html

http://allegro.pl/radio-samochodowe-mp3-usb-sd-mmc-kostka-kur-i4102898480.html

i takie pytanie czy któreś z tych co wymieniłem czy się nada ? oczywiście możecie podać swoje propozycje cena max 120zł i kryterium musi posiadać usb.

oczywiście też mam świadomość że te chińczyki nie umywają się do sonego albo pionera ale co zrobić :D

Edytowane przez cannabis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

Moc tych odtwarzaczy to jakieś 10W na kanał, a jakość dźwięku nienadająca się do jakiejkolwiek klasyfikacji.

 

Jeśli szukasz dość ładnie brzmiącego używanego, które bije radia Alpine, Kenwood za 400 zł to szukaj sony CDX-GT z USB. Np. takie coś:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=sony+cdx-gt33u&search_scope=&bmatch=seng-v6-p-lic-cat-0328

 

Ja wyrwałem swoje za 130 zł.

 

Tego już można słuchać... I ma dużą moc, realnie jakieś 30W Obejdzie się bez wzmacniacza :) Niestety w dzisiejszych czasach nowe dobre radio grające przyzwoicie to wydatek powyżej 1000 zł. Nawet Alpine spadło na psy :(

 

Generalnie jak chcesz najlepiej i najtaniej to kup sobie jakiś głośnik bezprzewodowy/na baterię/bluetooth. Cokolwiek :)

Edytowane przez paatos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem trochę dzisiaj i oglądałem i widziałem zrobiony boombox z radia sony cdx-gt 210 (wiem że nie ma usb ale jakby udało mi się wyrwać tego cdx to czy by to pasowało do tych głośników ?) i głośniczków peiying PY 1385f to jak grają całkiem mi się podoba co sądzicie o takim secie ?

Edytowane przez cannabis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności