Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub wielbicieli słuchawek planarnych


Baele

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Test222 napisał:

Czy "planarność" słuchawek to coś, co od razu słuchać? Czy bylibyście w stanie stwierdzić, czy słuchawki są planarne, po samym dźwięku? Rozważam zakup Shouer S12 i takie pytanie przyszło mi do głowy.

Nie wypowiem się bo nigdy nie używałem iemów planarnych. Jednak zdania są podzielone. 

W dniu 21.04.2022 o 20:38, MichalZZZ napisał:

Założyłem dzisiaj pierwszy raz po tygodniu użytkowania innych słuchawek Abyssy 1266 Phi TC i co Wam powiem to Wam powiem, ale dziwie się ludziom, że narzekają na ich komfort. Dla mnie te słuchawki są naprawdę bardzo wygodne. Pewnie wszystko zależy od dopasowania i kształtu głowy, ale u mnie po znalezieniu idealnego ustawienia nic nie naciska, nic nie uwiera, nic nie ciąży, wszystko jest tip top. O dzwięku nie wspomnę, bo to moje ulubione słuchawki, więc wiadomo ;)

 

...albo wspomnę :D

 

Co za rozdzielczość, co za przejrzystość, co za przestrzeń, co za dynamika, co za szczegóły, co za bas, co za dzwięczne i rozświetlone wysokie... Topowe słuchawki bez dwóch zdań. Strasznie się cieszę, że się na nie zdecydowałem kupując je zupełnie w ciemno na zasadzie przeczytanych recenzji, czy opinii na forach. A tak się bałem, że mi nie podejdą :) Musze im koniecznie dobrać jakiś porządny kabel.

 

Wady? Brak, aczkolwiek średnica mogłaby być taka jak w Audeze LCD5, a zwłaszcza wokale, które piątki mają lepsze. Bliższe, żywsze, bardziej angażujące, bardziej wciągające, bardziej organiczne. Pod tym względem Audeze LCD5 są TOP. Chociaż z drugiej strony ta średnica w 1266 wcale nie jest taka zła. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Np. gitary brzmią obłędnie! jestem niemalże przekonany, że jakiś topowy kabel jakim jest np. Danacable Lazuli Ultra poprawi tą średnice i wtedy będą w 100% idealne.

 

 

50 koła za Abyssy to lekka przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Test222 napisał:

Czy "planarność" słuchawek to coś, co od razu słuchać? Czy bylibyście w stanie stwierdzić, czy słuchawki są planarne, po samym dźwięku? Rozważam zakup Shouer S12 i takie pytanie przyszło mi do głowy.

Moim zdaniem nie i ja na pewno nie zgadłbym w ciemno, że mam do czynienia ze słuchawkami planarnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Hustler napisał:

Moim zdaniem nie i ja na pewno nie zgadłbym w ciemno, że mam do czynienia ze słuchawkami planarnymi.

Zgodzę się z tym zdaniem, dlatego czy warto przepłacać jeżeli są minimalne różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marco-polo

 

Kwota o której wspominasz, to zdaje się wersja ful wypas z kablem SC, adapterkami, skórzaną torbą i z czymś tam jeszcze. Zawsze można kupić te same słuchawki w wersji Lite, bez kabla SC i torby. Wychodzi sporo taniej. Później ewentualnie można sobie dokupić jakiś kabelek wedle własnych upodobań. Osobiście nie lubię rozmawiać o cenach, a zwłaszcza cenach czegoś co sprawia nam przyjemność. Wiele rzeczy, które się nam podobają i którymi się interesujemy są cenowo przesadzone a i tak je sobie kupujemy. Przykład omawianych Abyssów - wciąż są bardzo popularne i nawet po podwyżce schodzą jak świeże bułeczki od producenta a ludzie czekają w kolejkach z zamówieniami. To tylko potwierdza regułę o której wspominam powyżej. Od siebie dodam, że teraz jak je już znam, a bym ich nie miał, to kupiłbym je jeszcze raz, po nawet kolejnej podwyżce. Tak mi się te słuchawki podobają. Na całe szczęście mi się udało zamówić nówki ze sklepu jeszcze przed podwyżką. Brawo ja ;) 

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pytałem czy przetwornik dynamiczny ma jakąś żywotność. Dowiedziałem się, że sam z siebie to raczej nie padnie. A jak jest z planarami? Zakładając, że użytkownik ich nie zniszczy i nie zanieczyści, to czy przetwornik np w takich he-1000se może się zużyć? Pamiętam, że przetworniki planarne od Audeze padały, bo we wcześniejszych rewizjach nie były wystarczająco grube i wytrzymałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednych i drugich masz elementy ruchome, w dynamikach druciki doprowadzone do cewki, a w planarach folię metalową przyklejoną do membrany, która najbardziej jest narażona na uszkodzenia przy łączeniu z kablem do gniazda lub ramy przetwornika. W Audeze o ile dobrze pamiętam niedopracowane było lutowanie kabla do membrany zbyt blisko krawędzi, a np. w Abyssach utlenianie powierzchni styku membrany z blaszką łączącą z kablem.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2022 o 22:45, jacmiszcz92 napisał:

czy przetwornik np w takich he-1000se może się zużyć?

Zapewne też, widziałem membranę z pierwszych wypustów HE-6 i ścieżki miały miejscami takie jakby wżery/wykruszenia, nieraz nawet na 1/3 szerokości ścieżki.

Z tym, że to proces wieloletni, u mnie padł ze starości jeden przetwornik w Dual DK220, a to produkcja 1977-1980.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

 

Czy ktoś miał okazję porównać HiFiMAN Arya z Audeze LCD-3? Znowu mnie naszła ochota na zmiany, ale bardzo lubię dźwięk swoich chińczyków (w przeciwieństwie do - braku - jakości wykonania) i do tej pory nie udało mi się nic znaleźć. W Aryach bardzo sobie cenię neutralną barwę oraz fajnie mruczący gdzieś w tle, ale nieprzesadzony bas, który w kluczowych momentach potrafi jednak zejść bardzo nisko i zabrzmieć potężnie. Mogłoby go być nawet ciut więcej w normalnej (pop/rock/blues) muzie w rejonie sub basu. Do wokali nie mam zastrzeżeń, a wysokie tony są dla mnie ok, choć mogłoby by być ciut cieplej. Czy odsłuch LCD-3 ma tutaj sens? Jak jest z padaniem przetworników w Audeze? Kiedyś ludzie na to narzekali. Ogarnęli temat? A może jakieś pomysły na nowe słuchawy? Koniecznie otwarte i nie chciałbym przekraczać 10k. Tego słuchałem w ubiegłych latach i się nie skusiłem:

  • Final Audio D8000 i D8000 Pro - W jednych za ciemny dźwięk, a drugich za dyskotekowy bas. :D Przetwornik obijający się o obudowę przy reprodukcji mocnego sub basu nie do zaakceptowania w tej cenie.
  • Focal Elear - Nie pamiętam. :D 
  • Focal Clear - Spoko, ale za dużo mid basu. Nie wiem, może jeszcze raz dam szansę z EQ.
  • Focal Utopia - Super, niesamowita barwa i lekkość, ale o sub basie nie słyszały. Organy stały się co najwyżej dmuchawkami. :( 
  • HiFiMAN HEKSE - W ogóle mi się nie podobały. Za krótko wybrzmiewający bas, o wiele za dużo wysokich. Bardzo chciałem, bo fajne wykonanie (czyli jednak potrafią), ale nie moja bajka dźwiękowo.
  • Audeze LCD-2F - Miłe granie, ale niewygodne na głowie. Tutaj liczę, że nowy pałąk w ostatnim wypuście LCD-3 coś poprawia w tej kwestii.
  • Audeze LCD-2C - Za gęsto i za ciepło.
  • Meze Empyrean - Zupełnie nie to. Za szorstkie brzmienie gitar elektrycznych. Za to wykonanie jak milion dolarów. Cieszą oczy.
  • MrSpeakers Ether Flow - Brzmienie wydawało mi się z kolei nieco za lekkie, ale chyba mógłbym spróbować jeszcze raz.

 

Tak wiem - samo narzekanie, ale sami wiecie jak to jest w tym hobby. ;) Chce się dokładnie tego magicznego punktu w balansie tonalnym, który sprawia, że na gębie pojawia się banan. 

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, vonBaron napisał:

Słuchałem trzech egzemplarzy D8000 i w żadnym z nich nic się nie obijało.

To akurat jest znana wada konstrukcyjna tych modeli, tylko trzeba je pomęczyć bardzo niskim basem. Wychodzi na przykład miejscami w Max Richter - War Anthem. Napisał mi o tym przed próbą odsłuchu EvilKillaruna i jak na zawołanie. To samo wówczas pisali na Head-Fi. Nie wiem, czy dalej ma to miejsce, ale oba egzemplarze testowane przeze mnie rok temu niestety miały tą przypadłość w obu kanałach.

 

21 minut temu, vonBaron napisał:

Utopie z byle czego nie zagrają...

Mają bardzo wysoką skuteczności i niewysoką impedancję, więc z tego, co dostały, zagrały. W szczególności, że nie słucham głośno. Po prostu nie jest to planarny bas.

 

21 minut temu, vonBaron napisał:

EF mają lekkie brzmienie?

Tak je zapamiętałem z bezpośredniego porównania do LCD-2C.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj Erzetich Phobos. Mogą być tym, czego szukasz. 

 

LCD3f na górze potrafią być ostre, miedzy innymi dlatego je sprzedałem. Mają dziwne strojenie. Średnica ocieplona, notabene bardzo muzykalna, a góra iskrząca, piłująca uszy. Wokale potrafią zasssyczeć. Warto też dodać, że mają fantastyczny bas. Jeden z lepszych jakie słyszałem. Moje LCD5 mają teraz taki bas, ale dopiero po EQ. Przy czym LCD5 są dużo bardziej holograficzne i rozdzielcze, bo LCD3 były pod tym względem średnie. W ogole miałem uczucie klaustrofobii przy tych słuchawkach ;) Scena w głąb dobra, ale na boki, to raczej kameralnie. Delikatnie mówiąc. LCD5 są pod każdym względem lepsze od LCD3. Jedynie bas trójki miały lepszy. Czy zatem nie polecam LCD3? Polecam, to fajne słuchawki, ale mają swoje wady. W starszych egzemplarzach jest możliwość, że trafisz na inaczej grające dokladnie te same egzemplarze. Co do padających przetworników, to tyle co śledzę wątki na Heead fi (a ostatnio podglądam tylko ten o LCD5), ale raczej sie poprawiło pod tym wględem, bo nic mi sie przez jakiś czas nie obiło o oko.

Edytowane przez MichalZZZ
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karister napisał:

porównać HiFiMAN Arya z Audeze LCD-3?

To różnie grające słuchawki. 
Arya równiejsze, z lepsza moim zdaniem górą i większa przestrzenią, do tego dłuższych odsłuchów wygodniejsze.

LCD-3 maja piękny planarny bas, schodzi niżej itp. Całkiem fajna średnica, ale brakuje mi góry, no i ciężar robi swoje, choć z nowym pałąkiem jest lepiej.

musisz pożyczyć i porównać, to nie są zamienniki, ale słuchawki które mogą się uzupełniać.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MichalZZZ napisał:

góra iskrząca, piłująca uszy

 

2 minuty temu, Corvin74 napisał:

ale brakuje mi góry

Obaj macie racje. To kwestia systemu, kabli i zasilania. Potrafią być na górze ostrawe, niepasujące do reszty, ale potrafią też być oleiste i duszne. Co mogę polecić do nich, to kabel słuchawkowy na bazie miedzi pozłacanej, idealna synergia, większa scena, lepszy bas, więcej powietrza, lepszy detal i równowaga na górze, no i ta holografia .... Ale wiadomo, sam przewód będzie kosztować powyżej 800 zł na dwie żyły (1,5m) 😜 bez wtyków itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mi ciężar w ogóle w nich nie przeszkadzał i uważałem je za bardzo wygodne słuchawki. No ale wiadomo, że to dość indywidualna sprawa. Również uważam, że należy wypozyczyć na odsłuchy i jeżeli sie spodobają, to brać dokładnie tą parę, którą sie wypożyczyło, bo inna może już zagrać odrobine inaczej ;) 

 

Teraz, prolim napisał:

 

ale potrafią też być oleiste i duszne. 

Dokładnie tak je właśnie odbierałem, przy czym góra była jasna. Dlatego uważam, że miały dziwne strojenie :)

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Corvin74 napisał:

musisz pożyczyć i porównać, to nie są zamienniki, ale słuchawki które mogą się uzupełniać.

 

Szkoda, aczkolwiek porównam. Na priv polecono mi też ZMF Verite. Ciekawe, czy będą w MP3Store do odsłuchu.

 

8 minut temu, MichalZZZ napisał:

Spróbuj Erzetich Phobos. Mogą być tym, czego szukasz. 

 

Również dzięki za propozycję. Tak z ciekawości - jakie ustawienia EQ masz dla LCD-5? Można jakieś foto/screenshot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, poczekaj chwile wypije kawe i odpale kompa.

 

ZMF Verite Closed też mam, wiec jak masz pytania, to wal śmiało. Tyle tylko, że to dynamiki. No i jak sama nazwa wskazuje mają zamkniętą konstrukcje. Otwarte grają nieco gładziej od zamkniętych. Mają też ciut lżejszy bas.

 

 

 

@Karister

 

Trzy główne EQ których używam do LCD5. Najbardziej mi odpowiada ten najmniej skomplikowany.

 

 

Przechwytywanie.JPG5.JPG

Przechwytywanie.JPG6.JPG

Przechwytywanie.JPG7.JPG

Edytowane przez MichalZZZ
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, vonBaron napisał:

Słuchałem tych najnowszych, pałąk niby z karbonu a zachowuje się jakby był z gumy. Słuchawki dźwiękowo super ale jakość wykonania jak DIY.

 

Kurczę moje DIY uważam za lepsze od fabrycznego. :D No dobra, wiadomo, co miałeś na myśli. Niedobrze, bo taką jakość to już od HiFiMANa i właśnie chciałbym się z nią rozstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności