Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub Stax i słuchawek ES


Ermac

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać jeszcze w kwestii użytkowej STAX-ów. Wiem że są one wrażliwe na kurz i należałoby niedopuścić do ich kurzenia się.

Czy są domowe sposoby na ich przechowywanie w czasie kiedy się ich nie słucha. Czy powinienem się zdecydować na tradycyjne rozwiązanie stojak + pokrowiec ten z oferty STAX-a?

 

Czy są jeszcze jakieś inne rzeczy na które powinienem zwracać uwagę, czy może coś co powinienem wiedzieć jako osoba, która dopiero zaczyna przygodę z słuchawkami elektrostatycznymi?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miąć, nie zginać, nie prasować i nie prać ;)

 

A tak serio możesz położyć cokolwiek na nich co zatrzyma kurz ale te firmowe stojaczki i pokrowce są spoko, estetyczne i na wymiar choć trochę drogie. Generalnie nie ma jednak co wpadać w paranoje bo słuchawki mają zamontowane swoje filtry przeciw kurzowe. Większy problem jest w starych modelach vintage w których filtrem była gąbeczka która rozpadała się po kilkunastu latach. Nie rzucać nimi tylko zakładać na głowę i słuchać :)

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, nie ma co szaleć - dla spokojności nakładaj jakiegoś kondomka po odsłuchach lub wkładaj do szuflady i tyle. U mnie najczęściej dyndały staxy lub leżały samopas gdzie popadło, a kurzy się u mnie jak diabli (poddasze)...i żyły, merdały ogonem, nie jąkały się.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na stojak zakładam worek z flizeliny ( został po jakimś sprzęcie ), ściągam sznureczkami od spodu ( worek wygląda jak ... worek na kapcie ). Kurz osiada na worku.

Jak go zdejmuję to przejadę po nim odkurzaczem i po problemie.

I wszystko gra aż się kurzy ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki Wam, rzucać ani miąć czy prasować słuchawek nie zamierzam 😉, prędzej będę się z nimi obchodził jak z jajkiem, lub nawet jak z fiolką z nitrogliceryną niż udawał, że są niezniszczalne.

 

Na pokrowiec STAX-a sie zdecyduję, bo to nie jest aż taki drogi wydatek, a poza zwykłą foliówką, to nie przypominam sobie abym miał coś co mogłoby pełnić rolę przykrywki.

A jaki stojak polecicie niekoniecznie taki kosztowny jak STAX-owy, ale dobrej jakości wykonania oraz żeby pasował na niego ten pokrowiec?

Edytowane przez Nehero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten. Zarówno Staxy jak i folia wchodzą idealnie.

 

https://allegro.pl/oferta/stojak-na-sluchawki-for-2-7752941913

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, saudio napisał:

Przy stojaku polecam jak najwyższe, aby dało się wieszać nie na opasce tylko plastikowym pałąku, zwłaszcza na dłuższy czas.

 

Dokładnie, to samo miałem właśnie napisać.

 

Mam 007 i 009 i stojaki Staxa, choć ładne i solidne, mają tą wadę że wiesza się na nich słuchawki na opasce. To niezbyt mądre rozwiązanie.

 

Ja sobie zrobiłem kosztem szalonych 60pln szafkę ze szklanymi drzwiami i lustrem w środku, mam w niej dwa wieszaki "podwieszane" od góry więc słuchawki wiszą bezpiecznie za pałąki, nie naciągając opaski ani - przy 007 - gumek ją mocujących.

Nie mówiąc o tym że wygląda to IMHO bardzo sensownie, o niebo lepiej niż słuchawki zawinięte w jakąkolwiek folię (te oryginalne kapcie Staxa też mam).

 

Wcześniej trzymałem słuchafony w szufladzie której dno wykleiłem arkuszem miękkiej pianki - nie ocierały się o nic i też były dobrze zabezpieczone przed kurzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lambdy nie mają gumek, więc wieszanie na opasce to nie aż taka tragedia. A stojak co wkleiłem wyżej pasuje do Lambd idealnie. Rekomendował go zresztą @Thar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na nim powiesić za pałąk, ale wtedy styki kabli z muszlami trochę się będą zgniatać. Ja wieszam za opaskę i jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też o tym pomyślałem. Na stronie WooAudio piszą, że ma maksymalną wysokość 35,5cm (14 cali). Nie wiem, czy 4cm więcej jest warte jego ceny, ale różnica jest.

Edytowane przez timecage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dojechał do mnie zestaw SRS-3100 od japońca, zasilacz dokupiłem stabilizowany, z odpowiednią polaryzacją w środku, firmy TATAREK.

 

Właśnie odbywa się pierwsze słuchanie podłączone do Aune S6 - fajne te Staxy ;)

 

ps. Walczą z Aune S6 -> Little Dot mk3 SE (lampy Amperex Bugle Boy 6922) -> Hifiman HE-560 wszystko po balansie, więc mają ciężko samiutkie z Aune.

 

btw.

Jakie DACe używacie do SRM-252S?
Myślał tutaj ktoś o wpięciu w system IFI iTube 2?

Edytowane przez pabloj
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni mam już zestaw Staxa SRS-3100 i całkiem to fajne doświadczenie, rzeczywiście holografia, detaliczność i szybkość przewyższa moje planary (Hifiman He-560 w zestawie opisanym powyżej). 
Natomiast dość szybko zauważyłem pewne wady konstrukcyjne tych słuchawek, które jednak można poprawić i uzyskać ogromnie korzystny efekt.

 

* Po pierwsze wszystko jest plastikowe więc odpinana część nausznic z padami w miejscu złączenia się ze 'stałą' częścią słuchawek siłą rzeczy powoduje wyciek dźwięku poprzez tworzące się szpary pomiędzy elipsoidalnym miejscem złączenia.

Można temu zapobiec naklejając tam plastyczną 1-2mm tasmę (do kupienia w Castoramie).

1.jpg

Tu następuje lekka poprawa kontroli niższych parti basowych.

 

* Kolejna rzecz, SUPERISTOTNA i właściwie sprawdzjąca się tylko w przypadku tych słuchawek (bo w dynamikach i planarach to tak nie chce działać) - występuje efekt ogromnie poprawiający zakres niski-średni, pojawia się więcej 'masy'-dźwiękowej, linia basowa jest pełniejsza, bardziej bogata, gęściejsza, ten zakres wybrzmiewa dłużej. Dodatkowo mocno rozrasta się scena przy czym nie ubywa niczego z reszty zakresów.

Co należy zrobić żeby to osiągnąć? (Nie wiem czy znaczenie ma to co zrobiłem w punkcie poprzednim) mając założone swoje Staxy złapcie za obie słuchawki i lekko odciągnijcie je od głowy tak aby zrobiła się delikatna szpara pomiędzy skórą głowy a słuchawkami.

head.png

Niezłym testem jest zrobienie tego podczas odtwarzania tej playlisty od 30 do 60hz: 

 

 

Jak zachować taki stan rzeczy chyba nie trudno się domyśleć trzeba jakoś oddzielić słuchawki od głowy, np tak:
2.jpg

 

Efekt końcowy:
3.jpg

 

Jakieś pytania? :p

 

Mi nasuwa się jedno, dlaczego tak się w tym przypadku dzieje? Mam tylko podejrzenia, że ze względu na konstrukcję oraz samą wielkość powierzchni generującej dźwięk, dzięki tej niewielkiej przestrzeni pomiędzy głową a padami, dźwięk płynący z lewego i prawego przetwornika, otacza głowę i wchodzi ze sobą w interferencję, tym samym wzmacniając dany zakres fal dźwiękowych tych, których najwięcej otoczy łepetyne.

 

Ps. Ostrzegam, jeśli do tej pory wydawało się wam, że Staxy mają żadną izolację, to teraz mają ją chyba na minusie :D

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pabloj napisał:

- występuje efekt ogromnie poprawiający zakres niski-średni, pojawia się więcej 'masy'-dźwiękowej, linia basowa jest pełniejsza, bardziej bogata, gęściejsza, ten zakres wybrzmiewa dłużej. Dodatkowo mocno rozrasta się scena przy czym nie ubywa niczego z reszty zakresów.

przesłuchaj tylko jeszzcze raz dla samego siebie czy bardziej ci pasuje zwiekszenie 'masy' w niższuch partiach lekkko kosztem szybkości przetwornika i dealiczności ichniej reprodukcji (najlepiej wykonując odsłuchy porównawcze na źródłe o trochę większej mocy - te drobne srm'y to śmiech na sali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, whero said:

przesłuchaj tylko jeszzcze raz dla samego siebie czy bardziej ci pasuje zwiekszenie 'masy' w niższuch partiach lekkko kosztem szybkości przetwornika i dealiczności ichniej reprodukcji (najlepiej wykonując odsłuchy porównawcze na źródłe o trochę większej mocy - te drobne srm'y to śmiech na sali)

Zmiana jest znacznie większa niż 'lekka', być może ze względu na ten pierwszy mod, który opisałem (nie próbowałem bez niego). Poza tym mocno urosła scena, nie same niższe partie.
Nie posiadam innego wzmacniacza do słuchawek elektrostatycznych, a źródłem jest Laptop + Aune S6. Szybkość przetwornika jak ma się zmienić? On przecież pracuje tak samo szybko nizależnie od ustawienia słuchawek w okół głowy.

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku w którym dodatkowo zablokowałbyś kanały od strony głowy tworząc poduszkę ciśnień... ale z drugiej strony jedynie poprawiłeś dotychczas znaną wadę l300 będąca faktem że pady w nich są po prostu zbyt cienkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, whero said:

w przypadku w którym dodatkowo zablokowałbyś kanały od strony głowy tworząc poduszkę ciśnień... ale z drugiej strony jedynie poprawiłeś dotychczas znaną wadę l300 będąca faktem że pady w nich są po prostu zbyt cienkie

Tak czy inaczej, jestem zadowolony ze zmian i to się powinno liczyć ;) Opisuję to tutaj bo może się komuś też przyda. Prawie nic nie kosztuje a można sobie bezinwazyjnie poeksperymentować bo wszystkie te zmiany są odwracalne.

 

Mówiłeś, że te drobne SRMy to śmiech na sali. Nie mówię, że nie, kupiłem ten zestaw z ciekawości tego jak brzmią elektrostaty. Co w takim razie polecasz w miarę rozsądnej cenie? : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności