Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Gdzie i jakie badanie słuchu wykonać?


860lacov

Rekomendowane odpowiedzi

A macie jakiś program czy z tej stronki korzystacie?

 

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, wspominałem o tym wcześniej, do tego jeszcze żródło powinno być podobne

Jeśli używamy "kolorowych", nierównych słuchawek to wyjdą pomieszane wyniki z wad słuchu z brakami w pasmach słuchawek.

I doprawdy można przestać lubić swoje słuchawki jak się zobaczy, jakie mają braki :-)

Przykładowo w wykresie podanym przez kolegę Perula, FA Eterny nie reagują wogóle na 16 000Hz, a 30Hz musi być znacząco podniesione mimo iż są to słuchawki z dobrym niskim niby basem.

Mimo iż nie spisują się żle to również w przedziale 1500-2500Hz wychodzi bardzo słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 1 rok później...

Mam skierowanie na audiometrię tonalną w Medicover. Myślałem, że wchodzi się do jakiejś komory deprywacyjnej i będzie haj jak po halucynkach. Jednak po prostu wchodzi się do wytłumionego pomieszczenia i dostaje się słuchawki.

Czy robi się jakąś próbę przykładowych dźwięków i ich głośności przed tymi prawdziwymi testami? Żeby potem nie wyszło, że słuchawki są jakieś 'niedopasowane'

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Czy robi się jakąś próbę przykładowych dźwięków i ich głośności przed tymi prawdziwymi testami? 

Nie. Pani/an puszcza dźwięk o różnej częstotliwości i natężeniu, i pyta, kiedy słyszysz, to wszystko.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co, test słuchu mogę niemal w każdej chwili zrobić u siebie w pracy - tzn. wtedy, gdy akurat studenci nie mają zajęć.

Prowadzę zajęcia ze studentami na uczelni medycznej, jednym z ćwiczeń jest obsługa audiometru - studenci robią sobie wzajemnie test słuchu. Zarówno przewodzenie powietrzne (zwykłe słuchawki zamknięte), jak i kostne (mały wibratorek* - który zakłada się na wyrostek sutkowy kości skroniowej - za małżowiną uszną). Można zatem określić, jaki jest rodzaj ubytku słuchu: spowodowany uszkodzeniem części anatomicznych ucha (przewodzenie powietrzne), albo uszkodzeniem samych neuronów słuchowych, tzw. komórek rzęskowych. Mamy na wyposażeniu audiometr duński Interacoustics AD229b:

audiometr.jpg

 

* - bez skojarzeń, proszę ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem właśnie na audiometrii tonalnej.  Myślałem że pani audiolog będzie szeptać czułe słówka do mikrofonu, a tu tylko piski. Trochę szkoda, bo mogłoby być to ulubione badanie audiofila

Edytowane przez Gość
polskie znaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jacmiszcz92 napisał:

Byłem właśnie na audiometrii tonalnej.  Myślałem że pani audiolog będzie szeptać czułe słówka do mikrofonu, a tu tylko piski. Trochę szkoda, bo mogłoby być to ulubione badanie audiofila

Nie wiem, jak w przypadku Twojego badania, ale audiometr na naszej pracowni studenckiej generuje tony o określonej częstotliwości i natężeniu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że osoba badająca słuch generuje np. 1000 Hz o natężeniu 40 dB. Pacjent, gdy słyszy, naciska przycisk i zapala się światełko na audiometrze. Wtedy osoba badająca generuje 35 dB i tak się zjeżdża co 5 dB aż do momentu, gdy pacjent nie słyszy. Przykładowo, brak odpowiedzi przy 10 dB oznacza, że ostatni słyszany poziom dla 1 kHz było 15 dB, zaznaczamy więc na audiogramie 15 dB dla 1 kHz. W ten sposób badamy zakres od 62,5 Hz do 8 kHz. Wiem, że wąski zakres, ale to dość wiekowy audiometr do ćwiczeń dla studentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2021 o 09:59, Bednaar napisał:

wibratorek* (...) wyrostek sutkowy

Ładnie się tam na tej uczelni za pieniądze podatników zabawiacie :) A tak przy okazji, to podobny monitor mój syn dostał z komputerem na komunię... a już zdążył doktorat obronić. Niezłe archeo :( 

Miałem badanie słuchu, tak jak opisujesz zarówno powietrzne i kostne. Byłem zaskoczony, że badają tylko do 8kHz, teraz wiem, że to "wina" aparatury. 

Edytowane przez The Grand Wazoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

A tak przy okazji, to podobny monitor mój syn dostał z komputerem na komunię... a już zdążył doktorat obronić. Niezłe archeo

Problem w tym, że sprzęt laboratoryjny ma często specyficzne sposoby podłączania do komputera - trzeba zamawiać i montować dedykowane gniazda. W ten sposób pracuję np. na pewnym aparacie, który ma 20 lat i działa bezbłednie, ale komputer go obsługujący ma... Windows 98. Żeby zgrać wyniki, trzeba używac dyskietek 3,5 cala. Musiałem dokupić do laptopa czytnik dyskietek (połaczany pod USB), żebym potem mógł opracować te wyniki. Kupno nowego sprzętu z dedykowanym komputerem to kwoty sięgające setek tysięcy złotych. Oczywiscie ten audiometr jest dużo tańszy, ale nie opłaca nam się już kupować nowego na pracownię studencką - zreszta i tak można go obsługiwać bez komputera.

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności