Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub wielbicieli słuchawek planarnych


Baele

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Adam 76 napisał:

Yyyy... To taki żarcik?

 

W porównaniu do XC to Xy wcale nie szafują basem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd w ogóle pomysł, że zamknięcie muszli da więcej basu??
Imo otwarte Xy mają go więcej.
Osoby posiadające XC twierdza, że między innymi tym się różnią.
Skąd pomysł? Logicznie rzecz przecież biorąc zamknięcie muszli powoduje lepszy bas, zwykle to zamknięte konstrukcje dominują nad otwartymi właśnie basem...
Stąd ten pomysł

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Yyyy... To taki żarcik?
Tak, tak żarcik dla rozluźnienia atmosfery ...

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bols244 napisał:

Osoby posiadające XC twierdza, że między innymi tym się różnią.
Skąd pomysł? Logicznie rzecz przecież biorąc zamknięcie muszli powoduje lepszy bas, zwykle to zamknięte konstrukcje dominują nad otwartymi właśnie basem...

Akurat Audeze XC mają najmniej basu z całej serii LCD, więc Twoja logiczna teoria nie ma tu pokrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X i XC mają ten sam przetwornik. Na moje ucho on się lepiej sprawdza w obudowie zamkniętej. Taki im wyszedł, a może nawet chcieli, żeby tak wyszło. Podczas premiery LCD-XC były już na rynku LCD-2 i LCD-3, a lud domagał się zamkniętych, więc je dostał. Następnie, z przyczyn uzasadnionych ekonomicznie, Audeze postanowiło upiec drugą pieczeń na tym samym ogniu i wypuściło model LCD-X. 

 

Co do basu z LCD-X - one mają 22 omy, czyli potrzebują dużo prądu, a do tego tworzą filtr górnoprzepustowy z wyjściami we wzmacniaczach lampowych dużo wyżej strojony niż np. słuchawki 300-omowe. Tak więc z OTLa lub lampiaka z niedużymi transformatorami wyjściowymi bas będzie cięty od dołu - a to przez za małą pojemność kondensatorów sprzęgających, a to z powodu transformatora nasycającego się od natężenia prądu obciążenia. W przypadku urządzeń półprzewodnikowych może być chudo na basie, jeśli przyoszczędzono pojemności w zasilaniu albo stopień wyjściowy ma małą wydajność prądową. 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bols244 napisał:

Skąd pomysł? Logicznie rzecz przecież biorąc zamknięcie muszli powoduje lepszy bas, zwykle to zamknięte konstrukcje dominują nad otwartymi właśnie basem...

Jest dokładnie odwrotnie niż piszesz - zamknięcie muszli powoduje zmniejszenie basu, ale jednocześnie też lepsze jego zdyscyplinowanie.

Ten pogląd o lepszym basie w zamkniętych wziął się stąd, że one dostają też szczelniejsze od welurowych, skórkowe pady dzięki czemu bas zostaje wzmocniony, bez zmiany padów nie będzie więcej basu. Oczywiście ilość basu zależy też od konkretnej obudowy, przetwornika itp.

Najłatwiej to przetestować biorąc otwarte słuchawki, które łatwo jest zamknąć dłońmi, i je zamknąć.

Sprawa trochę się komplikuje przy dużych powierzchnią przetwornikach (testowałem na HiFimanach HE400), bo często założenie szczelniejszych padów działa jak zamknięcie muszli, gdyż przetwornik nie ma siły wytworzyć odpowiedniego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, bo rozszczelnienie konstrukcji np łączącej pady z resztą muszli powoduje pogłębienie i poszerzenie basu, między innymi po to są tzw bass-porty w muszlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, vonBaron napisał:

718g? Ło baben... 

 

Ciężki zawodnik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LCD-1 właśnie na uszach. Wiem, że odsłuch w salonie się nie liczy ale wrażenia na szybko w bezpośrednim porównaniu do AQ NightHawk i FH7 z pamięci. 

Wykonanie ok, wyglądają lepiej na żywo, raczej nie trzeszczą, chociaż zbyt mocno ich nie maltretowałem. Wygodne leciutkie, dla mnie wokółuszne, ale ja mam małe uszy i dla kogoś kto ma wieeelkie radary mogą być za mało pojemne te pady. Regulacja pałąka działa z fajnym klikiem, ale ciekawe czy po pewnym czasie się nie wyrobi. Mimo , że są tak lekkie raczej nie na ulicę, zamkniętych Sine w tym aspekcie nie zastąpią. Izolacja jest zerowa, przy wyłączonej muzyce słychać wszystko, przy włączonej już jest lepiej, choć to zależy od poziomu głośności i hałasu z zewnątrz (w salonie było cicho, pokój odsłuchów).  Hawki wygodniejsze i troszkę lepiej izolujące, ale one w kwestii wygody są genialne.

Chyba lubią prąd. Na high gain w Shozy Alien+, było ok, ale musiałem go rozkręcić bardziej niż zwykle. Na 0dB dostały większego kopa. Ale to może i wina Aliena, że było lepiej na wyższym gainie, bo tam gain zmienia lekko charakter dźwięku na twardszy.

A jak grają? Pierwsze co rzuca się w uszy to sporo mniej basu w porównaniu do Hawków. Jest mniej namacalny, organiczny, za to bardziej szkicowy i w punkt (trochę jak Ety Er4 XR, chociaż nie wiem czy tam nie miał lepszej rozdzielczości i faktury). Massive Attack, DJ Shadow czy Portishead brzmiały ok, ale już takiemu Perturbatorowi brakowało porządnego walnięcia (bo w odpowiednim repertuarze to on i zejść nisko potrafi). Średnica gra tu zdecydowanie pierwsze skrzypce, nie jest tak plastyczna, ciepła, gładka jak w słuchawkach AQ. Jest za to szczegółowa, raczej przybliżona, angażująca, ale nie zimna. Góra sypie iskierkami, jest dużo detalu, ale nie wydaje się sztucznie rozjasniona. Scena spora, chyba w Jastrzębiach większa, ale ile z tego tych pogłosów to wiedzą bardziej doświadczeni forumowicze. Holografia, powietrze między źródłami pozornymi jest ok, ale nie mam też porównania z innymi planarami. Przez bliska średnicę mogą się wydawać ciasne, ale ten dźwięk tam gdzieś się fajnie rozchodzi (Unfinished Sympathy MA, dobry przykład). Nie wiem czy bym sobie je kupił dla siebie, ale jeśli ktoś szuka lekkich słuchawek, które pokażą każdy detal, zagrają kompetentnie muzykę gdzie wokal lub żywe instrumenty to danie główne (ale i elektronika lżejsza da radę) to LCD1 to dobry deal. Dla mnie były troszkę za jasne, ale co kto lubi.

IMAG0216.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności