Skocz do zawartości

Vibez


getz

Rekomendowane odpowiedzi

W sprawie SoC - w ifpie jest direct drive, ale chodzi tu też o to, że może on byś sprzęgany bezpośrednio ze słuchawkami, nie musi być odfiltrowywany prąd stały i nie potrzeba kondensatorów. Zaleta tego jest taka, że na dowolnej impedancji mamy to samo pasmo przenoszenia, zwłaszcza od dołu. Co do SoCów, implementacja filtrowania dolnoprzepustowego próbek wyjściowych na dobrą sprawę nie jest konieczna, bo harmonicznych naddźwiękowych i tak nie usłyszymy, ale żeby zapobiec ewentualnym wzbudzeniom wzmacniaczy wyjściowych na w.cz. daje się w najgorszym razie jakiś tyci kondensator, w najlepszym filtr aktywny, który w SoCu można by zaimplementować wewnątrz. Jak będę miał czas i internet w domu (bo tymczasowo nie mam), to poszperam w dokumentacji. Procesor DSPnie może nic tu zrobić, gdyż on tylko dostarcza próbek, czasami obrobionych algorytmami "zwiększającymi" rozdzielczość, a filtr służy do tego, żeby te próbki wypuścić dalej na słuchawki jako gładki sygnał, a nie ciąg napięć stałych.

 

Moc wyjściowa - weźmy ifp-a na warsztat. 18mW przy 16 omach -> P=U*U/R, więc U=sqrt(P*R), czyli Umax=537mV; P=I*I*R, więc I=sqrt(P/R), czyli Imax=23.7mA

dla 32 omów mamy 12mW, i tu korzystając z wzorów powyżej mamy odpowiednio Umax=620mV i Imax=19.4mA

Wybierając odpowiednio wyższe wartości prądu i napięcia z każdego zestawu danych mocowych można przyjąć je za maksymalne, i potraktować jako dane wejściowe do obliczenia maksymalnej mocy na dowolnej innej impedancji. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę oba wzory: P=U*U/R i P=I*I*R, mniejszy wynik z ich obu jest wynikiem prawdziwym

 

Niech ktoś powyższy akapit gdzieś przyklei, żebym nie musiał tego pisać ponownie. ;)

 

Ogorek: o co chodzi z hiper CMOYem ?

 

Specjalna konstrukcja - owiana mgła tajemnicy - dostosowana do moich upodobań :ph34r:

Dopiero jak się zrobi i się sprawdzi to zdamy z @Forzą relację

Dobra dobra, wszystko jest w necie. Czyżby coś a la Pimeta? Jeśli tam będzie jakiś op-amp, to napiszcie może jaki? :) Ciekawy jestem, bo sam ich już mam sporo różnych, a chcę wiedzieć co Wam się dźwiękowo podoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Niech ktoś powyższy akapit gdzieś przyklei, żebym nie musiał tego pisać ponownie.

 

Dzięki Majkel . :)

 

Gdybyś jeszcze zechciał rozwiac taką moją watplwość- podobno napięcie na jacku sluchawkowym jest

w systemach "direct drive" kontrolowane przez specjalny detektor sprzeżony z SoC-iem

Chodzi mi o to czy impedencja słuchawek może mieć tu jakieś znaczenie > bo w końcu

algorytm SoC który " robi" w tym układzie za pasywny filtr RC jakieś "widełki" impedencji musi chyba

zakładać . ? Czy całkowicie błądze ? :huh:

 

Sciągać mi się nie chciało - ponieważ jak Austin zaznaczył -> nie ma w tym filmie jego komentarza.

 

Komentarza nie ma , ale film jest bardzo instruktywny :D

 

Okazuje się że ten ekran Vibeza wcale nie jest taki zły > jest mały ale dobra rozdzielczość

to rekompensuje > 13% wiecej pikseli niż ma Karma (176x132 vs 160x128 ) i aż 90% wiecej

niż miał Avelon (176x132 vs 128x96)

 

(O Carbonie który miał rozdzielczośc ekranu 96x64 juz lepiej w ogóle nie wspominać . ;) )

 

Tak się jeszcze zastanawiam, czy jakas inna firma nie kupi tego procka Sigmatel-a razem z systemem oeracyjnym inżynierów z RIO. Podejrzewam, ze jest to jedna z opcji zakupu tego procesora.

 

Ach Ogórku - przez chwile się zastanów - firmware Karmy jest przeznaczony wyłącznie dla

odtwarzacza audio , nie obsługuje żadnej funkcji video playback .

 

-Kto go kupi jezeli nawet tacy zdeklarowani Karmofile jak Ty czy Austin Vaughan kręcą nosem

że Vibez nie jest odtwarzaczem multimedialnym ? :D No nie jest i trzeba się z tym pogodzić .

Video-Karmy nigdy nie było i nie będzie .

 

Poza wszystkim Vibez jest jedynym playerem opartym na STMP 3600 który może liczyć na wsparcie

software`owe ludzi z "UK Cambridge Team " bo oni go tak naprawdę przygotowali do produkcji

, a nie ekipa Trekstora .

 

I nie chodzi tu tylko o Petera , ale także UK Rio Engineer`a czy Phrenzy`ego > oni już pomagają

nowym userom Vibeza . Notabene zdjęcia wnętrza Trekstora które wkleiłem są autorstwa

człowieka które był szefem projektu Carbonu w Rio ( stąd ten Carbon z "nadwymiarowym

8 GB dyskiem ) i związał się z tym odtwarzaczem emocjonalnie do tego stopnia że sam przygotował

po bankructwie Rio dwie aktualizacje firmware na ten player > ta ostatnia pojawiła się 2 - 3 tygodnie

temu i było o niej głośno , bo nie były to kosmetyczne zmiany tylko przeprogramowana cała

obsługa interface`u ( dającego mozliwość sterowania odtwarzaczem nawet wtedy kiedy popsute jest

kółko nawigacyjne ).

 

Poza tym - nie oszukujmy się - jeżeli ktoś kupuje taki firmware razem z SoC-iem to nie duże

firmy które stać na zatrudnienie świetnych programistów ( często są to zewnetrzne zespoły )

, tylko właśnie relatywnie małe jak Trekstor .

 

Na przykład Samsung do stworzenia software na YP-Z 5 dla opartego o ten sam SoC Sigmatela

(STMP 3600 ) zatrudnił firmę z Krzemowej Doliny "Iventor Inc - dowodzoną przez

"cudowne dziecko" informatyki Paul Mercera . Ten dziś 38 letni programista

odpowiadał w Apple w latach 1987 - 1994 za archtekturę interface`u Macintosha

, a pozniej stworzył interface iPoda . Nic dziwnego że Samsung chwali sie tą postacią

i z okazji sprzedaży milionowego YP-Z 5 wypuscił na licytację 10 złotych egzemplarzy

tego modelu z wygrawerowanym nazwiskiem Mercera

samsung_ypz5gold.jpg

 

Nie zmienia to faktu że YP-Z5 tez przciez nie odtwarza video , gapless playback ma od miesiąca

, a customowe ustawienia equalizera ( nawet nie parametryczny equalizer , tylko prostą mozliwosc

własnego ustawienia posczególnych pasm ) od .... ubiegłego tygodnia ( ostatnia aktualizacja firmware)

 

Vibez - ze swoimi mozliwosciami- naprawde przedstawia sie na tle konkurentów bardzo pozytywnie

, i jezeli tylko bedzie solidnie wykonany ( akumulator !!!! :unsure: ) to moze liczyć

na spory rynkowy sukces . Oczywiscie na rynku jest znacznie wiecej dobrych odtwarzaczy

niż dwa , lub trzy lata temu - kiedy było tylko Apple , Rio , Iriver , iAudio.... i długo , długo nic

więc Trekstor sprzeda na pewno mniej Vibezów niż Rio sprzedało Karm , ale myslę że

nawet teraz- w 2007 roku bardzo dobry odtwarzacz bez funkcji video playback też

jeszcze ma szansę . :)

 

To co budzi moje nadzieje to zaznaczony "boldem" fragment.

Tylko, ze w moim przypadku nie wiem czy trekstor będzie w stanie napędzić Alteki

A wolałbym nie chodzić po dworzu z amp-em

 

No chyba że Lazio zrobi dla Ciebie specjalną wersję "magnetycznego "CMOY-a,

który sprytnie podczepiony pod magnetyczne kółko Vibeza bedzie stanowił z nim jedną całość . :D

 

Ale niestety masz racje . te dane o mocy wyjsciowej sa jednak bardzo mylące, tak jak doskonale

sprzeczne są jak do tej pory relacje dotychczasowych userów Vibeza o jego głosności. :unsure:

Jedni piszą że jest głosna , drudzy sie skarżą , że nie nie potrafi dobrze "pociąnąc" dużych

słuchawek monitorowych i ma on mocy Karmy .

Ale jaki inny player ma ? ;)

 

Sięgnąłem po całość tego niemieckiego opracowania, z którego wczoraj zaczerpnąłem

dane o charakterystyce Vibeza >>http://www.mp3-flash.de/pdf/mp3flash_2007_01.pdf i wynika z niego że dla 27 ohm

iAudio F 2 zmierzyli oni output power tylko 2.9 mW . Czyzby F 2 był taki słaby , czy iAudio

na rynek europejski zaczyna wysyłać playery z założoną blokadą głośności ?

 

Tyle samo ma Trekstor iBeat Pink podczas gdy na oficjalnej stronie Trekstora ma

on dla 32 ohm 2x po 10 mW :blink: Zupełnie nie wiadomo czego się trzymac :(

 

Dane z poprzednich lat ( wszystko mierzone dla 27 ohm )

 

Rio Karma - 44.8 mW

Rio Carbon - 7.2 mW

Monolith MX 7050 -14.2 mW

Iriver H 320- 13.3 mW

Iriver H 10 20 GB - 7.8mW

Iriver H 10 5 GB - 10 .8 mW

Iriver U 10 10.4 mW

Cowon iAudio 6 -24.9 mW

Cowon iAudio U 3 -16.1

Cowon iAudio X 5- 8.9 mW

Cowon iAudio M3 -20.8 mW

Creative Zen Vision 11.6mW

Creative's ZEN Sleek Photo -4mW

Creative's Micro Photo -3mW

Mpio HD 400 -1 .88mW

Sony NW-A 1000- 0.6 mW

Sony HI-MD MZ NH 600 3.3 mW

Sandisk E 270 - 0.9 mW

iPod Mini 4.3 mW

iPod shuffle 1 generacji 15.2 mW

iPod Nano 1 Gen 16. 1 mW

iPod Video 5 generacji 3.6 mW ( europejska blokada ?? :o )

Trekstor iBeat 300 ( 1.5 GB micro-HDD ) 53.3 mW dla 27 ohm > ewidentny rekordzista ;):D

Trekstor i.Beat organix -10 8 mW

Samsung U 2 7.8 mW

Mpio FL 300 & Iriver N 10 mają tyle samo > 12 .9 mW - więc moze to w ogóle jest ten sam

odtwarzacz ? :huh:

 

W każdym razie trzeba do tych danych podchodzić z dużą rezerwą > one się czasami

diametralnie różnią od "oficjalnych" danych fabrycznych i zupełnie nie wiadomo co z tym

fantem zrobić ( dla Karmy te 44.8 mW dla 27 ohm moze być wiarygodne > w tescie

niemieckiego CHIP-a wyszło dla tej samej impedencji 42 .5 mW )

 

Oczywiście zawsze najlepiej jest zaufać własnym uszom ,tylko że najczęściej nie mamy takiej

okazji , musimy polegać na opiniach innych i specyfikacji z .... reklamowych folderów . Niestety ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś jeszcze zechciał rozwiac taką moją watplwość- podobno napięcie na jacku sluchawkowym jest

w systemach "direct drive" kontrolowane przez specjalny detektor sprzeżony z SoC-iem

Chodzi mi o to czy impedencja słuchawek może mieć tu jakieś znaczenie > bo w końcu

algorytm SoC który " robi" w tym układzie za pasywny filtr RC jakieś "widełki" impedencji musi chyba

zakładać . ? Czy całkowicie błądze ? :huh:

Wyjście bezpośrednie ma tylko tę wadę, że może przenieść na wyjście napięcie stałe. Oczywiście, że przyda się tu sprzężenie zwrotne pozwalające tęże składową stałą wyeliminować np. metodą dodania jej z przeciwnym znakiem do próbek. Byłby to system nadążny, którego mksymalna prędkość reakcji nie może generować składowych z pasma akustycznego, czyli powiedzmy potrafiący wyciąć do kilku Hz maksymalnie.

Czy to trzeba implementować w softłerze, czy też jest niejawnie implementowane w SoCach? - tego nie wiem. Co do filtrów RC - to owszem, trzeba się liczyć z jakąś minimalną impedancją słuchawek. Przy czym owo R to właśnie słuchawki, dlatego częstotliwość -3dB dla wyjść sprzęganych kondensatorowo rośnie ze spadkiem impedancji, bo f(-3dB) = 1/(2*pi*R*C). Tym sposobem f(-3dB) w systemach sprzęganych kondensatorem 330uF wyniesie około 30Hz dla 16 omów, 15Hz dla 32 omów itd., itp. Zaletą kondensatorów szeregowych jest to, że nie interesujemy się składową stałą, którą i tak można zlekceważyć, jeśli na wyjściu nie będzie jej więcej niż kilkanaście mV, a to nie jest trudne do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogorek: o co chodzi z hiper CMOYem ?

 

Specjalna konstrukcja - owiana mgła tajemnicy - dostosowana do moich upodobań :ph34r:

Dopiero jak się zrobi i się sprawdzi to zdamy z @Forzą relację

Dobra dobra, wszystko jest w necie. Czyżby coś a la Pimeta? Jeśli tam będzie jakiś op-amp, to napiszcie może jaki? :) Ciekawy jestem, bo sam ich już mam sporo różnych, a chcę wiedzieć co Wam się dźwiękowo podoba?

 

Chodzi to tylko o małe udoskonalenie konstrukyjne umozliwiajace "zmiane" opy przez switch.

 

A nad Pimetą/M3/PPA zastanwiam czy nie zrobic sobie do domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogorek: o co chodzi z hiper CMOYem ?

 

Specjalna konstrukcja - owiana mgła tajemnicy - dostosowana do moich upodobań :ph34r:

Dopiero jak się zrobi i się sprawdzi to zdamy z @Forzą relację

Dobra dobra, wszystko jest w necie. Czyżby coś a la Pimeta? Jeśli tam będzie jakiś op-amp, to napiszcie może jaki? :) Ciekawy jestem, bo sam ich już mam sporo różnych, a chcę wiedzieć co Wam się dźwiękowo podoba?

 

Chodzi to tylko o małe udoskonalenie konstrukyjne umozliwiajace "zmiane" opy przez switch.

 

A nad Pimetą/M3/PPA zastanwiam czy nie zrobic sobie do domu :)

 

No tylko podstawka bedzie wiecej kosztowac ale to tez mozna na zwyklej precyzyjnej zrobic tylko trzeba umiejetnie podwazyc uklad wkretakiem plaskim faktem jest ze jest maly bo 8 PIN wiec nie tak trudno.

 

Ja to sobie wymyslilem tak ze kupie AD8066 OPA2228 i OPA2332PA - i po prostu bede je sobie podmienial. Narazie sie jeszcze nie wybralem po czesci bo nie wiem czy brnac w koszty przed swietami i sylwestrem. Moze ktos bedzie zainteresowany takim sprzetem to moglbym na zamowienie skleic cos takiego ;) Chyba wrzuce info do komisu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi to tylko o małe udoskonalenie konstrukyjne umozliwiajace "zmiane" opy przez switch.

 

Oj, mnie wystarczy drugi CMOY z tym innym OP-em o którym oczywiscie zapomniałem "jak ma na imie"

 

Chodzi o bardziej neutralnego CMOY-a, tylko ten OP wymaga dodatkowego adaptera (do zamontowania w gniezdzie), którego @Forza nie moze namierzyc :(

 

Ale to i tak nic pilnego bo moze sie okazac, ze Vibez będzie grał calkiem ładnie z aktualnie posiadanym CMOY-em ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi to tylko o małe udoskonalenie konstrukyjne umozliwiajace "zmiane" opy przez switch.

 

Oj, mnie wystarczy drugi CMOY z tym innym OP-em o którym oczywiscie zapomniałem "jak ma na imie"

 

Chodzi o bardziej neutralnego CMOY-a, tylko ten OP wymaga dodatkowego adaptera (do zamontowania w gniezdzie), którego @Forza nie moze namierzyc :(

 

Ale to i tak nic pilnego bo moze sie okazac, ze Vibez będzie grał calkiem ładnie z aktualnie posiadanym CMOY-em ;)

Zamiast kombinować podstawki, kupcie TLE2072 lub TLE2082, do PX100 i HD595 (wiem to od wczoraj) najlepszy z tych, które posiadam. Prz okazji zaznaczę, że OPA627, OPA637, AD8066, AD8620 i AD8397 (jeszcze) nie mam i nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPA2228

A gdzie Ty go kupisz, na giełdzie jakiejś?... a może u mnie? ;)

 

Sciagna mi go znajomi z elektronicznego :P

 

W sumie musze kosztorys tego zrobic zeby wiedziec jakie finanse bede mial przez to :P Chce zmienic playerka na Ipoo nano 2g 8gb teraz jeszcze CMOY do tego kolumny czekaja zeby je wziasc od goscia bo wzmak Onkyo siedzi i nic nie robi ahhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie mieliście ochoty ściągać aż 155MB filmu Austina Vaughana przez bittorrenta

, alternatywny propozycja która w ogóle nie wymaga sciągnięcia tej prezentacji w całości

>> czyli link do tego filmu na Video- Google . :) ( jakość obrazu jest jednak trochę gorsza )

 

>>>http://video.google.com/videoplay?docid=13...30176&hl=en

 

IMG_4031.jpgIMG_4027.jpg

IMG_4033.jpg

IMG_4028.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech ktos wezmie ode mnie karme za 650 pln to moze bede pierwszy ktory kupi :)

Kup zanim sprzedasz Karmę. Opisz rzetelnie różnice w dźwięku (szkoda, że już nie masz HD 595), a i tak którykolwiek z tych playerów ktoś od Ciebie tutaj kupi, jeśli zostawisz sobie tego, który Ci bardziej odpowiada. Ja czekam na premierę i recki Cowona D2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup zanim sprzedasz Karmę. Opisz rzetelnie różnice w dźwięku (szkoda, że już nie masz HD 595), a i tak którykolwiek z tych playerów ktoś od Ciebie tutaj kupi, jeśli zostawisz sobie tego, który Ci bardziej odpowiada. Ja czekam na premierę i recki Cowona D2.

 

I będziesz stukał patyczkiem po ekranie :o

 

Uważam ze prócz ekranu mogli dać przyciski, chociaz jak przykryjsze D2 kurtką to i tak musisz właczyć "hold" bo guzik może tobie coś przełączyć.

 

D2 to jest zabawka do pociągu, autobusu, samolotu, domu (pod warunkiem, ze mamy miejsce siedzące)

 

Na dworze i stojąc w komunikacji to pomyłka. Chociaz krecenie kólkiem w Vibezie "w ciemno" tez moze byc problemem :(

 

@kopaczmopa HD595 i KARMA to doskonały duet. Nie potrzebuje zadnego wzmacniacza.

 

EDIT:

 

Na wyposażeniu jest:

Included Accessories Stereo headphones, USB cable, neck strap, audio cable

 

Nie wiem jak z serwisem - dystrybutor daje 24 miesiące rękojmi i sprzęt wysyła się do nich -> ale co dalej z tym ???. Tzn -> zwykły klient odsła do sklepu a sklep do dystrybutora.

 

EDIT 2

 

No i nachodzi mnie jeszcze mysl ze KARMA jest tansza tylko ... brak serwisu.

 

Bo do moich słuchawek musialbym uzywac wzmacniacz (jakis malutki Xin :) ) lub zmienic Alteki na cos innego. W domu mozna słuchać z CMOY-em przy pasku.

No wlasnie - na razie brak info o futeralach innych niz "naramienne" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I będziesz stukał patyczkiem po ekranie :o

Jeśli to będzie jedyny sposób obsługi podstawowych funkcji, to zrezygnuję z zakupu. Jakieś przyciski na nim widziałem.

D2 to jest zabawka do pociągu, autobusu, samolotu, domu (pod warunkiem, ze mamy miejsce siedzące)

Prawdopodobnie wyczerpałeś tutaj listę moich możliwych zastosowań.

Chociaz krecenie kólkiem w Vibezie "w ciemno" tez moze byc problemem :(

To kółko to dziwoląg, jakiego dawno nie widziałem. Prawdopodobnie spowodowało ono rozrost playera bez przyrostu ergonomii

HD595 i KARMA to doskonały duet. Nie potrzebuje zadnego wzmacniacza.

Pasowałoby mi to sprawdzić na własnych uszach. ifpek też daje radę, w przedziale 16-22/40 (w zależności od głośności plików) jest już wystarczająco głośno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vibez ma dwie alternatywane regulacje głosności

> jedną magnetycznym kółkiem , drugą przez klasyczne przyciski. :)

 

W D 2- zupełnie serio- podobają mi się gumki którymi "patyczek" przywiązany

jest do playera . Swoją droga to Koreańczycy są jednak bardzo odważni

w stosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych. :rolleyes:

 

Żeby to się tylko tak nie skończyło jak w przypadku standartu Data-play które Iriver

usiłował bez powodzenia wprowadzic na rynek w 2002 roku. :huh:

 

idp-100.jpg

 

Muszę powiedziec że ludzie są niemozliwi . Na DAPreview jest wymiana opini o Vibezie

pomiedzy dwoma IEM-owcami . Jeden skarży się że na volume 0-4 słyszy delikatny odgłos

pracującego dysku w czasie ładowania piosenki do cache`u ( a akurat przy takiej

głosności lubi sobie zasypiać ) a drugi- właścicel UE5 SuperfiPro i Grado SR-80

słyszy również je słyszy i to na obu modelach słuchawek , chociaz trzy dni temu zarzekał się

ze Vibez nie jest w ogóle w stanie pociagnąć Grado. :blink:

 

Przy czym nadmienia że właśnie odkrył że najlepszymi słuchawkami dla Vibeza

są Sennheisery HD 497 > rozumiem ze na nich zupełnie nie słychać pracy dysku ? :D

 

Za ludzkimi wrażeniami jednak ciężko jest nadążyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Grado 80 mają taki sam SPL jak SR 60 ? :)

 

Ja bym nie traktował smiertelnie powaznie wszystkiego co ten facet mówi

> jezeli najpierw twierdzi że Vibez w ogóle nie potrafi pociągnąć Grado 80

, a pozniej skarzy się ze słyszy pracujacy dysk

(i to jeszcze najlepiej na 1 2 3 lub 4 w 30 stopniowej skali volume )

to w tym - sam przyznaj - nie ma za grosz logiki . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności