Skocz do zawartości

iPhone 3GS line-out


Plastik

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w iPhone 3GS wyjście liniowe dźwięku omija sekcję wzmacniacza, czyli idzie prosto z DAC-a (jak w iPodzie Video)?
Różnica w brzmieniu pomiędzy 3GS a Video, po podłączeniu do wzmacniacza przez kabel LOD, jest znaczna. Tylko czy wynika to z różnych DAC-ów (Wolfson vs Cirrus), czy w grę wchodzi jeszcze OP AMP ?

 

Dzięki za odp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W telefonach liczy się miejsce, z tego też powodu chipy dźwiękowe są zintegrowane z resztą w SoC, nie sądzę byś znalazł tam OP-AMP-y. Same chipy dźwiękowe mają często wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, możliwe, że tu też.

 

Nie znam budowy przenośnych odtwarzaczy muzycznych, ale jeśli miałbym wybierać, które z tych dwóch urządzeń miałoby mieć OP-AMP-y, czy inne dodatkowe elementy to jasne, że byłby to iPod Video. Możliwe jednak, że w takich urządzeniach montuje się podobne chipy co w telefonach czyli wszystko w jednym, dosyć to popularne ostatnimi czasy nawet w stacjonarnych urządzeniach.

 

Nie wiem jednak co chcesz dzięki temu się dowiedzieć, to są nierozdzielne chipy o konkretnych numerach dla całości, na dodatek mówisz o przetwornikach. W takim wypadku nie widzę sensu porównywać w ten sposób i uważam, że lepiej spojrzeć całościowo na cały chip. Jeśli jednak koniecznie chcesz się tego dowiedzieć, polecam szukać w google jakiejś rozpiski zawartości SoC-a z 3GS-a (najlepiej po numerze), nie wiem czy coś takiego znajdziesz (szczególnie, że to mniej istotne elementy), ale kto wie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W telefonach liczy się miejsce, z tego też powodu chipy dźwiękowe są zintegrowane z resztą w SoC, nie sądzę byś znalazł tam OP-AMP-y. Same chipy dźwiękowe mają często wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, możliwe, że tu też.

 

Nie znam budowy przenośnych odtwarzaczy muzycznych, ale jeśli miałbym wybierać, które z tych dwóch urządzeń miałoby mieć OP-AMP-y, czy inne dodatkowe elementy to jasne, że byłby to iPod Video. Możliwe jednak, że w takich urządzeniach montuje się podobne chipy co w telefonach czyli wszystko w jednym, dosyć to popularne ostatnimi czasy nawet w stacjonarnych urządzeniach.

 

Nie wiem jednak co chcesz dzięki temu się dowiedzieć, to są nierozdzielne chipy o konkretnych numerach dla całości, na dodatek mówisz o przetwornikach. W takim wypadku nie widzę sensu porównywać w ten sposób i uważam, że lepiej spojrzeć całościowo na cały chip. Jeśli jednak koniecznie chcesz się tego dowiedzieć, polecam szukać w google jakiejś rozpiski zawartości SoC-a z 3GS-a (najlepiej po numerze), nie wiem czy coś takiego znajdziesz (szczególnie, że to mniej istotne elementy), ale kto wie.

Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi o to, czy w ogóle jest sens podpinać 3GS-a kablem LOD do zewnętrznego wzmaka - w iPodzie Video podawany jest na wyjście liniowe czysty sygnał z przetwornika. Niektróre SOC integrujące w sobie i DAC-a i wzmacniacz, mają dodatkowe wyjście omijające sekcję wzmacniacza. W 3GS nie wiem jak jest, wiem że DAC to CS41L61, jeśli sygnał idzie przez ampa to nie jest prawdziwe line-out. Z 2 strony, podpięcie LOD blokuje regulację głośności, więc sygnał idzie nieco inaczej. Jakość dźwięku podawana na wyjście liniowe w 3GS nie umywa się do tego z Video. Stąd moje podejrzenie, że jakiś kiepściutki amp coś tam miesza - bo sam DAC Cirrus Logic tak tragiczny chyba nie jest (wg opinii niektórych, brzmi lepiej niż Wolfson).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję ci porównać oba urządzenia bez LOD-a. I myślę, że to będzie dobre rozstrzygnięcie czy to jednak słaby DAC w 3GS-ie czy nie. Z mojego doświadczenia wynika, że wzmacniacz (używałem dwóch - E11 i E5) nie wyeksponowałby tak wad wbudowanego wzmacniacza. Jeśli połączymy LOD-em dwa podobne charakterystycznie urządzenia o różnych przetwornikach, wbudowanych wzmacniaczach i przeróżnych cudeńkach i jedno z nich będzie grało gorzej to po podłączeniu LOD-a, wzmacniacza czy czegokolwiek nadal będzie grać gorzej. Tak wynika z mojego doświadczenia. Oczywiście, jest też możliwość, że charakterystyka wynikająca z połączenia tego wszystkiego może się stać lepsza w jednym, a gorsza w drugim urządzeniu. Więc, według mnie zawsze warto podpiąć tego wzmaka, raczej nie stwierdziłem by mi psuł w jakikolwiek sposób dźwięk, no chyba po podbiciu basu, ale to tylko na pewnym sprzęcie, na innym było lepiej.

 

Podłączyłem sobie kiedyś 3GS-a do Laneya RB6 poprzez E11, czyli jeśli 3GS ma wzmaka to były na lini 3 wzmacniacze (lol), to było pierwsze podłączenie E11 i byłem doprawdy urzeczony dźwiękiem, pierwszy raz w życiu słyszałem tak niski, a jednocześnie czysty bas (słuchałem wtedy pierwszy raz to), a do tego dobry i bardziej dopieszczony dźwięk niż normalnie. Na słuchawkach były niestety już mniejsze lub wręcz żadne różnice, czasem może odrobinę gorzej, ale to raczej przez już za bardzo przesiloną charakterystykę w tę jedną stronę.

 

Co do tego porównania to wiesz, Cirrusy montowano kiedyś w kartach po 5zł, montuje się w Xonarach, a również np. we wszystkich studyjnych interfejsach Focusrite po kilka tysięcy złotych jeden (przy okazji, jeden chip z takiego interfejsu kosztuje $5 :). Te firmy robią i dobre i złe chipy, ale jedno jest pewne - to masówki.

 

Ja niestety już nie pamiętam jak grał iPhone w porównaniu z moją starą Sansą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności