Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub Stax i słuchawek ES


Ermac

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, pabloj napisał:

 

Mówiłeś, że te drobne SRMy to śmiech na sali. Nie mówię, że nie, kupiłem ten zestaw z ciekawości tego jak brzmią elektrostaty. Co w takim razie polecasz w miarę rozsądnej cenie? : )

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/stax-sdr-7-mk-2-stax-gamma-pro-gebraucht/1061371527-172-2052?utm_source=sharesheet&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_android + dobry wzmacniacz głośnikowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, whero said:

Widzę, że to można kupić nawet jeszcze taniej, eksperymentalnie można się skusić ;) 

Czy to nie generuje przypadkiem wyższego napięcia niż ten SRM-252s (280 V). Czy współgrałoby to z słuchawkami Sr-L300? Albo inaczej, czy każde elektrostatyczne słuchawki Staxa można podłączyć do każdego ich wzmacniacza? (Głównie chodzi mi tutaj o to, że różne ich energizery mają czasem różny voltarz na wyjściu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, pabloj napisał:

Widzę, że to można kupić nawet jeszcze taniej, eksperymentalnie można się skusić ;) 

Czy to nie generuje przypadkiem wyższego napięcia niż ten SRM-252s (280 V). Czy współgrałoby to z słuchawkami Sr-L300? Albo inaczej, czy każde elektrostatyczne słuchawki Staxa można podłączyć do każdego ich wzmacniacza? (Głównie chodzi mi tutaj o to, że różne ich energizery mają czasem różny voltarz na wyjściu).

różne napięcia mają znaczenia przy biasie (stąd też pro / normal wejścia i 5 lub 6 pin) - poza tym...(przy tym co podajesz) zasada im więcej tym lepiej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, pabloj napisał:

Od paru dni mam już zestaw Staxa SRS-3100 i całkiem to fajne doświadczenie, rzeczywiście holografia, detaliczność i szybkość przewyższa moje planary (Hifiman He-560 w zestawie opisanym powyżej). 
Natomiast dość szybko zauważyłem pewne wady konstrukcyjne tych słuchawek, które jednak można poprawić i uzyskać ogromnie korzystny efekt.

 

* Po pierwsze wszystko jest plastikowe więc odpinana część nausznic z padami w miejscu złączenia się ze 'stałą' częścią słuchawek siłą rzeczy powoduje wyciek dźwięku poprzez tworzące się szpary pomiędzy elipsoidalnym miejscem złączenia.

Można temu zapobiec naklejając tam plastyczną 1-2mm tasmę (do kupienia w Castoramie).

1.jpg

Tu następuje lekka poprawa kontroli niższych parti basowych.

 

* Kolejna rzecz, SUPERISTOTNA i właściwie sprawdzjąca się tylko w przypadku tych słuchawek (bo w dynamikach i planarach to tak nie chce działać) - występuje efekt ogromnie poprawiający zakres niski-średni, pojawia się więcej 'masy'-dźwiękowej, linia basowa jest pełniejsza, bardziej bogata, gęściejsza, ten zakres wybrzmiewa dłużej. Dodatkowo mocno rozrasta się scena przy czym nie ubywa niczego z reszty zakresów.

Co należy zrobić żeby to osiągnąć? (Nie wiem czy znaczenie ma to co zrobiłem w punkcie poprzednim) mając założone swoje Staxy złapcie za obie słuchawki i lekko odciągnijcie je od głowy tak aby zrobiła się delikatna szpara pomiędzy skórą głowy a słuchawkami.

head.png

Niezłym testem jest zrobienie tego podczas odtwarzania tej playlisty od 30 do 60hz: 

 

 

Jak zachować taki stan rzeczy chyba nie trudno się domyśleć trzeba jakoś oddzielić słuchawki od głowy, np tak:
2.jpg

 

Efekt końcowy:
3.jpg

 

Jakieś pytania? 😛

 

Mi nasuwa się jedno, dlaczego tak się w tym przypadku dzieje? Mam tylko podejrzenia, że ze względu na konstrukcję oraz samą wielkość powierzchni generującej dźwięk, dzięki tej niewielkiej przestrzeni pomiędzy głową a padami, dźwięk płynący z lewego i prawego przetwornika, otacza głowę i wchodzi ze sobą w interferencję, tym samym wzmacniając dany zakres fal dźwiękowych tych, których najwięcej otoczy łepetyne.

 

Ps. Ostrzegam, jeśli do tej pory wydawało się wam, że Staxy mają żadną izolację, to teraz mają ją chyba na minusie :D

A jak z wygodą przy takim rozwiązaniu przy dłuższych odsłuchach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten efekt po odsunięciu przetworników od twarzy, o którym piszesz @pabloj też zauważyłem gdy miałem Staxy, bo różnica jest znaczna. Oprócz wszystkich Lambd, które miałem występuje on także w Hifimanach z dużymi przetwornikami, np. Edition X - jednak w dużo mniejszym stopniu. Spowodowane jest to moim zdaniem tym, że rozszczelniasz szczelną komorę akustyczną, która tworzy się pomiędzy głową a padami, w związku z czym fala dźwiękowa z przetwornika o dużej powierzchni jakie występują w Staxach i Hifimanach nie jest niczym skrępowana i w całości trafia do ucha. Efekt jest taki, że faktycznie basu jest wtedy więcej ale kosztem jego kontroli i skupienia a często także zejścia. Ja miałem wrażenie, że podbija to głównie wyższy bas, który wydaje się przez to bardziej "rozdmuchany". Dla mnie ten efekt na dłuższą metę był negatywny i wolałem mniejszą ale bardziej poprawną ilość basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, Karmazynowy said:

Ten efekt po odsunięciu przetworników od twarzy, o którym piszesz @pabloj też zauważyłem gdy miałem Staxy, bo różnica jest znaczna. Oprócz wszystkich Lambd, które miałem występuje on także w Hifimanach z dużymi przetwornikami, np. Edition X - jednak w dużo mniejszym stopniu. Spowodowane jest to moim zdaniem tym, że rozszczelniasz szczelną komorę akustyczną, która tworzy się pomiędzy głową a padami, w związku z czym fala dźwiękowa z przetwornika o dużej powierzchni jakie występują w Staxach i Hifimanach nie jest niczym skrępowana i w całości trafia do ucha. Efekt jest taki, że faktycznie basu jest wtedy więcej ale kosztem jego kontroli i skupienia a często także zejścia. Ja miałem wrażenie, że podbija to głównie wyższy bas, który wydaje się przez to bardziej "rozdmuchany". Dla mnie ten efekt na dłuższą metę był negatywny i wolałem mniejszą ale bardziej poprawną ilość basu.

Ten efekt można sobie odpowiednio dopasować bo nie jest zawsze taki sam, każdy milimetr szczeliny wpływa mniej lub bardziej na dźwięk. Ja dopasowałem go tak, żeby był słyszalny, a reszta pasma pozostała nienaruszona, lub niesłyszalnie dla mnie naruszona. Druga sprawa możesz sobie popróbować w rozszczelnieniem słuchawek tylko od fronu, lub tylko z tyłu, lub od góry czy od dołu. Mnogość kombinacji jest spora, kupić cieńkie filcowe naklejaki (takie jak na nogi krzesła) i kombinować z jednym, z dwoma na raz itd. Każdy pewnie coś dla siebie by dopasował.

W każdym razie jestem bardziej zadowolony po modzie niż przed, nie tyle na samo dłuższe/pełniejsze wybrzmiewanie dolnch partii co na niezwykle powiększoną scenę. Jeszcze podkreślę, że znaczenie może też mieć pierwszy mod, który zrobiłem - i wg mnie jest on obligatoryjny dla wszystkich słuchawek Staxa, które w miejscu styku mają tylko twardy plastik.

 

56 minutes ago, touok said:

A jak z wygodą przy takim rozwiązaniu przy dłuższych odsłuchach?

Nie przeszkadza, ale na pewno warto pomyśleć o jakichś ładniejszych (i być może miększych jak ktoś chce większego komfortu) 'nakładkach' niż te co kupiłem bo kupiłem pierwsze lepsze w ramach prototypu, i dokonałem niemożliwego - sprawiłem, że najbrzydsze słuchawki na świecie stały się jeszcze brzydsze :D

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechał do mnie Ifi Itube2. Odbywa się właśnie pierwsze słuchanie, no i jest tego czego mi trochę wciąż brakowało, jest więcej masy, jest impakt :D

Fajne urządzenie, trzy tryby stopnia lampowego do wyboru, bass też dostał lekkiego kopa, nie muszę nawet korzystać z przełącznika Bass+ (Basolubom pewnie by się spodobał, ze Staxami można mieć dzięki temu i fajny basior i holografie i średnice na poziomie). Ja jednak wole mieć go na off (przynajmniej póki co, może jakbym film oglądał to bym włączył).

 

Więc obecny zestaw to Laptop -> Aune S6 -> Ifi Itube2 -> Stax SRM-252s -> modowane Stax Sr-L300

 

Po raz pierwszy chyba doświadczam uczucia dogonienia króliczka, ale jeszcze muszę trochę obecnego zestawu posłuchać coby się upewnić ;)

 

update:
Właśnie oglądam odcinek serialu, ubrany w Staxy z powyższego zestawienia: JA PIERDZIELE słysze każdy szelest i szczegół, jakbym tam był. Nigdy wcześniej nie słyszałem tylu szczegółów otoczenia oglądając w domu, uczucie jak w kinie :D
(Musiałem to napisać, wracam do oglądania).

Edytowane przez pabloj
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, pabloj napisał:

JA PIERDZIELE słysze każdy szelest i szczegół, jakbym tam był.

Jakbyś tam był to słyszałbyś tylko trochę słabiej. 

Elektrostaty nienaturalnie powiększają szczegóły. Jak już będę miał naprawdę kiepski słuch, to do nich wrócę na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, audionanik said:

Jakbyś tam był to słyszałbyś tylko trochę słabiej. 

Elektrostaty nienaturalnie powiększają szczegóły. Jak już będę miał naprawdę kiepski słuch, to do nich wrócę na pewno.

A mi się to podoba, bo te szczegóły nie wybrzmiewają jakoś głośno, są cichutkie, ale za to słyszalne na tyle, żeby rozpoznać czy to szelest liści czy szuranie nogą po korytarzu ;)

Są szczegóły w każdym filmie, które słyszymy w kinie, a których oglądając ten sam film w domu się nie doświadcza. Tak się czuje w tej chwili ze Staxami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pabloj napisał:

A mi się to podoba, bo te szczegóły nie wybrzmiewają jakoś głośno, są cichutkie, ale za to słyszalne na tyle, żeby rozpoznać czy to szelest liści czy szuranie nogą po korytarzu ;)

Są szczegóły w każdym filmie, które słyszymy w kinie, a których oglądając ten sam film w domu się nie doświadcza. Tak się czuje w tej chwili ze Staxami.

To chyba jest właśnie fajne w audio - te kolejne odkrycia i zachwyty, kolejne objawienia, kolejne miłości i najlepszości.

Miłego słuchania i odkrywania aż po kres:D.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ange7 napisał:

Też czekam na ifi itube2, a póki co, żeby zmiękczyć dźwięk, zdarza mi się użyć gniazda NORMAL BIAS zamiast PRO w energizerze.

nie rób tego - naprawdę nie jest o zalecane w energiserze i jego układach i niewłaściwie ładujesz statory w słuchawkach

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, whero napisał:

nie rób tego - naprawdę nie jest o zalecane w energiserze i jego układach i niewłaściwie ładujesz statory w słuchawkach

Dzięki za informację. Czy możesz wskazać jakieś miejsce w Internecie, gdzie mógłbym poczytać na ten temat?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ange7 napisał:

Dzięki za informację. Czy możesz wskazać jakieś miejsce w Internecie, gdzie mógłbym poczytać na ten temat?

 

słabo z tym ponieważ zazwyczaj ludzie wdający sie w elektrostatyki już to rozumieją - poczytaj o bias'ie, co on robi, za co odpowiada i jakie były różnice pomiędzy pro i normal i spróbuj zrozumieć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, audionanik napisał:

Bias to potencjał przyłożony do membrany, na statory podawany jest sygnał ( tez o wysokim napięciu).

z czego bias cały czas przecieka pomiędzy membraną a statorami przez co (tak jest on też przyłożony do statorów w odwróconej fazie)

Edytowane przez whero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, ange7 said:

Też czekam na ifi itube2, a póki co, żeby zmiękczyć dźwięk, zdarza mi się użyć gniazda NORMAL BIAS zamiast PRO w energizerze.

 Jeśli można, jak wygląda twój obecny zestaw? Jaki DAC, jaki energizer itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pabloj napisał:

 Jeśli można, jak wygląda twój obecny zestaw? Jaki DAC, jaki energizer itd?

Laptop -> Ifi idsd micro BL -> Audioquest Yosemite -> Stax SRM-T1 -> Stax Sr-L700

Edytowane przez ange7
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, ange7 said:

Laptop -> Ifi idsd micro BL -> Audioquest Yosemite -> Stax SRM-T1 -> Stax Sr-L700

Kable droższe od moich Staxów :D Serio robią aż taką różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, pabloj napisał:

Kable droższe od moich Staxów :D Serio robią aż taką różnicę?

Dlatego je dopisałem, bo to znaczący element toru 😉

Różnica nie jest duża, ale jak dla mnie istotna, bo słychać lepsze dociążenie/wypełnienie średnicy i dołu (tego oczekiwałem od tego modelu), oraz więcej detali na górze.

Mam kable z fabrycznych zestawów z urządzeniami, taki pon. tysiąca oraz ten model i niestety słyszę różnice - fabryczne wypadają najgorzej. Poza tym to tylko kabel - co prawda z baterią do podtrzymania ruchu w przewodzie - ale jeść nie woła i raczej nie tanieje jak jakieś DACi, czy DAPy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, audionanik napisał:

Trochę za tanie chyba. Według teorii przeczytanej na tutejszym forum; aby dosłownie wszystkie słuchawki brzmiały super icki muszą kosztować ponad cztery tysie.

Co człowiek to teoria. Do Z1R poza fabrycznymi mam jeszcze jakiegoś Wireworlda ze srebrem i póki co mi nie podszedł - choć aktualnie nie mam na Sony czasu - ale przyjedzie itube2, znajdę czas, to będzie na czym poeksperymentować 😊

2 minuty temu, whero napisał:

od T1 fabryczne?

od ifi i bursona 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności